PDA

View Full Version: Zgjidhet Wiki në çështjet directory sub



Smaug
06-10-10, 04:44
OK, unë kam një wiki në një directory nën www.xxxxxxx.com / wiki, forumet e mia janë në www.xxxxxxx.com / forume.

Unë jam përpjekur për të integruar përkthimit në MediaWiki e cila ndan info time logon me forum ne kete moment.

Unë jam duke parë gabimin e mëposhtme DB kur testimi:


Database error in vBulletin 3.8.3:

Invalid SQL:
SELECT cache.originaltext as originaltext, cache.translated as translated FROM vbenterprisetranslator_cache_short_it help, vbenterprisetranslator_cache_short_it cache WHERE help.originaltext='Powered+by+MediaWiki' AND cache.serie=help.serie;

MySQL Error :
Error Number :
Request Date : Tuesday, October 5th 2010 @ 11:20:16 PM
Error Date : Tuesday, October 5th 2010 @ 11:20:17 PM
Script : http://www.xxxxxxxxxx.com/wiki/?vbet_outside=true&language=it
Referrer :
IP Address : xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Username : xxxxxxxxxx
Classname : vB_Database_MySQLi


Çdo ide se ku të shikojmë? Kam lexuar çdo sugjerim që ju kanë dhënë të tjerëve në lidhje me mënyrën që të integrohen. Problemi është se unë thjesht nuk kam asnjë ide se cila zgjidhje kam nevojë.

Faleminderit

kamilkurczak
06-10-10, 09:40
ajo është një mesazh i plotë gabim? nëse jo, ju lutem paste këtu një të plotë.

Ju gjithashtu mund të zgjedh tavolina DB. për të bërë atë thjesht shkoni te admincp-> tuaj maintence-> riparim / zgjedh tavolina-> chect gjitha-> dhe klikoni vazhdojnë

Smaug
06-10-10, 14:46
ajo është një mesazh i plotë gabim? nëse jo, ju lutem paste këtu një të plotë.

Ju gjithashtu mund të zgjedh tavolina DB. për të bërë atë thjesht shkoni te admincp-> tuaj maintence-> riparim / zgjedh tavolina-> chect gjitha-> dhe klikoni vazhdojnë

Ajo nuk thotë tryezë është korruptuar ... ai thotë SQL pavlefshme. Më shumë gjasa për shkak të një problem me rewrites për dir nën wiki ose një integrim jo të plotë me wiki.

Unë jam i sigurt se unë jam i humbur diçka dhe në kërkim për hapat e kam nevojë për integrim tim.

Unë jam marrë asnjë gabim në forum vetë.

Smaug
07-10-10, 00:07
Hello? Kjo nuk mund të jetë se e vështirë për ju djema për të diagnostikuar.

vBET
07-10-10, 08:04
E vërteta është se është e vështirë për të diagnostikuar - nuk ka ndonjë numër gabim dhe as mesazh gabimi. Kjo është arsyeja pse Kamil ju pyes nuk është e plotë të komunikuar gabim ose ka pasur diçka të larguar nga atje.

Pa mesazh gabimi ne jemi të verbër këtu ... Mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me të, në shembullin në shkrimet?

vBET
07-10-10, 08:29
Gjithashtu - siç unë e kuptoj ndodh vetëm për wiki. Për faqet normale jo. A jeni duke përdorur prefiksin tryezë?

Smaug
07-10-10, 15:55
Gjithashtu - siç unë e kuptoj ndodh vetëm për wiki. Për faqet normale jo. A jeni duke përdorur prefiksin tryezë?

Invalid SQL është gabim.

Kjo është ajo që erdhi në e-mail, nuk kam numrin gabim.


