Important: This page is using cookies (cookies). Using this website without turning off cookies in browser, means that you agree for using it.
Buy Now! Features Downloads

Earn with us!

If you would like to start earning money with vBET join to Affiliate Program.
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Free chapters of the book "the war of the elements," and the cover CONTEST!

  1. #1
    Michał Podbielski (vBET Staff) vBET's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3,037

    Default Free chapters of the book "the war of the elements," and the cover CONTEST!

    Text automatically translated from: Polish to: English
    Translated text

    The book has been released. Opinions and reviews about the book "war of the elements. Awakening Earth: Tormented "
    Quote Originally Posted by moje-ukochane-czytadelka
    Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana fantastyki.

    autor cały czas utrzymywał mnie w napięciu i ciekawości
    ...
    Nie mogę się doczekać kiedy znów przeniosę się do tego świata
    Quote Originally Posted by Ewelina Kiełbasińska
    Polecam książkę właśnie skoczyłam czytać. Jest genialna, wciągająca i intrygująca

    nie spodziewałam się tego po fantasy
    Quote Originally Posted by szczere-recenzje.pl
    Jeśli chcecie zupełnie oderwać się od rzeczywistości i na dobre kilka dni wsiąknąć w świat magii, to Wojny żywiołów są czymś dla was.
    ...
    przypomina nieco Sapkowskiego, nieco Tolkiena, a najbardziej chyba Grę o tron

    ten obszerny tom (debiut fabularny młodego autora) powinien z pewnością znaleźć się na półce każdego, nie tylko nastoletniego, wielbiciela stylizowanych na średniowiecze krain, tajemniczych stworzeń i magicznych pojedynków.
    Quote Originally Posted by zapiski-okularnicy.pl
    to książka, która pobudziła moją wyobraźnię i ciekawość. Najchętniej od razu sięgnęłabym po kolejną część.
    ...
    Jestem pod dużym wrażeniem tej lektury. Nie spodziewałam się, że aż tak mnie wciągnie.
    ...
    mogę polecić wszystkim fanom tego gatunku
    Quote Originally Posted by Globster na lubimyczytac.pl
    jest tu bezwzględność spotykana u Martina, ogromny wielowymiarowy świat i mnogość wątków ala Erikson, czy też dokładne opisy batalistyczne kojarzące mi się z Forgotten Realms.
    ...
    Czytając miałem często nieodpartą pokusę przekartkowania części stron aby zobaczyć co stanie się z moim ulubionym bohaterem.
    ...
    książkę mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim fanom gatunku
    Links to the full reviews/opinions available on the http://www.wydawnictwozywioly.pl/wpisy/recenzje-i-opinie/



    The original content of the post:
    We are pleased to publish a free sample of the first part of the series "war of the elements," titled "awakening Earth: Tormented" (158 pages). A Link to a free sample can be found at:
    https://www.facebook.com/wojny.zywiolow

    At the same time, announce a competition for the artwork for book cover with a prize worth 1500zł. Full terms and conditions of the contest can be found in the terms of use available on the fanpage "war of the elements" (see link above).
    Original text
    Last edited by vBET; 13-06-15 at 22:37.

  2. #2
    Michał Podbielski (vBET Staff) vBET's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3,037

    Default

    Text automatically translated from: Polish to: English
    Translated text
    Cover contest settled!

    With great pleasure I would like to announce that the competition for the image to cover the first part of the series "war of the elements" under the title "awakening Earth: Tormented" has been settled. Even at the beginning of the month

    She won the job, in my opinion, a phenomenal level, with a fantastic layout, taking into account the need to deploy all the typical elements of the cover. Artistic value as well as the followup work to the content of the books are also great. Winning the contest entry (as well as all other works submitted for the contest) can be seen here:
    https://www.facebook.com/events/752897478115231

    I congratulate the winner of the competition and I urge you all to pay attention to her work.

    I remind you that there is still a free sample in the form of 154 pages of the first part of the book (prologues and the first 2 chapters). A link to a free sample can be found here: https://www.facebook.com/wojny.zywiolow
    Original text

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    2

    Default

    Thanks for the free sample, will take a look at the winner's work.

