PDA

View Full Version: Rezolvate Cumpărate, dar nu da un permis cheie şi nici un ajutor de la vBET - foarte nefericit



evankreiner
24-04-12, 15:46
Bună, I recent achiziţionate vBET pentru un client forum, dar a primit nici o cheie de licenţă în orice e-mailuri. Am contactat de sprijin (contact[at]vbenterprisetranslator[dot]com) şi au primit nici un ajutor pe acest lucru. Am contactat-le de 3 ori, şi nimeni nu a răspuns. Există, de asemenea, nici un telefon # pe acest site.

Este acest produs un produs supraetajat sau ceva? Cum a veni I nu poate ajunge la suport, nu există nici un număr de telefon, şi nimeni nu este contactare me înapoi? Cum a veni I nu a fost dat o cheie de licenţă? Acest produs este inutil pe forumul meu fără ea.

În cazul în care nimeni nu vrea să mă contactaţi despre acest lucru, care ar trebui să eu plâng la? Biroul de afaceri mai bine? Am fugit niciodată în aceste probleme înainte astfel încât sunt pierdute. Foarte nefericit dacă.

r.dziadusz
24-04-12, 22:39
Bună
Vă rugăm să reţineţi că toate vBET suport se face în forumul nostru. Suntem profund de rău că nu sunteţi mulţumit cu sprijinul nostru. Facem toate pe suport noastre vBET becouse mailuri pot fi accidental etichetate ca spam. Este al tău primul post de depanare, astfel încât de acum am face tot posibilul pentru a rezolva problema.

Cum pot vedea avem cheia de licenţă. Ar trebui să găsiţi cheia de licenţă în mail care ar trebui să primească după achiziţionarea produsului nostru.
Chiar acum am va verifica ce nu primiţi o

r.dziadusz
24-04-12, 23:08
Ar putea vă rugăm să verificaţi la acest http://www.vbenterprisetranslator.com/downloads.php în prima coloană numit
A da un permis cheie / URL-ul - numit anterior licenţă # / URL-ul - am s-a schimbat numele pentru a face găsirea da un permis cheie mai uşor, după al tău post care este în primul rând cu acest tip de problema:)

Ne cerem scuze le-am confruntat acest inconvenient.

Vă rugăm să ne anunţaţi dacă sunteţi în stare să găsească:)

evankreiner
17-05-12, 16:07
Bună, vă mulţumim pentru răspunsurile. I-au dat pentru o perioadă scurtă de timp pentru că nimeni nu a fost răspunsul la oricare din e-mailuri meu, şi acest lucru a fost de ce am fost supărat. I s-a spus să contactaţi prin e-mail pentru orice ajutor, și a trimis mai multe mesaje înainte de a posta pe forum.

Care este timpul de întârziere obişnuite pentru mesaj la lua Postat la forum? Am verificat înapoi pentru câteva zile după trimiterea acest post şi că nu a fost fiind Postat la forum, aşa că am fost gata să renunţe şi Fişier o plângere privind produsul, dar vă mulţumim pentru obtinerea înapoi la mine! Voi doar posta întrebări pe forum acum.

r.dziadusz
24-05-12, 23:52
Bună, sa adesea o a doua zi, dar noi sunt doar oameni şi puteţi dor de ceva :(foarte rau pentru că.

evankreiner
18-06-12, 19:55
Max - site-ul aici a fost în jos off şi pe sau foarte lent timp de câteva săptămâni, aşa că a fost greu să răspundă.

Problema este rezolvată, şi totul este de instalare - dar am un nou probleme care voi face un post despre acum. mulţumesc!

m_jankowski
18-06-12, 21:17
Bună,
Lucrăm la problema dumneavoastră în alte dumneavoastră de thread.
Despre accident de server, vă rugăm să citiţi acest thread: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet-announcements/3110-vbet-server-updates.html

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
vBET 4.10.1 supports automatic translations