PDA

View Full Version: Performanţă cu cache mare



moman
07-02-10, 09:02
Am în prezent, am configurat sistemul meu pentru a goli memoria cache întregul în fiecare săptămână. Cu o memorie cache gol, baza mea de date este de aproximativ 1.1Gb, în timp ce cu un cache complet, este vorba despre 4,5 GB.

Am observat că memoria cache mai mare, mai mare de încărcare meu server de mediu la toate persoanele. La un moment dat pe forum pentru meu are între 650 şi 1300 utilizatori on-line, dar acest lucru nu pare să afecteze sarcina la fel de mult ca dimensiunea memoriei cache.

Cu o memorie cache mare, de încărcare server este 3.3-3.8, în timp ce cu una goală, aceasta rămâne în intervalul 2.0-2.5. Acest lucru nu este rău deloc, ca am un server 16-core, dar am fost doar întrebam dacă un astfel de comportament este de aşteptat să fie cu dimensiunea bazei de date fluctuante!

Multumesc,
Adam

vBET
07-02-10, 23:28
vBET a indexurile pentru mese cache si foloseste cel mai rapid motor de MySQL pentru hat - MyISAM. Deci, avem cele mai bune alegeri pentru cache DB. Total diferenţa care observaţi nu se află în partea de vBET, dar în partea de MySQL care execută interogări. Indexurile vă oferă răspuns mai rapid şi asigură că timpul de răspuns nu se va dramatic în sus cu o cantitate mai mare de date. Încă MySQL trebuie să caute indici mai mari şi cum cred că este nevoie de mai multe resurse. Acesta este motivul pentru care observaţi de încărcare mai mare serverului.

De asemenea - atunci când traducerea este în cache, atunci ea este luată de acolo. Dacă nu, atunci Google este solicitat pentru traducere. Este nevoie de mai mult timp, apoi, dar cel mai probabil, de asemenea, nevoie de mai puţine resurse de server. Este nevoie de mai mult timp, deoarece nu există comunicare cu serverul Google, care are nevoie de timp, există o traducere, care necesită timp şi nu este de a trimite rezultatele de la Google la server-ul dvs. care are, de asemenea, de timp. Este nevoie de mai puţine resurse, deoarece serverul este în aşteptare pentru un răspuns pasiv şi atunci când se ajunge acolo este doar simpla despachetare de răspuns. Noţiuni de bază obţinute din cache-ul este mult, mult mai rapid - traducere este deja făcut şi se află pe un server propriu, în continuare nevoie să fie luate din baza de date, interogare trebuie să fie executat, MySQL are unele CPU si memorie pentru asta.

Presupunând că - folosind cache este o idee foarte buna. Dacă vă veţi simţi ca serverul are probleme cu care se poate experimenta la dezactiva cache pentru unele limbi şi compara performanţa serverului. Noi nu sfatuim pentru a elimina complet cache.

moman
08-02-10, 19:27
Asta e ceea ce m-am asteptat:)

Performanţa este bine acum, doar că niciodată nu a mers mult mai mare de încărcare mare de 2,0 înainte de vBET. Cred că merită, deşi!

Atâta timp cât sarcina este sub 16.0 atunci serverul nu este impozitată, deci cred că suntem bine: D

Konstantin
18-02-10, 23:08
Există posibilitatea sau necesitatea de a stoca fişierul cache-ul pentru a reduce sarcina pe baza de date MYSQL? I folos limba doar 2 deoarece numărul de mesaje pe Forum o mulţime şi nu doriţi dimensiunea mare a site-ului dannyhBudet date cu vbet munca mai bine după ce instalaţi nginx, eaccelerator? crezi despre reproiectarea modulului pentru a accelera activitatea sa pe forumuri mare? Utilizaţi dimensiunea cache-ului 1-2 GB în cazul meu nu ieşi. Poate că există unele de muncă optimizări? este posibil pentru a pune Forumul modulul vbet 3.3.1 vb 3.8.4 + vbseo 3.5 RC2? de ce este atât de scump versiunea fără copyright? (220$) I sînt folosire vbet 2.4.3 şi s-ar cumpara vbet 3.3.1. Forumul meu este de vânzare link-uri pentru SEO Exchange. Produblirovannaâ autor trimitere la 15000 pagini pentru mine nu este adecvat-90 $ este dispus să plătească dar 220$ este foarte mult

