PDA

View Full Version: Zgjidhet Url Flamuri është e gabuar



norku
09-03-11, 23:06
Nëse unë të hyjë
www.xxxxxx.com/forum/de/ dorë në shiritin e adresës shfletuesit dhe hit enter të gjitha është e mirë. Megjithatë kur kam mundur flamurin gjerman dhe e goditi se btries për të hapur
www.xxxxxx.com/de/forum/

Ndonjë ide?

kamilkurczak
10-03-11, 10:16
Kam disa pyetje për ju:
1. pse keni bërë këtë ndryshim për Muslimanët? përshkruara këtu:

2. Nëse ju bëni një htaccess. Ne / forum nuk do të jetë e mirë?
3. ju e keni këtë lidhje, sepse tani në në htaccess keni dy grupe të rregullave vBET.:
- Për të përkthyer faqen kryesore
- Për të përkthyer forum

Ndoshta ne mund të bëjë dy file. Htaccess? një si një tuaj të vjetër dhe të dytë në dosje / forum?

ju mund ta provoni.
. parë htaccess (e vjetër) e vendosur jashtë dosje forum:

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /


#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.hj-research\.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} !(^www\.hj-research\.com$|^cdn\.hj-research\.com$)
RewriteRule (.*) http://www.hj-research.com/$1 [R=301,L]

#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.yourdomain\.com
#RewriteRule (.*) http://www.yourdomain.com/forum/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^forum/((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ forum/vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

#vbet translator rules start
#vbet outside site
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]

RewriteCond %{QUERY_STRING} !vbet_outside=true
RewriteRule ^(.*)$ $1?vbet_outside=true [L,QSA]



#vbet translator rules end


RewriteCond %{REQUEST_URI} !(media/|admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ forum/vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(media|admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbseo.php [L,QSA]

## Expires
<ifModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
ExpiresByType text/html "access plus 1 seconds"
ExpiresByType image/gif "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/png "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/css "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 3456000 seconds"
</ifModule>

## Compression
<ifmodule mod_headers.c>
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/css text/xml application/x-javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</ifmodule>
</ifmodule>

#Remove index.php from hj-research.com/index.php
#rewrite engine on
RewriteCond %{THE_REQUEST} index\.php
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^$
RewriteRule ^index\.php$ / [L,R=301]

dhe e dyta në dosjen / forum (vetëm rregullat e vBET):

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On


RewriteRule ^/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]


RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]



#vbet translator rules end

mund ta provuar atë? Unë jam duke pritur për përfundimin. . Nëse ende nuk e - DELETE htaccess nga dosja / forum dhe e vjetër htaccess zëvendësojë me këtë (sepse me këtë vBET htaccess punon perfekt për forum dhe nuk punojnë për faqen kryesore):.

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /


#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.hj-research\.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} !(^www\.hj-research\.com$|^cdn\.hj-research\.com$)
RewriteRule (.*) http://www.hj-research.com/$1 [R=301,L]

#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.yourdomain\.com
#RewriteRule (.*) http://www.yourdomain.com/forum/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^forum/((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ forum/vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

#vbet translator rules start

RewriteRule ^forum/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^forum/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/(.*)?$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*.php(/.*)?))$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

#vbet translator rules end


RewriteCond %{REQUEST_URI} !(media/|admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ forum/vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(media|admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbseo.php [L,QSA]

## Expires
<ifModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
ExpiresByType text/html "access plus 1 seconds"
ExpiresByType image/gif "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/png "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/css "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 3456000 seconds"
</ifModule>

## Compression
<ifmodule mod_headers.c>
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/css text/xml application/x-javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</ifmodule>
</ifmodule>

#Remove index.php from hj-research.com/index.php
#rewrite engine on
RewriteCond %{THE_REQUEST} index\.php
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^$
RewriteRule ^index\.php$ / [L,R=301]

norku
10-03-11, 11:03
Hi,

Do të shohim në këtë tani. Thanks. A mund të shpjegojë pikërisht ajo që këto fotografi htaccess bëni?

kamilkurczak
10-03-11, 11:05
ju lutem, kontrolloni PM.

