PDA

View Full Version: Zgjidhet Google refuzojnë të indeksit URLs shtesë krijuar nga vBET



myandy99
25-08-11, 04:07
vBET 3.4.1
vBulletin 3.6
vBulletin 3.6.8
Muslimanët Sitemap

I integruar vBET me Sitemap Muslimanët dhe URLs generated in sitemap rritur ndjeshëm për shkak të gjuhëve të tjera. Megjithatë Google refuzon të indeksit shumica e tyre në web me mesazhin e mëposhtëm dërguar mua në Tool time Webmaster:


Googlebot gjetur një numër jashtëzakonisht të lartë të URL-në faqen tuaj: http://xxxx.com/

Googlebot hasur probleme zvarritje http://xxxx.com/ faqen tuaj.

Googlebot hasur një numër jashtëzakonisht të madh të lidhjeve në faqen tuaj. Kjo mund të tregojë një problem me strukturën e sitit tuaj URL. Googlebot mund të panevojshme të zvarritje një numër i madh i URLs veçantë që tregojnë për përmbajtjen identike ose të ngjashme, ose pjesë zvarritje e faqes tuaj që nuk kanë për qëllim të të gjurmuar nga Googlebot. Si rezultat mund të konsumojnë Googlebot Bandwidth shumë më tepër se të nevojshme, ose mund të jetë në gjendje që plotësisht të indeksit të gjitha të përmbajtjes në faqen tuaj.

Më shumë informacion në lidhje me këtë çështje

Këtu është një listë e URLs mostër me problemet e mundshme. Megjithatë, kjo listë nuk mund të përfshijë të gjitha URL problematike në faqen tuaj.

(Shënim: URL mostrës listuara janë URLs gjuhëve të huaja (të tilla si http://xxx.com/forums/no/something-something.html) dhe ata janë duke punuar URLs NUK, URL thyer).


Si rezultat, ndërsa me vBET kam dorëzuar URL shumë më tepër se më parë (661.934), për Google përmes sitemap, Google refuzuar shumica e tyre dhe të indeksuara vetëm 44.506 prej tyre.

Mesazhi i detajuar që shpjegon se pse Google nuk e ka indeksin e atyre URL është si në vijim:


URL nuk ndjekur
Kur ne testuar një mostër prej URLs nga Sitemap tuaj, kemi gjetur se disa URL përcjellim në vende të tjera. Ne rekomandojmë që Sitemap tuaj përmbajnë URL këtë pikë në destinacionin e fundit (përcjellëse target) në vend të Redirecting për një URL.

Error HTTP: 301
URL:
http://xxx.com/forums/sl/blah-blah-blah/314-what-ever-sample.html
Problem zbuluar: gusht 18, 2011

Nuk duhet Google indeksi më shumë URLs mi, nëse jo të gjitha? Kam lexuar në këtë forum tregime të mira për rritjen vBET URLs indeksuar në web, duke sjellë në trafik të tjera. Kjo nuk ka ndodhur me mua.

Si për të rregulluar problemin tim?

kamilkurczak
25-08-11, 08:21
hello,
këtu mund të ngjisni një mesazh të plotë nga google? me listën e plotë të urls gabuar? në qoftë se ju nuk doni të ngjitur këtu - ju mund PM për mua. Unë kam nevojë për të kontrolluar këtë lidhje vënë re nga google:) faleminderit

myandy99
26-08-11, 06:15
PM'ed vetëm ju. Totali 2 kryeministrat, sepse mesazhi i Google është shumë e gjatë. Thanks

kamilkurczak
26-08-11, 09:02
hello,
I kontrolluar lidhjet tuaja dhe nuk vërejnë ndonjë URL të gabuar dhe redirections dyfishtë. Mund të ju paste këtu përmbajtjen dosjen tuaj robots.txt?
së dyti - duke përdorur mjete të Google Chrome (Ctrl + Shift + j në krom), kam vënë re disa gabime - ju mund të kontrolloni atë usng google chrome browser-.
(Kërkesë të këqija 400, imazhi nuk u gjet = 404) ju mund të kontrolloni atë.