vBET
18-02-10, 23:35
Există posibilitatea sau necesitatea de a stoca fişierul cache-ul pentru a reduce sarcina pe baza de date MYSQL va fi dacă site-ul cu vbet lucra mai bine după ce instalaţi nginx, eaccelerator? crezi despre reproiectarea modulului pentru a accelera activitatea sa pe forumuri mare? Cache de utilizare dimensiune 1-2 GB în cazul meu nu ieşire. de ce atât de scump versiunea fără copyright? (220$) I sînt folosire vbet 2.4.3 şi s-ar cumpara vbet 3.3.1. Forumul meu este de vânzare link-uri pentru SEO Exchange. Produblirovannaâ autor trimitere la 15000 pagini pentru mine nu este adecvat-90 $ este dispus să o plătiţi, dar 220$ este foarte mnogo utilizarea numai 2 limba deoarece numărul de mesaje pe Forum o mulţime şi nu doriţi dimensiunea mare a bazei de date

Suntem de planificare pentru a adăuga, de asemenea, fişierul cache la vBET. Pentru că acum prioritatea noastră şi cele mai multe eforturi sunt pe vBET4.0 avem nici un program pentru funcţionalitate cache fişier. Vă rugăm să reţineţi că aveţi posibilitatea să particularizaţi ce limbi se va lucra cu cache. Deci, dacă doriţi, puteţi utiliza cache doar pentru unele de traducere pe care le va pune la dispoziţie. De asemenea, vă rugăm să reţineţi că versiunea plătit de vBET s-au îmbunătăţit cache-ul bazei de date astfel este mai rapid ca în versiune gratuită. Există, de asemenea, şi alte îmbunătăţiri în versiune plătită - în general, este mai rapid şi luând mai putina memorie. Avem deja clienti care sunt cu succes folosind pe panouri de mari dimensiuni.
Noi nu am făcut teste de performanţă cu nginx accelerator astfel încât nu se poate compara.
Vă rugăm să reţineţi faptul că licenţa de branding gratuit de cumparare nu este obligatorie şi puteţi să faceţi upgrade întotdeauna licenţa mai târziu.

Konstantin
19-02-10, 01:52
Vă mulţumim pentru răspunsul dumneavoastră. Nginx este un server ca Apache. Te sfătuiesc să citiţi - cache funcţionează cel mai bine în php + nginx + eaccelerator şi vBET dvs. poate fi mult mai rapid

vBET
19-02-10, 03:09
Vă mulţumim pentru răspunsul dumneavoastră. Nginx este un server ca Apache. Te sfătuiesc să citiţi - cache funcţionează cel mai bine în php + nginx + eaccelerator şi vBET dvs. poate fi mult mai rapid

In acest moment suntem foarte aproape de vBET4.0 eliberarea şi avem mult de lucru cu asta. Dacă doriţi să ne testa vBET sub nginx, vă rugăm să apoi firul deschide noi în cererea pentru feature. În cazul în care se execută nginx php atunci vBET va lucra acolo. O problemă - dacă doriţi să utilizaţi linkurile de SEO obţinute rescrie regulile, atunci va fi necesar. Ne-am pregatit cele doar pentru Apache in htaccess în acest moment, dar dacă nu sunt în măsură să-l rescrie de la apache la nginx, atunci îl poţi folosi întotdeauna legături cu atributul limba -. Acest lucru este foarte usor. Aveţi posibilitatea să experimenteze cu versiunea free pentru a evita orice probleme neaşteptate înainte de a cumpăra cel plătit.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages supported by vB Enterprise Translator 4.10.1