Keni bërë një të keqe. Htaccess.
ju ngjit rregullat vBET në fund të file! se ishte e keqe - ju lutemi të bëjë një fotografi htaccess si nga posti i mi previoust

norku
10-03-11, 11:10
Unë nuk e bëri. I largoi. Unë kam ngarkuar tani htaccess tuaj nga posti lart dhe gabimi korrigjohet server është tani. Ka një problem me të cilat kam vënë re Sitemaps më parë. Ata nuk mund të gjendet nga Google

kamilkurczak
10-03-11, 11:16
ju lutem nëse ju mund të - përgjigjen në pyetjet e mia një nga një - do të jetë e lehtë për të gjetur zgjidhjen më të mirë.

norku
10-03-11, 13:09
Kam bërë ndryshimet KËTU sepse kam kërkuar një strukturë më të qëndrueshme, pa pasur nevojë për të lëvizur suite VB në rrënjë. Ajo punon bukur, por me vbet ka të qartë probleme në qoftë se një forum ka konfigurimin e mia.


Me vbet enabled Unë jam duke parë problemet e mëposhtme:

1. Karakteret e huaja nuk janë të njohura kur të kryej një kërkim në forum (/ de / version e forumit). Provoni të kërkoni për Düsseldorf. Nuk ka rezultate edhe pse unë kam rezultatet në forum. Shikoni në rrugën 'Düsseldorf "fjala është kthyer në faqe kërkimi. Nëse unë shkoj në version (default) anglisht e forumit dhe do të kryejë kërkimin e njëjtë kam marrë rezultatet e saktë.

2. Kjo është aktualisht në indeks google: http://ww w.xxxx.com/forum/f34/faehnlein-standard-bearer-insignia-wear-3514 / por shikoni url kur kjo faqja hapet në forum time.

3. Sitemaps nuk janë duke u parë nga Google Webmaster Tools. Unë nuk kanë bërë asnjë të ndryshimeve të hollësishme këtu:

4. Shikoni versionin anglisht të forumit dhe të shkojnë në këtë URL: http://w ww.xxxx.com/forum/f27/hj-gebietsjugendtag-düsseldorf-1933-schlageter-2060 / Page ngarkesa, por me 404, url tregon karakter gjermane por nëse keni të drejtë të kopjoni dhe ngjisni këtë url ju merrni: http://w ww.hj-research.com/forum/de/f27/hj-gebietsjugendtag-düsseldorf-1933-schlageter-2060 /

5. Unë kam vendosur Replace jo në anglisht Figurë në URLs? të po tani për tani derisa ky problem është zgjidhur kështu që ju mund të kenë nevojë për të vendosur për të "mbajtur jo-anglisht karaktere 'për të parë problemet e kam desribed më lart.

Looking forward për të dëgjuar nga ju.

kamilkurczak
10-03-11, 13:39
1, unë do të kontrollojë atë në forum tim test
2. Kam provuar këtë url dhe unë nuk mund ta shohin këtë çështje - çdo gjë është e mirë
3. kështu që ju lutemi integruar këtë sitemap përdorur këtë udhëzim (nga ky url)
4. ju lutem, nëse dëshironi të keni SEO lidhje përkthyer - integrohen Muslimanët me vbet - edit dy fotografi vBulletin - çdo gjë është përshkruar në dosjen readme.html.
rreth opsion në vBulletin - në qoftë se ju do të donte të përkthyer lidhje SEO - ju duhet vendosur atë si në readme.html, sepse nëse nuk e keni vendosur atë - ju do të keni 404 (nëse integrohen dy fotografi Muslimanët)

norku
10-03-11, 13:51
2. Po, url është e njëjtë, por siç thashë në pikën 5 më sipër do t'ju duhet për të vendosur "të mbajtur jo-anglisht karaktere në URLs 'brenda Muslimanët për të parë se çfarë dua të them. Kjo vendosje është e përcaktuar në udhëzimet tuaj instaluar por nuk punojnë në forum time.

4. Këto ndryshime janë zbatuar tashmë. Nëse ju shikoni ju do të shihni se dosjet janë në server. Fotografi old.php'...._ 'janë dosjet standarde Muslimanët. Versionet e vbet nga këto fotografi janë aktualisht aktive.

