PDA

View Full Version: Zgjidhet Më shumë probleme ngarkesës



Snake
16-03-10, 11:54
Ok kështu që i kanë bërë ngarkesa e testimit.

Gjatë një periudhe prej 24hrs load time rritet në mënyrë të qëndrueshme në 30.00 's

Një server restart fixes atë për një tjetër 24hrs.

Nëse i çaktivizoni mod unë nuk e merrni këtë problem.

A nuk thonë se me mod me aftësi të kufizuara nuk është më pak trafik si ai që nuk është e vërtetë, ende google dërgon trafikut të njëjtë me mod me aftësi të kufizuara, sipas stats tim.

Ju lutem shpjegoni, ngarkesës është e makinës me të çmendur.

tavenger5
16-03-10, 19:32
Tingëllon si bots janë goditur faqet e përkthyer, kur është në mod. Ju duhet të shikoni në optimizmin e apache apo marrjen e një server me fuqi të CPU më shumë. A jeni duke vboptimise ose ndonjë lloj të mekanizmit caching, si memcached?

Snake
16-03-10, 21:35
Fakti është forumi im merr 30.000 uniques një ditë, nëse i çaktivizoni ngarkesës mod bie në çast, dhe bots dhe përdoruesit janë ende të tregojnë faqet kështu që janë ende duke kërkuar pushtet server, ajo është thjesht se faqet e përkthyer duke treguar përdorimin 10x burimeve se standardi faqe VB nga baza e të dhënave normale. Është e shkruar keq kodin, dhe duhet të jetë fikse! Mods të tjera kurrë nuk e bëri këtë, vetëm vbet, unë kurrë nuk dëshirojnë ndryshuar me kalimin e, por kthim është tepër vonë tani. : Mad:

moman
16-03-10, 22:21
Me të vërtetë tingëllon si ju jeni duke në një server underpowered. Unë jam në një makinë 8-core Nehalem (kështu që ne jemi duke kërkuar në 8 cores më shumë virtuale për shkak të HT, për një total prej 16). Unë kam edhe optimizuar gjerësisht këtë makinë duke përdorur teknika të mi, si dhe pointers nga folks në vbulletin.com.

vBET ngre load time nga rreth 2.5 për 3,0-3,5, në varësi të numrit të përdoruesve, dhe kjo padyshim rritet bazuar në madhësinë cache. Megjithatë, unë nuk mendoj se është shumë e keqe në të gjitha, siç e mia shkojnë njëkohshme përdoruesit nga 800 mjaft të lartë në një edhe më të larta 1.200.

vBET
17-03-10, 00:38
Hi:) Sigurisht përkthimi duhet të marrë disa burime - nuk ka magji. Translate do të thotë page marrë rezultat i prodhimit dhe për të ndryshuar atë. Për shkak se përkthimi gjithmonë do të marrë më shumë se faqja normale.

Unë e kuptoj se ju nuk jeni shumë të lumtur që kanë ngarkesë më të serverit, por ju lutem vini re se vBET është duke marrë mjetet e tyre vetëm për përkthim. Për faqet normale ajo shton vetëm flamuj. Pra, e gjithë kjo ngarkesë shtesë vjen nga trafiku shtesë për faqet e përkthyer. Si ju ka shkruajtur trafikut juaj nuk ka shkuar poshtë menjëherë pas disabling vBET (nëse keni një kohë, atëherë ajo do të ulet pas disabling - me besim) dhe ngarkesën në server është më e ulët - është e qartë - robotët janë ende zvarritje URL për faqet e përkthyer, shfrytëzuesit janë ende të gjetur në lidhje Google në faqet tuaja përkthyer. Pra, ju ende keni të trafikut të njëjtë, por tani nën lidhjet e dyfishta përkthyer është thjesht përmbajtjes - Faqja normale e cila nuk është përkthyer. Nëse doni të qëndroni me vBET me aftësi të kufizuara, ne rekomandojmë që të shtoni në rregull. Dosjen tuaj htaccess e cila do të përcjellim të gjitha faqet e përkthyer në një normale, ndryshe ju mund të lirshme SEO tuaj për shkak të përmbajtjes të dyfishta.

