Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања Проверете vBET на vBulletin 5

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Страница 1 на 5 123 ... ПоследнаLast
Резултати 1 да 10 на 46

Тема: Мапа на сајтот Генератор интеграција

 1. #1
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,028
  Блог записи
  1

  Default Мапа на сајтот Генератор интеграција

  Вие едноставно можете да се интегрираат vBET со имала Мапа на сајтот Генератор (тоа што е бесплатен) Да содржи линкови до страници преведени во генерирана карта.


  Ве молиме имајте во предвид дека упатствата подолу ќе ви овозможи да додадете во вашиот Мапа на сајтот Линкови за теми преведени страници. Поради перформанси причина тие врски нема да бидат преведени - ќе има само додаде код на јазик. Google ќе најдат вистински страница и покрај тоа, бидејќи ќе добие 301 пренасочување. Ве молиме имајте предвид дека не е најдобриот пристап - Гугл сака да има конечна врски во Мапа на сајтот не пренасочува, но принудувајќи превод на илјадници линкови на сите јазици во исто време може да го уништи вашиот сервер или да се threated од Google како напад (доколку не се линкови кеширани сеуште).

  Ако имате било какви PHP програмирање вештини можете да ги менувате инструкциите подолу за поддршка и други делови на Мапа на сајтот - не само теми адреси. Решение подолу ќе додавате линкови само за првите страници на теми.

  Интеграција инструкции:
  Вие само треба да ги уредувате една датотека: vbseo_sitemap_functions.php во vbseo_sitemap директориум.

  Најди:
  PHP Code:
  vbseo_log_entry("[showthread] forum_id: $forumid, thread_id: $threadrow[threadid], total posts: $totalposts, pages: $totalpages, views: $threadrow[views] $prior"); 
  И место По...

  За Оптимизација Линкови
  PHP Code:
  //additional code 
  require_once(DIR'/includes/vbenterprisetranslator_functions_vbseo.php');
  $alanguages = array ('af','sq','ar','be','bg','ca','zh-CN','hr','cs','da','nl','en','pl','et','tl','fi','fr','gl','de','el','iw','hi','hu','is','id','ga','it','ja','ko','lv','lt','mk','ms','mt','no','fa','pt','ro','ru','sr','sk','sl','es','sw','sv','zh-TW','th','tr','uk','vi','cy','yi'); 
  if(!
  $archived) { 
    
  $strlenhost strlen($vbseo_vars['bburl']."/"); 
    
  $currentthreadurl vbseo_url_thread($threadrow1$archived);
    
  $currentthreadurl_before substr($currentthreadurl,0,$strlenhost);
    
  $currentthreadurl_after "/".substr($currentthreadurl,$strlenhost);
    
  $lastpost =& $threadrow['lastpost'];
    
  $vbseo_stat['t'] += sizeof($alanguages);
    foreach(
  $alanguages as $language) { 
      
  vbseo_add_url($currentthreadurl_before.$language.$currentthreadurl_after$prior$lastpost$freq); 
    } 
  }   
  //end additional code 
  ЗАБЕЛЕШКА: Ги отстраните вашите стандардниот јазик код од $ Alanguages
  Исто така, ако оневозможено некои јазици во опција панел можете да ги избришете своите кодови премногу.

  За врски со јазик = (Не користете кабина - само соодветни за вашите линкови тип)
  PHP Code:
  //additional code
  require_once(DIR'/includes/vbenterprisetranslator_functions_vbseo.php');
  $alanguages = array ('af','sq','ar','be','bg','ca','zh-CN','hr','cs','da','nl','en','pl','et','tl','fi','fr','gl','de','el','iw','hi','hu','is','id','ga','it','ja','ko','lv','lt','mk','ms','mt','no','fa','pt','ro','ru','sr','sk','sl','es','sw','sv','zh-TW','th','tr','uk','vi','cy','yi');
  if(!
  $archived) {
    
  $currentthreadurl vbseo_url_thread($threadrow1$archived) . '&language=';
    
  $vbseo_stat['t'] += sizeof($alanguages);
    
  $lastpost =& $threadrow['lastpost'];
    foreach(
  $alanguages as $language) {
      
  vbseo_add_url($currentthreadurl.$language$prior$lastpost$freq);
    } 
  }  
  //end additional code 
  ЗАБЕЛЕШКА: Ги отстраните вашите стандардниот јазик код од $ Alanguages
  Исто така, ако оневозможено некои јазици во опција панел можете да ги избришете своите кодови премногу.


  ************************************************** ******************************
  Опција:
  Ако сакате да го додадете во Мапа на сајтот, исто така, линкови за други тема страници (ако нишка има неколку страници), а потоа дополнителни кодот од последниот чекор мора да се додаде во друго место - пред:
  PHP Code:
  $vbseo_stat[$archived?'at':'t'] += vbseo_add_2urls
  Исто така во овој дополнителен код мора да се промени "1"Да"$ P".
  Последен пат изменето од r.dziadusz; 14-04-12 на 16:24.

 2. #2
  Сениор
  Зачленет
  Декември 2009
  Мислења
  276

  Default

  Дали има некој начин да се исклучи преведени член страници во Sitemaps?

 3. #3
  Член
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  72

  Default

  Здраво

  Забележав дека преведени форумот страници во Мапа на сајтот се наведени со оптимизација јазичен код (/ en /) во URL-то, но мајчин јазик рачно наслов.
  Меѓутоа, ако ја посетите страницата на рачно е преведен како добро.

  Пример:

  Мапа на сајтот URL:
  http://www.patientenfragen.net/en/vorstellungen/alle-neuen-herzlich-willkommen-t1810.html
  (URL е комплетно германски)

  Ако го посети рачно добива Превод:
  http://www.patientenfragen.net/en/vorstellungen/to-all-the-new-welcome-t1810.html

  Ако вашата карта не покажува преведени адреси ќе не адреси да бидат наведени во Германија исто така во Google, дури ако страницата е преведен на англиски јазик?

  Тоа би можело да се збуни во потрага корисници на Гугл, не мислиш?

  И едно друго прашање ....

  зошто е тоа што subforums не се преведени во URL-то, како?

  Пример:

  Тековниот URL адреса
  http://www.patientenfragen.net/en/vorstellungen/ (германски)

  Превод рачно
  http://www.patientenfragen.net/en/introductions/ (во моментов тоа не се случи)

  Зошто е тоа така?

  StarBuG

 4. #4
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,028
  Блог записи
  1

  Default

  Во овој момент ние нудиме многу едноставна интеграција со Мапа на сајтот генератор. И да се смири - Google нема да индекс погрешно адреси - постои 301 пренасочи така Google ќе индекс последната страница која има добри рачно. Ние сме свесни дека тоа ќе биде најдобро да се обезбеди веќе преведени адреси во Мапа на сајтот, но тоа може да биде многу ресурси троши. Значи во овој момент, ако сакаат да се интегрираат на овој начин и во иднина можеме да работиме на ова прашање.

  За категории превод:
  http://www.vbenterprisetranslator.co...name-urls.html

 5. #5
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,028
  Блог записи
  1

  Default УШТЕ Остварете

  Интеграција кодот е оптимизиран повторно - погледнете првиот пост за оптимизирани интеграција кодот

 6. #6
  Сениор
  Зачленет
  Мај 2010 година
  Мислења
  257

  Default

  Јас сум noob кога станува збор за кодови и работи, па ве молам прости ми ги прашања тука.

  Во мојот vbseo_sitemap_functions.php најдам <? PHP три пати, па ќе ми потоа додадете го кодот по сите три случаи?

  Исто така треба да додадете Оптимизација Линкови кодот + врски со код на јазик по "vbseo_log_entry" код. Со други зборови, треба и двајцата да се таму?

  Ви благодариме за помош!

 7. #7
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,028
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од Taurus View Post
  Јас сум noob кога станува збор за кодови и работи, па ве молам прости ми ги прашања тука.

  Во мојот vbseo_sitemap_functions.php најдам <? PHP три пати, па ќе ми потоа додадете го кодот по сите три случаи?

  Исто така треба да додадете Оптимизација Линкови кодот + врски со код на јазик по "vbseo_log_entry" код. Со други зборови, треба и двајцата да се таму?

  Ви благодариме за помош!
  Нема ништо да се извинам за - ние сме тука за вас

  Ве молиме додадете ги кодот по првата <PHP - Јас издавам обновено настава, така што ќе биде јасно во иднина

  Не - стави само еден блок од кодот за линкови кој го користите. Вие не можете да го користите кабина видови на врски така да се однесуваат само за еден блок од код (секоја е опишан за кој вид на линкови што е).

 8. #8
  Сениор
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  142

  Default

  Quote Напишано од vBET View Post
  Вие едноставно можете да се интегрираат vBET со имала Мапа на сајтот Генератор (тоа што е бесплатен) Да содржи линкови до страници преведени во генерирана карта.

  Ве молиме имајте во предвид дека упатствата подолу ќе ви овозможи да додадете во вашиот Мапа на сајтот Линкови за теми преведени страници. Поради перформанси причина тие врски нема да бидат преведени - ќе има само додаде код на јазик. Google ќе најдат вистински страница и покрај тоа, бидејќи ќе добие 301 пренасочување. Ве молиме имајте предвид дека не е најдобриот пристап - Гугл сака да има конечна врски во Мапа на сајтот не пренасочува, но принудувајќи превод на илјадници линкови на сите јазици во исто време може да го уништи вашиот сервер или да се threated од Google како напад (доколку не се линкови кеширани сеуште).

  Ако имате било какви PHP програмирање вештини можете да ги менувате инструкциите подолу за поддршка и други делови на Мапа на сајтот - не само теми адреси. Решение подолу ќе додавате линкови само за првите страници на теми.

  Интеграција инструкции:
  Вие само треба да ги уредувате една датотека: vbseo_sitemap_functions.php во vbseo_sitemap директориум.

  Најди:
  PHP Code:
  vbseo_log_entry("[showthread] forum_id: $forumid, thread_id: $threadrow[threadid], total posts: $totalposts, pages: $totalpages, views: $threadrow[views] $prior"); 
  И место По...

  За Оптимизација Линкови
  PHP Code:
  //additional code 
  $alanguages = array ('af','sq','ar','be','bg','ca','zh-CN','hr','cs','da','nl','en','pl','et','tl','fi','fr','gl','de','el','iw','hi','hu','is','id','ga','it','ja','ko','lv','lt','mk','ms','mt','no','fa','pt','ro','ru','sr','sk','sl','es','sw','sv','zh-TW','th','tr','uk','vi','cy','yi'); 
  if(!
  $archived) { 
    
  $strlenhost strlen($vbseo_vars['bburl']."/"); 
    
  $currentthreadurl vbseo_url_thread($threadrow1$archived);
    
  $currentthreadurl_before substr($currentthreadurl,0,$strlenhost);
    
  $currentthreadurl_after "/".substr($currentthreadurl,$strlenhost);
    
  $lastpost =& $threadrow['lastpost'];
    
  $vbseo_stat['t'] += sizeof($alanguages);
    foreach(
  $alanguages as $language) { 
      
  vbseo_add_url($currentthreadurl_before.$language.$currentthreadurl_after$prior$lastpost$freq); 
    } 
  }   
  //end additional code 
  ЗАБЕЛЕШКА: Ги отстраните вашите стандардниот јазик код од $ Alanguages
  Исто така, ако оневозможено некои јазици во опција панел можете да ги избришете своите кодови премногу.

  За врски со јазик = (Не користете кабина - само соодветни за вашите линкови тип)
  PHP Code:
  //additional code
  $alanguages = array ('af','sq','ar','be','bg','ca','zh-CN','hr','cs','da','nl','en','pl','et','tl','fi','fr','gl','de','el','iw','hi','hu','is','id','ga','it','ja','ko','lv','lt','mk','ms','mt','no','fa','pt','ro','ru','sr','sk','sl','es','sw','sv','zh-TW','th','tr','uk','vi','cy','yi');
  if(!
  $archived) {
    
  $currentthreadurl vbseo_url_thread($threadrow1$archived) . '&amp;language=';
    
  $vbseo_stat['t'] += sizeof($alanguages);
    
  $lastpost =& $threadrow['lastpost'];
    foreach(
  $alanguages as $language) {
      
  vbseo_add_url($currentthreadurl.$language$prior$lastpost$freq);
    } 
  }  
  //end additional code 
  ЗАБЕЛЕШКА: Ги отстраните вашите стандардниот јазик код од $ Alanguages
  Исто така, ако оневозможено некои јазици во опција панел можете да ги избришете своите кодови премногу.


  ************************************************** ******************************
  Опција:
  Ако сакате да го додадете во Мапа на сајтот, исто така, линкови за други тема страници (ако нишка има неколку страници), а потоа дополнителни кодот од последниот чекор мора да се додаде пред:
  PHP Code:
  $vbseo_stat[$archived?'at':'t'] += vbseo_add_2urls
  Исто така во овој дополнителен код мора да се промени 1 да $ P.

  Дали е безбедно да се направи ова тогаш?
  Ако Google ќе забрани?
  Со почит

 9. #9
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,028
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од mario06 View Post
  Дали е безбедно да се направи ова тогаш?
  Ако Google ќе забрани?
  Со почит
  Да тоа е сигурно.
  Не - Google нема да ви забрани. Може да добиете информации за пренесувања во Мапа на сајтот во вашиот Webmaster Tools.

  Исто така, имајте на ум дека сметаме Мапа на сајтот интеграција, како не е потребно. Google ќе го најдете вашиот преведени страници онака индексирање вашата нормална страници. Врски со преведени страници во Мапа на сајтот може само да го прават тоа индексирани побрзо, но тоа не е потребно да се ја индексирал.

 10. #10
  Член
  Зачленет
  Мај 2010 година
  Мислења
  97

  Default

  Quote Напишано од vBET View Post
  Вие едноставно можете да се интегрираат vBET со имала Мапа на сајтот Генератор (тоа што е бесплатен) Да содржи линкови до страници преведени во генерирана карта.

  Ве молиме имајте во предвид дека упатствата подолу ќе ви овозможи да додадете во вашиот Мапа на сајтот Линкови за теми преведени страници. Поради перформанси причина тие врски нема да бидат преведени - ќе има само додаде код на јазик. Google ќе најдат вистински страница и покрај тоа, бидејќи ќе добие 301 пренасочување. Ве молиме имајте предвид дека не е најдобриот пристап - Гугл сака да има конечна врски во Мапа на сајтот не пренасочува, но принудувајќи превод на илјадници линкови на сите јазици во исто време може да го уништи вашиот сервер или да се threated од Google како напад (доколку не се линкови кеширани сеуште).

  Ако имате било какви PHP програмирање вештини можете да ги менувате инструкциите подолу за поддршка и други делови на Мапа на сајтот - не само теми адреси. Решение подолу ќе додавате линкови само за првите страници на теми.

  Интеграција инструкции:
  Вие само треба да ги уредувате една датотека: vbseo_sitemap_functions.php во vbseo_sitemap директориум.

  Најди:
  PHP Code:
  vbseo_log_entry("[showthread] forum_id: $forumid, thread_id: $threadrow[threadid], total posts: $totalposts, pages: $totalpages, views: $threadrow[views] $prior"); 
  И место По...

  За Оптимизација Линкови
  PHP Code:
  //additional code 
  $alanguages = array ('af','sq','ar','be','bg','ca','zh-CN','hr','cs','da','nl','en','pl','et','tl','fi','fr','gl','de','el','iw','hi','hu','is','id','ga','it','ja','ko','lv','lt','mk','ms','mt','no','fa','pt','ro','ru','sr','sk','sl','es','sw','sv','zh-TW','th','tr','uk','vi','cy','yi'); 
  if(!
  $archived) { 
    
  $strlenhost strlen($vbseo_vars['bburl']."/"); 
    
  $currentthreadurl vbseo_url_thread($threadrow1$archived);
    
  $currentthreadurl_before substr($currentthreadurl,0,$strlenhost);
    
