PDA

View Full Version: Si nuk punon - manual për mbështetjen e gjuhës shumëMarcin Kalak
22-09-14, 10:59
Ky artikull përshkruan se si punon automatike të përkthimit. Për përshkrimin Manual Përkthim ju lutem shikoni këtu: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet5-general-discussions/4173-manual-translations.html
Nëse ju doni të shmangur përkthimin e një pjese të tekstit, shih këtu: Si për të bërë disa Teksti nuk përkthyer? (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet5-general-discussions/4174-how-make-some-text-not-translated.html).

Unë nuk e di se sa ju janë të impresionuar nga Mbulim Gjuhësh shumë deri tani dhe shpresojmë që ju do të impresionuar edhe më shumë kur ju të gjeni se sa e lehtë është në përdorimin e: D

Para së gjithash mod mbështet parazgjedhur gjuhën e përdoruesit. Ajo është vendosur në formularin e regjistrimit dhe mund të ndryshohet në CP User. Pra, nëse përdoruesi ka vendosur gjuhën e tij default, atëherë ai nuk bën asgjë ... Vetëm shkruan mesazhe në gjuhën e tij, dhe vBET kujdeset për çdo gjë. Në rast të tillë - kur përdoruesi ka vendosur Gjuha e albumit supozohet se pas tërë (përfshirë titullin), është shkruar në gjuhën e tij default. Ajo do të jetë configurable së shpejti, por në momentin e tij nuk është supozim i thjeshtë: në qoftë se përdoruesi ka vendosur Gjuha e albumit dhe ajo është e ndryshme se sa gjuha e parazgjedhur forum, atëherë çdo mesazh të tij është në gjuhën që ai të zgjedhur si default e tij.

Ju gjithashtu mund të krijoni mesazhe shumë gjuhë, ku vetëm pjesë e mesazhit janë në gjuhë të ndryshme. Kjo është shumë e lehtë - çdo gjë që ju duhet të bëni atë të vënë shkruar teksti në gjuhën të ndryshme brenda e lang BBCode. Ai merr një parametër i cili është kodi i gjuhës. Dmth nëse doni të shkruani diçka në polonisht, pastaj BBCode duket si ky pl = lang.
Shih shembullin e tërë (hapësirat në BBCode shtuar për të shmangur vlerësimin):
[ lang=pl]Przykład tekstu po polsku[ /lang]

Ky shembull (pa hapësira në BBCode) do të ju japin rezultat i tillë:
Shembull i tekstit në polonisht

Ka edhe një më shumë BBCode cila punon pikërisht si lang BBCode, por është e rezervuar për postimet e tituj vetëm. Ajo është BBCode langtitle - ajo është përdorur nga vBET automatikisht të shënuar mesazhin e përdoruesit që të vendosur gjuhën e tyre e albumit të tjera se gjuha e parazgjedhur forum. Ajo nuk duhet të përdoren me dorë, dhe në qoftë se ju doni të përdorni atë mënyrë të tillë, pastaj mos harroni të vënë të gjithë mesazh në brendësi të lang BBCode duke përdorur kodin njëjtën gjuhë si parametër në stendat BBCodes (ndryshe disa pjesë të përkthyera kanaleve RSS nuk mund të përkthehet si duhet , por postimet do të shfaqen të përshtatshme).

Që vBET 3.2.0 ju gjithashtu mund të përdorni zbulimin automatik të gjuhës. Pra, në rast se përdoruesi do të shkruajë një mesazh pa lang BBCode, atëherë automatikisht do të njohin vBET atë që është gjuha e këtij mesazhi dhe të shënojë atë mënyrë të përshtatshme. Ju mund të zgjidhni edhe kur të besimit zbulimin automatik të gjuhës dhe kur autori për të besimit mesazh:)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Multilingual community supported by vBET Translator 4.10.1