PDA

View Full Version: Zgjidhet Nevojë për ndihmë reduktimin e ngarkesës server



Simon Lloyd
26-05-11, 08:40
Hi, unë jam i pasur probleme me server load time, i kanë kaluar tashmë të përkushtuar në përpjekje për të kuruar këtë, por ende të marrë ngarkesa të larta server, nëse i çaktivizoni vbet server pika ngarkesës.

Mund të ndihmojë dikush?

@ Kamil, ju tashmë keni detaje të plotë qasje dërguar tek ju në PD nëse doni të kontrolloni.

kamilkurczak
26-05-11, 20:57
hello,
këtu keni një listë vBET e lë të kuptohet se: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/general-discussions/243-vbet-performance.html

mos harroni - nëse i keni të gjitha gjuhët e aktivizuar - ju kanë përmbajtje 53 më shumë (temat, postimet, etj) në forumin tuaj, dhe natyrisht të lartë të trafikut forum.

Ju mund të çaktivizoni disa gjuhë dhe të presin kur të cache për gjuhën aktivizuar do të plotësohet, pasi që - ju mund të bëjë të mundur një pjesë tjetër të përkthimeve.

Së dyti, Në këtë relase ne kemi një të madhe të përmirësuar (një shumë të madhe), - ky është cache sistemin e kujtesës (4 opsione të ndryshme). Ju mund të kontrolloni atë në admincp-> tuaj Cache vBET. (Mos harroni - ju duhet të integrohen serverin tuaj për të përdorur këtë lloj cache)

:)

Simon Lloyd
26-05-11, 22:15
Unë kam zbatuar të gjitha ato që unë mund të rekomandimeve punën tuaj, i kanë pasur edhe të gjitha gjuhët të aktivizuara (dhe shumica) që nga blerja e vbet rreth 6 muaj më parë, ngarkesa është vazhdimisht e lartë gjatë gjithë kohës. Sa për Cache Memory (Beta) unë nuk mendoj se kam ndonjë përshpejtues cache në serverin tim, por evrything tjetër është vendosur sipas udhezimeve tuaja.

kamilkurczak
26-05-11, 22:19
nga relase tonë të fundit ne kemi punuar në këtë sistem cache memorie - ky duhet të jetë e madhe në performancën. Ju duhet të keni konfiguruar serverin tuaj me këtë sistem cache (ndoshta ju tashmë keni - të kërkojë mbështetjen tuaj server)

Simon Lloyd
26-05-11, 22:31
Hi Kamil, i vetëm kontrolluar php info dhe unë nuk e kanë atë, por unë do të marrin ato për të instaluar xcache apo diçka si kjo

vBET
26-05-11, 22:59
Hi. Pse ju keni probleme me ngarkesën e serverit tuaj? Unë po të shoh forum juaj është e përkthyer të vërtetë i shpejtë, kështu që ku është problemi?

Lutemi kini parasysh se përkthimet janë bërë nga shërbimet e jashtme nga Google. Kjo do të thotë se kur përkthimi ndodh temat e tuaja janë duke pritur për përgjigje nga Google. Dhe kjo është arsyeja pse Load juaj Server është më e madhe, por kjo nuk ndikon në sistemin, sepse temat e duke pritur të marrë asnjë CPU e as memorie shtesë (vetëm përdorur tashmë). Pra kjo është arsyeja pse ju gjithmonë do të ketë më të lartë Server Load me vBET aktivizuar (kur me aftësi të kufizuara nuk ka fije është duke pritur për rezultatet nga Google) dhe në të njëjtën kohë forum juaj do të vazhdojë të punës të shpejtë, sepse temat e duke pritur të marrë asnjë CPU.

Pra, çfarë është e nevojshme të vërtetë për të marrë Load lover Server është që të siguroj se temat nuk do të pres për rezultatet nga Google, por për fat të keq Google lejon që të cache rezultatet e tij vetëm për 15 ditë. Ju mund ta provoni veten - në qoftë se ju disable cache, apo vetëm të kohës së vet për të jetuar të vogla atëherë ju do të ngarkesës në rritje se Server - për shkak se rezultatet e më pak do të jetë kopje e ruajtur dhe duke pritur për më shumë kërkesa të përgjigjet Google. Nuk ka magji - përkthime vjen nga diku dhe kjo kërkon kohë për të marrë atë nga Google.

Duke përdorur cache memorie mund të ndihmojë në një farë mënyre. Temat e presin për rezultatet e Google do të vazhdojë të jetë duke pritur (se nuk do të kalojë atë deri sa të keni kopje e të gjitha përkthimet, dhe ju nuk do të sepse ajo është pastruar sipas TOS Google). Rezultatet ende cached do të gjenerohet më të shpejtë, kështu që kërkon të mos pritur për përkthime do të shkojë më shpejt nga kërkesat e radhë.

Këtu ju mund të gjeni se çfarë saktësisht ngarkesën në server është: load Server (http://whreviews.com/server-load.htm) dhe për të gjetur se për aq kohë sa ju keni pa burime Server Load nuk është një çështje.

Duke ditur se çfarë vlera e ngarkesës server nuk është shumë e rëndësishme pse. Duke ditur se si për të interpretuar vlera është ajo që ka rëndësi.

mend përkufizimin: ngarkesën në server paraqet numrin e proceseve duke pritur për të hyrë në CPU. Por jo të gjitha proceset janë të njëjta! Nëse proceset janë prioritet i ulët, kur një kërkesë e re server (kërkesë faqe) duket, ajo ende mund të trajtohet pothuajse menjëherë.

Jo për të përmendur se ngarkesën në server është vetëm një faktor nga shumë të tjerë (përdorimin e kujtesës, përdorimit të CPU, madhësia e file swap)

Si zakonisht, dhe sa më shumë njerëz të implikuar direkt në biznesin hosting thonë, të gjitha zbret në jetën reale sjellja. Janë faqet e ngarkimit të shpejtë? A ka një proces të tillë si kërkuar nëpër një bazë të dhënash të marrë një kohë të arsyeshme? Pastaj ju vërtetë nuk kanë një problem, çfarëdo ngarkesën në server është

Kështu, testi i fundit është mënyra se si sillet server. Nëse serveri është i shpejtë, një numër, edhe nëse është e quajtur "ngarkesën në server", me të vërtetë nuk do të thotë shumë

Pra, për shkak serverin tuaj është i shpejtë dhe unë mund të shoh përgjigjet tuaja forum shpejtë, çështja juaj është vetëm virtual - nuk ka çështje reale. Load Server është vlera që ju jep asnjë informacion në lidhje me ecurinë e të vërtetë, vetëm lë të kuptohet se në qoftë se ju e dini se si për të interpretuar atë (dmth. nëse serveri po kandidon edhe me ngarkesën në server X, atëherë ju mund të filloni duke kontrolluar se çfarë po ndodh, në qoftë se ajo shpejt rritet në 2X ose diçka të tillë). Vetëm numri i statike ju jep asgjë, më mirë të kontrolloni CPU tuaj dhe memorie të jetë i sigurt se kjo vlerë është në rregull për serverin tuaj dhe nëse ajo është në rregull, atëherë nuk ka rëndësi se çfarë Server Load është vlerë.

Megjithatë në qoftë se ju doni disa këshilla të tjera:
- Të bëjë TTL cache madhe në qoftë se ju ndryshuar atë në më të ulët (default është maksimumi i lejuar nga TOS Google).
- Nëse nuk keni probleme hapësirë HDD fikur cron task për pastrimin cache mysafir - ajo nuk duhet të pastrohen në të gjitha, sepse ai e freskon rezultatet sipas nevojës, ende shumë heqjen e dosjeve të vjetra mund të marrë kohë vërtet të gjatë për të php.
- Memorie cache përdorimit
- Në fund (por unë shoh me të vërtetë nuk ka kuptim të saj, sepse ju nuk keni nxjerrë performancën) të fillojë disabling gjuhët që ju jep më pak trafik

Nga rruga - çfarë është Load tuaj Server, CPU mesatare dhe përdorimin e kujtesës, dhe çfarë hardware keni (sa, CPU kujtesës)? A fotografi swap është përdorur?