Unë do të përpiqemi të gjejmë pse google t'ju dërgoj këtë mesazh.

së dyti. Kam vënë re disa faqe me të dyfishtë lang ne url, për shembull: kështu që nuk është çështje me redirection. jeni të sigurtë që ju të integrohen vBET me Muslimanët korrekte?

myandy99
26-08-11, 17:33
Unë mendova se ndjekur udhëzimet për të integruar vBET me Muslimanët. Çfarë mendoni ju se unë mund të keni humbur? Unë mund të dyfishtë të kontrolluar.

Forume / pa / pl / Këtu Flitet Shqip është për një palë të tretë vBulletin mod dhe nuk ka qenë i integruar me vBET (nuk e di se si ta bëni atë), kështu që unë nuk jam i befasuar për të parë URL çuditshme për nën vBET Këtu Flitet Shqip. Është instaluar nën Këtu Flitet Shqip rrënjë faqe nuk, rrënjë forum në mënyrë URL vërtetë duhet të jetë root / çdo gjë në gjuhën / Këtu Flitet Shqip jo, rrënjë / forume / çdo gjë gjuhën / Këtu Flitet Shqip. Por gjithsesi Google është ankuar për URL e rregullt e mi forum janë shumë dhe problematike.

Kjo është robots.txt im para se të marrë mesazhin Google:

User-agent: slurp

User-agent: *
Lejoj: / forum / cron.php
Lejoj: / forum / login.php
Lejoj: / forum / newreply.php
Lejoj: / forum / newthread.php
Lejoj: / forum / printthread.php
Lejoj: / forum / private.php
Lejoj: / forum / profile.php
Lejoj: / forum / register.php
Lejoj: / forum / report.php
Lejoj: / forum / reputation.php
Lejoj: / forum / search.php
Lejoj: / forum / sendmessage.php
Lejoj: / forum / payments.php
Lejoj: / forum / cgi-bin /
Lejoj: / forum / përfshinë /
Lejoj: / forum / living_avatars /
Lejoj: / forum / customavatars /
Lejoj: / forum / members.php
Lejoj: / forum / memberlist.php
Lejoj: / mi
Lejoj: / shokun-notused
Lejoj: / 3rdparty /
Lejoj: / cgi-bin /
Lejoj: / klasa /
Lejoj: / crons /
Lejoj: / funksioneve /
Lejoj: / import /
Lejoj: / përfshin /
Lejoj: / jscript /
Lejoj: / licencë /
Lejoj: / module /
Lejoj: / Moderator /
Lejoj: / psystems /
Lejoj: / Smarty /
Lejoj: / temp /
Lejoj: / AJAX /
Lejoj: / news.php /
Lejoj: / forum / Anëtarët /

Sitemap: http://xxxx.com/forums/sitemap_index.xml.gz


Kjo është robots.txt time pasi kam marrë mesazhe Google (kam shtuar lejoj të / forum / language / anëtarë)