Database error in vBulletin 3.8.3:

Invalid SQL:
SELECT cache.originaltext as originaltext, cache.translated as translated FROM vbenterprisetranslator_cache_short_it help, vbenterprisetranslator_cache_short_it cache WHERE help.originaltext='Powered+by+MediaWiki' AND cache.serie=help.serie;

MySQL Error :
Error Number :
Request Date : Tuesday, October 5th 2010 @ 11:11:36 PM
Error Date : Tuesday, October 5th 2010 @ 11:11:36 PM
Script : http://www.xxxxxxxxxxxxxxxx.com/wiki/vbenterprisetranslator_front_controller.php?redirected=&vbet_outside=true&vbet_outside=true&language=it
Referrer :
IP Address : xxxxxxxxxxxxxxxxx
Username : xxxxxxxxxxxxxx
Classname : vB_Database_MySQLi
MySQL Version :


Tabelat e wiki të gjitha fillojnë me "mw_", të gjithë pjesën tjetër për këtë faqe interneti, pa parashtesë. Unë e shoh më sipër ku është thënë se "jashtë = vërtetë" dy herë. Unë do të shikojmë në rewrites.

Unë e di për një fakt që zbatimi im ishte shumë shumë një mend për të cilat udhëzimet për të përdorur për të integruar wiki. Ajo që unë dua të di është se çfarë postimet e juaja vlen për mua. A përdorin MediaWiki globale të plotë? Unë vërtetë nuk e di, se si do të jem në gjendje të them se?

Faleminderit për kohën tuaj

Smaug
08-10-10, 21:29
26 përplasem orë **********

A ka një tarifë për të paguar për përgjigjet prioritet?

Faleminderit

vBET
09-10-10, 18:04
Shumë keq për vonesë. Ne nuk marrin pagesa për përgjigjet prioritare. Ne stendat e (mua dhe Kamil), ku në forum të enjten dhe të premten - thjesht nuk kuptoj se kush do të kujdeset për këtë çështje. Shtoj disa fjalë për të vënë më shumë dritë, Kamil edhe pse unë e mora këtë rast ... Më vjen keq. Ne do të bëjmë më mirë herën tjetër. Gjithashtu shpresoj se ju do të jetë i lumtur duke e ditur, se ne do të fillojmë të shikoni për një punonjës më shumë për kujdesin ndaj konsumatorëve (këtë fundjavë apo javën e ardhshme do të shfaqet reklama):)

Ju do të dini se mod integruar përdor global_complete, sepse faqet e nuk do të përkthehet. Lidhjet me kodin e punës gjuhën Wil, por faqja nuk do të përkthehet. Nëse një gjë e tillë ndodh pra ju lutemi të aplikoni lë të kuptohet se për të mods që nuk ka mbështetjen e global_complete. Kjo mund të ndodhë vetëm për mods i cili krijon faqet e veta plotësisht dhe injorojnë vBulletin arkitekturës.

Rreth çështjes MySQL - ne jemi ende të verbër. Kam menduar se ajo mund të jetë çështje e prefiksit, por ju nuk jeni duke e përdorur atë për vBulletin. Pa info shtesë në lidhje me këtë çështje ne nuk jemi në gjendje të tregoj se çfarë është. Ju lutem kontaktoni me mbështetjen e MySQL dhe pyesni se pse mesazhet tuaja nuk kanë asnjë numër, as përshkrim gabim gabim. Gjithashtu - nuk ju kontrolloni shkrimet MySQL? Ndoshta do të ketë më shumë lidhje me të.

Smaug
10-10-10, 01:54
Ju do të dini se mod integruar përdor global_complete, sepse faqet e nuk do të përkthehet. Lidhjet me kodin e punës gjuhën Wil, por faqja nuk do të përkthehet. Nëse një gjë e tillë ndodh pra ju lutemi të aplikoni lë të kuptohet se për të mods që nuk ka mbështetjen e global_complete. Kjo mund të ndodhë vetëm për mods i cili krijon faqet e veta plotësisht dhe injorojnë vBulletin arkitekturës.


