Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања Проверете vBET на vBulletin 5

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Резултати 1 да 1 на 1

Тема: vB претпријатија Преведувач карактеристики

 1. #1
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,029
  Блог записи
  1

  Default vB претпријатија Преведувач карактеристики

  Овде ќе најдете листа на карактеристики кои се веќе имплементирани во vBET.

  Забелешка: бесплатни верзии поддржува само страница превод, само со Yandex, со многу помалку поддржани јазици и без многу оптимизации на кабина перформанси и трошоци.
  Забелешка: некои карактеристики не се достапни за vBET 3.x, бидејќи тоа е веќе заостанато.

  Листа на функции:
  • Преведува форум на 53 јазици користење на неколку машински превод API и поддршка рачен преводи
  • Оптимизира машинско преведување трошоци со тоа што автоматски избор слободни и најевтиниот провајдери, пред поскапи. Исто така, се одделува менување броеви од GUI да се избегне нова преводи, кешира преводи и многу повеќе.
  • Поддржан различни машински превод и јазични детекција на услуги: [B]Google[/B ]Превод и Откривање API, Мајкрософт Превод и за откривање на API-то, Apertium Превод API-то, НЕА Јазик Облак Превод API-то, Yandex Превод API-то, IBM-Watson Превод API-то, DetectLanguage Откривање на API.
  • Поддржано прирачник преводи - Вашиот корисниците може лесно да се поправи автоматски преводи рачно или превод самите
  • Поддржано провајдери задача за преводи поддржани од страна на многу услуги vBET автоматски ќе се префрлат на друг провајдер е најпосакувана не е достапен (во примерот, бидејќи беше постигнат ограничување) и ќе ги провери на секои 10 минути се користи е повторно достапна.
  • Линкови соодветни за Оптимизација консензус (Се подесува; поддршка на правилата за:. Htaccess, lighttpd, nginx - сакаат некои други - само прашајте)
  • Преведува адреси
  • Вклучува перформанси и трошоците за оптимизации
  • Поддржува повеќе јазични заедници
   • Автор е на книгите на Vbulletin со било кој charset (без разлика дали имате форумот на UTF-8 или не)
   • Пристап стандардниот јазик поддршка (избран во формуларот за регистрација и да се конфигурираат во корисничкиот КП)
   • Автоматски марки во кој јазик пост е напишан (во согласност со корисник стандардниот јазик - да се конфигурираат во уредувач)
   • Автоматски превод на корисникот јазик мислења содржина, без разлика во кој јазик е напишано
   • Овозможува да се користи повеќе јазици во еден пост
   • Програми оригинални содржини за автоматски преведени мислења напишани на други јазици (се подесува поединечно за корисници и гости: да не и каже дека тоа е преведен, не покажуваат оригиналниот текст, додадете нормално, инјектираат тоа со го вклучите Javascript-- најдобро за Оптимизација)
   • Додава parameterizable BBCode-от lang што овозможува да се опише во кој јазик е напишана означени дел од пост
   • Подржува мулти јазик заедница, дозволувајќи им да се напише на различни јазици:
    • Мислења
    • Приватни пораки
    • Пораки
    • Социјална група Пораки
    • Албуми Слики Коментари
    • Социјални групи Слики Коментари
   • Повеќејазична поддршка за vBulletin блогови, блогови коментари, СМС коментари
   • Автоматски ги детектира во кој јазик пораката е напишана
   • Во најава проверки го корисникот имаат стандардниот јазик во собата и пренесувања да ги уредувате страницата со детали (се подесува)
   • Овозможува да го поставите користи стандардниот јазик од Admin CP
   • Програми корисник стандардниот јазик во земјите инфо страница
   • Во регистрација страница стандардниот јазик поле може да бидат прикажани како листа или група на радио копчиња со знамиња (се подесува)
   • Додава parameterizable BBCode-от langtitle кој ви овозможува да се опише на кој јазик се напишани насловот.
   • Додава BBCode-от notranslate да се одбележи пост текст кој не треба да се преведе
   • Можете да изберете кои јазици се поддржани за гости и која за корисниците
  • Напредни перформанси подесувања за навистина голема излези ("HTML големина: сечење точка" и "HTML големина: проектот за сечење")
  • Преведува RSS
   • За секој формат. Тоа значи за: RSS2, RSS1, RSS, XML, ЈС
   • vBulletin RSS Кеш е работи правилно со преведени канали
  • Оптимизиран кеш (Побрзо, земајќи помалку простор, подготвени за големи количини на податоци)
   • Признава, кога нема смисла да се погледне во кеш
   • Секој јазик има посебна кеш табели
   • Parameterizable време за чекање помеѓу расчистување кеш табели
   • Меморијата поддржани за: Memcache, АПЦ, XCache, eAccelerator и лесен за да додадете поддршка за нови
   • Комплетна датотека кеш за гости (Се подесува кеш време, помалку релевантни страници, кеш време за помалку релевантни страници, игнорирани страници, кешира компресирани излез кога имала опција "GZIP HTML излез" е вклучена)
   • Поддршка за надворешна база на податоци за кеш
  • Овозможува интеграција со други mods
  • Композиции преводи на форми
  • Сите знамиња земени од серверот како една датотека
  • Игнорира зборови / реченици функционалност
  • Опција да не преведе содржината на код HTML таг
