PDA

View Full Version: Përkthime Manual: Si të redaktoni / përkthejnë tekstin, se mos brenda në faqen e trupit?



basketmen
02-08-12, 06:35
Hi guys

Për të redaktuar / përkthejnë tekstin me dorë, duke zgjedhur dhe duke klikuar butonin Redakto, brenda faqen e trupit

Por si për të redaktuar tekstin qe jo brenda faqes trupit, si URL, titullin, përshkrimin, fjalë kyçe, etj?
nëse është e nevojshme, ne mund të modifikoni direkt në phpMyAdmin shumë, vetëm le të na tregoni se cili tryezë dhe si

vBET
02-08-12, 09:30
Në këtë moment përkthimet manual mbështet vetëm tekst të dukshme në faqe. Ne do të shtojmë më shumë karakteristika për atë në të ardhmen :)
Në qoftë se ju dëshironi të redaktoni atë në bazën e të dhënave, atëherë ju keni atë në tryezë që emri fillon me vbenterprisetranslator_cache_
Pasi që ju keni në tryezë emrin kodin gjuhën (të cilën ajo është e përkthyer). për çdo langiage ju keni 3 tavolina si:


vbenterprisetranslator_cache_pl
vbenterprisetranslator_cache_medium_pl
vbenterprisetranslator_cache_short_pl

Përkthimet janë ndarë atje në bazë të gjatësisë së tekstit origjinal.

basketmen
03-10-12, 21:31
Djema Good News, unë tashmë kanë një dredhi për të redaktuar / përkthejë titullin e faqe, përshkrimin meta, meta keywords

mashtrim është shumë e thjeshtë, vetëm të shtoni / kopjuar titullin, përshkrimin meta faqe, Meta Keywords, kudo në faqen e trupit shumë, kështu që ne mund të manualisht redaktuar atë

për shembull, vetëm të shtoni kodin më poshtë në shabllonin showthread, para se të kodit trupit fund </ body>



<if condition="$_REQUEST['language'] DHE is_member_of($bbuserinfo, 6)">
$ Thread [title] condition="$pagenumber> <if 1 "> - <phrase 1="$pagenumber"> $ vbphrase [page_x] </ fraza> </ if> - $ vboptions [bbtitle]
<br>

condition="$pagenumber> <if 1 "> <phrase 1="$pagenumber"> $ vbphrase [page_x] </ shprehja> - </ në qoftë se> $ threadinfo [Titulli] $ foruminfo [title_clean]
<br>

$ Threadinfo [title], $ keywords vboptions []
<br>
</ Nëse>


dhe ju tashmë në gjendje për të redaktuar / manual përkthejnë titullin thread, përshkrimin meta, me fjalë kyçe meta, në fund të faqes tuaj
thats it i duan për të ndarë









por unë ende nuk mund të redaktoni / url ndryshuar, nuk është url përkthyer ende, nëse jeni duke përdorur vBulletin.
VBulletin ndryshueshme për të bërë thirrje URL aktuale në faqe është $ _SERVER template [VBSEO_URI] (tashmë në kërkim në këtë variabël vbseo.com para (www.vbseo.com/f2/what-code-current-page-url-so-user-can -copy-paste url--pjesa-54.566 /))

i provuar shtoni këtë mashtrim si më sipër:


$ _SERVER [VBSEO_URI]
<br>

ose

http://domain.com/ $ _SERVER [VBSEO_URI]
<br>

ose

http://domain.com/es $ _SERVER [VBSEO_URI]
<br>

variabël është duke punuar treguar aktual url vBulletin faqe, dhe unë mund të redaktoni manual atë dhe ruajtur e saj,
por url thread në shiritin e adresave ende nuk ka ndryshuar, tashmë e provuar ringarkoni faqen ose hapni url përkthyer në trup, por ende përcjellim përsëri në url origjinal

nëse keni propozim se si të bëjë url përkthyer / ndryshuar, ju lutem jepni ide, për të bërë këtë të përsosur

Marcin Kalak
04-10-12, 19:27
Përkthime URL ju nuk punojnë jashtë në këtë mënyrë, sepse URL shkon transformime shtesë që nuk janë marrë parasysh për tekst normal dhe ndryshimi që vjen si një tekst normale nuk është gjetur në cache.
Ne jemi duke punuar në përmirësimin e propozuar nga ju. Ju lutemi të jenë të durueshëm. Ne nuk jemi në gjendje të përshkruajnë atë si një doze - ndër të tjera për shkak se ajo është ende në zhvillim.
Unë ju falënderoj për sugjerimet tuaja, ne do të duhet të përfitojnë.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations supported by vB Enterprise Translator 4.10.1