Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања Проверете vBET на vBulletin 5

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Страница 2 на 5 FirstПрво 1234 ... ПоследнаLast
Резултати 11 да 20 на 46

Тема: Мапа на сајтот Генератор интеграција

 1. #11
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,029
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од basketmen View Post
  hehe вашата настава е малку збунувачки

  Значи она што е личи на кодот треба да се додаде, исто така, линкови за други тема страници (ако нишка има неколку страници) За Оптимизација Линкови  каде да додадете $ vbseo_stat [$ архивирани "во": "t"] + = vbseo_add_2urls (

  и каде да се промени 1 до $ стр  Дали е тоа точно

  PHP Code:
  //additional code 
  $alanguages = array ('af','sq','ar','be','bg','ca','zh-CN','hr','cs','da','nl','en','pl','et','tl','fi','fr','gl','de','el','iw','hi','hu','is','id','ga','it','ja','ko','lv','lt','mk','ms','mt','no','fa','pt','ro','ru','sr','sk','sl','es','sw','sv','zh-TW','th','tr','uk','vi','cy','yi'); 
  if(!
  $archived) { 
    
  $strlenhost strlen($vbseo_vars['bburl']."/"); 
    
  $currentthreadurl vbseo_url_thread($threadrow$p$archived);
    
  $currentthreadurl_before substr($currentthreadurl,0,$strlenhost);
    
  $currentthreadurl_after "/".substr($currentthreadurl,$strlenhost);
    
  $lastpost =& $threadrow['lastpost'];
    
  $vbseo_stat['t'] += sizeof($alanguages);
    foreach(
  $alanguages as $language) { 
      
  vbseo_add_url($currentthreadurl_before.$language.$currentthreadurl_after$prior$lastpost$freq); 
    } 
  }
  $vbseo_stat[$archived?'at':'t'] += vbseo_add_2urls(
  //end additional code 
  НЕ. Вие промени 1 до $ P правилно - но зошто да додадете:
  Code:
  $vbseo_stat[$archived?'at':'t'] += vbseo_add_2urls(
  Во нашата isntructions нема ништо да додадете таква линија. Треба да додадете нашиот код пред оваа линија - тоа веќе постои во Мапа на сајтот код.

 2. #12
  Член
  Зачленет
  Мај 2010 година
  Мислења
  97

  Default

  (Отстрани, погрешен код, видете подолу за ТОЧНИОТ законик)
  Последен пат изменето од basketmen; 09-09-10 на 08:03.

 3. #13
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,029
  Блог записи
  1

  Default

  Не можете додадете нашиот код еднаш. Јас само ажурирани опис па сега го опишува јасно дека дополнителен код се додава во друго место (не 2 време). Ако имате било какви предлози како да се подобри овој опис за да биде полесно пишете - со задоволство ќе го направи многу лесен

 4. #14
  Член
  Зачленет
  Мај 2010 година
  Мислења
  97

  Default

  Мислам дека само треба вториот код, бидејќи сите форум да има повеќе од 1 Тема страници, и верувам дека 99% луѓето сакаат колку што е можно тие врски во Мапа на сајтот, така да добиете повеќе сообраќај  па ние само треба само да го направите ова, За Оптимизација врски?  Најди:
  PHP Code:
  $vbseo_stat[$archived?'at':'t'] += vbseo_add_2urls
  И место пред да...

  За Оптимизација Линкови
  PHP Code:
  //additional code
  $alanguages = array ('af','sq','ar','be','bg','ca','zh-CN','hr','cs','da','nl','en','pl','et','tl','fi','fr','gl','de','el','iw','hi','hu','is','id','ga','it','ja','ko','lv','lt','mk','ms','mt','no','fa','pt','ro','ru','sr','sk','sl','es','sw','sv','zh-TW','th','tr','uk','vi','cy','yi');
  if(!
  $archived) {
  -     
  $strlenhost strlen($vbseo_vars['bburl']."/");
  $currentthreadurl vbseo_url_thread($threadrow$p$archived);
  $currentthreadurl_before substr($currentthreadurl,0,$strlenhost);
  $currentthreadurl_after "/".substr($currentthreadurl,$strlenhost);
  $lastpost =& $threadrow['lastpost'];
  $vbseo_stat['t'] += sizeof($alanguages);
  foreach(
  $alanguages as $language) {
  vbseo_add_url($currentthreadurl_before.$language.$currentthreadurl_after$prior$lastpost$freq);
  }
  }
  //end additional code 
  ЗАБЕЛЕШКА: Ги отстраните вашите стандардниот јазик код од $ Alanguages
  Исто така, ако оневозможено некои јазици во опција панел можете да ги избришете своите кодови премногу.