OK, kjo nuk është një mod për vBulletin, MediaWiki është qëndrim i vetëm. Lidhje vetëm për forumet e mia është kjo mod nga vb.org:
MediaWiki / vBulletin Sign-On Single - Forum vBulletin.org (http://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=213102)

Sepse unë jam duke përdorur këtë mod me "urë" seancat e përdoruesit, unë jam ende pyesin nëse i plotë globale është në përdorim dhe kështu të hutuar ende si në të cilat zbatimi është e saktë.



Rreth çështjes MySQL - ne jemi ende të verbër. Kam menduar se ajo mund të jetë çështje e prefiksit, por ju nuk jeni duke e përdorur atë për vBulletin. Pa info shtesë në lidhje me këtë çështje ne nuk jemi në gjendje të tregoj se çfarë është. Ju lutem kontaktoni me mbështetjen e MySQL dhe pyesni se pse mesazhet tuaja nuk kanë asnjë numër, as përshkrim gabim gabim. Gjithashtu - nuk ju kontrolloni shkrimet MySQL? Ndoshta do të ketë më shumë lidhje me të.

Nuk ka asnjë gabim regjistruar nga MySQL, kam verifikuar vetëm duke hapur log gabim që është specifikuar në my.cnf.

Është një deklaratë të pavlefshme.


Invalid SQL:
SELECT cache.originaltext as originaltext, cache.translated as translated FROM vbenterprisetranslator_cache_short_fr help, vbenterprisetranslator_cache_short_fr cache WHERE help.originaltext='Powered+by+MediaWiki' AND cache.serie=help.serie;


Zgjedhur është i dështuar. A ato të tabelave dhe fushave të shohim saktë për ju? Ku është që të zgjidhni duke u quajtur nga?

Faleminderit për ndihmën tuaj

vBET
10-10-10, 21:45
Query SQL në vetvete është në rregull - si ju ka shkruajtur veten se është duke punuar për vBulletin.

Ju shtuar informata të rëndësishme - MediaWiki nuk është mod vBulletin. Pra vBET nuk mund të mbështesin atë. Nëse MediaWiki nuk është mod vB atëherë definitivisht nuk është duke përdorur ndonjë goditje vB - keni shkruar vetë se ajo është e aplikimit të pavarur. vBET i vBulletin Translator Enterprise - ne të përkthehet vBulletin.

Pra, arsyeja e këtij gabimi është se vBulletin nuk është initialized - kjo nuk është përdorur në të gjitha ...

Unë jam duke shënuar këtë çështje si zgjidhur, sepse ne e dimë arsyen tani dhe ne e dimë se nuk është fusha në të gjitha vBET - vBET nuk është e përgatitur për të përkthyer faqe nuk lidhen me vBulletin.

Smaug
10-10-10, 21:54
Query SQL në vetvete është në rregull - si ju ka shkruajtur veten se është duke punuar për vBulletin.

Ju shtuar informata të rëndësishme - MediaWiki nuk është mod vBulletin. Pra vBET nuk mund të mbështesin atë. Nëse MediaWiki nuk është mod vB atëherë definitivisht nuk është duke përdorur ndonjë goditje vB - keni shkruar vetë se ajo është e aplikimit të pavarur. vBET i vBulletin Translator Enterprise - ne të përkthehet vBulletin.

Pra, arsyeja e këtij gabimi është se vBulletin nuk është initialized - kjo nuk është përdorur në të gjitha ...

Unë jam duke shënuar këtë çështje si zgjidhur, sepse ne e dimë arsyen tani dhe ne e dimë se nuk është fusha në të gjitha vBET - vBET nuk është e përgatitur për të përkthyer faqe nuk lidhen me vBulletin.

Pastaj si të tjerët përkthejnë MediaWiki këtu? Nuk ka kuptim për mua pse ata mund dhe unë nuk mund. Ata janë drejtimin e një ure ashtu si unë.

Query mund të ketë qenë i pasaktë, sepse unë nuk mund të ketë zbatuar siç duhet.


vBET
10-10-10, 22:01
Lutemi kini parasysh se unë nuk e di produkt MediaWiki. Baza e fundit e mia përgjigje për përshkrimin tuaj - se ajo është e aplikimit të pavarur. I ndryshuar statusin për të shpjeguar dhe kontrolloni atë përsëri:)

vBET
10-10-10, 22:18
Siç e shoh se MediaViki nuk ka aplikim të veçantë - është e integruar me vBulletin dhe faqe është e gjeneruar nga vBulletin. Ju mund të kontrolloni vetë - nuk është adresa.

Siç e shoh në forum tuaj MediaWiki nuk është i integruar - faqe nuk është e gjeneruar nga vBulletin. Ky është dallimi.

Pra, së pari të integrohen MeidaWiki me vBulletin. Dhe kur faqet e do të gjenerohet nga: vBulletin (header njëjtë, futboll, etj), atëherë ju mund të integrohen me vBET.

Smaug
10-10-10, 22:27
Siç e shoh se MediaViki nuk ka aplikim të veçantë - është e integruar me vBulletin dhe faqe është e gjeneruar nga vBulletin. Ju mund të kontrolloni vetë - nuk është adresa.

Siç e shoh në forum tuaj MediaWiki nuk është i integruar - faqe nuk është e gjeneruar nga vBulletin. Ky është dallimi.

Pra, së pari të integrohen MeidaWiki me vBulletin. Dhe kur faqet e do të gjenerohet nga: vBulletin (header njëjtë, futboll, etj), atëherë ju mund të integrohen me vBET.

Produkti i referohet është e ngjashme me atë që unë jam running. Unë jam lidhur me forumin si dy produkte janë të ndarë mes tyre info logon.

Jeni duke thënë se unë duhet të përfshijë header dhe futboll për të bërë mod tuaj sillen për mua si për personin tjetër?

vBET
11-10-10, 09:44
Nr Nuk është rasti i përfshirë faqes ose header. Ajo është rasti i faqeve wiki integrimit, të krijuara nga vBulletin engine.

Ashtu siç kam shkruar - klientin tonë që përdor vBET shkojnë të përkthyer faqet wiki përdor atë për të vërtetë të përkthyer faqen vBulletin që tregon faqet wiki (ndoshta - kjo është se si e shoh unë). Kjo është arsyeja pse vBET është duke punuar atje. Siç e shoh në faqen wiki juaj forum nuk është e gjeneruar nga vBulletin engine.

Ju lutem kontaktoni me përdorues të cilët tashmë e bëri këtë dhe kërkoni atë për detaje dhe integrimit ndërmjet vBulletin MediaWiki. Është e referohet në të njëjtën mod, por kjo nuk do të thotë se disa detyra shtesë nuk është bërë. Siç kam shkruar rezultatet ndryshon në mes të forumet e juaja kështu që unë dyshoj se është bërë diçka më shumë këtu (ajo mund të jetë edhe këtë konfiguracion mod çështje, ose vetëm qasje çështje - URL gabuar).

Smaug
11-10-10, 18:41
Nr Nuk është rasti i përfshirë faqes ose header. Ajo është rasti i faqeve wiki integrimit, të krijuara nga vBulletin engine.

E meta në këtë deklaratë është se faqet MediaWiki nuk janë të krijuara nga vBulletin. vBmediawiki është një urë për shenjë e vetme në mes forum dhe wiki. Unë e kuptoj se kjo është një mod të ndryshëm se unë jam duke përdorur që unë nuk mund të kandidojë si vbmediawiki unë jam në 3.8.x dhe kjo është për vb4 mod.


Ashtu siç kam shkruar - klientin tonë që përdor vBET shkojnë të përkthyer faqet wiki përdor atë për të vërtetë të përkthyer faqen vBulletin që tregon faqet wiki (ndoshta - kjo është se si e shoh unë). Kjo është arsyeja pse vBET është duke punuar atje. Siç e shoh në faqen wiki juaj forum nuk është e gjeneruar nga vBulletin engine.

Siç thashë, nuk është teknikisht e tij. Megjithëse ka një integrim të forta të lëkurës me mod e tij.


