PDA

View Full Version: I pranuar Përfshijnë përkthime në rezultatet e kërkimit



norku
18-05-11, 10:01
Vbet nuk ka aktualisht mbështetje të përkthimeve në rezultatet e kërkimit. Nëse një përdorues kryen një kërkim në një gjuhë tjetër se sa i paracaktuar i forumi, nuk ka rezultate janë kthyer edhe pse kushtet ekzistojnë në gjuhën e tij. Mund të jetë kjo korrigjohet në një deklaratë për të ardhmen, ju lutem?

vBET
18-05-11, 20:58
Po. Ne nuk e mbështesin tani. Dhe unë mendoj se është çështje e rëndësishme për të dhënë një mbështetje të tillë. Pra, kërkesa është pranuar.

Ju lutem vini re se zgjidhja do të jetë i kufizuar. Ne jemi në gjendje të përkthejnë kërko pyetje të cilat nuk janë në mungesë gjuhën forum si default gjuhën forum, kështu që kërkimet do të jetë më mirë, akoma:
1. Query përkthyer nuk mund të jetë i saktë për qëllimet e përdoruesit kështu që rezultatet nuk mund të jetë i përkryer, por duhet të jetë shumë më mirë se tani;)
2. Kjo nuk do të punojë për temat e shkruara në gjuhë të tjera - të dhënat janë ruajtur në bazën e të dhënave vBulletin në tekstin origjinal (shkruar nga autori), kështu që kjo tekstit origjinal është indeksuar me search engine. Përkthimi query të paracaktuar i forumi do të humbasë ato temat të cilat janë shkruar në gjuhë tjetër

Gjithashtu ne duhet të mendojmë se kur të përkthehet:
- A duhet të përdorim User default vendosjen e gjuhës për këtë (nuk do të punojë për mysafirët)
- A duhet të përkthejnë kërko pyetje kur ata shkojnë nga përkthyer faqe
- A duhet të kontrolloni çdo kohë nga gjuha Google zbulimin atë që është gjuha pyetje dhe pastaj përkthyer?

Lutemi kini parasysh se për zbulimin kërko pyetje gjuha nuk është ide e mirë, sepse ato janë vargjet shumë të shkurtër. Pra, nuk do të zbulimit të shumë të ngjarë të japin rezultate të mira. Unë mendoj se ne vetëm mund të supozojmë se nëse dikush është në kërkim nga faqja përkthyer në gjermanisht dmth, atëherë ne supozojmë se pyetje është edhe në gjermanisht dhe përkthehen gjithmonë që ajo të paracaktuar i forumi (edhe nëse ajo është - pa zbulimin). Kjo është zgjidhja më e thjeshtë dhe duhet të jetë e përshtatshme për të paktën 90% nëse pyetje të tilla. Siç kam shkruajtur ne mund të përpiqemi për të zbuluar gjuhën e vërtetë, por për 1-2 pyetje fjala Google shumë të ngjarë të japin rezultate jo shumë të mira. Si kujtohet Google nuk e ka trajtuar zbulimin dhe për mesazhin shumë të shkurtër. Ju mund të kontrolloni vetë duke shkruar mesazhe test në seksionin e testit të cilat janë në gjuhën e të tjera dhe kanë vetëm 1-2 fjalë. Në qoftë se kjo nuk do të jetë i errët e duhur në lang BBCode - kjo do të thotë se zbulimi Google dështuar për dënim të tillë të shkurtër.

Ju lutem na jepni komentet tuaja se si ju shohin atë:)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations delivered by vB Enterprise Translator 4.10.1