PDA

View Full Version: Zgjidhet Pas regjistrimit nuk ka përkthim automatik



Gordon78
26-11-10, 18:03
Hi there,

Kam instaluar vBET në vB 4.0.8 dhe kanë një problem të vogël:
kur një përdorues i ri regjistrat, ai do të marrë treguar gjuhën (me të gjitha flamuj) që ai ka për të zgjedhur në formë regjistri.

Pas konfirmuar mail regjistrimit gjuha e tij është ruajtur në profilin e tij, por nuk ka përkthim automatik në gjuhën e tij. Ai ka të shtypit me dorë flamurin të drejtën për të marrë përkthimin.

Si mund ta zgjidhë këtë problem?

Thanks

Gordon78
27-11-10, 16:20
2. Problem: artikuj të shkruar në cms (button shtëpi, vB4) nuk do të përkthehet në asnjë gjuhë.

Gordon78
27-11-10, 22:39
3. Problem:
Në lidhjen e internetit duhet të "nontranslate" rregulla të jetë jo aktive, sepse lidhjet nuk do të punojnë:

Këtu është një exaple i Mail mia për një klient:


User dashur,

faleminderit për shkrimin tuaj.
Lidhur me pyetjen tuaj: ju do të gjeni të gjitha informatat relevante të kërkimit tonë në përmbledhje aktuale (http://blablabla.com / dyqan / index.php? kryesor = Produktet & cat = SW).
Ajo përmban një FAQ të madh të pothuajse të gjitha pyetjeve të mundshme (me ton të pics dhe video) dhe do t'ju ndihmojë të hollësishme këtu - dhe në kohën më të ulët dhe me kosto të holla për të gjithë pjesëmarrësit.

Gordon78
27-11-10, 22:48
Vetëm një gjë: do të ishte e dobishme për të lejuar në postimet "anglisht", sepse kjo është gjuha globale dhe në qoftë se disa probleme të komunikimit janë parë, ajo do të ndihmojë në qoftë se përdoruesi i cili postimet tashmë mund të postoni në anglisht.

Gordon78
27-11-10, 22:58
4. Problem:
nëse pas është dërguar për përgjigje të shpejtë, të gjitha personazhet janë treguar të sakta.

Por në qoftë se përdoruesi postimet përgjigjen e tij përmes "Go avancuar" button (redaktor WYSISWG), atëherë personazhet janë treguar të gabuar:

shembull:

danke für den Hinweis ....

ü është gjermane "Ü"

Gordon78
02-12-10, 22:12
Push - mund ti pergjigjeni pyetjeve të mia. faleminderit

kamilkurczak
03-12-10, 12:28
4. Problem:
nëse pas është dërguar për përgjigje të shpejtë, të gjitha personazhet janë treguar të sakta.

Por në qoftë se përdoruesi postimet përgjigjen e tij përmes "Go avancuar" button (redaktor WYSISWG), atëherë personazhet janë treguar të gabuar:

shembull:


ü është gjermane "Ü"

Po, kjo është një bug vBET. Ne jemi duke punuar për këtë. Sot Unë do të përpiqem të ju jap një zgjidhje.

kamilkurczak
03-12-10, 13:15
ok Unë kam një zgjidhje të shpejtë për çështjen nga posti i tim të mëparshëm.
Ju lutem përdorni IT Nëse ju përdorni një UTF-8 FORUM

1.make një kopje dhe të redaktoni skedar:

forum root/includes/vbenterprisetranslator_functions_utils.php
2. në këtë fotografi të gjeni:

$string = preg_replace('/([\300-\337])([\200-\277])/e',
3. dhe të zëvendësojë me:

$string = preg_replace('/([\304-\337])([\200-\277])/e',
4. ruaj një foto
5. provuar atë.

Ajo ishte testuar në forumin tonë test në utf-8 motor (mesazhi është bërë nga opera dhe IE) dhe ai punon tani.

kamilkurczak
07-12-10, 10:34
asnjë përgjigje - zgjidhur. nëse jo ju lutem shkruani këtu dhe unë do të hap këtë thread përsëri.

Gordon78
08-12-10, 23:26
asnjë përgjigje - zgjidhur. nëse jo ju lutem shkruani këtu dhe unë do të hap këtë thread përsëri.

Hi there,
ju lutem jepni disa kohë, unë kam në këtë moment nuk ka mundësi për të provuar atë.
A e keni kontrolluar problemet e tjera (1.-4.)?

Thanks!

mateuszr
09-12-10, 09:57
1 -> ka një zgjidhje ekzistuese këtu

2 -> ju lutem shikoni http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-troubleshooting/413-faq-2.html # post1546

3 - duket> edhe një herë në seksionin tonë FAQ - këtu është një pjesë e saj:

notranslate Kodi i Forumit është për të mbajtur teksti nuk janë të përkthyera. Nëse doni një tekst të postoj të mos të përkthehet, vetëm thjeshtë nga ajo brenda BBCode notranslate. Ajo mund të jetë e dobishme në rastin e disa termave, apo citim te disa poezi, etj

For example this text will never be translated. You can check it by clicking some translation flag - you will see this part will stay in original

Gordon78
15-12-10, 23:28
Faleminderit për ndihmën tuaj.
Pika 1,3,4 dhe 5 janë zgjidhur tashmë.

Problem Nr 2: FAQ (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-troubleshooting/413-faq-2.html # post1546) nuk ka punuar për mua.

