PDA

View Full Version: Refuzuar Utf8_general_ci rekomanduar mbi Utf8_bin?



mario06
25-07-10, 05:54
A nuk është utf8_general_ci rekomanduar për shkak

utf8_bin: krahasoni strings nga vlera binare e çdo karakter në vargun

utf8_general_ci: krahasoni strings duke përdorur rregullat e përgjithshme të gjuhës dhe përdorimin rast pandjeshëm krahasime

Në versionin e ardhshëm mund të ju ju shtoni një opsion që nuk konvertohet charset tryezë db?

vBET
26-07-10, 07:41
Për tavolina cache vBET ne choosed krahasuese utf8_bin, sepse ne besojmë se kjo është më e shpejtë se sa utf8_general_ci. Ajo është e thjeshtë - asnjë rregull vetëm krahasuar bytes, kështu që duhet të jetë më shpejt se çdo comparation tjera në bazë të rregullave të tjera (nuk e testuar - bazuar vetëm në logjikën jashtë).
Gjithashtu ne nuk mund të përdorni të përdorni utf8_general_ci, sepse është canse pandjeshëm, dhe ne kemi nevojë për ndeshjet e saktë në cache.

Ju lutem vini re se ne nuk do të ndryshojë asgjë në modelin vB, kështu që unë nuk e kuptoj pse pikërisht ju jeni duke kërkuar në lidhje me konvertimin e karaktereve nuk db tavolinë ... Ne nuk konvertohet asgjë në DB. vBET krijon tabelat e vet për cache dhe mos e prekni ato ekzistuese - asgjë nuk është e konvertuar ka ...

mario06
26-07-10, 12:57
Kjo është zakonisht një ide e mirë për të mbajtur charset njëjtë për të gjithë bazën e të dhënave në vend të 2 të ndryshme për shkak se disa punë shtesë (query) është e përfshirë kur komunikimi midis tyre nuk ka të tjera?

vBET
26-07-10, 20:12
Nuk ka asnjë komunikim ndërmjet tabelave cache vBET dhe pjesa tjetër e skemes bazës së të dhënave.

mario06
27-07-10, 11:31
Unë nuk do të thotë për të thënë në mes të vbet dhe unë vBulletin mean't për motorët e kërkimit

vBET
27-07-10, 19:26
Motorët e kërkimit nuk e shohin bazën e të dhënave tuaja.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations by vBET Translator 4.10.1