Simon Lloyd
27-05-11, 08:34
Në vijim janë të dhënat sipas pyetjeve tuaja
1) Load Server
*********************
08:22:53 deri 44 ditë, 13:31, 1 përdorues, mesatare ngarkesës: 4,07, 5,09, 5,26
USER LOGIN @ TTY NGA PCPU Idle JCPU ÇFARË
rrënjë Pikët / 2 datacenter1.supp 08:17 0.00s 1.53s 0.00sw
****************
2) CPU dhe përdorimin e kujtesës
********************
përgjithshëm përdoret pa mbulesë e përbashkët cached
MEM: 4040 3616 424 0 256 2809
- / + Mbulesë / cache: 550 3490
Swap: 8001 24 7976
*********************************
3) se sa CPU
3

EDIT: sapo mori një pamje here http://www.thecodecage.com/forumz/server.png serverin tim është si kjo të gjithë kohës, kjo fotografi është pas duke bërë të mundur memcahce.

Simon Lloyd
27-05-11, 17:19
Informacion të shtuar si këtu e Top Proceset log:
xxxx 93,0% / usr / bin / php / home / xxxx / public_html / forumz / vbenterprisetranslator_seo.php
xxxx 83,0% / usr / bin / php / home / xxxx / public_html / forumz / vbenterprisetranslator_seo.php
xxxx 75,0% / usr / bin / php / home / xxxx / public_html / forumz / vbenterprisetranslator_seo.php
MySQL 6.8% / usr / sbin / mysqld - basedir / --datadir/var/lib/mysql - usermysql --pid-file/var/lib/mysql/xxxx.thecodecage.com.pid - skip-jashtme- mbyllje
MySQL 6.7% / usr / sbin / mysqld - basedir / --datadir/var/lib/mysql - usermysql --pid-file/var/lib/mysql/xxxx.thecodecage.com.pid - skip-jashtme- mbyllje
MySQL 6.6% / usr / sbin / mysqld - basedir / --datadir/var/lib/mysql - usermysql --pid-file/var/lib/mysql/xxxx.thecodecage.com.pid - skip-jashtme- mbyllje
rrënjë 6.0% / bin / sh / usr / local / bin / rkhunter-c - cronjob

vBET
29-05-11, 20:52
Në vijim janë të dhënat sipas pyetjeve tuaja
1) Load Server
*********************
08:22:53 deri 44 ditë, 13:31, 1 përdorues, mesatare ngarkesës: 4,07, 5,09, 5,26
USER LOGIN @ TTY NGA PCPU Idle JCPU ÇFARË
rrënjë Pikët / 2 datacenter1.supp 08:17 0.00s 1.53s 0.00sw
****************
2) CPU dhe përdorimin e kujtesës
********************
përgjithshëm përdoret pa mbulesë e përbashkët cached
MEM: 4040 3616 424 0 256 2809
- / + Mbulesë / cache: 550 3490
Swap: 8001 24 7976
*********************************
3) se sa CPU
3

EDIT: sapo mori një pamje here http://www.thecodecage.com/forumz/server.png serverin tim është si kjo të gjithë kohës, kjo fotografi është pas duke bërë të mundur memcahce.

Unë nuk jam i sigurt se si të interpretuar matjet tuaj. Siç e shoh CPU tuaj është përdorur në rreth 185% ... Pra, ose nuk është diçka e drejtë e nxehtë në matjen ose ajo vlen për 1 CPU - në qoftë se ju keni 3 atëherë ju mund të përdorni 300%. Nëse kjo është mënyrë e saktë, atëherë kjo do të thotë që ju keni ende shumë burime CPU lirë. Nëse jo, ju lutem më korrigjoni dhe tregoni se si për të interpretuar rezultatet.

Unë nuk jam edhe i sigurt se si për të interpretuar të dhënat server load tuaj:

ngarkesës mesatare: 4,07, 5,09, 5,26
Janë ato 3 ndryshme në matjet e kohës, ose secili prej tyre është për CPU të veçantë? Cila është fuqia e CPU tuaj?

PS. Cache ka nevojë për kohë për të mbushur in

Simon Lloyd
29-05-11, 21:54
Michal, përsëri faleminderit për përgjigjen mesatare ngarkesës shikoni (dhe në fotografi) ndryshon çdo herë që refresh, ajo është si ju nxjerr në pah një numër sybmolic, kur mesataret ngarkesës treguar se janë rreth 6 ose 7 atëherë vend është i ngadalshëm por shumicën e kohës nuk reagon cila nga ana e jep një gabim.