  4. #4
    Michał Podbielski (vBET Staff) vBET's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3,037

    Default

    Text automatically translated from: Polish to: English
    Translated text
    Book now available in bookstores

    And for all the fate of the tracking information that covers the book is already available in bookstores
    Also still available are free 2 chapters to download fanpage: www.facebook.com/wojny.zywiolow

    The final cover:
    Original text
    Last edited by vBET; 12-12-14 at 07:53.

  5. #5
    Michał Podbielski (vBET Staff) vBET's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3,037

    Default

    Text automatically translated from: Polish to: English
    Translated text
    Quote Originally Posted by Ewelina Kiełbasińska (na fanpage)
    Polecam książkę właśnie skoczyłam czytać. Jest genialna, wciągająca i intrygująca Mi najbardziej zapadł w głowie ten fragment bo nie spodziewałam się tego po fantasy: ".... Złodziej nocy
    Such a thing really enjoys

    Source: comment on the fanpage of the war of the elements
    Original text

  6. #6
    Michał Podbielski (vBET Staff) vBET's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3,037

    Default

    Text automatically translated from: Polish to: English
    Translated text
    Quote Originally Posted by szczere-recenzje.pl
    Jeśli chcecie zupełnie oderwać się od rzeczywistości i na dobre kilka dni wsiąknąć w świat magii, to Wojny żywiołów są czymś dla was.

    ...ten obszerny tom (debiut fabularny młodego autora) powinien z pewnością znaleźć się na półce każdego, nie tylko nastoletniego, wielbiciela stylizowanych na średniowiecze krain, tajemniczych stworzeń i magicznych pojedynków.
    Full review available at szczere-recenzje.pl/michal-podbielski-wojny-zywiolow-przebudzenie-ziemi-udreczeni/2822/
    Original text

  7. #7
    Michał Podbielski (vBET Staff) vBET's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3,037

    Default

    Text automatically translated from: Polish to: English
    Translated text
    Quote Originally Posted by moje-ukochane-czytadelka
    Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana fantastyki.
    ...
    autor cały czas utrzymywał mnie w napięciu i ciekawości
    ...
    Nie mogę się doczekać kiedy znów przeniosę się do tego świata
    Full review available at moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com/2015/02/242wojny-zywioow-przebudzenie-ziemi.htmlp
    Original text

  8. #8
    Michał Podbielski (vBET Staff) vBET's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3,037

    Default

    Text automatically translated from: Polish to: English
    Translated text
    Quote Originally Posted by zapiski-okularnicy.pl
    to książka, która pobudziła moją wyobraźnię i ciekawość. Najchętniej od razu sięgnęłabym po kolejną część.
    ...
    Jestem pod dużym wrażeniem tej lektury. Nie spodziewałam się, że aż tak mnie wciągnie.
    ...
    mogę polecić wszystkim fanom tego gatunku
    Full review available at www.zapiski-okularnicy.pl/2015/03/micha-podbielski-wojny-zywioow.html
    Original text

  9. #9
    Michał Podbielski (vBET Staff) vBET's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3,037

    Default

    Text automatically translated from: Polish to: English
    Translated text
    Quote Originally Posted by Globster na lubimyczytac.pl
    jest tu bezwzględność spotykana u Martina, ogromny wielowymiarowy świat i mnogość wątków ala Erikson, czy też dokładne opisy batalistyczne kojarzące mi się z Forgotten Realms.
    ...
    Czytając miałem często nieodpartą pokusę przekartkowania części stron aby zobaczyć co stanie się z moim ulubionym bohaterem.
    ...
    książkę mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim fanom gatunku
    Full opinion available on lubimyczytac.pl/ksiazka/242437/wojny-zywiolow-przebudzenie-ziemi-udreczeni/opinia/25012707
    Original text
    Last edited by vBET; 20-03-15 at 21:09.

  10. #10
    Michał Podbielski (vBET Staff) vBET's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3,037

    Default

    Text automatically translated from: Polish to: English
    Translated text
    Original text

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •