PDA

View Full Version: Hiq disa karakter të vetëm të veçantë në url, si [,], *, dhe të tjerët



basketmen
03-11-10, 01:27
Hi guys, duhet ndihmë këtu


in vbseocp.php --> Character Replacement --> i vendosur Replace jo në anglisht figurë në URLs?, për të mbajtur jo në anglisht figurë në URLs si udhëzim instalimin vbet


në gjuhën default (anglisht) i duhet për të hequr disa karaktere që dont nevojshme në urls, si [,], * dhe karakter të tjera të vetme, sepse unë nuk jam rehati me këto karakter të vetëm në gjuhën default (anglisht)



Ju lutem ndihmë djema se si për të hequr këto karaktere të vetme në url në gjuhën default (anglisht), por ende duke përdorur "Keep jo në anglisht figurë në URLs" option






i tried to add [ and ] and * character in vbseocp.php --> Define Stopwords but its not working, or can its removed from vbseocp.php --> Definimi Zëvendësimet Custom karakterit tuaj?

APO

nëse ka kodin e kushtëzuar të "Replace jo në anglisht Figurë në URLs?" Gjuha e albumit të vetëm dhe "Keep jo në anglisht figurë në URLs" për gjuhët e tjera "për gjuhë të tjera, ndoshta ne mund të vendosni kodin e kushtëzuar në Muslimanët / e burimeve / xml / config.xml diçka si kjo vetëm për shembull
if ($ vbetlang == default)
{
Replace jo në anglisht Figurë në URLs?
}
if ($ vbetlang! = default)
{
Mbani jo në anglisht Figurë në URLS për gjuhë të tjera
}

basketmen
03-11-10, 01:45
për mënyrën e parë unë tashmë e di se si të bëhet kjo, faleminderit për Andrés Duran Hewitt në Muslimanët forum:


Përshëndetje,

Ju ende mund ta përcaktojë karakterin zëvendësues pavarësisht 'Mbajeni jo në anglisht Figurë në URLs' option. Ju lutemi të përpiqet të përcaktojë këto karaktere porosi zëvendësime:



'['=>''
']'=>''
'*'=>''
Dhe më lejoni të dinë se si shkon.

Të fala.






por është më mirë nëse ne mund të përdorni mënyrën e dytë më lart, ju lutem na tregoni, nëse dikush ka informacion në lidhje me atë kusht, dhe unë sugjeroj që ju duke përdorur mënyra e parë më sipër, nëse jeni duke përdorur anglisht / latin si gjuhë default (si pothuajse ne të gjithë e përdorin atë )

vBET
04-11-10, 19:58
Unë jam i lexuar me kujdes tani dhe ju japin përgjigje së shpejti:)

basketmen
04-11-10, 20:17
shembull si ky url vetë thread



http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/general-discussions/1158-remove-some-single-special-character-url-like-%5B-%5D-%2A-others.html

është më mirë url si kjo, Removed karakter të veçantë [,], dhe * në më lart të guximshme, më mirë për anglisht forum


http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/general-discussions/1158-remove-some-single-special-character-url-like-others.html




shembull tjetër URL, që kanë disa karakter të veçantë në titull dhe në url
[Gjuha: $ Gjuha Mos shtoni BBCodes gjuhën] në Reply Quick
& Goto = links newpost nuk e përcjellim si duhet
langtitle = sk] F.. bug? (% Http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/bug-reporting/755-langtitle 3Dsk% 5Df-bug.html)
Showthread.php? P = x jo rishkruar
"Flamur-vbet_" çështje (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/bug-reporting/265-vbet_-flag-issue.html)
Duke pasur 2 lang = BBCode ... (% Http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/bug-reporting/54-having-2-lang 3D-bbcode.html)

vBET
04-11-10, 20:37
OK kështu - ju mund të bëni që edhe fotografi vBET:
1. Vbenterprisetranslator_seo.php hapur
2. Gjej të:


$vbet_custom_char_replacement = array(
'"' => '',
'[langtitle=' => '',
'[/langtitle]' => '',
']' => '-'
);

3. Add ka çifte të ngjashme me Muslimanët

Ju do të keni për të shtuar se përsëri pas çdo update, pasi ndryshimet tuaja do të jetë overwritten. Pra, duke e mbajtur atë në zëvendësime vBulletin porosi duket të jetë ide më të mirë.

Rreth propozim tuaj 2. Gjendje të tillë do të dukej kështu:


if ($_REQUEST['language'])
{
Keep Non-English Characters in URLS for other languages
} else {
Replace Non-English Characters in URLs?
}

Ne nuk provë zgjidhje të tilla në mënyrë që ne këshilla për të bërë këtë jo në ndonjë rast test në forum reale dhe shikoni se si sillet. Unë nuk besoj se do të punojë - Unë mendoj se nga config ajo merret thjesht vlera dhe bashkangjitur ndryshueshme, aq i ndryshueshëm do të trajtojnë këtë vetëm si vlerë string. Unë mendoj - nuk është testuar. Pra, ndryshim i tillë duhet të jetë ton në vend tjetër në vendin ku merr vlera e ndryshueshme ju mund të bëni:


$theVariable = $_REQUEST['language'] ? value for Keep Non-English : value for Replace Non-English


Nëse është e ndryshueshme globale (dhe nëse ajo nuk është e ndryshueshme konstante) atëherë ju mund të prishësh atë në / përfshin file / vbenterprisetranslator_functions_seo.php. Ka 2 vende ku keni kodin si kjo:


if ($language) {
$text = vbet_filter_replace_text($text, VBSEO_SPACER, VBSEO_APPEND_CHAR);
} else {
$text = vbseo_filter_text($text, $allowcharsl, $filter_stop_words, $reversablee, $keep_tailspaces);
}

Kështu që ju mund të ndryshojë vlerën e globale ndryshueshme në deklaratën tjetër, përpara se teksti vlerësohet.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Integration with translations by vBET Translator 4.10.1