User-agent: slurp

User-agent: *
Lejoj: / forum / cron.php
Lejoj: / forum / login.php
Lejoj: / forum / newreply.php
Lejoj: / forum / newthread.php
Lejoj: / forum / printthread.php
Lejoj: / forum / private.php
Lejoj: / forum / profile.php
Lejoj: / forum / register.php
Lejoj: / forum / report.php
Lejoj: / forum / reputation.php
Lejoj: / forum / search.php
Lejoj: / forum / sendmessage.php
Lejoj: / forum / payments.php
Lejoj: / forum / cgi-bin /
Lejoj: / forum / përfshinë /
Lejoj: / forum / living_avatars /
Lejoj: / forum / customavatars /
Lejoj: / forum / members.php
Lejoj: / forum / memberlist.php
Lejoj: / mi
Lejoj: / shokun-notused
Lejoj: / 3rdparty /
Lejoj: / cgi-bin /
Lejoj: / klasa /
Lejoj: / crons /
Lejoj: / funksioneve /
Lejoj: / import /
Lejoj: / përfshin /
Lejoj: / jscript /
Lejoj: / licencë /
Lejoj: / module /
Lejoj: / Moderator /
Lejoj: / psystems /
Lejoj: / Smarty /
Lejoj: / temp /
Lejoj: / AJAX /
Lejoj: / news.php /
Lejoj: / forum / Anëtarët /
Lejoj: / forum / AF / Anëtarët /
Lejoj: / forum / sq / Anëtarët /
Lejoj: / forum / ar / Anëtarët /
Lejoj: / forum / hy / Anëtarët /
Lejoj: / forum / az / Anëtarët /
Lejoj: / forum / be / Anëtarët /
Lejoj: / forum / të / anëtarë /
Lejoj: / forum / bg / Anëtarët /
Lejoj: / forum / CA / Anëtarët /
Lejoj: / forum / zh-CN / Anëtarët /
Lejoj: / forum / hr / Anëtarët /
Lejoj: / forum / cs / Anëtarët /
Lejoj: / forum / DA / Anëtarët /
Lejoj: / forum / nl / Anëtarët /
Lejoj: / forum / en / Anëtarët /
Lejoj: / forum / et / Anëtarët /
Lejoj: / forum / tl / Anëtarët /
Lejoj: / forum / fi / Anëtarët /
Lejoj: / forum / fr / Anëtarët /
Lejoj: / forum / GL / Anëtarët /
Lejoj: / forum / Ka / Anëtarët /
Lejoj: / forum / de / Anëtarët /
Lejoj: / forum / el / Anëtarët /
Lejoj: / forum / HT / Anëtarët /
Lejoj: / forum / IW / Anëtarët /
Lejoj: / forum / hi / Anëtarët /
Lejoj: / forum / hu / Anëtarët /
Lejoj: / forum / eshte / Anëtarët /
Lejoj: / forum / id / anëtarë /
Lejoj: / forum / ga / Anëtarët /
Lejoj: / forum / IT / Anëtarët /
Lejoj: / forum / ja / Anëtarët /
Lejoj: / forum / I / Anëtarët /
Lejoj: / forum / lv / Anëtarët /
Lejoj: / forum / lt / Anëtarët /
Lejoj: / forum / MK / Anëtarët /
Lejoj: / forum / MS / Anëtarët /
Lejoj: / forum / mt / Anëtarët /
Lejoj: / forum / pa / Anëtarët /
Lejoj: / forum / fa / Anëtarët /
Lejoj: / forum / pl / Anëtarët /
Lejoj: / forum / pt / Anëtarët /
Lejoj: / forum / ro / Anëtarët /
Lejoj: / forum / ru / Anëtarët /
Lejoj: / forum / sr / Anëtarët /
Lejoj: / forum / sk / Anëtarët /
Lejoj: / forum / SL / Anëtarët /
Lejoj: / forum / es / Anëtarët /
Lejoj: / forum / JP / Anëtarët /
Lejoj: / forum / sv / Anëtarët /
Lejoj: / forum / zh-TW / Anëtarët /
Lejoj: / forum / th / Anëtarët /
Lejoj: / forum / tr / Anëtarët /
Lejoj: / forum / MB / Anëtarët /
Lejoj: / forum / ur / Anëtarët /
Lejoj: / forum / vi / Anëtarët /
Lejoj: / forum / cy / Anëtarët /
Lejoj: / forum / yi / Anëtarët /
Lejoj: / forum / member.php
Lejoj: / forum / af / member.php
Lejoj: / forum / sq / member.php
Lejoj: / forum / ar / member.php
Lejoj: / forum / HY / member.php
Lejoj: / forum / az / member.php
Lejoj: / forum / BE / member.php
Lejoj: / forum / të / member.php
Lejoj: / forum / bg / member.php
Lejoj: / forum / ca / member.php
Lejoj: / forum / zh-CN / member.php
Lejoj: / forum / hr / member.php
Lejoj: / forum / cs / member.php
Lejoj: / forum / da / member.php
Lejoj: / forum / nl / member.php
Lejoj: / forum / en / member.php
Lejoj: / forum / et / member.php
Lejoj: / forum / sq / member.php
Lejoj: / forum / fi / member.php
Lejoj: / forum / fr / member.php
Lejoj: / forum / gl / member.php
Lejoj: / forum / Ka / member.php
Lejoj: / forum / de / member.php
Lejoj: / forum / el / member.php
Lejoj: / forum / HT / member.php
Lejoj: / forum / IW / member.php
Lejoj: / forum / hi / member.php
Lejoj: / forum / hu / member.php
Lejoj: / forum / eshte / member.php
Lejoj: / forum / id / member.php
Lejoj: / forum / GA / member.php
Lejoj: / forum / IT / member.php
Lejoj: / forum / ja / member.php
Lejoj: / forum / I / member.php
Lejoj: / forum / lv / member.php
Lejoj: / forum / lt / member.php
Lejoj: / forum / mk / member.php
Lejoj: / forum / ms / member.php
Lejoj: / forum / mt / member.php
Lejoj: / forum / pa / member.php
Lejoj: / forum / fa / member.php
Lejoj: / forum / pl / member.php
Lejoj: / forum / pt / member.php
Lejoj: / forum / ro / member.php
Lejoj: / forum / ru / member.php
Lejoj: / forum / sr / member.php
Lejoj: / forum / sk / member.php
Lejoj: / forum / sl / member.php
Lejoj: / forum / es / member.php
Lejoj: / forum / sw / member.php
Lejoj: / forum / sv / member.php
Lejoj: / forum / zh-TW / member.php
Lejoj: / forum / th / member.php
Lejoj: / forum / tr / member.php
Lejoj: / forum / MB / member.php
Lejoj: / forum / ur / member.php
Lejoj: / forum / vi / member.php
Lejoj: / forum / cy / member.php
Lejoj: / forum / yi / member.php
Lejoj: / forum / HY / member.php
Lejoj: / forum / az / member.php
Lejoj: / forum / BE / member.php
Lejoj: / forum / Ka / member.php
Lejoj: / forum / ur / member.php

