PDA

View Full Version: Zgjidhet Si për të fikur vbet dhe për të mbajtur përkthime?Simon Lloyd
14-04-12, 20:12
Hi mund dikush më tregoni se si për të fikur vBET por mbani të gjitha përkthimet sesa postet kthehet? Unë kam një server të dedikuar 2.6Ghz 12MB cache *** Ram dhe ende ngarkesës është i lartë dhe nganjëherë shumë, unë kam bërë të gjitha thats të optimizuar është postuar rreth, por kjo është bërë një ndryshim të vogël, e vetmja mënyrë për të ulur atë tani do të jetë për të bllokuar motorët e kërkimit e cila natyrisht do të thotë për vdekjen e komunitetit tonë.

Pra, ajo që unë do të doja të bëni është të shkoni përsëri në vetëm duke përdorur vBulletin por mbani të gjitha përkthimet që unë kam deri tani. Dikush mund të këshillojë ju lutem?

r.dziadusz
15-04-12, 12:21
Hi
vBET nuk mbështet jo përkthimin postimet e reja. Ju mund të provoni të zgjasë shpërthim cache TTL, ajo do të ndikojë me pak proces përdorimi, por përmbajtje për mysafir nuk do të jetë në datën.
Unë e bëri kohë testin përgjigje nga websitepulse.com dhe për faqen orignal është: 1,018, dhe për përkthyer (si mysafir) 1,151, prandaj ndoshta ne mund të konsiderojmë possiblie arsye tjetër se pse forumi punon në mënyrë të ngadalshme.

Simon Lloyd
14-05-12, 00:30
Hi vjen keq unë nuk kam qenë përsëri në këtë herët por herë më kur mundohem faqen tuaj poshtë saj.

Web faqen time nuk është duke punuar ngadalë, atë që unë jam duke thënë është ngarkesa është e lartë, gjithmonë kur i kanë në përdorim vBET, nëse unë kthehem në AlbaForum si ngarkesa bie standard, unë kam lëvizur në një sever që tani ka * Ram *** dhe 3.2Ghz procesor (Quad Core).

Atë që i ishte kërkuar ishte, a ka gjithsesi për të ndaluar vBET përkthimin më, por të mbajtur përkthimet që janë tashmë në cache dhe bazës së të dhënave në mënyrë që njerëzit ende mund të vizitojnë www.mysite.com / FR / mythread_content.html dhe shikoni përkthimin frëngjisht që unë tashmë kanë për të.

Përkthimi është duke u bërë shumë të shtrenjta, si Google dhe Microsoft janë paguar tani përkthime, nuk ka shumë nga Apertium dhe ngarkesës server. Kjo është arsyeja pse, tani për tani unë do të doja për ta kthyer atë nga jashtë përkthimin më tej, por ende i lejojnë përdoruesit për të parë përmbajtjen e përkthyer tashmë, unë e kuptoj se nuk "nuk do të ketë përmbajtje të re përkthyera dhe përkthime do të jenë të vjetra, por si përmbajtje të çdo postimi të përkthyer nuk ndryshon (përdoruesit nuk mund të modifikoni postimet e tyre) nuk ka asnjë problem.

Regards,
Simon

r.dziadusz
14-05-12, 21:20
Atë që i ishte kërkuar ishte, a ka gjithsesi për të ndaluar vBET përkthimin më, por të mbajtur përkthimet që janë tashmë në cache dhe bazës së të dhënave në mënyrë që njerëzit ende mund të vizitojnë www.mysite.com / FR / mythread_content.html dhe shikoni përkthimin frëngjisht që unë tashmë kanë për të.


Nuk ka opsione të tilla në vBET. Por në qoftë se ju doni vetëm për të ndaluar përkthimin postimet e reja - pa ndryshuar t'ju forum-efikasitetit - vetëm të heqë të gjitha çelësat / logins etj nga adminCP tuaj -> vBET -> Përkthim - në qoftë se nuk ka ofrues nuk do të ketë përkthime të reja, por do të vBET përdorni përkthime të vjetra për të përkthyer një herë postime :)

mykkal
23-05-13, 11:49
Provoni balancimin e ngarkesës ... Përdorni dy serverat. Një CDN mund të ndihmojë shumë.

Plus minimizoj, dhe të përdorni programe caching për të mundësuar cache shfletuesin për një javë.
Caching Opcode nëpërmjet memcache është alternativa më e mirë sepse ju mund të mjegullojë servers të shumta së bashku, por APC është një tjetër opsion i mirë

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations supported by vBET 4.9.99