PDA

View Full Version: Drejtimin e cache të ftuar nga një CDN?



tavenger5
09-09-11, 18:44
Unë kam vënë re se ka fjalë për fjalë miliona fotografi duke u krijuar në dosjen cache mysafir. Unë u pyesin nëse do të ishte me vlerë që shërbejnë këto fotografi jashtë e një CDN për të ruajtur një grimë e Bandwidth në web server. A do të kishte një mënyrë e lehtë për të bërë këtë?

Unë jam duke përdorur një kovë CDN MAX. Unë nuk kam nevojë të ngarkoj fotografi cache ftuar për CDN, që është një pasqyrë, por që do një funksion shtesë e bukur që të ketë vend të vetëm mirroring çdo gjë.

vBET
12-09-11, 17:17
Lutemi kini parasysh se cache Vizitor shërben fotografi të plotë cached vetëm për përdoruesit të cilët nuk janë futur me emrin tuaj Pra, para fotografi të tilla është Transmetuar e parë ne duhet të njohim nuk përdorues është regjistruar në sistemin e vërtetë. Gjithashtu ju duhet të sigurohemi se të gjitha dosjet krijuara janë të ardhur në një shtesë. Lutemi kini parasysh se për faqet e të rëndësishme nga koha cache parazgjedhur për të jetuar është vetëm 1 orë. Dhe në rast se ju njohin se disa faqe të është një kopje e atëherë ju duhet të përcjellim atje në një farë mënyre të brendshme (nuk mund të jetë nga shfletuesi, përndryshe do të çmendem Google) në vend të streaming nga forumi vërtetë. kështu që nuk mund të ketë disa probleme. Sidomos që vBET njeh nuk cache është aktuale nga metadata fotografi, kështu që supozohet se ekziston në sistemin fotografi skedar lokale tani (ende kjo mund të jetë fotografi bosh vetëm për të mbajtur metadata).

Unë nuk e di detajet e CDN - mund të ju ofrojnë lidhje në faqen me informacion shtesë në lidhje me këtë? Në këtë moment nuk kam njohuri enought të them saktësisht se si të bëhet kjo.

tavenger5
17-09-11, 19:50
CDN ta përdor është këtu: CDN - Delivery Services Content Rrjetit nga MaxCDN (http://maxcdn.com)

vBET
18-09-11, 08:12
Siç e shoh këtë është për përmbajtjen statike. Cache mysafir nuk është statike:
1. Ajo është përdorur vetëm për mysafirët
2. Ajo është refreshed mjaft shpesh (me ore parazgjedhje një herë në)

Unë sugjeroj të kërkojë në lidhje me pyetjen për MaxCDN kufizimet dhe mundësinë për të përdorur atë në rast të tillë.

tavenger5
18-09-11, 15:17
Shërbimin e tyre mund të përdoret si një thesar fotografi, mekanizmi i vetëm duhet të jenë atje për të ngarkoni dhe shkarkoni nga 'makinë' e tyre. Diçka si Amazon S3 mund të jetë një alternativë më të mirë për këtë pasi që domosdoshmërisht nuk duhet të jenë të shpërndarë në servera të ndryshëm. Unë mendoj se gjëja kryesore është se cache mysafir merr aq shumë hapësirë në serverin tim që është duke u bërë më e shtrenjtë për backup çdo gjë. Vetëm dosje ruse u 23GB para se të pastruar atë.

vBET
21-09-11, 14:29
Ju mund të harroj directory cache gjatë backup ose çaktivizoni Cache Vizitor për disa faqe. Diçka për diçka - e keni përdorur më hard drive (e cila është e lirë), dhe në sajë se kujtesa e më pak dhe CPU. Cache Guest arka e plotë të prodhimit html - kjo është arsyeja pse ajo është e shtrenjtë në hapësirë hard drive, dhe kjo është arsyeja pse ajo është aq e madhe për të CPU dhe kujtesës.

Për ruajtjen atë në server jashtë - ne nuk e mbështesim atë tani. Ne mund t'ju ndihmojmë duke sinjalizuar se si funksionon tani dhe ku mund të shikojnë, në qoftë se ju doni të bëni modifikimin.

tavenger5
22-09-11, 23:04
I guess arsyeja kryesore për të dashur për të ruajtur gjërat në një CDN është shpejtësia (në server do të jetë më afër të përdoruesit), dhe kur fotografi si që janë ruajtur në sistemin tim fotografi ata të shkojnë në disqet backup, e cila mund të merrni të shtrenjta, sidomos kur ju jeni ruajtjen koncerte e dosjeve që ju nuk keni nevojë për backup.

tavenger5
23-09-11, 00:02
FYI para se të filloi fshirjes dosjet cache dosjen time vbet_guestcache ishte mbi 280g. Kjo është një shumë hapësirë për një kërkesë për të marrë deri. Jo për të përmendur Kam vetëm 10 përkthime të aktivizuara.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations supported by vBET 4.10.1