PDA

View Full Version: Rezolvate Problema de codare traducere după actualizarea 4.9.2



Vetall
04-05-18, 18:26
Salut!

După actualizarea 4.9.2 traducere limba Ucraineană a devenit astfel:


\u0414\u0432\u0438\u0433\u0443\u043d\u0438

: Confuz:

vBET
07-05-18, 07:36
Plz a trimite mai multe detalii despre această problemă. Afectează vechi traduceri sau doar unul nou? Care furnizorii de traducere a face tu folos? Vă rugăm să URL-ul paginii în cazul în care putem vedea.
Poate observa pe serwer noastre? Daca da, unde?

Vetall
07-05-18, 07:42
1. Folosesc Yandex Translation API with vBET
2. A observat un astfel de sistem de codificare\u0414\u0432) numai pentru noi transferuri.
3. Откатил vBET la 4.9.1 - în ea nici o astfel de problemă.

vBET
07-05-18, 22:28
Multumesc pentru informatii. Vom încerca pentru a reproduce pe partea noastră şi de a rezolva problema. Dacă vom avea probleme cu reproducerea bug-ul vă va trimite câteva întrebări mai mult (nu am lua URL-ul la pagina unde pot vedea problema - ar fi foarte userfull, pentru că aş putea folosi exact textul aveţi probleme cu).

vBET
08-05-18, 16:33
Tocmai am făcut nişte teste şi pe partea noastră se pare OK. Am comparat codul la 4.9.2 si 4.9.1 versiuni şi există orice modificări în cod traducere (am schimbat configuraţia - noi perechi de limbi; şi unele lucruri mici în produs fişier). Voi PM să încercaţi pentru a reproduce pe partea ta.

UPDATE: am vedea problema acum partea noastră. Este vorba doar despre unele texte nu toata Traducerea. Se pare că este vorba doar despre subiect. Vom ocupa de acest lucru şi vă trimite informaţii :)

UPDATE 2: am făcut nişte teste şi se pare că problema este atunci când este tradusă forma Rusă-Ucraineană (nu există nici o problemă cu traducerea din limba engleză). Cel mai probabil vBET este de a trimite date codare greşit şi că este de ce rezultatele sunt greşite. Am verificat, de asemenea, în 4.9.1 şi aceeaşi problemă se întâmplă. Sigur că pe partea ta pentru 4.9.1 este OK? Acesta este important, pentru că am nevoie să recunoască nu problema este cu noastre modificări de cod sau ceva s-a schimbat partea Yandex.

vBET
09-05-18, 09:21
Un alt update - potrivit testele nu este nimic în neregulă cu Yandex traduceri. Privind diferenţele dintre vBET 4.9.1 şi 4.9.2 cel mai probabil problema este cu Apertium Traducător, deoarece în 4.9.2 am adăugat noi perechea de limbi la ru la Marea Britanie. Ai scris ca folosesti numai Yandex. Vă rugăm să confirmaţi este aceasta informatie este corecta. Noi nu suntem capabili să reproduceţi problema Yandex Translator şi acum suntem încercarea de a face acest lucru pe Apertium.

Update: Appertium, de asemenea, pare a fi problema. Poate vă va rugam sa ne PM pentru a obţine mai multe informaţii?

Update 2: nu suntem capabili să reproduceţi problema pe mediul nostru de testare, dar aici l este reprodus de fiecare dată. Poate vB versiune conteaza aici. Va rugam sa ne contactati prin PM.

vBET
09-05-18, 11:40
In acest moment am descoperit cauza problemei. Când Apertium este folosit cu UTF-8 de date codare apoi vom trimite de interogare în format diferit şi luat aceste răspunsuri/u. Atunci când baza de date este în diferite setare, atunci nu există nici o problemă cu asta. Vom actualiza Codul nostru să se ocupe de acest lucru în mod corespunzător şi soluţie vor fi publicate aici.

vBET
09-05-18, 16:28
Se pare că am găsit soluţia pentru problema. Vrem să testaţi-l în mod corespunzător, de asemenea, nu UTF-8 baza de date, pentru a evita probleme cu diferite codificări. Soluţie va fi inclusă în următoarea lansare. Pana atunci poate sta cu vBET4.9.1 sau de a folosi vBET4.9.2 cu Apertium dezactivat, sau utilizarea vBET4.9.2 cu handicap Apertium numai pentru ucraineană (necesitatea de a modifica în fişierele de configurare).

Vă rugăm să reţineţi că deja rupt traduceri nu vor fi reparate automat. Cei trebuie modificate manual, folosind traducerea manualului de sprijin, sau scos din baza de date.

vBET
10-05-18, 08:51
În timpul testelor am descoperit că pentru non UTF-8 baze de date Apertium nu face traducerea la toate din Rusă-Ucraineană, a întoarce doar text cu câteva modificări. Aceasta este vina noastră - vom trimite acolo text format greşit. Acest lucru va fi corectat în curând.

vBET
22-05-18, 10:57
Avem deja soluția pentru această problemă. Vor fi incluse în următoarea lansare.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations by vBET translator 4.10.1