 5. #15
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,029
  Блог записи
  1

  Default

  Ве молиме имајте предвид дека некои од нашите клиенти имаат навистина huuge форуми. Толку голема што генерација на нормална Мапа на сајтот е потребно многу долго. Значи тоа е потребно подолго време кога дополнителни линкови се generted таму. Во таков случај најважно е да се генерира побрзо. Тоа е зошто инструкции кажува како да го направи тоа за првата нишка страници. Исто така, имајте на ум дека Google ќе индекс други страници тема во секој случај - ќе најдете линкови на вашиот форум страници. Значи не е потребно да се стави се во карта.

 6. #16
  Член
  Зачленет
  Мај 2010 година
  Мислења
  97

  Default

  Quote Напишано од vBET View Post
  Ве молиме имајте предвид дека некои од нашите клиенти имаат навистина huuge форуми. Толку голема што генерација на нормална Мапа на сајтот е потребно многу долго. Значи тоа е потребно подолго време кога дополнителни линкови се generted таму. Во таков случај најважно е да се генерира побрзо. Тоа е зошто инструкции кажува како да го направи тоа за првата нишка страници. Исто така, имајте на ум дека Google ќе индекс други страници тема во секој случај - ќе најдете линкови на вашиот форум страници. Значи не е потребно да се стави се во карта.
  OK Михала, така погоре пост веќе точни за Оптимизација Линкови повеќе од 1 Тема страници?

 7. #17
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,029
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од basketmen View Post
  OK Михала, така погоре пост веќе точни за Оптимизација Линкови повеќе од 1 Тема страници?
  Да тоа е

 8. #18
  Член
  Зачленет
  Мај 2010 година
  Мислења
  97

  Default

  Ве молиме имајте во предвид дека упатствата подолу ќе ви овозможи да додадете во вашиот Мапа на сајтот Линкови за теми преведени страници. Поради перформанси причина тие врски нема да бидат преведени - ќе има само додаде код на јазик. Google ќе најдат вистински страница и покрај тоа, бидејќи ќе добие 301 пренасочување. Ве молиме имајте предвид дека не е најдобриот пристап - Гугл сака да има конечна врски во Мапа на сајтот не пренасочува, но принудувајќи превод на илјадници линкови на сите јазици во исто време може да го уништи вашиот сервер или да се threated од Google како напад (доколку не се линкови кеширани сеуште).

  btw тоа е подобро веќе преведени врски во Мапа на сајтот, а не оригиналот линк само со додавање код на јазик

  Ако проблемот, бидејќи може да убие серверот ресурс, можеби може да се надмине со поставки во admincp -> Имала -> имала Мапа на сајтот Settings -> губеа Извршување По секоја Мапа на сајтот датотеката, можеме да го поставите тоа да како 30, 60 секунди или повеќе, па не на серверот може да се справи. И може да се постави Макс адреси во Мапа на сајтот датотеки на помал број како 5000 во Мапа на сајтот  Внимавај, јас се многу оригиналот линк само со додавање код на јазик индексирани од Гугл, само малку со веќе преведени линкови

 9. #19
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,029
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од basketmen View Post
  btw тоа е подобро веќе преведени врски во Мапа на сајтот, а не оригиналот линк само со додавање код на јазик

  Ако проблемот, бидејќи може да убие серверот ресурс, можеби може да се надмине со поставки во admincp -> Имала -> имала Мапа на сајтот Settings -> губеа Извршување По секоја Мапа на сајтот датотеката, можеме да го поставите тоа да како 30, 60 секунди или повеќе, па не на серверот може да се справи. И може да се постави Макс адреси во Мапа на сајтот датотеки на помал број како 5000 во Мапа на сајтот  Внимавај, јас се многу оригиналот линк само со додавање код на јазик индексирани од Гугл, само малку со веќе преведени линкови
  Ние целосно се согласуваат дека е подобро да се веќе преведени адреси во карта. Сепак, има причина зошто ние не го направи веќе - перформанси. Во овој момент генерација од 52 пати повеќе линкови за теми може да се консумираат многу време за големи форуми. Превод на сите оние кои се во исто време може да го направи навистина, навистина одзема време и да произведуваат многу прашања за база на податоци. Во овој момент имаме многу планови како да се подобри vBET. Ова прашање има низок приоритет, бидејќи тоа не е итна. Сепак ние да ја задржат во умот.

 10. #20
  Помлад Член
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  14

  Default

  Text automatically translated from: German to: Macedonian
  Translated text
  Здраво,
  Не користам генератор Sidemap за преведени страници.
  Јас би сакал да треба да се фокусира на мојот јазик.
  Но, во еден од RSS фидот од неколку други јазици во Webmaster Tools.
  Таму, на врски се веќе собрани.

  Google има како и секогаш најновите врски и да продолжи да работи и независно.

  Поздрав
  Кристијан
  Original text

Страница 2 на 5 FirstПрво 1234 ... ПоследнаLast

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

 • Можете може да не да отвораш нови теми
 • Можете може да не да испраќате мислења
 • Можете може да не да вршите прикачувања
 • Можете може да не ги уредувате своите мислења
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33