Ja të dhënat e CPU keni kërkuar
Processor # 1
Shitës
GenuineIntel
Emër
Intel (R) Xeon (R) CPU X3430@2.40GHz
Shpejtësi
2394.030 MHz
Cache
8192 KB

Kur i shikoni në WHM kam 1 core CPU quad, ndërsa njerëzit server thoni i kanë 3 CPU-së?

Unë nuk e di ose pretendojnë të dinë se si ngarkesën në server mesatare është punuar jashtë (kohët e fundit, gjatë 2 ditëve të fundit ajo ka qenë rreth:
Mesataret Load: 4,49 4,04 3.95

Forumi është e shpejtësisë mesatare dhe kjo nuk duket të jetë shkaktuar një çështje tani për tani, edhe pse trafiku është rreth:
271 (3 anetare dhe 120 vizitore dhe 148 Marimanga)
Kur shifra e lartë është zakonisht rreth 500-600, por atëherë është fundjavë në mënyrë trafiku është më e ulët.

vBET
02-06-11, 23:23
I pyetur në lidhje me shpejtësi të CPU, sepse siç kemi thënë tashmë Server Load është vetëm vlerë virtuale, kështu që për të njëjtën ngarkesë të shpejtë CPU server do të thotë diçka tjetër se sa për CPU ngadalshëm (shpejt e do të bëjë punët e tij të shpejtë, kështu që edhe nëse ka detyra të tjera duke pritur në radhë ata do të trajtohen të shpejtë).
Lidhje me numrin tuaj të CPU - në këtë moment unë jam i humbur ashtu si ju. Ajo është serveri juaj dhe unë nuk do të ju ndihmojë për të përcaktuar keni 1 ose 3 CPU. Unë mund t'ju them se për serverat është më mirë që të ketë sasi të madhe të CPU më ngadalë se sasi më të vogël të shpejtë. 2 +2 = 5 do të thotë se 2 procesorë me fuqi 2 do të bëjë punë më të mirë se sa 1 procesor me fuqi 4, sepse serveri ka shumë detyra të vogla, dhe duke pasur 1 procesor ju nuk mund ta bëjë atë mënyrë paralele.
Load Server gjithashtu do të ketë kuptim të ndryshëm në bazë të numrit të procesorë. Nëse jeni të vërtetë kanë 3 procesorë të shpejtë pas ngarkesën në server 6 (gjithsej jo per CPU) është në rregull edhe pa kontrolluar shtesë. Nëse keni 1 procesor atëherë ju duhet gjithashtu të kontrolloni përgjigje në kohë reale për kanalizimet tona. Si ju ka shkruajtur ju tashmë e bëri atë dhe kjo është OK.

Për herë të shihni ngarkesës serverit tuaj është më e madhe dhe faqe ngadalshme (një kopje e ruajtur - ju lutem mbani mend se për të mos cached kohë reale përgjigje nuk është deri në serverin tuaj në të gjitha, por deri në kohën Google përgjigje), ju lutem shikoni është ajo për shkak të trafikut të mëdha , apo ndoshta kjo është për shkak të disa detyrave sfond (si cron punët vBulletin, ose edhe sistemin tuaj operacion - si detyra Automatic update ose diçka të tillë).

Sipas përgjigjen tuaj të fundit - në qoftë se nuk ka çështje reale - nuk keni nevojë për ndonjë ndihmë të ardhmen në këtë temë tani?

Simon Lloyd
04-06-11, 08:46
Michal, faleminderit për përgjigje të detajuar, është 4 CPU-së, shqetësimi im i vetëm është shuma e% te CPU që vBET konsumon, si unë këtë lloj ka are3 proceset e treguar në TOP për vBET në 55%, 52% dhe përdorimin 48% CPU dhe këto procese janë të gjitha për fotografi / vbenterprisetranslator_seo.php, në qoftë se nuk ka asgjë më shumë që mund të sugjerojnë, atëherë unë ju falënderoj për komentet tuaja dhe do të duhet të jetojnë me atë që unë patjetër nuk mund të përballojë një tjetër lëvizë server ose përmirësimin e si i shkoi nga ka VPS në një VM në re pret të përkushtuar për të mbajtur vBET drejtimin, Kërce tek quad core dual (8 CPU-së) është jashtë diapazonit tim të çmimeve.

vBET
04-06-11, 21:03
Ju lutem vini re se ajo ou shihni se nuk është e konsumit vBT CPU, por të tërë konsumit juaj forum. vbenterprisetranslator_seo.php nuk bën asgjë - vetëm përcakton disa ndryshore dhe e bëri të brendshme përcjellëse për dosjen e kërkuar të vërtetë - kjo është vetëm kontrollues para. Të gjitha kërkesat shkon për vbenterprisetranslator_seo.php - ju keni vendosur atë në dosjen tuaj htaccess..