Ju lutem kontaktoni me përdorues të cilët tashmë e bëri këtë dhe kërkoni atë për detaje dhe integrimit ndërmjet vBulletin MediaWiki. Është e referohet në të njëjtën mod, por kjo nuk do të thotë se disa detyra shtesë nuk është bërë. Siç kam shkruar rezultatet ndryshon në mes të forumet e juaja kështu që unë dyshoj se është bërë diçka më shumë këtu (ajo mund të jetë edhe këtë konfiguracion mod çështje, ose vetëm qasje çështje - URL gabuar).

Unë vlerësoj kohën tuaj. Integrimi i tij është me një version të ndryshme vBulletin.

Ju lutem përgjigjuni kësaj. Si mund të thoni nëse mod im / urës është duke përdorur global_complete? I guess I do të përpiqet të bëjë atë punë të mi, nëse unë mund të merrni këtë pyetje përgjigje.

Nuk mund ta përdor udhëzimet Rinise Shqiptare nga kjo faqe?

Faleminderit

vBET
13-10-10, 10:31
Po - kjo mund të jetë që në forum të tij se është duke punuar për shkak të versioneve të ndryshme. Siç kam shkruar para se unë nuk e di detajet e integrimit të tij në mes vBulletin MediaWiki nad. Ajo duket si ajo është prodhuar nga vBulletin, ende mund të jetë integrimi shtrirjen si keni shkruar. Ndoshta versionin e ri të MediaWiki mod ka gjëra të tjera, ndoshta autori forum përpjekje të çmendur të tjera. A e keni kërkuar atë? A ju kontrolloni përshkrim për mod ri MediaWiki integrimit? Shoh atje flamuj në futboll - duket si futboll është e gjeneruar nga mekanizmi vB templating, jo hardcoded vetëm.

Si për të kontrolluar nuk fiksohem global_complete është përdorur. Është shumë e thjeshtë. Nëse ju e bëri pjesën e parë të integrimit të përshtatshme - që do të thotë forum do të njohë lidhje me kodin e gjuhës (dmth. / pl /...) - atëherë në qoftë se global_complete është mbështetur faqe do të përkthehet gjobë. Nëse nuk është i mbështetur, atëherë faqja nuk do të jetë përkthyer, dhe ju mund të shihni se në faqen e cila duhet të përkthehet lidhje nën flamujt do të ketë 'vbet_flag' të përfshira në URL.

Smaug
21-10-10, 16:34
Po - kjo mund të jetë që në forum të tij se është duke punuar për shkak të versioneve të ndryshme. Siç kam shkruar para se unë nuk e di detajet e integrimit të tij në mes vBulletin MediaWiki nad. Ajo duket si ajo është prodhuar nga vBulletin, ende mund të jetë integrimi shtrirjen si keni shkruar. Ndoshta versionin e ri të MediaWiki mod ka gjëra të tjera, ndoshta autori forum përpjekje të çmendur të tjera. A e keni kërkuar atë? A ju kontrolloni përshkrim për mod ri MediaWiki integrimit? Shoh atje flamuj në futboll - duket si futboll është e gjeneruar nga mekanizmi vB templating, jo hardcoded vetëm.

Si për të kontrolluar nuk fiksohem global_complete është përdorur. Është shumë e thjeshtë. Nëse ju e bëri pjesën e parë të integrimit të përshtatshme - që do të thotë forum do të njohë lidhje me kodin e gjuhës (dmth. / pl /...) - atëherë në qoftë se global_complete është mbështetur faqe do të përkthehet gjobë. Nëse nuk është i mbështetur, atëherë faqja nuk do të jetë përkthyer, dhe ju mund të shihni se në faqen e cila duhet të përkthehet lidhje nën flamujt do të ketë 'vbet_flag' të përfshira në URL.

Ju lutemi të vrasë këtë, i dha dorë.

Thanks

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Integration with translations by vBET Translator 4.10.1