Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Резултати 1 да 10 на 10

Тема: vBET 3.3.2 ослободен - одлични перформанси improvments

 1. #1
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,032
  Блог записи
  1

  Default vBET 3.3.2 ослободен - одлични перформанси improvments

  Здраво

  Како што беше ветено се пресели сите подобрувања во перформансите од vBET 4.x да vBET3.x Да, ние се уште поддршка 3.x и се чини дека тоа ќе биде поддржана за долго време (на нашите клиенти го покажува патот). Во ова издание ние се фокусиравме да ви даде подобрувања во перформансите побрзо, па нема нови функционалности. Тие ќе бидат во наредната голема верзија.

  Важно во текот ажурирање:
  - Мапа на сајтот генератор интеграција промени (треба да се додаде 1 линија код видите тука: http://www.vbenterprisetranslator.co...tegration.html)
  - имала интеграција промени. За детали ве молиме одете на readme.html и не сите чекори за functions_vbseo_createurl.php датотека и за functions_vbseo_url.php сите без чекорите 2 и 3 (веќе го направив тоа).
  Оние кои се навистина важни бидејќи Мапа на сајтот ќе престане да работи, и имала ќе престанат да Преведете адреси, ако не ќе необработени инструкции. Ако не тогаш Мапа на сајтот ќе работи добро и имала не само што ќе Преведете адреси, но исто така ќе работат побрзо (двојно пренасочувања отстранета).
  За да се направи тоа поедноставно секогаш може да направи целосна интеграција почнувајќи од оригиналниот МО датотеки. Исто така не заборавајте дека за не-технички корисници, ние нудиме Надградба служба. Ние ги охрабруваме да го направите сами, ако знаеш како да се користи било каков вид на текст едитор и FTP, сепак сакаме сите наши клиенти да се чувствуваат удобно со оваа надградба - тоа е причината зошто ние потсетам нашата надградба услуга.

  Што се промени во оваа верзија:

  Подобрувања во перформансите:
  - Пократок не преведени област
  Сега е: <!--vBET_SNTA-->Ова нема да бидат преведени<!--vBET_ENTA--> (Кратенки на проектот не Превод простор и крајот не Превод Површина). Ова е многу важно ако го користи веќе во Вашиот шаблони - во тој случај ве молиме Најди ги сите појави и да го замени (стар е: <!--START vBET NOT TRANSLATED AREA--> и <!--END vBET NOT TRANSLATED AREA-->).
  - Оптимизиран превод алгоритам
  Многу малку или поголеми промени, вклучувајќи: нови параметри, подобро искористување на мајчин PHP функции, промени во нашите алгоритам себе.
  - Елиминира тесно грло за рачно превод.
  Сфативме дека линкови беше преведен една по една која цена многу на Google барања. Сега vBET користи одложен превод за рачно превод. Прво 4 линкови мора да бидат преведени на побарувачката (поради можните имала пренесувања) и останатото е одложен.
  - Елиминирани со тесно грло имала пренасочувања.
  Двоен пренесувања веќе не се користат - сега се пренасочува кон преведени линк поени на соодветниот линк во првиот пренасочи (дополнителни интеграција чекор бара).
  - Приклучоци тело се пресели во php фајл.
  Сега голем текст блокови не осаменик ќе бидат преземени од базата на податоци. Наместо на овој додатоци едноставно користење функции кои се во php фајл. Повеќето од додатоци 1-4 линии на код сега.
  - Нови напредни перформанси параметар "губеа помеѓу преводи.
  Ние откривме дека некои форуми прашање со многу барања на Google (забелешка - само некои од нив, повеќето не се такви прашање). Се чини дека за оние форуми кои едни на други Google барање се подолго и подолго. Можеби поради "казните" Google за многу на сообраќајот, можеби затоа што тоа е сопствен подесувањата. Како и да е имаме решение за тоа - сега можете да побарате vBET да се чека помеѓу Google превод барања. Се разбира, тоа го прави корисник барање оценка повеќе на ваша страна, но се чини дека во овие случаи конечниот одговор е многу, многу побрзо. Затоа за да не кеширани страница чекање за Google одговор се најмногу време. Користете го внимателно и само ако може да се измери ефикасноста промени. Ако тоа ќе биде потребно ќе додадеме некои статија за тоа како да се провери на Google одговор пати.
  - Тесно грло со текст замена елиминирани.
  Ние профилирани vBET и најде перформанси проблем со излез парсирање - сега е поправена. Излез парсирање за скрипти, стилови, не преведени области и превод следење е многу побрзо сега.
  - 2 напредни перформанси поставувања за големи страници
  HTML големина: сечење точка "и" HTML големина: проектот за сечење. Изработка на инсталација на една од од клиенти сервери откривме дека неговата главна страница преведени навистина долго - дури и кога веќе беше кеширана. Сите други страници беше преведен брзо. Направивме истрага и тоа е она што откривме.: PHP перформанси драстично се спушта кога се работи за навистина голема стрингови. Претпоставувам дека во тој случај PHP само да го пишува на некои привремена датотека и работи на датотеката наместо во меморијата. Поради тоа ние пат е изменета превод алгоритам и навистина големи резултати се намалување на помали парчиња во превод. Оваа промена влијанија само големи страници и можете да го конфигурирате со нови параметри. Она што беше резултат на форумот главната страница на нашите клиенти. Преведувачки време слезе од околу 21 секунди за околу 3 секунди. Како што претпоставувам ова се направи разлика за нашите клиенти И ние се надеваме дека ова ќе направи голема разлика за вас

  Шаблони промени:
  - vbenterprisetranslator_flag да се елиминираат конфликтите со некои додатоци

  Бубачки коригира:
  - Рачно следење за форуми во поддиректориумот и адресите имаат овој директориум
  - RSS наслови кодирање коригира
  - ЈС RSS превод
  - Google Maps превод
  - Линкови за теми со% во насловот
  - CSS фајлови
  - "Чувајте директориуми 'опција

  Ново:
  - Додадено целни = "_blank" за кредит линк за да се избегне корисници оставајќи вашиот форум

  Забавувајте се и уживајте многу брак преводи, со многу помалку за оптеретеноста на серверот

  КС.
  Сите наши тестови беше на PHP 5.2.12 и во оваа верзија се vBET беше профилирани. Се разбира можете да го користите vBET на претходните верзии на PHP Ние само го направи тестови за оваа.
  Вашиот подобрување на ефикасноста може да варира зависи PHP верзија, поради можни перформанси разлики на мајчин PHP функции.
  Последен пат изменето од vBET; 08-04-10 на 02:52.

 2. #2
  Сениор
  Зачленет
  Ноември 2009
  Мислења
  168

  Default

  Благодарам многу! Брзо и успешно ажурирање.

 3. #3
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,032
  Блог записи
  1

  Default

  Ако користите имала - Се сеќавам за нови интеграција. Тоа е многу важно за извршување - елиминирани двојно пренасочувања

 4. #4
  Сениор
  Зачленет
  Февруари 2010
  Мислења
  210

  Default

  Што е со старите фајлови јас уреди за имала, Последен пат, дали тие треба да се менува назад? Или само нови модификации, како и старите за претходната верзија?

 5. #5
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,032
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од Snake View Post
  Што е со старите фајлови јас уреди за имала, Последен пат, дали тие треба да се менува назад? Или само нови модификации, како и старите за претходната верзија?
  Можете да го направите кабина

  Ако се вратам на оригинално и да почне од почеток, тоа ќе биде помалку склони грешка.

  Ако започнете од реалните еден Ве молиме имајте во предвид дека некои чекори се веќе направени - не го повтори (што е опишано во првиот пост).

 6. #6
  Сениор
  Зачленет
  Февруари 2010
  Мислења
  210

  Default

  Право, но она што се чекорите 2 и 3, тие не се означени насекаде.

 7. #7
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,032
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од Snake View Post
  Право, но она што се чекорите 2 и 3, тие не се означени насекаде.
  Да тие се, но можеби не бев доволно јасна - погледнете readme.html датотека - ќе најдете таму чекори броеви за секоја датотека Ако имате било какви прашања ве молиме во иднина само да пишувате

 8. #8
  Помлад Член
  Зачленет
  Март 2010
  Мислења
  4

  Default

  Ви благодариме Михала, Ја променив functions_vbseo_createurl.php добие бела страница грешка, но старата датотека промена не грешки. Користење на оригиналните фајлови. Што е проблемот?

 9. #9
  Помлад Член
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  14

  Default

  Text automatically translated from: German to: Macedonian
  Translated text
  Здраво,
  Тукушто се направи ажурирање. Се работи.
  Јас сум користење на VB 3.8.5 страна имала 3.3.2

  Дали работи со vB 3.8.5 и 3.5.0 имала.?
  За да го измените на датотеки кои сте таму во друга папка.

  Поздрав
  Кристијан
  Original text

 10. #10
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,032
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од CThiessen View Post
  Text automatically translated from: German to: Macedonian
  Translated text
  Здраво,
  Тукушто се направи ажурирање. Се работи.
  Јас сум користење на VB 3.8.5 страна имала 3.3.2

  Дали работи со vB 3.8.5 и 3.5.0 имала.?
  За да го измените на датотеки кои сте таму во друга папка.

  Поздрав
  Кристијан
  Original text
  Токму - направи истата промени на соодветни датотеки кои се во друга локација за Имала 3.5.0

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

 • Можете може да не да отвораш нови теми
 • Можете може да не да испраќате мислења
 • Можете може да не да вршите прикачувања
 • Можете може да не ги уредувате своите мислења
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33