Sitemap: http://xxxx.com/forums/sitemap_index.xml.gz

kamilkurczak
29-08-11, 09:12
ju mund të shikoni fotografi robots tonë nga këtu
# post1178 http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/general-discussions/243-vbet-performance.html

vBET
29-08-11, 20:10
Hi. Unë vetëm postuar info për Kamil për të përpara meje PM tuaja. Siç e shoh unë këtë çështje është shkaktuar nga kodi gjuhë të dyfishtë në URL - kjo është arsyeja pse ju marrë email nga Google - ju keni shumë URL me përmbajtje të njëjtë.

Para së gjithash - lidhje të tilla nuk duhet të krijohet. Shkaku këtu nuk mund të integrohen plugins.

Next edhe nëse URL e tillë është krijuar vBET mendoj për të mësuar në lidhje me të dhe përcjellëse. Redirection nuk ndodh në forum tuaj dhe ky është problemi. Unë nuk e di pse kjo nuk do të përcjellim - është bug vBET ose për shkak të ju jeni duke përdorur atë në të mos vBulletin ® Versioni mbështetur zyrtarisht. vBET 3.x është për vBulletin 3.8, dhe ju jeni duke përdorur vBulletin 3.6. Unë kam nevojë për të kontrolluar atë në vend. Ju lutem me PM CP tuaj Admin dhe detajet FTP qasje.

myandy99
30-08-11, 04:47
Vetëm PM'ed ju

vBET
31-08-11, 04:33
OK kështu - tani e shoh Çështja e vërtetë - Këtu Flitet Shqip lidhjet për nuk duhet të përfshijë / forume në të gjitha. Kjo ishte çështje e integrimit - ju nuk e keni bërë ndonjë përpjekje për integrim dhe lidhja ishte relative jo në mënyrë absolute vBET supozohet se ende është lidhje forum.

Ju nuk e shihni se si është kontribuar për ankesë Google, por unë e shoh atë. Secili (shumica) e lidhjeve të përfshira janë përkthyer lidhje - çdo faqe të përkthyera përfshirë lidhjen thyer me Këtu Flitet Shqip (si DOMAIN / forum / pl / Këtu Flitet Shqip / index.php u përfshi në çdo faqe me përkthim polish). Pra, çdo faqe të përkthyera përfshirë lidhje me përmbajtjen e dyfishta, për shkak se në ato lidhje të prishura ose keni Këtu Flitet Shqip Faqja kryesore faqen e cila përfshin përmbajtjen forum.

Unë vetëm shtuar Këtu Flitet Shqip të shpërfillur kështu vBET URL nuk do të gjenerojë të tilla lidhjet e thyer për më Këtu Flitet Shqip. Ajo do të jetë më mirë për të integruar dhe kanë të përkthehet, por kjo nuk është e mbuluar nga pa mbështetje. Ju lutemi të hapur temë të re në pjesën e integrimit për ndihmë - ende Ajo do të jetë i ndërlikuar nëse është e mundur në të gjitha, sepse ju keni të kombinuar me rregullat vBulletin - në mënyrë shumë të ngjarë të lë të kuptohet se integrimi standarde nuk do të jetë e mjaftueshme. Marrja e integrimit nga stafi ynë është i paguar shërbimit dhe ajo kushton $ 30 (http://www.vbenterprisetranslator.com/integration-service.php).