Ju lutemi vini re se ne kemi planifikuar tashmë mbështetjen e sistemeve cache tjera dhe algoritme tonë të përkthimit janë optimizuar çast. Dmth ne sapo zbuluar se si në mënyrë drastike zvogëlon punën PHP kur punojnë në vargjet e madhe dhe ne modifikuar algorithm tonë. Ajo është lëshuar tashmë në vBET 4.2.0 me opsione konfigurimit të tjera. Dhe ne do të lëvizin të gjitha përmirësimet e edhe për të vBET 3.x e cila është mbështetur akoma:)

Unë e kuptoj se sipas mendimit tuaj kodin tonë është i dobët. Unë nuk e di për atë që ju jeni bazuar pritjet tuaja. Ne kemi mod më të shpejtë të përkthimit për vB - nuk ka asgjë ajo që punon më mirë. Përkthimi do të marrë disa burimeve dhe mod tona të merr atë më pak se çdo tjetër. Ju mund të shihni se sa shpejt vBET mund të punojnë në shumë forume. Nëse keni probleme në serverin tuaj, atëherë ju lutem konsideroni ndryshimet e konfigurimit ose duke shtuar burimet server. Ju nuk do të vërë 20 litra ujë në 10 kovë litra.

Sajimin e jonë është: "Ne kemi shumë për të ndryshuar". Dhe kjo është arsyeja pse ne jemi eksperimente, duke ndryshuar algoritme profilizimin dhe kalojnë shumë kohë duke kërkuar zgjidhje të cilat do të kërkojë burime më pak. Ende nuk e dimë mod e cila mund të jetë çdo konkurs për vBET dhe ka disa mods tjera të përkthimit. Ne kemi bërë shumë ndryshime algoritmi që na u desh të mendoj larg, sepse ata nuk i dhanë asnjë ndihmë, gjatë këtij procesi, ne gjithashtu zbuloi shumë përmirësime. Ju mund të keni përshtypjen tuaj duke u bazuar në çështjet e serverit tuaj, por ju lutem konsideroni ju keni ndonjë zgjidhje më të mirë? Çfarë mund të jepni një aluzion se ndoshta nuk është zgjidhje e vBET gabuar që është duke punuar në mijëra forume, ndoshta ju jeni vetëm duke u përpjekur për të vënë 20 litra ujë në 10 kovë litra. Akoma - ne kemi shumë për të ndryshuar dhe listë e madhe TODO në seksionin optimization (rreth 70% të eksperimentojnë do të ndihmojë ose jo):) Dhe ju keni të drejtë 100% - ne mund të bëjmë më mirë, ne do dhe ne po bëjmë të gjitha koha:) Vetëm të presë derisa të lëvizin të gjitha përmirësimet që kemi bërë gjatë zbatimit të vBET4.x:)

Nëse unë mund të ju jap disa këshilla - ju lutem shikoni se si ju mund të zgjedh vBET: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/general-discussions/243-vbet-performance.html
Sidomos konsiderojnë paaftësi disa gjuhë dhe bllokimin e faqeve të parëndësishme nga robots.txt

Çfarë është koha e përgjigjes për faqet e përkthyer? Çfarë është përdorimin tuaj CPU? Çfarë është përdorimin tuaj të kujtesës? Nëse kjo është e pranueshme atëherë ju duhet asgjë për t'u shqetësuar. Njerëzit shpesh janë të frikësuar duke rritur ngarkesën në server dhe madje nuk e di se çfarë do të thotë. Ngarkesës 10 herë më shumë server nuk do të thotë burime 10 më shumë kohë të përdorura. Ajo thjesht do të thotë se temat më shumë janë duke pritur në radhë, çka është normale, pasi tani temat e tuaja duhet të prisni për përgjigje Google nëse disa përkthimi nuk është kopje e ruajtur ende. Pra thread është duke pritur për përgjigje Google dhe nuk merr CPU në të gjitha gjatë kësaj kohe. Për shkak të ngarkesës e serverit tuaj që do jetë më e madhe edhe nëse mund të marrë vBET ka burime në të gjitha (që natyrisht nuk është e mundur).

