PDA

View Full Version: vBET isue me Google API



wangan
24-02-10, 21:01
Përshëndetje atje, unë jam një admin prej një faqe e cila shkon version falas të vBET2.3.8 fundmi vend u bllokua nga Google. Unë kam kontaktuar ata për këtë çështje dhe ata më thanë se unë duhet të shtoni parametri userip për të furnizuar adresën IP të fund-përdorues në emër të cilit është server që bën kërkesën API nëse unë dua që ata të zhbllokuar mua.

Unë do të doja ndihmen tuaj për këtë çështje si unë me të vërtetë nevojë për të rregulluar këtë, në qoftë se ju nuk mund të bëjë ndryshimet aktuale të paktën të më udhëzojë në drejtimin e duhur kështu që unë mund të bëjë ndryshime si kam disi i kufizuar aftësinë php programing.

vBET
24-02-10, 22:24
Unë tashmë kanë zgjidhje për atë për disa kohë. Unë nuk bëra dalë në versionin e lirë, sepse sa di unë userip është këshilluar vetëm që nuk e detyrueshme. Unë nuk kam kohë për lirimin e bëri tani, kështu që ju lutemi ndiqni këtë udhëzimet:

1. Open File / përfshin / vbenterprisetranslator_functions.php
2. gjeni funksion vbet_getTranslationURL ($ nga, $ për të)
3. zëvendësojë funksion tërë (jo vetëm këtë linjë) by:


function vbet_getTranslationURL($from,$to) {
global $vbulletin;

if ($vbulletin->options['vbenterprisetranslator_googleapikey']) {
return 'http://ajax.googleapis.com/ajax/services/language/translate?v=1.0&format=html&langpair='.$from.'|'.$to.'&key='.$vbulletin->options['vbenterprisetranslator_googleapikey'].'&userip='.$_SERVER['REMOTE_ADDR'];
} else {
return 'http://ajax.googleapis.com/ajax/services/language/translate?v=1.0&format=html&langpair='.$from.'|'.$to.'&userip='.$_SERVER['REMOTE_ADDR'];
}
}


Pas kësaj Google kontaktoni. Unë shoh se do të kemi për lirimin 2.3.x shpejti (të gjitha versionet e tjera tashmë e kanë të përfshihen si më kujtohet). Pa kohën e sotme - por ndoshta do të dalë nesër në qoftë se ju nuk doni të bërë ndryshime të veten:)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Languages translations made by vBET 4.10.1