PDA

View Full Version: Решени Порака за грешка кога преведување - никаква помош?



cactusjack
06-12-09, 17:25
Здраво,

Се надевам дека некој може да помогне.

Се обидувам да се инсталира vBET (последното бесплатна верзија од vbulletin.org, 2,35) на мојот форум, но во секое време се обидувам да се преведе страница, јас ја добие пораката:

Фатална грешка: Повик за недефинирана функција: iconv () во / home / <forumname> / public_html / вклучува / vbenterprisetranslator_functions.php on-line 258

Пробав на следново:
1. Се променив мојот форум на англиски јазик
2. Пробав со и без, Google API клуч
3. Сум контактирал мојот хостинг компанија, и тие ми се уверам дека навивам и iconv се инсталирани и работа.
4. Се обидов следниве чекори во пост # 4 на прашања и одговори, но тоа не го врати ништо.

Дали има некој да ви помогне да може да го понуди? Јас сум користење на vBulletin 3.8.4

vBET
10-12-09, 21:54
Вие треба да инсталирате iconv во PHP - одговорот исто така ќе се најде во http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/troubleshooting/6-faq.html # post7

cactusjack
11-12-09, 00:20
Ви благодариме за одговорот, јас го ценат.

Јас не зборувам за мојот хостинг компанија по читањето дека малку прашања и одговори, како што реков во мојот оригинален пост, а тие ме увери дека iconv беше инсталиран. Ќе се обидам зборува за нив повторно, секако.

vBET
11-12-09, 01:12
Како што јасно може да се види во вашата порака за грешка:
Повик за недефинирана функција: iconv ()

Немате iconv инсталиран. Наместо да разговара со нив - само да ги даде линк до страницата на која тие ќе се види дека iconv не е достапна за вашиот форум.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
vBET 4.10.1 gives automatic translations