Rreth crashing serverin tuaj - kjo është padyshim çështja e serverit tuaj. Ajo ndodh periodikisht. I kishte çështje të ngjashme në serverin tim. Ajo është shkaktuar nga disa bug Apache kështu një fije Apache është në rritje dhe në rritje me përdorimin e kujtesës deri sa tërë kujtesës ishte konsumuar ans server kopje e ruajtur. Vetëm një fije sillet si se - temat e tjera Apache ishte normale. Kam luajtur me konfigurimin e Apache dhe çështja është zgjidhur. Unë mendoj se Apache vetëm kishte disa rrjedhje të kujtesës - si unë mend kam vënë vlerë më të ulët të kërkesave të cilat mund të mbajnë nga një fije. Ka pasur edhe ndryshime të tjera. Unë sugjeroj për të kontrolluar përdorimin tuaj të kujtesës dhe monitoruar atë për disa kohë. Gjithashtu ajo mund të jetë e dobishme për të kontrolluar sasinë mesatare të kujtesës të përdorur nga një fije Apache, bërë disa llogaritje dhe të vendosur vlerën e duhur e temat max për Apache.

Nëse keni ndonjë pyetje më shumë, ju lutem thjesht pyesni:)

vBET
18-03-10, 09:21
Hey - Unë vetëm ishte në forumin tuaj të përkthehet FAST ULTRA ... Pra, atë që ju jeni duke pretenduar në lidhje me qëndrimin dhe pse aq i hidhëruar rreth vBET, kur ju keni super shërbim të shpejtë të përkthimit? ...

Ju lutem konsideroni se çfarë do të thotë ngarkesën në server. Kuptimi kuptimi i tij mund të jetë shumë e dobishme për të kuptuar se çfarë ndodh në server dhe se si mund të jetë e lidhur me temat të cilat janë duke pritur në radhë jo sepse ju nuk keni burime, por janë duke pritur për përgjigje nga serveri tjera (Google në këtë rast).

Sipas mendimit tim keni përkthime super të shpejtë dhe ju keni asgjë për t'u shqetësuar për:)

Snake
18-03-10, 12:49
Kam qenë faqet e ndërtimit 10 vjet, unë jam plotësisht i vetëdijshëm load 10x nuk do të thotë burime të 10x, të ndaluar trajtimin e mua si një idiot dhe lugë të ushqyerit me mbeturina. Faktet janë të ftohtë me këtë mod vs mod tjera të lira ngarkesës juaj është mega. Dhe në kohë të pikut web faqen time tani është i ngadalshëm dhe nuk reagon. Po, faqet e përkthejnë të shpejtë jashtë pikut, por me një kosto të një server të ngadalshëm më vonë gjatë ditës. Unë kam një quad core, bastisje 15k SAS server, që është e optimizuar vetëm gjobë, të drejtuar 0,50 gjithë ditën e gjatë para se kjo me trafikun e madh. Ajo është kodi VBET që shton ngarkesës dhe e bën server ngadaltë në kohë të pikut, është një fakt, ajo nuk është rritjen e trafikut, i kanë pasur të trafikut të njëjtë dhe bots para dhe server përballoi mirë, ajo është produkt përkthimit. Periudhe. Hurry up dhe fix it, unë me të vërtetë dont duan të paguajnë një tjetër 300 £ një muaj për një përmirësim server vetëm për të drejtuar një Ministrisë së Mbrojtjes lol.

tavenger5
18-03-10, 16:03
Sa gjuhë të keni aktivizuar? Se sa mesazhe keni? A keni Muslimanët dhe sitemap gjenerator të instaluar? Sa bots janë goditur faqe një ditë?

Snake
19-03-10, 00:11
Hi!

32 gjuhëve enabled.

100.000 postime.

Muslimanët dhe sitemap instaluar.

sitemap plugin thotë 1000.000 faqe crawled një ditë.


Fakti është, nëse i çaktivizoni mod dhe restarto, server bot dhe përdoruesit janë ende të goditur serverin tim e njëjtë si më parë, faqet e njëjta janë në ende në indeksin e Googles dhe kështu i merrni të njëjtën trafikut të aktivizuar apo jo.

I vetmi ndryshim është se me mod me aftësi të kufizuara bots dhe google searchers merrni faqen e anglisht, kështu që, trafiku është identike, i vetmi ndryshim është se ata nuk janë duke parë një faqe të përkthyer, duke shmangur çështjet e bazës së të dhënave mods.

Është e qartë si dita për mua kjo mod është liruar pa testimin e duhur, dhe në mënyrë të qartë pronari nuk është i interesuar në trajtimin e çështjeve.

Fail.

Snake
19-03-10, 00:19
Michael, ju jeni gabim, kjo ngarkesë nuk është shkaktuar nga një rritje në trafik, është shkaktuar nga leximi dhe të shkruarit përkthime në mysql.

Nëse ekipi vBulletin mund të lexojnë dhe shkruajnë për mysql me ngarkesë të ulët pse cant ju?

Kodi i varfër miku im.

vBET
19-03-10, 02:43
Kam qenë faqet e ndërtimit 10 vjet, unë jam plotësisht i vetëdijshëm load 10x nuk do të thotë burime të 10x, të ndaluar trajtimin e mua si një idiot dhe lugë të ushqyerit me mbeturina. Faktet janë të ftohtë me këtë mod vs mod tjera të lira ngarkesës juaj është mega. Dhe në kohë të pikut web faqen time tani është i ngadalshëm dhe nuk reagon. Po, faqet e përkthejnë të shpejtë jashtë pikut, por me një kosto të një server të ngadalshëm më vonë gjatë ditës. Unë kam një quad core, bastisje 15k SAS server, që është e optimizuar vetëm gjobë, të drejtuar 0,50 gjithë ditën e gjatë para se kjo me trafikun e madh. Ajo është kodi VBET që shton ngarkesës dhe e bën server ngadaltë në kohë të pikut, është një fakt, ajo nuk është rritjen e trafikut, i kanë pasur të trafikut të njëjtë dhe bots para dhe server përballoi mirë, ajo është produkt përkthimit. Periudhe. Hurry up dhe fix it, unë me të vërtetë dont duan të paguajnë një tjetër 300 £ një muaj për një përmirësim server vetëm për të drejtuar një Ministrisë së Mbrojtjes lol.

Unë e kuptoj se ju tashmë ishte njohur me informatat në lidhje me ngarkesën në server që unë ju dha. Ju lutem vini re se nuk kam njohuri për atë se si të avancuara është secili prej mijëra përdoruesve tonë dhe çdo herë që do të ofrojë informacion të plotë ass si ajo mund të jetë e dobishme. Ajo nuk do të thotë se unë jam trajtuar ju si idiot i - kjo do të thotë se unë e kujdesit për t'ju dhënë informacione të cilat mund të jenë të dobishme për ju dhe për vlerësimin e gjendjes tuaj server. Ju lutem pika mua mod tjera të lira të cilat ju po flasim për unë me kënaqësi do të bëjë disa krahasime:) Gjithashtu çdo kohë që ju jeni të lirë për të zgjedhur zgjidhja më e mirë për ju.

I kontrolluar forumin tuaj përsëri dhe përsëri kjo duket të përgjigjen shumë shpejt. Ju lutem jepni kornizë më të mirë kohë për të qenë në gjendje të vëzhguesit atë që ju shkruani në lidhje me përgjigjet tuaja ngadalshëm në kohën e pikut.

Nëse ju doni të kontrolloni se sa trafikun tuaj ndryshuar për shkak të vBET - ju lutemi të gjeneruar një raport i cili do t'ju tregojë të gjitha të trafikut për faqet e përkthyer - kjo është ajo që keni fituar në sajë të vBET.