Deri jo-anglisht problem i karakterit është zgjidhur unë nuk jam do të bela rreth me sitemap nëse ju mund të thoni se problemi aktual (google nuk mund të shihni Sitemaps tim) është sepse unë nuk kanë aplikuar ende ndryshimet këtu Nëse po atëherë unë do të ndryshojë këtë dosje, por unë duhet të dinë saktësisht pse Sitemaps nuk janë duke u parë nga google para se të bëj ndonjë gjë, sepse unë nuk dua të jap një peshë e google URLs gabuar.

kamilkurczak
10-03-11, 14:32
ok e shoh, kur përkthimi i url është aktivizuar - ju keni 404.
sipas udhëzimit readme.html ju duhet të keni - Mbajeni jo në anglisht figurë në URLs. Nëse jo puna - ju lutem çaktivizuar atë. Unë do chek atë për ju, por kam nevojë për qasje në vbseocp.

2. rreth sitemp. Ndoshta kjo nuk është zbuluar nga google, sepse kam bërë për ju. Htaccess në dosjen / forum. Ne mund thjesht provë atë. Vetëm disable vBET dhe fshini. Htaccess nga / forum. Komenti rregullat vbet në. htaccess kryesore dhe rivendosjen e fotografi të vjetra Muslimanët. Pas kësaj (kur është me aftësi të kufizuara vBET completly) shikoni këtë sitemap dhe ne do të nyjë që vBET ofrojnë këtë çështje apo jo.

3. Këtë mbrëmje do të kontrollojë për ju konfigurimin dhe integrimit me Muslimanët
:)

norku
10-03-11, 14:44
Thanks. Unë kam aftësi të kufizuara "të mbajtur jo-anglisht karaktere në URLs 'tani për tani dhe do të kryejnë hapa ju përmendur për sitemap. Unë do të le ju e dini se si shkoi.

Looking forward to dëgjuar nga ju më vonë.

norku
10-03-11, 14:57
Update: pas disabling Vbet në përputhje me shkrimin tuaj mbi Google tani e sheh Sitemaps tim.

kamilkurczak
10-03-11, 16:25
ok, kështu që tani unë e di pse ne nuk mund të përdorë htaccess në dosjen / forum:.)

një tjetër test. vetëm të mundësojë vBET përsëri, mund të shtoni këtë htaccess në dosje kryesore (zëvendësojë me një të vjetër (jo në / dosje FORUMI)):

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /


#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.hj-research\.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} !(^www\.hj-research\.com$|^cdn\.hj-research\.com$)
RewriteRule (.*) http://www.hj-research.com/$1 [R=301,L]

#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.yourdomain\.com
#RewriteRule (.*) http://www.yourdomain.com/forum/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^forum/((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ forum/vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

#vbet translator rules start

RewriteRule ^forum/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^forum/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/(.*)?$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*.php(/.*)?))$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

#vbet translator rules end


RewriteCond %{REQUEST_URI} !(media/|admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ forum/vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(media|admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbseo.php [L,QSA]

## Expires
<ifModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
ExpiresByType text/html "access plus 1 seconds"
ExpiresByType image/gif "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/png "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/css "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 3456000 seconds"
</ifModule>

## Compression
<ifmodule mod_headers.c>
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/css text/xml application/x-javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</ifmodule>
</ifmodule>

#Remove index.php from hj-research.com/index.php
#rewrite engine on
RewriteCond %{THE_REQUEST} index\.php
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^$
RewriteRule ^index\.php$ / [L,R=301]

siç e dini me këtë vbet htaccess është duke punuar vetëm në faqet forum.
provuar atë. dhe kontrolloni që Google mund të shohin sitemap tuaj

faleminderit

norku
10-03-11, 16:39
Thanks. Unë do të përpiqemi që tani.

norku
10-03-11, 17:14
Testuar. Vetëm përkthehet faqen kryesore forum (si ju tha se do të), por sitemap pranohet nga google. Sitemap nuk ishte megjithatë asnjë më e madhe se normale dhe nuk përmbajnë asnjë URL në gjuhë të huaj.

URL gjuhëve të huaja nuk janë ende të sakta në forum time dhe vazhdojnë të prodhojnë 404 faqet pavarësisht Konfigurimet e mia Muslimanët dhe fotografi duke u njëjtë si përshkruhet në procedurën tuaj setup. Ato duken mirë, por kur ju klikoni mbi to se 404.

Unë e pranoj se ju djema nuk mund të kujdesem për të gjithë: vBulletin konfigurimin dhe se forumi im paraqet një instalim jo-standard të VB kështu që unë jam do të duhet të largohet tani për tani vbet me aftësi të kufizuara.

Unë shpresoj se do të jetë e mundur në një pikë për të marrë vbet punuar në forum time, por në këtë moment unë nuk do të jetë i kënaqur me një përkthim të pjesshëm të forumit tim dhe jo-pune links.

Faleminderit për kohën që ju keni vënë në këtë pse. Ajo ishte much appreciated.

kamilkurczak
10-03-11, 18:16
ok, tani unë e di më shumë. kështu që ne mund të përdorim vetëm htaccess në dosje kryesore, jo në / folder.

Ju lutem jepni disa kohë për të gjetur një zgjidhje. Unë duhet të mendoj për këtë dhe të provoni disa konfigurimit.
Gjithashtu ju lutem më jepni një fjalëkalim për të vbseocp sepse unë do të jetë në gjendje të kontrolloni konfigurimin Muslimanët për të eliminuar 404 gabim:)

Faleminderit:) Unë do të zgjidhë atë për ju

norku
10-03-11, 18:18
MD është në rrugë:)

kamilkurczak
11-03-11, 10:57
Unë do të doja të përmbledhur të gjitha ndryshimet.

1. integrohen me engine google search - nuk ishte një çështje e kodimin e kur faqe është përkthyer. si për të rregulluar?

-Shko tek admincp-> stilit & templates-> template navbar
Në këtë template të gjeni:

<input type="hidden" name="ie" value="ISO-8859-2"/>
- Dhe të zëvendësojë me:

<input type="hidden" name="ie"<vb:if condition="$_REQUEST['language']"> value="UTF-8"<vb:else />value="ISO-8859-2"</vb:if>/>

2. çështje me letra gjermane në URL në faqe nuk përkthyer -> ne duhet të përcaktojë zëvendësimin e karakter në Muslimanët options përgjithësi.

SHEMBULL:

'ü' => 'ue'
'ä' => 'ae'
'ö' => 'oe'
'ß' => 'ss'

3. në lidhje me përkthimin e faqes kryesore - ende duke punuar.

norku
11-03-11, 11:50
Ka një problem me karaktere. Nëse shfrytëzuesi përcakton gjuhën gjermane në forum për profilin e tij dhe e bën një post që përmban një o o Ü ü ß përkthimi punon kur shikohet në gjuhën angleze. Megjithatë, në qoftë se ai dëshiron të redaktoni shkrimin e tij ai sheh numrat html vend të letrave.

Në Muslimanët cp ****> "Përcakto zëvëndësimin Custom tuaj Character" Unë aktualisht kam në vijim hyrë në mënyrë që URLs im indeksuar ende punë:

'Ü' => 'ue'
'Ä' => 'AE'
'O' => 'œ'
'ß' => 'ss'

Megjithatë, ajo që unë me të vërtetë duhet të bëni është që të hyjnë

'(Numri html)' => 'Një' në mënyrë që problemi redakto është fikse. Megjithatë, kjo do të ketë një ndikim në URLs time indeksuar. Apo jam humbur diçka këtu?

Unë mund të përdorin vetëm një gjuhë në këtë moment, sepse nuk kam zëvëndësimin Custom Character të përcaktuara për (50!) Gjuhë të tjera.

A ka ndonjë mënyrë për të marrë këtë pune?

kamilkurczak
11-03-11, 12:01
Ju nuk keni nevojë të deklarojnë karaktere zëvendësimin në të gjitha gjuhët - vetëm për letra për gjuhën para instalimit të vBET (gjermane).
Tani të gjitha letrat për gjuhët e tjera janë të mira:)
Nëse jo - ju lutem më jepni një shembull (url)

së dyti: numra acsii në edicionin e post -> ju lutem jepni url për shembull.
të cilat përdorin encoding juaj forum? UTF-8?

norku
11-03-11, 12:18
Hi,

My vendosur karakterin: ISO-8859-1

Unë e kam dërguar një PM për ju që përmban një lidhje me një post që tregon problemin.

kamilkurczak
11-03-11, 12:35
Keni të drejtë. Kjo është një bug encoding. Unë mund të riprodhoni atë në forum time test.
Kjo është e krijuar vetëm kur dikush të bëjë post nga faqja e përkthyer.
(Mos harroni - nëse do të donte të postoni në frëngjisht - ju duhet të keni në vendosur usercp tuaj gjuhës frënge.

