PDA

View Full Version: vBET dhe performanca



Marcin Kalak
22-09-14, 11:24
vBET kanë shumë optimizations. Faleminderit që ju mund të japin përmbajtjen tuaj në 53 gjuhë shumë të shpejtë.

Sigurisht përkthimet nuk janë bërë magjike dhe disa burime janë të nevojshme për të siguruar ato. Ne kemi përdoruesit me forume të vërtetë të madhe e cila me sukses të drejtuar vBET pa ndonjë njoftim ndikim të performancës (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet-good-stories/84-vbet-has-great-performance.html).

Megjithatë në rast se ju doni të përdorni vBET në mënyrë sa më të shpejtë, më poshtë janë disa lë të kuptohet se konfigurimit për ju. Ju lutemi vini re se ata përshkruajnë konfigurimin më optimale për arsye të performancës - nganjëherë nga kostoja e tipare në dispozicion, kështu që mos ugar atë nëse ju nuk keni çështjet e performancës.

Sigurohuni që jeni duke përdorur versionin e fundit të vBET. Ne jemi në përmirësim të vazhdueshëm të performancës.
Kthejeni në përdorimin e plotë e dokumentit Cache Për Guests dhe të sigurt se ajo punon (check bën fotografi cache janë krijuar - nevojën për të vendosur privilegjet e duhura fotografi)
Set vlera më të larta për Full Cache dokumentit për mysafirët kohë për të jetuar dhe për Full Cache dokumentit për mysafirët kohë për të jetuar për Les Pages Relevante
Konsideroni cilat faqe mund të mbajë më gjatë në dosjen cache të plotë për mysafirët dhe shtoni ato të Faqet më pak të rëndësishme për Full Cache dokumentit për mysafirët
vBET mbështet të gjitha encodings, por ajo është e mirë në qoftë se forumi juaj përdor UTF-8 encoding, ndryshe çdo vBET përkthimi duhet të ri-shifroj faqe të tërë dhe të bëjë truke të tjera shtesë (edhe karaktere të veçanta bëhet shumë më tepër në DB shkaktojnë ato janë ndryshuar për të & # KODI, simbol). Nëse jeni duke punuar forum, nuk ka asnjë mënyrë e lehtë për të kaluar encoding (akoma ekziston), por nëse ju jeni të krijuar një të re, atëherë ju lutem konsideroni të drejtuar atë në UTF-8 encoding e cila është projektuar për të mbështetur gjuhë.
Ju mund disable disa përkthime në lypur - kur cache do të mbushet ju mund të shtoni të reja nga koha në kohë. Duke filluar me të gjitha mjetet përkthime 52 përmbajtjen 52 herë më shumë për përdoruesit dhe rrënjët. Disa forume mund të merret lehtë kjo, për disa është më mirë për të filluar me disa përkthime.
Sigurohuni që keni cache on.
Për më vonë ajo do të jetë e rëndësishme për ju të keni TTL Cache të përshtatshme. Madhe është më e mirë, por jo më shumë se 15 ditë për të qenë të drejtë me TOS Google
Zgjidhni më të mirë pastrimin e strategjisë cache për forumin tuaj. Për "fshirjen Normal 'forumeve më të madhe është më e mirë pastrimin e strategji, por nëse ju keni me të vërtetë shumë e përmbajtjes pastaj përkthehen fshirje normale cache mund të vrasin serverin tuaj. Por të jetë i qetë - ne kemi zgjidhje të veçantë për këtë çështje. Kështu që ju mund të zgjidhni 3 strategjitë e tjera. E fundit është më e shpejtë, por largon të gjitha përmbajtjen cache, kështu që e përdorin atë vetëm nëse ju keni për të.
Përdorimi Memory Cache. Nëse ju keni serveri juaj konfiguruar për të përdorur cache memorie, thjesht shkoni te admincp-> vBET cache-> Memory cache dhe zgjidhni opsionin më të mirë për ju nga cache Përdorimi kujtesës. KUJDES: për të përdorur Memcache ju duhet të vënë portin memcache presë!
Përdorni "Cache pastrimin timelap" - vBET hap mbi 150 tavolina cache heqjen e shumë të dhëna. Ju mund mënyrë vBET të presin në mes të çdo tavolinë. Detyra e të gjithë do të marrë të njëjtën sasi e burimeve, por serveri juaj do të "pushim" ndërmjet clearings kështu ngarkesën në server do të jetë më i vogël.
Përdorimi opsion "Select përkthime të grupuara" sipas nevojave tuaja - kjo do të bëjë pyetje më pak për të bazës së të dhënave kështu që do të kushtojë më pak CPU, por nga kostoja e përdorimit të më shumë memorie RAM.
Mos vendosur "Stop kërkim pas dështimeve x" të ulët apo shumë të larta. Ky opsion optimizes përdorimin cache. Thanks që vBET do të ndalet duke u përpjekur për të gjetur në përkthime cache të cilat nuk janë atje. Nëse keni vendosur edhe ajo vBET të lartë do të përpiqet herë më shumë. Nëse keni vendosur të vBET shumë të ulët mund të ndalet në kërkim përkthime të cilat janë me të vërtetë në cache vetëm për shkak se disa ndryshime të vogla të ndodhë në faqen përkthyer.
Enable cache për të gjitha përkthimet. vBET ju lejon të çaktivizuar cache për përkthime të zgjedhur në qoftë se ju nuk keni hapësirë shumë në disk, por përkthime të tilla do të marrë më, që nga Google do të kërkohet çdo herë për ato.
Set "Zbulimi Language Google" me "Përdoruesi gjithmonë besim". vBET kanë tipar i madh që i lejon për të zbuluar gjuhën e vërtetë të mesazhit në rast se përdoruesi mess up diçka. Por kjo ka koston e saj - shtesë të kërkoni të Google duhet të bëhen kur të post të ri arrin.