Ju jeni plotësisht të drejtë që ka nevojë për përkthime burime shtesë - nuk ka asnjë mënyrë tjetër dhe ju kurrë nuk do të gjeni produktin e cila do të përkthehet faqen tuaj pa asnjë kosto. Siç e kam përmendur tashmë koha më e kërkon duke pritur për përkthim Google kur ajo nuk është kopje e ruajtur, dhe gjatë kësaj kohe temat e tuaja duhet të prisni për përgjigje të asaj që kanë ndikimin më të madh në ngarkesën në server. Ju mund të rregulloni kohën më të mëdha për të jetuar cache - atëherë përkthimet e kërkuara shpesh do të jetë tashmë në cache. Por për të mos përkthime cached çdo produkt duhet të presin për përkthim. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër.

Ju lutem vini re që mendon se duhet të thyer të jetë në gjendje për të rregulluar atë.

Si unë tashmë shkruar ju, ne vazhdimisht të përmirësuar punën e vBET. Dhe unë tashmë shkruar ju, se ne kemi përmirësime të gatshëm të performancës të cilat janë tani në skenë në vBET4.x beta. Sot ne do të nxjerrë versionin e ri vBET4.x me përmirësimet e performancës të tjera. Dhe kur mete për ata (nëse ka) do të korrigjohen ne do të lëvizim këto përmirësime të vBET3.x Nuk është e nevojshme për të nxitur.

Gjithashtu askush nuk detyron të paguar një tjetër 300 £ një muaj për një server - ju jeni duke bërë vendime tuaj dhe ju keni shumë opsione këtu. Përfshirë në rënie numri i gjuhëve të mbështetura, apo edhe kalimi te produkteve të tjera që ju i përmendët është shumë më mirë. Ne e kuptoj plotësisht se zgjidhjet të cilat ju jeni duke përdorur duhet të përshtaten me nevojat tuaja dhe mundësitë. Ne jemi të kënaqur për të dhënë klientëve tonë të produktit të mirë dhe më të mirë. Dhe ne jemi të vetëdijshëm se në një situatë kur kërkesa duhet të presë për një tjetër formë të përgjigjes server load serverit tuaj do të jetë më e madhe pa marrë parasysh çfarë zgjidhje ne do të përdorim. Ne do të jetë i lumtur në qoftë se ju qëndroni me produktin tonë dhe konfiguroni atë që të përshtatet yo mundësitë tuaja. Dhe ne me kënaqësi do t'ju japë një dorë në këtë fushë:)

Ju lutemi vini re se ne vetëm i dha zgjidhje të re për t'u integruar me Sitemap Generator. Nëse jeni të integruar - ju lutemi shikoni udhëzimet e reja të integrimit këtu:
Ajo rrit në mënyrë dramatike shpejtësinë e gjeneratës sitemap (në forumin tonë mbi 12 herë).

vBET
19-03-10, 02:55
Është e qartë si dita për mua kjo mod është liruar pa testimin e duhur, dhe në mënyrë të qartë pronari nuk është i interesuar në trajtimin e çështjeve.

Fail.

Nëse ju keni dyshime në lidhje me testimin e duhur propozoj për të parë historinë e vBET - u testuar nga qindra të forumeve të vërtetë para se të avancuara për të paguar version:)

Rreth adresimin e çështjes. Më vjen keq. Unë gabimisht supozuar se duke ju dhënë në përgjigje të parë këtë informacione, unë kam qenë e qartë se ne jemi të trajtojnë këtë çështje:

Ju lutemi vini re se ne kemi planifikuar tashmë mbështetjen e sistemeve cache tjera dhe algoritme tonë të përkthimit janë optimizuar çast. Dmth ne sapo zbuluar se si në mënyrë drastike zvogëlon punën PHP kur punojnë në vargjet e madhe dhe ne modifikuar algorithm tonë. Ajo është lëshuar tashmë në vBET 4.2.0 me opsione konfigurimit të tjera. Dhe ne do të lëvizin të gjitha përmirësimet e edhe për të vBET 3.x e cila është mbështetur akoma:)

...

