PDA

View Full Version: integrimit udhëzimet vBETvBET
14-03-10, 17:21
Instalimi i vBET është e lehtë:) Ende integrimin me plugins të tjera mund të jetë i ndërlikuar. Kjo është sepse çdo mod është duke punuar në mënyrë të ndryshme dhe duke përdorur grepa të tjera. Por para së gjithash:
Ju nuk keni për t'u integruar me të gjitha vBET mods tuaj të tjera. Mods Shumica janë duke punuar mirë me vBET pa hapa shtesë.

Më poshtë ju do të gjeni udhëzime të përgjithshme të integrimit dhe pas kësaj udhëzime për mods të veçanta (në qoftë se ju nuk gjeni emrin tuaj mod ka - ju lutem udhëzime ugar e përgjithshme).

Cili mods ndoshta do të kërkojë integrimin shtesë vBET:

Gjenerimi përmbajtjen e faqes nga Ajax
SEO motorët
Krijimi i mënyrave të reja për të shtuar mesazhe përdorues
Duke përdorur subdirectory e vet në URL (duke përjashtuar motorët SEO, ku subdirectory tillë është virtuale)
Gjenerimi i përmbajtjes, pa përdorimin e global_complete lidh


Si të integrohen vBET pikërisht me këtë mod:

Shqip
Rinise Shqiptare - shih udhëzimet për rastin e 5
Sitemap gjenerator (nga Muslimanët)
vBAdvanved Dynamics (për vBET3.x)
vBAdvanced Directory Links - shih udhëzimet për rastin e 4
vBulletin
Wiki Vault
vBShop


Gjithashtu nëse doni të përktheni faqet e mbështetur nga vBulletin, por directory jashtë forum, pastaj shikoni këtu për udhëzime: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-troubleshooting/413-faq-2.html # post1546

vBET
14-03-10, 17:27
Kërkon njohuri bazë PHP.
Integrimi i grupit të parë është e lehtë për aq kohë sa xml_print_output është përdorur. Nëse ju nuk jeni të sigurt nuk mod veçantë është duke e përdorur atë pyesni autorin mod ose thjesht të përpiqen të integrohen dhe kontrolloni rezultatet.
Pra, të integrojë të gjitha çfarë ju duhet të bëni është të gjejnë vend (në disa plugin ose file php), ku mod gjeneron URL për kërkesën Ajax dhe shtoni në fund të kësaj kërkese:


.'&language='.$_REQUEST['language']

ose nëse nuk ka asnjë parametër në URL:


.'?language='.$_REQUEST['language']

vBET
14-03-10, 17:28
vBET4.x zyrtarisht mbështet vBulletin4 URL Frinedly dhe Muslimanët. URL miqësore janë duke punuar pa ndonjë integrim të tjera. Për integrimin udhëzime vBulletin ju lutem shikoni këtu:

vBET
14-03-10, 17:29
Në rast të tillë nuk është e nevojshme mod veçantë të integrimit të dizajnuara për plugin të veçanta. Për shembull vBET3.x mbështet duke shtuar përmbajtje nga vB Dynamics avancuar (këtu është integrimi plugin

vBET
14-03-10, 17:31
Së pari shkojnë në CP Admin -> vBET -> kryesore dhe të vendosur directories tuaj shtesë në Mbani Directories parametër.

Për hapin e ardhshëm ne kemi 2 raste ketu:
a) juaj është përdorur forum nëndirektori në URL kështu që ju duhet për të mbështetur përmbajtjen jashtë directory forum.
Në rast të tillë vetëm udhëzimet ugar në këtë artikull: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-troubleshooting/413-faq-2.html # post1546

b) forum juaj nuk është duke përdorur nëndirektori në URL, kështu që të gjitha drejtoritë e shtuar nga mods janë subdirectories e forumit URL
Në rast të tillë do të shikoni se është duke punuar tani. Nëse jo atëherë shtoni në htaccess në direktorinë tuaj forumi kryesor nga ky rregull (PARA rregulla të tjera vBET).:


RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/ADDITIONAL_DIRECTORY/(.*)?$ /ADDITIONAL_DIRECTORY/$2?language=$1 [L,QSA]

Ju lutem vini re që ju duhet të ndryshojë atje ADDITIONAL_DIRECTORY për emrin tuaj dosjen dhe ju duhet sundimit të tilla për çdo directory shtesë që doni të mbështetur dhe që nuk është duke punuar. Gjithashtu ju lutem vini re se është e nevojshme më së shumti kur Muslimanët është përdorur.

vBET
14-03-10, 17:35
Përkrahur nga: vBET 4.2.1

Disa mods si Rinise Shqiptare përdor directories saj në URL dhe të gjenerojë rezultate direkt në prodhim, pa përdorimin e global_complete, e cila është e nevojshme për vBET për të bërë përkthimin. Në këtë rast ju lutemi të ndiqni udhëzimet më poshtë.

SHËNIM: përdorin atë vetëm për të mods që gjeneron output duke përdorur vBulletin por pa goditje global_complete. Nëse ju nuk jeni të sigurt nuk mod veçantë është duke e përdorur atë apo jo, atëherë ju lutem shikoni listën e mods në postin e parë. Nëse ju nuk do gjeni atje atëherë ju lutem hapat e parë ugar nga posti i mëparshëm dhe kontrolloni e bën atë të punës. Nëse jo atëherë kjo një ugar. Ju lutemi të backup. Dosjen tuaj htaccess para ndryshimeve. Ju lutem vini re se ajo ishte testuar në Rinise Shqiptare dhe ne nuk mund të garantojë se ai do të punojë për mods të tjera, pa shtesë. Ndryshimet e htaccess të cilat nuk janë të rreshtuara në instruksionet e mëposhtme.

Udhëzimet e integrimit:

Në paketën vBET / do-not-upload/tools/vbenterprisetranslator_front_controller.php ndryshim 'SET_HERE_FULL_FORUM_DIRECTORY_PATH' të plotë rrugën tuaj directory forum.
Mos përdorni '/' në fund. Nëse ju nuk e dini se çfarë është rruga e juaj, ju lutem shih më poshtë për udhëzime.
Vbenterprisetranslator_front_controller.php Copy skedar tek directory përdorur nga mod në URL
Edit / krijimin e htaccess në direktorinë e përdorur nga mod ne URL -. Për çdo rregullit ekzistues të sigurt se ajo mbaron me [QSA] (nuk mund të përfundojë nga [L] apo edhe kanë brenda L e mbaron [])
Për directory përdorur nga mod në udhëzimet URL ugar nga posti i mëparshëm.
. Në fund të htaccess në direktorinë e përdorur nga mod në URL shtoni këtë rregull:


RewriteCond %{QUERY_STRING} !redirected=
RewriteCond %{QUERY_STRING} language=
RewriteRule ^(.*)$ vbenterprisetranslator_front_controller.php?redirected=$1&vbet_outside=true [L,QSA]

. Nëse më poshtë sundimin ekziston në dosjen e redaktuar htacess atëherë sigurohuni se ai është në fund të skedarit, nëse jo atëherë shtoni aty:


RewriteCond %{QUERY_STRING} !vbet_outside=true
RewriteRule ^(.*)$ $1?vbet_outside=true [L,QSA]Si për kontroll të plotë rrugën time directory forum:

Ngarko foto vBET_package / A-nuk-upload / tools / actualdirectory.php për dosjen tuaj forum.
Vendos të ngrejë actualdirectory.php URL në shfletuesin web dhe të shohin rezultatet.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages thanks to vBET Translator 4.10.1