Unë u përpoqa për të rregulluar këtë bug të djeshme - në përgjithësi ende nuk vBulletin utf forumi kanë një problem me kodimin karaktere me kodin ASCII nën 256.
Unë bëra një fije të re në pjesën metash në vBulletin forum dhe unë do të përpiqem për të gjetur një zgjidhje të këtij bug.

Në përgjithësi, nëse keni bërë pas në frengjisht (dhe kanë në usercp gjuhën frënge) nga çdo gjë normale (faqe nuk përkthyer) do të jetë në rregull. Kjo ndodh vetëm kur ju përpiqeni të postoni nga faqja përkthyer.

norku
11-03-11, 12:41
Ah, në rregull. Po, unë kopjuar një pjesë nga Wiki frëngjisht dhe ngjit atë.

Megjithatë, kur kam zgjedhur gjuhën time forum si gjermane, dhe pastaj postuar në gjermanisht, karaktere ende tregojnë si numrat html kur ta redaktoj atë post ose kliko në shigjeten në postin e përkthyer ....?

kamilkurczak
11-03-11, 12:51
Po ju keni të drejtë. shikojmë të dy mesazhet e mia - një fisrt është bërë nga faqja nuk përkthyer (anglisht) - nuk ka problem, kur ju dëshironi të redaktoni.

e dyta është bërë nga përkthyer faqe (polish) dhe këtu është një problem - letra me kodin ASCII nën 256 - encoding gabuar - Unë kam raportuar këtë bug të vBulletin dhe unë do të përpiqem për të rregulluar atë.

kamilkurczak
11-03-11, 13:17
Unë jam duke punuar në atë me ekipin vBulletin:
Forum karaktere ASCII çështjen (http://www.vbulletin.com/forum/showthread.php/368237-ASCII-characters-issue)

Tani ne kemi një fundjavë. nëse ajo është në rregull për ju mund të fillojmë këtë temë pas fundjave?

Gjatë fundjavës do të punojnë me ekipin vBulletin.

norku
11-03-11, 13:26
Po, sigurisht:) Por unë mund të lënë Vbet aktive në forum time?

kamilkurczak
11-03-11, 13:28
Po, ju mund të lënë atë aktiv. Siç e dini post në anglisht janë përkthyer mirë:)
Kam vënë re në forum e mia provë që në UTF-8 forum të mos këtë çështje ekzistojnë.

Ju lutem kontrolloni tuaj në database si mesazhet janë mbajtur (ju mund paste këtu një shembull i mesazhit russian)

kamilkurczak
11-03-11, 13:51
Unë kam një informacion të mirë.

Kam gjetur një konflikt me Muslimanët global_complete lidh
Nëse ju çaktivizoni këtë goditje global_complete - Postimi i përkthyer mirë, por nuk ka lidhje SEO. Unë kam nevojë për të zgjidhur këtë konflikt, por pas fundjavës:)
Mund ta kontrolloni?

norku
11-03-11, 14:03
Si mund ta kontrolloni atë? :)

kamilkurczak
11-03-11, 14:06
admincp-> plugins & produkt -> Menaxher Plugin -> global_complete goditje të vBulletin -> disable.

Por siç kam shkruar -> nuk ka lidhje SEO në qoftë se ju çaktivizuar atë. Unë kam nevojë për të kontrolluar kodin e Muslimanët dhe të integruar atë.

Shihemi pas fundjavës:)

norku
11-03-11, 14:16
Mirë faleminderit. Kanë një fundjavë të mirë! :)

kamilkurczak
14-03-11, 09:27
, url encoding dhe kërkimi integrimit dhe çështje zgjidhet

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages thanks to vBET Translator 4.10.1