Pra, zgjidhja aktuale zgjidh çështjen duke e mbajtur faqet tuaja Këtu Flitet Shqip jashtë sistemit vBET. Lidhjet e thyera nuk do të krijohen më dhe e njohur tashmë lidhjet e thyera nga Google do të ridrejtuar në mënyrë lidhje si:
DOMAIN/forums/pl/photoplog/gallery-view-3.html
do të ridrejtuar në:
DOMAIN/forums/photoplog/gallery-view-3.html

Pra ju ende nevojë të shtoni rregull htaccess e cila do të përcjellim këto kërkesa për të:. DOMAIN/photoplog/gallery-view-3.html
Kjo është tashmë i vBET sistemit (vBET tani injoron Këtu Flitet Shqip në forum tuaj) - kjo është për shkak se forumi juaj lejon për lidhje të tilla thyer.

Kjo duhet të zgjidhë çështjen e - unë nuk shoh ndonjë anomali të tjera. Nëse ju bëni - ju lutem na tregoni se ku. Ju lutemi të marrë kujdes të veçantë për të gjitha lidhjet e të shkojnë jashtë directory juaj forum - kontrolloni ka pas përkthimit këto janë të sakta. Ata duhet të jetë absolute, përndryshe vBET do të shihni se si pjesë e përmbajtjes forum dhe ndjekja e shtuar përkthimin atje. Është e mundur për të gjetur përkthim të faqeve të jashtme directory forum dhe përkthimi mbështetjen e ka në qoftë se është motor vBulletin gjeneron duke përdorur, por kjo kërkon integrimin - nga vBET paracaktuar i forumi përkthen.

Ju lutem tregoni keni nevojë për më shumë ndihmë në këtë fushë.

PS.
Një anomali më shumë, por nuk kanë të bëjnë vBET - Google tregojnë disa lidhje me Ecards faqe, ku pas shkuar atje pashë të njëjtën përmbajtje, por të përcjellim faqe pas URL tjera, ju lutem sigurohuni që përcjellim dërgon header të përshtatshme duke u thënë se përmbajtja nuk ekziston.

vBET
04-09-11, 19:48
Duke iu përgjigjur pyetjes tuaj në PD pse ju kishte paralajmëruar për faqe që tani është krejtësisht në rregull.

Arsyet e mundshme:
1. Ajo kishte lidhje me përmbajtjen e dyfishta (për të link të gabuar Rinise Shqiptare e cila ishte në çdo faqe tuaj përkthyer para se të bërë ndryshime)
2. Kur erdhën Google hera e parë që ju mund të keni probleme me përkthim Google vetvete - si kuotave tejkaluar, apo kërkesave të përkohshme bllokuar largohet nga serveri juaj, apo të përkohshme bllokuar nga Google Translation API veten (nga arsye të tjera se sa në përkthim) - kështu që nëse madje të atyre ndodhi Google robot kur vizitoi cached NUK tuaj ende faqe, atëherë vetëm robot pa plan urbanistik me të gjitha bosh tekste (string rezultat përkthimi ishte bosh për çdo përkthim) - kështu që të gjitha faqet e njëjtë ishte atëherë.

Nuk mund të them nuk ka ndodhur, por ato janë arsyet e mundshme që ne shohim tani. Gjithashtu ju lutem vini re se tani kur cache juaj është e mbushur ajo është më pak e mundshme që ju do të tejkalojnë kuotën Translation Google API (kjo është vendosur nga disa kohë - pas Google bëri njoftimin se API Përkthimi do të mbyllen).

Në këtë moment ne nuk shohim ndonjë çështje me pjesën tjetër të URL tuaj. Nëse ju shihni ndonjë çështje, ju lutem na tregoni ne do të reagojmë menjëherë për t'ju ndihmuar. Në këtë moment duket mirë. Keni nevojë për ndihmë më shumë me këtë çështje? :)

vBET
07-09-11, 19:04
Si ju shkroi në PD - në këtë moment të ndihmojë jo më shumë është e nevojshme këtu. Në rast se ju do të duhet më shumë ndihmë në këtë fushë, ju lutem vetëm shkruani këtu:)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages supported by vBET Translator 4.10.1