Disable "Përkthe Google Maps". Kjo ju lejon të përkthehet Google Maps të përfshira në forum tuaj, por nëse ju nuk e përkrahin ata, atëherë disable it - kushton kërkim të tjera dhe të zëvendësojë për lidhje me Google hartë në prodhimin në tërësi.
Eksperimentojnë me opsionin "Mos përkthehet përdoruesve". Kjo shkakton më pak të kërkuar për përkthimin, me koston e kontrolleve, sa më shumë në vende shumë forum. Pra, ka diçka për diçka - kontrolloni që është më e mirë në rastin tuaj.
Robots Block për faqe nuk përkatëse - si anëtarët faqe, kalendar dhe kështu me radhë. Robots janë në gjendje për të vizituar çdo cep të forumit tuaj shumë shpejt - çfarë mund të përmirësojë përdorimin tuaj CPU për përkthime parë. Kryesisht forum nuk ka nevojë faqet anëtare të indeksuar, por ende ajo do të marrë burimet tuaja forum për të përkthyer ato faqe. Kështu që bllokojnë robots për të gjitha faqet nuk relevant në të gjitha përkthimet. Në postin e ardhshëm ju do të gjeni shembullin robots.txt për se - kjo është pjesë e robots.txt përdorur nga ky forum (vini re se URL-së janë ndryshuar nga SEO, dhe forumi ynë përdor kartelë në URL).
Duke përdorur "text Trego origjinal" në versionet booth - për përdoruesit dhe të ftuar. Kjo mundësi ju lejon të zgjidhni se si të doni për të treguar mesazhin origjinal. Duke shfaqur kushton pak - se nuk është e rëndësishme, por nëse ju bërë tashmë çdo gjë dhe për të kërkuar për disa pak përmirësim, atëherë ju mund të gjeni këtu. Para së gjithash - që ju keni 2 mënyra për të treguar tekstin origjinal në qoftë se ju i vranët: me injeksion JavaScript dhe në mënyrë normale. Një normale është më i mirë për punën, por një është më e mirë për të injektuar SEO (robotë nuk e shohin atë). Pra, nëse ju mendoni që ju doni përmbajtje të tregojnë origjinale për kabinë - përdoruesit dhe mysafirë - atëherë është e mirë për të treguar injektuar për mysafir dhe normale për përdoruesit. Sigurisht ju mund të zgjidhni të mos tregojnë tekstit origjinal - do të jetë keq për përdoruesit e tuaj, por pak më të mirë për performancën. Dhe ju keni edhe një mundësi më shumë - më e mirë për performancën dhe më të keq për përdoruesit - ju mund të zgjidhni të mos tregojnë tekstit origjinal apo edhe mesazhin se ai ishte përkthyer. Ky opsion është i mirë për punën sepse ai nuk është duke përdorur templates në të gjitha, të keq për përdoruesit, sepse ata nuk do të shohim se mesazhi ishte shkruar në gjuhë të ndryshme.
Luaj me parametra punën avancuar: 'Madhësia HTML: pikë prerjes "dhe" HTML Madhësia: prerje të fillojë ". Ju lutem vini re se performanca PHP shkon poshtë në mënyrë drastike kur punojnë në vargjet të vërtetë të mëdha. Unë mendoj se në raste të tilla PHP vetëm shkruan se në disa fotografi të përkohshëm dhe është duke punuar në dosje, në vend të kujtesës. Për shkak të kësaj ne të modifikuar algorithm përkthimi dhe rezultatet e vërtetë të mëdha janë të prerë në copa të vogla gjatë përkthimit. Ky modifikim ndikon vetëm faqet e madhe dhe ju mund të konfiguroni atë me parametra të performancës të përmendura.
Luaj me parametër punën avancuar: "Vonesa midis përkthime". Në disa forume në qoftë se kërkesa për të Google janë dërguar një nga një menjëherë më pas përgjigjet vjen nga Google në kohë më të gjatë apo edhe janë bllokuar nga server forum. Mos e përdorni atë pa asnjë matjen e ndryshimeve të performancës dhe të bëjë të tilla vetëm me cache jashtë për të parë ndikimin e vërtetë.
Mos përdorni opsionin Mos përktheni tag kodin html në qoftë se ju nuk e bëni me të vërtetë nevojë për të. Forume Shumica nuk lejojnë përdoruesit të vënë kodin html në mesazhe, kështu që nuk është e nevojshme për shumicën e forumeve. Ju lutem vini re se përmbajtja e kodit BBCode nuk do të përkthehet anyway.
Turn off opsion Translate "alt" atributet. Ajo ka ndikim të vogël në performancën, por ende kërkon dalje shtesë parsing me regex dhe të paktën një më shumë kërkesë për Google (nëse rezultatet nuk janë kopje e ruajtur). Për shkak se rezultatet nuk janë të përkthyera qesharak në shfletues (vetëm kur kursori i miut është mbi foton), ajo do të ketë ndikim në përdoruesit tuaj kur fikur.
Turn off "Perdorues Online". Ju mund të gjeni këtë opsion në AdminCP tuaj -> i një grupi -> Grupet e Anëtarëve Soccer -> Redakto grupi, -> Mund Shiko Kush është në linjë: Jo. Kjo do të zvogëlojë sasinë e përkthimeve duke hequr ekran i dynamicly ndryshimit "që është lexuar forum" vlerë.
Ndryshim. Rregullat htaccess.
SHËNIM: vetëm në qoftë se ju nuk jeni duke përdorur lidhjet me 2-pjesa shenjat dmth: yourforum.com / XY / etj
Tani ju mund të përdorni rregulla të shkurtër!
http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet5-troubleshooting/4177-faq-2.html#post15132
Ju mund të gjeni këto rregulla në dosjet tuaja shkarko:

nuk-nuk-upload \\ mjete \\ Përcjellin-rregullat e \\ shkurtër ridrejtimit-rregullat
Turn off opsion Mos përktheni numra. Ju do të gjeni këtë opsion në AdminCP - Opsionet> Translation -> vBET. Ka pak ndikim në punën, por ende kërkon një karaktere shtesë parsing. Gjithsesi kjo nuk është e rekomanduar për të kthyer qoftë jashtë, sepse ajo rrit koston e përkthimit.
Mos e shfaq datën dhe kohën e tanishme. Shfaq datën dhe kohën shkakton Përkthimet e çdo pyetje shtesë për minutë dhe të bazës së të dhënave edhe në qoftë se të dhënat është tashmë në cache.
A nuk tregojnë ndonjë tekst rradhës në faqe. Rradhës tekstin bën që vBET dërgon tekstin më të përkthyer.
Nëse ju dëshironi për të vënë në faqen e tekstit rradhës vënë atë në JavaScript (teksti në JavaScript nuk është përkthyer) ose në zonën notranslate (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet5-general-discussions/4174-how-make-some-text-not-translated.html).
Turn off opsion Shto tag alternativ. Duke bërë të mundur këtë opsion rrit kohë lart për të shtuar tags dhe dërgon të dhëna më shumë për përdoruesit. By default, ky opsion është me aftësi të kufizuara.

Marcin Kalak
22-09-14, 11:26
Më poshtë keni shembullin e bllokimit robots.txt faqet e parëndësishme. Ju mund të shihni të gjithë dosjen robots.txt përdorur në forumin tonë këtu (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/robots.txt).

SHËNIM: bllokimin e faqeve nga robots.txt do të heqë ato nga indeksi. Kjo pritet, pasi ne duam që të bllokojë faqet e parëndësishme.

SHËNIM: ju mund të përdorni skedar robots.txt kur ju kanë lidhje SEO.