  $currentthreadurl_after "/".substr($currentthreadurl,$strlenhost);
    
  $lastpost =& $threadrow['lastpost'];
    
  $vbseo_stat['t'] += sizeof($alanguages);
    foreach(
  $alanguages as $language) { 
      
  vbseo_add_url($currentthreadurl_before.$language.$currentthreadurl_after$prior$lastpost$freq); 
    } 
  }   
  //end additional code 
  ЗАБЕЛЕШКА: Ги отстраните вашите стандардниот јазик код од $ Alanguages
  Исто така, ако оневозможено некои јазици во опција панел можете да ги избришете своите кодови премногу.

  За врски со јазик = (Не користете кабина - само соодветни за вашите линкови тип)
  PHP Code:
  //additional code
  $alanguages = array ('af','sq','ar','be','bg','ca','zh-CN','hr','cs','da','nl','en','pl','et','tl','fi','fr','gl','de','el','iw','hi','hu','is','id','ga','it','ja','ko','lv','lt','mk','ms','mt','no','fa','pt','ro','ru','sr','sk','sl','es','sw','sv','zh-TW','th','tr','uk','vi','cy','yi');
  if(!
  $archived) {
    
  $currentthreadurl vbseo_url_thread($threadrow1$archived) . '&amp;language=';
    
  $vbseo_stat['t'] += sizeof($alanguages);
    
  $lastpost =& $threadrow['lastpost'];
    foreach(
  $alanguages as $language) {
      
  vbseo_add_url($currentthreadurl.$language$prior$lastpost$freq);
    } 
  }  
  //end additional code 
  ЗАБЕЛЕШКА: Ги отстраните вашите стандардниот јазик код од $ Alanguages
  Исто така, ако оневозможено некои јазици во опција панел можете да ги избришете своите кодови премногу.


  ************************************************** ******************************
  Опција:
  Ако сакате да го додадете во Мапа на сајтот, исто така, линкови за други тема страници (ако нишка има неколку страници), а потоа дополнителни кодот од последниот чекор мора да се додаде пред:
  PHP Code:
  $vbseo_stat[$archived?'at':'t'] += vbseo_add_2urls
  Исто така во овој дополнителен код мора да се промени 1 да $ P.
  hehe вашата настава е малку збунувачки

  Значи она што е личи на кодот треба да се додаде, исто така, линкови за други тема страници (ако нишка има неколку страници) За Оптимизација Линкови  каде да додадете $ vbseo_stat [$ архивирани "во": "t"] + = vbseo_add_2urls (

  и каде да се промени 1 до $ стр  Дали е тоа точно

  PHP Code:
  //additional code 
  $alanguages = array ('af','sq','ar','be','bg','ca','zh-CN','hr','cs','da','nl','en','pl','et','tl','fi','fr','gl','de','el','iw','hi','hu','is','id','ga','it','ja','ko','lv','lt','mk','ms','mt','no','fa','pt','ro','ru','sr','sk','sl','es','sw','sv','zh-TW','th','tr','uk','vi','cy','yi'); 
  if(!
  $archived) { 
    
  $strlenhost strlen($vbseo_vars['bburl']."/"); 
    
  $currentthreadurl vbseo_url_thread($threadrow$p$archived);
    
  $currentthreadurl_before substr($currentthreadurl,0,$strlenhost);
    
  $currentthreadurl_after "/".substr($currentthreadurl,$strlenhost);
    
  $lastpost =& $threadrow['lastpost'];
    
  $vbseo_stat['t'] += sizeof($alanguages);
    foreach(
  $alanguages as $language) { 
      
  vbseo_add_url($currentthreadurl_before.$language.$currentthreadurl_after$prior$lastpost$freq); 
    } 
  }
  $vbseo_stat[$archived?'at':'t'] += vbseo_add_2urls(
  //end additional code 

Страница 1 на 5 123 ... ПоследнаLast

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

 • Можете може да не да отвораш нови теми
 • Можете може да не да испраќате мислења
 • Можете може да не да вршите прикачувања
 • Можете може да не ги уредувате своите мислења
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33