Unë mendoj që kam bërë unterstand diçka të gabuar.
a) Unë nuk edit htaccess tim. htdocs / forum / .htaccess

b) dhe vendosen kodin për të:
# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /

#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.yourdomain\.com
#RewriteRule (.*) http://www.yourdomain.com/forums/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

# vBET
# RULES for SEO translation links with vBSEO (have to be included before all rules to vbseo.php)
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/gallery/(.*)?$ /gallery/$2?language=$1 [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]



RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]
# vBET End

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)

RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L,QSA]


Të gjitha infos tjera në FAQ nuk janë të nevojshme (?) Për të bërë, sepse vBulleting CMS është brenda directory / htdocs / forume.

c) Nuk funksionon: profili im përdoruesi ka një mjedis gjermane. Kur kam publikuar ne CMS një artikull të ri mbi gjermane - dhe pas këtij ndryshimi profili im përdorues settings në anglisht (ose thjesht shtypni flamurin anglisht), neni të ri qëndron në gjuhën gjermane.

Faleminderit për përgjigjen tuaj!

mateuszr
16-12-10, 09:39
Në këto rreshta për të:

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

Add rruga juaj forum në fund - në vend të / duhet te / forum / (nëse / forume është rruga juaj forum). Pra, ai duhet të duket si:

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/$2 [L,QSA]

Gordon78
16-12-10, 19:18
Bërë,

por pa sukses:

(Settings profilin e anëtarit: gjermanisht) dhe postimi në gjuhën gjermane:

Neuer Artikel jetzt auf deutsch: sollte jetzt werden automatisch übersetzt.

a)
(Settings profilin e anëtarit: gjermanisht) Pas postimit është treguar si:

Neuer Artikel jetzt në anglisht: sollte jetzt à ¼ bersetzt Automatisch Werden.

b)
Dhe kur kam ndryshuar cilësimet profilin e anëtarit në anglisht, pastaj të shkoj treguar:

Neuer Artikel jetzt auf deutsch: sollte jetzt automatisch à ¼ bersetzt werden.

1. Problemet me shenja: a) + b) - Ü merr për à ¼
2. Postimet gjermane do të përkthehet përsëri në gjermanisht për përdoruesit gjermane (dhe atëherë ata janë të gabuara): a)
3. Përdoruesit flet anglisht merrni tekstin papërkthyera në gjuhën gjermane për të lexuar: b)

Thanks!

kamilkurczak
16-12-10, 23:16
rreth. htaccess.
Nëse doni të keni një faqe jashtë forumit përkthyer ju duhet të krijoni një skedar të ri htaccess jashtë forumeve / folder. (Ose kur redaktoni nëse këtë fotografi ekziston)
dhe të vënë në këtë fotografi (rregullat në faqen përkthimi jashtë directory forum):

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]

RewriteCond %{QUERY_STRING} !vbet_outside=true
RewriteRule ^(.*)$ $1?vbet_outside=true [L,QSA]

dhe ju duhet të bëni fotografinë pasardhësenext picture htaccess për të përkthyer forum tuaj.
dytë htaccess duhet të jetë në root folder forum (in forum /.
dhe në qoftë se ju përdorni dosjen tuaj Muslimanët duhet të duken si:

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /

#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.yourdomain\.com
#RewriteRule (.*) http://www.yourdomain.com/forums/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*.(xml|txt)(.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

# vBET
#RULES for SEO translation links with vBSEO (have to be included before all rules to vbseo.php)
#RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/ [L,QSA]
#RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forums/$2 [L,QSA]

#RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
#RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

#RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
#RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
#RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
#RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)

RewriteRule ^((archive/)?(.*.php(/.*)?))$ vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L,QSA]

2. Po në lidhje me letrat tuaja - siç e shoh unë ju nuk e përdorni utf-8 forum. ne jemi ende duke punuar në këtë zgjidhje (sepse zgjidhje nga postin tim të mëparshëm është vetëm për utf-8 forume)

3. për mbështetjen e gjuhës. Shko tek admincp-> vBET-> google dhe të vendosur zbulimit Google Language për të gjithmonë besim përdoruesit.
(Ju lutem lexoni përshkrimin e këtij opsioni), pas asaj të vendosur në usercp gjuhën që përdorues në gjermanisht.
shkoni në forum, të bëjë një fije të re në gjuhën gjermane ose të bëjë një nen të ri në gjermanisht -> ju duhet të shihni tekstin tuaj në anglisht, kur ju jeni në përkthim anglisht ose në gjuhën gjermane, kur ju jeni në përkthimin gjermanisht.

Gordon78
20-12-10, 22:52
Thanks kamilkurczak, kam bërë të gjitha ndryshimet dhe shpresoj se do të punojnë mirë.

Lidhur me problemin e fundit të hapur (pa pika 2.):
A mund të shmangur problemet me ndryshimin e mbledh (ci_swedish?) Në UTF-8?
Nuk kisha opsion në instalimin e forumeve për të zgjedhur UTF-8, dhe unë nuk jam i sigurt pse vB4 ka marrë automatikisht suedeze.

Nëse po, si mund ta ndryshojë atë?
(Forumi është në këtë moment ende ne menyren e testimit, derisa të gjitha problemet janë zgjidhur).

Thanks!

mateuszr
21-12-10, 15:09
Ju nuk mund të konvertohet thjesht forum tuaj në UTF-8, sepse ajo mund të bëjë një rrëmujë tuaj në database (kodimin karakter të ndryshme).
Ka një zgjidhje në forum vBulletin (https://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=216863). Vetëm ndiqni këto hapa për ta bërë forumin tuaj UTiFied;)

Vini re se në hap 18 të përshkrimit të mësipërm, ju duhet të shkruani UTF-8 në Fjala (UTF-8).
Shih -> nuk-nuk-upload | readme.html. Nuk jeni disa hapa të nevojshme për UTF-8 forume.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations delivered by vB Enterprise Translator 4.10.1