SHËNIM: ju mund të përdorni skedar robots.txt kur ju nuk keni SEO lidhje në forum tuaj. Më shumë në lidhje me atë që ju mund të lexoni këtu: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet5-general-discussions/4175-vbet-performance.html#post15120

Ju lutem vini re se forumi ynë përdor subdirectory 'forum' atë që është e përfshirë në çdo rregull bllokuar. Gjithashtu ne jemi të bllokuar URL normale. Kështu që përdorin skedarin tonë vetëm si shembull dhe për të përcaktuar se çfarë ju duhet për të bllokuar dhe çfarë ju nuk keni nevojë (ju nuk do të duhet të gjitha). Ju lutem vini re se pas bllokuar ato vende do të fillojë duke u zhdukur nga indeksi, nëse ata janë të futura tashmë.

Dosjen e bashkangjitur do të bllokojë URL normale dhe përkthyer për:
- / Anëtarët /
- / Member.php
- / Ajax.php
- / Attachment.php
- / Calendar.php
- / Converse.php
- / Cron.php
- / Editpost.php
- / Global.php
- / Image.php
- / Inlinemod.php
- / Joinrequests.php
- / Login.php
- / Memberlist.php
- / Misc.php
- / Moderator.php
- / Newattachment.php
- / Newreply.php
- / Newthread.php
- / Online.php
- / Picture.php
- / Poll.php
- / Postings.php
- / Printthread.php
- / Private.php
- / Profile.php
- / Register.php
- / Report.php
- / Reputation.php
- / Search.php
- / Sendmessage.php
- / Showgroups.php
- / Subscription.php
- / Threadrate.php
- / Usercp.php
- / Usernote.php
- / Visitormessage.php
- / Sendpm.php
- / Faq.php
- / Signaturepics /
- / Modcp /
- / Images /
- / Install /
- / Përfshinë /
- / Admincp /
- / Attachments /
- / Clientscript /
- / Cpstyles /
- / Customavatars /
- / Customprofilepics /

Shembull i robots.txt bllokimin e faqeve të parëndësishme përkthyer (dhe jo përkthyer shumë). Kjo është pjesë e dosjes tonë robots.txt:


User-agent: *
sitemap: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/sitemap_index.xml.gz
Disallow: /forum/members/
Disallow: /forum/af/members/
Disallow: /forum/sq/members/
Disallow: /forum/ar/members/
Disallow: /forum/hy/members/
Disallow: /forum/az/members/
Disallow: /forum/eu/members/
Disallow: /forum/be/members/
Disallow: /forum/bg/members/
Disallow: /forum/ca/members/
Disallow: /forum/zh-CN/members/
Disallow: /forum/hr/members/
Disallow: /forum/cs/members/
Disallow: /forum/da/members/
Disallow: /forum/nl/members/
Disallow: /forum/en/members/
Disallow: /forum/et/members/
Disallow: /forum/tl/members/
Disallow: /forum/fi/members/
Disallow: /forum/fr/members/
Disallow: /forum/gl/members/
Disallow: /forum/ka/members/
Disallow: /forum/de/members/
Disallow: /forum/el/members/
Disallow: /forum/ht/members/
Disallow: /forum/iw/members/
Disallow: /forum/hi/members/
Disallow: /forum/hu/members/
Disallow: /forum/is/members/
Disallow: /forum/id/members/
Disallow: /forum/ga/members/
Disallow: /forum/it/members/
Disallow: /forum/ja/members/
Disallow: /forum/ko/members/
Disallow: /forum/lv/members/
Disallow: /forum/lt/members/
Disallow: /forum/mk/members/
Disallow: /forum/ms/members/
Disallow: /forum/mt/members/
Disallow: /forum/no/members/
Disallow: /forum/fa/members/
Disallow: /forum/pl/members/
Disallow: /forum/pt/members/
Disallow: /forum/ro/members/
Disallow: /forum/ru/members/
Disallow: /forum/sr/members/
Disallow: /forum/sk/members/
Disallow: /forum/sl/members/
Disallow: /forum/es/members/
Disallow: /forum/sw/members/
Disallow: /forum/sv/members/
Disallow: /forum/zh-TW/members/
Disallow: /forum/th/members/
Disallow: /forum/tr/members/
Disallow: /forum/uk/members/
Disallow: /forum/ur/members/
Disallow: /forum/vi/members/
Disallow: /forum/cy/members/
Disallow: /forum/yi/members/
Disallow: /forum/member.php
Disallow: /forum/af/member.php
Disallow: /forum/sq/member.php
Disallow: /forum/ar/member.php
Disallow: /forum/hy/member.php
Disallow: /forum/az/member.php
Disallow: /forum/eu/member.php
Disallow: /forum/be/member.php
Disallow: /forum/bg/member.php
Disallow: /forum/ca/member.php
Disallow: /forum/zh-CN/member.php
Disallow: /forum/hr/member.php
Disallow: /forum/cs/member.php
Disallow: /forum/da/member.php
Disallow: /forum/nl/member.php
Disallow: /forum/en/member.php
Disallow: /forum/et/member.php
Disallow: /forum/tl/member.php
Disallow: /forum/fi/member.php
Disallow: /forum/fr/member.php
Disallow: /forum/gl/member.php
Disallow: /forum/ka/member.php
Disallow: /forum/de/member.php
Disallow: /forum/el/member.php
Disallow: /forum/ht/member.php
Disallow: /forum/iw/member.php
Disallow: /forum/hi/member.php
Disallow: /forum/hu/member.php
Disallow: /forum/is/member.php
Disallow: /forum/id/member.php
Disallow: /forum/ga/member.php
Disallow: /forum/it/member.php
Disallow: /forum/ja/member.php
Disallow: /forum/ko/member.php
Disallow: /forum/lv/member.php
Disallow: /forum/lt/member.php
Disallow: /forum/mk/member.php
Disallow: /forum/ms/member.php
Disallow: /forum/mt/member.php
Disallow: /forum/no/member.php
Disallow: /forum/fa/member.php
Disallow: /forum/pl/member.php
Disallow: /forum/pt/member.php
Disallow: /forum/ro/member.php
Disallow: /forum/ru/member.php
Disallow: /forum/sr/member.php
Disallow: /forum/sk/member.php
Disallow: /forum/sl/member.php
Disallow: /forum/es/member.php
Disallow: /forum/sw/member.php
Disallow: /forum/sv/member.php
Disallow: /forum/zh-TW/member.php
Disallow: /forum/th/member.php
Disallow: /forum/tr/member.php
Disallow: /forum/uk/member.php
Disallow: /forum/ur/member.php
Disallow: /forum/vi/member.php
Disallow: /forum/cy/member.php
Disallow: /forum/yi/member.php

Marcin Kalak
22-09-14, 11:35
Ju mund të përdorni skedar robots.txt kur ju nuk keni lidhje SEO në forum tuaj
(Lidhjet me? Language = brenda parametrave)

Shembull i url:

www.example.com/?language=pl

Shembull i robots.txt bllokimin e faqeve të parëndësishme përkthyer (dhe jo përkthyer shumë). Kjo është fotografi tonë robots.txt:

User-agent: *
sitemap: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/sitemap_index.xml.gz
Disallow: /forum/members/
Disallow: /forum/member.php
Disallow: /forum/externalredirect.php
Disallow: /forum/ajax.php
Disallow: /forum/attachment.php
Disallow: /forum/calendar.php
Disallow: /forum/converse.php
Disallow: /forum/cron.php
Disallow: /forum/editpost.php
Disallow: /forum/global.php
Disallow: /forum/image.php
Disallow: /forum/inlinemod.php
Disallow: /forum/joinrequests.php
Disallow: /forum/login.php
Disallow: /forum/memberlist.php
Disallow: /forum/misc.php
Disallow: /forum/moderator.php
Disallow: /forum/newattachment.php
Disallow: /forum/newreply.php
Disallow: /forum/newthread.php
Disallow: /forum/online.php
Disallow: /forum/picture.php
Disallow: /forum/poll.php
Disallow: /forum/postings.php
Disallow: /forum/printthread.php
Disallow: /forum/private.php
Disallow: /forum/profile.php
Disallow: /forum/register.php
Disallow: /forum/report.php
Disallow: /forum/reputation.php
Disallow: /forum/search.php
Disallow: /forum/sendmessage.php
Disallow: /forum/showgroups.php
Disallow: /forum/subscription.php
Disallow: /forum/threadrate.php
Disallow: /forum/usercp.php
Disallow: /forum/usernote.php
Disallow: /forum/visitormessage.php
Disallow: /forum/sendpm.php
Disallow: /forum/faq.php
Disallow: /forum/signaturepics/
Disallow: /forum/modcp/
Disallow: /forum/images/
Disallow: /forum/install/
Disallow: /forum/includes/
Disallow: /forum/admincp/
Disallow: /forum/attachments/
Disallow: /forum/clientscript/
Disallow: /forum/cpstyles/
Disallow: /forum/customavatars/
Disallow: /forum/customprofilepics/

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations made by vBET 4.10.1