PDA

View Full Version: Arka dhe përdorimin e bazës së të dhënave



Simon Lloyd
12-10-10, 11:47
Hi, duke kërkuar në database time sot unë njoftim i kanë tavolina shumë e shumë të reja, ekzistojnë 3 lloje të ndryshme të cache vbet, normale, të mesme dhe të shkurtër, pse nuk i kanë 3 lloje të ndryshme të tabelave? nuk kam nevojë për të gjitha ato tavolina?

Unë konstatoj se kjo është marrë 1.3gb të hapësirës ******, i besonte se cache është pastruar mjaft shpesh:
Përdorimi cache = Po
Koha Cache To Live (TTL) = 5
Përdorimi Cache të plotë dokumentit për mysafirët (BETA!) = Asnjë
Pastrimin Cache strategjisë (Cache Baza e të dhënave) = Normal
Cache pastrimin timelap (Cache Baza e të dhënave) = 0
Stop kërkim pas dështimeve x (Cache Baza e të dhënave) = 15

Të gjithë flamujt janë aktivizuar.

Regards,
Simon

kamilkurczak
12-10-10, 13:06
Po, keni nevojë për këtë tavolina. Kjo është për të zgjedh vBET.
:)

moman
26-10-10, 02:42
Cache ime rritet në mbi 20GB gjatë një jave (që është TTL im në këtë moment), dhe unë jam mjaft i sigurt se raporti i godet të mungon është mjaft i madh:)

Unë do të ketë një sugjerim, por-do të ishte mirë nëse do të kishte një mundësi për të lëvizur tavolina cache për një bazë të dhënash të jashtëm, në mënyrë që është më e lehtë për të drejtuar një backup DB pa pasur të qartë cache.

vBET
27-10-10, 02:15
Ne tashmë kemi një kërkesë të tillë ndryshim:) Nuk më kujtohet tani është atë në konsideratë në gjendjen ose miratuar, por ne do të punojmë në këtë.

Gjithashtu, nëse serveri juaj do të jetë në gjendje të ketë më shumë cache ne këshillojmë për të vendosur TTL më të larta. Ajo do të përshpejtojë përkthyer brez faqen tuaj, sepse përmbajtja e tani më shpesh e përkthyer duhet të merren nga Google. Ne e dimë se cache mund të ketë madhësi të mëdha - është normale kur ju keni forumin e madhe madhësia dhe tani shumohen përmbajtjen e saj 52 herë:)

Ne kemi cache spitted në tavolina aq shumë, për shkak se ajo është duke punuar shumë më të shpejtë dhe pastaj pastrimin është më e sigurt (e bën të aftë për të dhënë server disa kohë për të pushuar në mes të çdo tavolinë). Kjo është e gjitha në qëllim dhe kemi shkuar në këtë pikë nga përvoja me qasjet e mëparshme. Kështu që tani ajo është zgjidhje e pjekur.

Gjithashtu nëse nuk vuani me mungesën e hapësirës HD, ne këshillojmë që të kthehet në cache mysafir. Ajo do të marrë hapësirë edhe më shumë, por do të jetë jo në HD në bazën e të dhënave dhe do të lejojë që të përgjigjen menjëherë për mysafirët (pa queries bazës së të dhënave).

moman
07-11-10, 07:45
Si funksionon ftuar cache? Unë jam duke perdorur 3.3.3 me disa modifikime kodin për të rregulluar bugs, dhe nuk kanë përmirësuar për hir të stabilitetit. Vetëm kurioz! Janë të gjithë faqet e kopje, apo fotografi të thjesht të përmbajë një fjalor të fjalëve dhe përkthimet e tyre për këtë faqe?

vBET
14-11-10, 06:03
Si funksionon ftuar cache? Unë jam duke perdorur 3.3.3 me disa modifikime kodin për të rregulluar bugs, dhe nuk kanë përmirësuar për hir të stabilitetit. Vetëm kurioz! Janë të gjithë faqet e kopje, apo fotografi të thjesht të përmbajë një fjalor të fjalëve dhe përkthimet e tyre për këtë faqe?

Të gjithë faqet e cached në hard drive dhe Transmetuar në shfletuesin si fotografi statike HTML (pas kontrollimit nuk është një kopje e kërkesës).

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages supported by vB Enterprise Translator 4.10.1