Sajimin e jonë është: "Ne kemi shumë për të ndryshuar". Dhe kjo është arsyeja pse ne jemi eksperimente, duke ndryshuar algoritme profilizimin dhe kalojnë shumë kohë duke kërkuar zgjidhje të cilat do të kërkojë burime më pak. Ende nuk e dimë mod e cila mund të jetë çdo konkurs për vBET dhe ka disa mods tjera të përkthimit. Ne kemi bërë shumë ndryshime algoritmi që na u desh të mendoj larg, sepse ata nuk i dhanë asnjë ndihmë, gjatë këtij procesi, ne gjithashtu zbuloi shumë përmirësime. Ju mund të keni përshtypjen tuaj duke u bazuar në çështjet e serverit tuaj, por ju lutem konsideroni ju keni ndonjë zgjidhje më të mirë? Çfarë mund të jepni një aluzion se ndoshta nuk është zgjidhje e vBET gabuar që është duke punuar në mijëra forume, ndoshta ju jeni vetëm duke u përpjekur për të vënë 20 litra ujë në 10 kovë litra. Akoma - ne kemi shumë për të ndryshuar dhe listë e madhe TODO në seksionin optimization (rreth 70% të eksperimentojnë do të ndihmojë ose jo):) Dhe ju keni të drejtë 100% - ne mund të bëjmë më mirë, ne do dhe ne po bëjmë të gjitha koha:) Vetëm të presë derisa të lëvizin të gjitha përmirësimet që kemi bërë gjatë zbatimit të vBET4.x:)

Nëse unë mund të ju jap disa këshilla - ju lutem shikoni se si ju mund të zgjedh vBET: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/general-discussions/243-vbet-performance.html
Sidomos konsiderojnë paaftësi disa gjuhë dhe bllokimin e faqeve të parëndësishme nga robots.txt

Unë ndjehem plotësisht përgjegjës për këtë keqkuptim. Edhe një herë shumë të keq. Ju lutem na tregoni, cila rrugë duhet të them se ne jemi të përmirësuar vBET gjithë kohës, dhe se si ne mund t'ju siguroj përsëri se vBET3.x do të ketë një tjetër përmirësimet e performancës, të bëjnë të qartë se ne jemi që trajtojnë këtë çështje? Ne gjithmonë do të përmirësojë kënaqësi mënyrën tonë të komunikimit me klientin:)

vBET
19-03-10, 03:02
Michael, ju jeni gabim, kjo ngarkesë nuk është shkaktuar nga një rritje në trafik, është shkaktuar nga leximi dhe të shkruarit përkthime në mysql.

Nëse ekipi vBulletin mund të lexojnë dhe shkruajnë për mysql me ngarkesë të ulët pse cant ju?

Kodi i varfër miku im.

Ju është vërejtur tashmë që ne kemi planifikuar mbështetjen e sistemeve cache (file dhe motorët ekzistues). Ju lutem konsideroni se çfarë janë qëllimet tuaja në këtë diskutim dhe a është duke shkuar në drejtimin e duhur për të përmirësuar gjendjen server turne - në qoftë se ajo është ende pikë.

Pyetja juaj supozon se ngarkesa është shkaktuar nga komunikimi me mysql. Ju lutem mund të na jepni burimi i këtij diagnozë? Ne do ta studiuar atë për fat të mirë:)

sarangan
22-04-10, 09:31
Unë kisha të njëjtin problem, pres te trupezuar me mbeshtjelljen. Së fundi kam me aftësi të kufizuara VBET nga forumi mia dhe çdo gjë është normale tani. :)

vBET
22-04-10, 14:52
Unë kisha të njëjtin problem, pres te trupezuar me mbeshtjelljen. Së fundi kam me aftësi të kufizuara VBET nga forumi mia dhe çdo gjë është normale tani. :)

Cilin version keni përdorur? Please update për versionin e fundit - ne kemi bërë përmirësime të mëdha të performancës. Shumë përdorues shkroi falenderimet e tyre për këtë, duke parë ndryshim të madh - veçanërisht në zonën e ngarkesës server:)

Edited:
Unë vetëm kontrolluar forumin tuaj dhe vBET është duke punuar atje - ju lutem mos shkruani deklarata të rreme për gjendjen e vBET.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages thanks to vB Enterprise Translator 4.10.1