  • Дополнителни места каде опција да не Преведете корисник е чест
  • Автоматско улоги за стандардно корисник јазици
  • Избегнување на титулата дуплирање во Google Webmaster Tools
  • Поддршка за пораки прикажани само за одредени превод
  • Опаѓачкото мени за знамиња
   • Одреди локација: dissabed, лево или десно на лента за навигација
   • Одреди бројот на колони
  • Целосна поддршка на архива превод (Со знамиња и превод следење)
  • Одреди листа на игнорирани адреси (како URL нема да се следи во превод, нема да се појави знамиња и ако некој ќе се обиде да го преведе тој ќе бидете пренасочени на оригинална содржина)
  • Преведувачки URL-то следење - Ако страница е преведен тогаш линкови се менуваат да се задржи превод (тоа е паметен - тоа нема да се промени линкови ќе надвор од форумот, или линкови до фотографии)
  • Напредно следење опции (за поддршка на под-директориуми Додадено од други mods)
  • Можете да изберете кои се активни преводи - Едноставно проверете / Отстранете секој на достапни јазици во панелот со опции
  • Преведувачки следење работи дури и кога пренасочување од страна на некои современи најмногу застапен (се подесува времето на реакција)
  • Долги текстови се преведени, без разлика колку е голема оние кои се
  • Не преведени спаси области - Ако ти треба нешто за да не бидат преведени едноставно Измени соодветна дефиниција и го стави меѓу <!--vBET_SNTA--> и <!--vBET_ENTA--> (Забелешка: не можете да користите било кој мод кој ги отстранува коментари да ја користите оваа функционалност).
  • Преведувачки кеш (По првиот превод резултати се кеширани и следната страница генерација е многу побрзо)
  • Не Преведете BB кодови за код, PHP и HTML (Мора да се освежи пост кеш за да ја видите ефект врз постоечките мислење Admin CP -> Одржување -> Update Бројачи -> Обнова пост Кеш)
  • Лесна инсталација
  • Лесно конфигурирање - Од Admin CP
  • Преведете атрибути "алт" во слики
  • Поддржува мајчин vB врски и имала - И тоа е лесно за поддршка на други Оптимизација мотори
  • Зема податоци од кешот од серија - овој мод се сеќава кој преводи често доаѓа заедно и тоа може да потрае целиот куп на преводи во една база на податоци пребарување
  • Верзија за поддршка
  • Одреди кеш - што лесно може да го исклучите кеш
  • Опција овозможите / оневозможите преземање податоци од кешот од серија
  • Опција да изберете мајчин форумот јазик (јазик parem нема да бидат додадени за ова знаме)
  • Одреди место за знамиња - едноставно одберете во опциите каде сакате да имате превод знамиња. НЕ ПРИРАЧНИК Шаблон модификација. Поддржано: Подножје на дното, footer-топ, статистика лента на дното, статистика лента-топ, Прилагодено
  • Можни сопствени место за знамиња - во таков случај само уреди дефиниција која сакате да и додадете $ Vbenterprisetranslatorflags
  • Одреди насловот за знамиња
  • Знамиња генерација база на шаблони - па ако ви треба да го прилагодите за неколку стилови едноставно Измени црево шаблони: vbenterprisetranslator_flags_begin, vbenterprisetranslator_flag, vbenterprisetranslator_flags_end. Ова е опционално - ако не сакате да се плеткаме со шаблони ЈУС користат стандардна конфигурација
  • Опција за овозможите / оневозможите рачно следење за превод
  • Преведува исто така Архива страници
  • Кеш работи за избрани јазици (едноставно изберете за секој јазик се преводи треба да бидат складирани)
  • Одреди кеш време да се живее и планирани задача која автоматски да ги отстранува старите кеш.
  • Опција да се покаже знамиња само за гости
  • Опција за лесно отстранување знамиња граница (без менување на стилот)
  • Опција да не Преведете корисник
  • Во превод промени параметри lang во HTML ознака
  • Опција да се преведе пораки промени од страна на имала да го вклучите Javascript-
  • Повторно се кодираат не преведени делови, така што не е чудно знаци скрипти, слики наслов итн
  • Почитување на Google услови, стандардно знамиња наслов кажува дека преводите се поддржани од страна на Google
  • Обратно страница насока за арапски, хебрејски и персиски јазик
  • Опција за да го поставите форумот директориум ако не е поврзан со домен
  • Опција за да го поставите вашиот форум главниот домен за следење URL-то во поддомени
  • Пренасочување на корисникот јазик функционалност - конфигурираат (немоќно, принудна, по барање корисник не му сакаат да бидат пренасочени).
  • Преведете Google Maps (се подесува)
  • Поддржува повеќе кеш чистење стратегии (оптимизација за навистина голема форуми) и автоматски оневозможува кеш за чистење време за да се избегне читање / запишување конфликти
  • Овозможува да го преведе броеви
  • Овозможува да се филтрира старите гази во превод, за да се намали трошоците за превод
  • Овозможува да се дефинира датумот период за теми превод


  Последен пат изменето од vBET; 15-02-19 на 19:09.

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

 • Можете може да не да отвораш нови теми
 • Можете може да не да испраќате мислења
 • Можете може да не да вршите прикачувања
 • Можете може да не ги уредувате своите мислења
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33