Pra, kjo nuk është e konsumit vBET - kjo është e konsumit të gjithë juaj forum. Për faqet e normal vBET nuk bën asgjë - vetëm shton flamujve. Për faqet e përkthyer të gjithë procesin përkthimi ndodh në mënyrë të konsumit të CPU do të jetë gjithmonë më e madhe se për faqe normale, sepse ajo ndodh pas faqe normale është krijuar. Pra, brezi i parë dhe pastaj normal që ndodh rezultati është përkthyer - kështu që nuk ka mundësi që të ketë atë Withour kosto shtesë. Ose ... Ne kemi zgjidhje për këtë milingonë është quajtur Cache Guest - për mysafirët e faqeve të gjithë janë kopje e ruajtur dhe nuk ka përkthim të ndodhë për aq kohë sa nuk ka skaduar cache. Pra, nëse ju tashmë janë duke përdorur Cache Vizitor atëherë nuk kanë zgjidhje vBET më shumë për të bërë përkthime duke përdorur më pak burime. Ju mund disable disa përkthime - ju do të keni të trafikut, atëherë më pak për faqet e përkthyer në mënyrë më pak të konsumit të burimeve për përkthime.

Ne kemi bërë shumë përpjekje për vBET profilizimit, ndryshuar algoritme, duke shtuar më shumë përmirësime të performancës. Dhe nuk kemi trajtuar këtë çështje si të mbyllur. Megjithatë në këtë moment edhe me disa shtresa të cache, ne jemi duke punuar me të aplikimit të cilën kanë shumë ndryshime dhe përmbajtje të ndryshme për të njëjtën URL varësisht nga grupet e përdoruesve, apo edhe për çdo përdorues (nëse disa plugin shton gjëra të tilla) dhe kjo kërkon që bëj përkthim mbrapsht për çdo kërkesë regjistruar përdorues. Për përdoruesit sharrëxhi ne vetëm mund të cache përkthime dënimin, por faqe nuk gjithë si për përdoruesit. Lutemi kini parasysh se vBET është shtuar gjithnjë e më shumë përmirësime të performancës - ende ju nuk do të ketë përkthime magjike pa konsumit te burimeve. Funksionalitet shtesë do të thotë gjithmonë të konsumit të burimeve shtesë.

Ne kontrolluar koha përgjigjen tuaj forum dhe kjo është me të vërtetë mirë. Kështu që unë nuk do të mendoj për kalimin në server të tjera në këtë moment. Ashtu si ju ka shkruajtur - ju ende keni gjysma e resurseve të lirë. Ju paguani për këtë burimet e kështu që nuk ka asgjë të keqe të përdorin atë. Dhe ju jeni ende në zonën e sigurt - kështu që edhe kur trafiku tuaj rrit forum juaj do të përgjigjen në kohën e duhur. Për të lehta CPU i parë është 70% të përdorimit mesatare (jo vetëm në një moment - mesatarisht). Kjo është e hint e parë për t'u shqetësuar rreth burimeve. Nëse ju injorojnë këtë atëherë 90% të konsumit mesatar do të thotë CPU lexoni të lehta, alarmi, dhe ka nevojë të menjëhershme për të përmirësuar - ndryshe edhe pak më shumë të trafikut mund të bëjë punën e degradimit drastike. Për memorie është e ndryshme dhe varet nga parametrat OS për SWAP.

Dhe si PS - ju lutem konsideroni zgjidhje si VPS - ku ju mund të shtoni burime shumë të lehtë pa asnjë reinstalling:)

Nëse ju tashmë ugar lë të kuptohet, atëherë të gjithë punën e vetmja gjë që ajo e majtë është për të çaktivizuar disa gjuhë dhe e bëri më të reja nga vBET si ato vijnë.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations made by vB Enterprise Translator 4.10.1