Важно: Оваа страница е користење на колачиња (cookies). Со користење на овој веб-сајт без исклучување на колачиња во прелистувачот, значи дека се согласувате за негово користење.
Купи сега! Карактеристики Превземања Проверете vBET на vBulletin 5

Заработи со нас!

Ако сакате да почнете да заработуваат пари со vBET приклучат на Affiliate програмата.
Страница 1 на 3 123 ПоследнаLast
Резултати 1 да 10 на 23

Тема: vBET 3.3.0 Објавено

 1. #1
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,031
  Блог записи
  1

  Default vBET 3.3.0 Објавено

  Здраво.

  Конечно, по многу промени и многу подобрувања во перформансите ќе ви даде vBET 3.3.0 Ве молиме погледнете целосната листа подолу.

  ЗАБЕЛЕШКА: Постојат 2 едноставно дополнителна надградба чекори во ова издание за оние кои ги користат имала:
  • Промена прв пат vBET . Htaccess правило и да ги отстрани index.php од таму.
  • По ажурирање ве молиме одете на интеграција со имала дел од readme.html датотека и Ве молиме изврши чекор 4 "Оптимизација Линкови превод интеграција - дел 2 ".

  НАПОМЕНА 2: vBET 3.3.0 има нови кеш систем - имајте на ум дека за време на ажурирање на вашиот стар кеширани податоци ќе бидат избришани.

  Што се промени - многу работи ...

  Подобрувања во перформансите:
  • Нов кеш систем (преземање помалку простор, побрзо за сите операции) - Единечна кеш табели за секој јазик
  • Подобрена превод алгоритам
  • Memory usage оптимизација (побрзо низи порака)
  • Побрзо превод следење и знамиња адреси генерација
  • Пренасочувања подобрување на ефикасноста (престана страница оценка по испраќањето пренасочи насловот)
  • Подобрување на ефикасноста за "Секогаш доверба корисник" стратегија за јазик откривање
  • Подобрување на ефикасноста за нови преводи (нов кеш параметар "Стоп потрага по x неуспеси")
  • Подобрување на ефикасноста за кеш расчистување (нов кеш параметар "Кеш расчистување timelap" - можете да изберете колку време да се чека меѓу расчистување кеш табели (сега кеш има повеќе од 150 маси, па подели една огромна задача за многу мали задачи, кои можете да дополнително подели со времето на чекање - тоа ќе ја намали оптоварувањето на серверот во текот на кеш расчистување време)
  • Многу малку код оптимизации
  • Наслови се земаат игнорирање series
  • Оптимизиран знамиња (над 60% помали датотеки со сличен квалитет)
  • RSS генерација подобрување (без користење на дефиниција за превод)


  Новите карактеристики:
  • Додадено кеш параметар "Стоп потрага по x неуспеси" (оптимизира кеш користење на нови преводи)
  • Нов кеш параметар "Кеш расчистување timelap" - можете да изберете колку време да се чека меѓу расчистување кеш табели (сега кеш има повеќе од 150 маси, па подели една огромна задача за многу мали задачи, кои дополнително може да се подели со времето на чекање - тоа ќе ја намали оптоварувањето на серверот во текот на кеш расчистување време)
  • Нов misc параметар "Прикажи оригиналниот текст" - сега оригиналната порака напишани во различни јазици може да биде исклучен за време на превод, прикажан на вообичаен начин или инјектира од вклучите Javascript-(најдобра за Оптимизација, Го елиминира дуплирањето содржина прашања и го прави сигурни дека Google нема да индекс оригиналниот текст на преведени страница)
  • Нов главен параметар "Игнорирај адреси" - да се конфигурираат листа на игнорирани адреси (како URL нема да се следи во превод, нема да се појави знамиња и ако некој ќе се обиде да го преведе тој ќе бидете пренасочени на оригинална содржина)
  • Нов знамиња параметар "Прикажи знамиња за регистрирани корисници" (може да се ограничи кои се поддржани преводи за регистрирани корисници)
  • Додадено знамиња параметар "Корисник стандардниот јазик Место" - сега е поддржана сопствени место за стандардниот јазик во формуларот за регистрација
  • Нов знамиња параметар "Селектирај активни знаме"
  • Отстранет параметар "обратна насока", сега се признава автоматски според стилови.
  • Додадено опција да misc параметар "пренасочува кон Измени профил" - "одново и одново додека стандардниот јазик ќе биде поставена" (брутално принудувајќи)
  • Додадена поддршка за lang BBCode-от во брз одговор во групна дискусија
  • Корисник не преведени на Кој е онлајн?
  • Додадено Ланг, langtitle и notranslate bbcodes опис во Најчесто поставувани прашања (vBulletin претпријатија Преведувач (vBET) - vB листа на кодови)


  Промена шаблони:
  • vbenterprisetranslator_inpost_translate (ако сте го направиле промени што треба да го врати назад, во спротивно не ќе има нови функционалности како соодветно менување на текстот насоки за специфични преводи и оригиналниот текст инјектира од JavaScript)


  Бубачки коригира:
  • Во член информации ќе видите член стандардниот јазик знаме (а не од потрага еден)
  • Промена на текст насока коригира и дури и подобри (утврдува одделно за целата страница и за секој оригиналниот текст на пораките напишани на различни јазици)
  • Дозволено е сега да се користи имала Опции "Дефинирање Почетна Алијаси" и "сили Форум корен како насловна?" (Треба да се промени првиот vBET . Htaccess правило и да ги отстрани index.php од таму)
  • Елиминирани чудно пренасочувања (со vbet_flag во рачно)
  • Елиминира проблемот со неколку јазик кодови во еден URL
  • Превод на знамиња поддржан соодветно (елиминирани проблем со "-" знак во фраза име и преведени вредности се земени во текот страница генерација - не хард-кодирани пред слично)
  • langtitle BBCode-от разложени во Кој е онлајн?
  • Не преведени корисник во Кој е онлајн?
  • Додадено пропушти јазици "Форум јазик" опција
  • Поддржано канонски рачно
  • Елиминирани PHP грешки со MySQL функции
  • Поправена HTML валидација грешки
  • Група пораки наслови не покажуваат langtitle повеќе
  • Поправена кодирање прашање во RSS канали
  • Поправена бубачка со менување на јазикот на корисникот КП (по менува стандардниот јазик)  Уживајте!
  Последен пат изменето од vBET; 17-01-10 на 21:27.

 2. #2
  Член
  Зачленет
  Ноември 2009
  Мислења
  75

  Default

  Text automatically translated from: German to: Macedonian
  Translated text
  Јас ќе се инсталира надградба во средата еднаш.

  Ажурирањето инструкции се несфатливи уште некако
  Original text

 3. #3
  Член
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  80

  Default

  Инсталиран Ви благодариме за ослободување!

 4. #4
  Член
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  80

  Default

  Или можеби не е целосно

  Што ми е потребно да се промени во htaccess?

  HTML Code:
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.teenforumz\.com
  RewriteRule (.*) http://www.teenforumz.com/$1 [R=301,L]
  
  RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]
  RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/index.php [L,QSA]
  RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]
  
  RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
  RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]
  
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
  RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]
  
  
  
  #RULES for pages outside forum directory handled by vBulletin
  #RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]
  #RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]
  
  #RewriteCond %{QUERY_STRING} !vbet_outside=true
  #RewriteRule ^(.*)$ $1?vbet_outside=true [L,QSA]

 5. #5
  Член
  Зачленет
  Јануари 2010
  Мислења
  46

  Default

  Работата на Vb4?

 6. #6
  Сениор
  Зачленет
  Декември 2009
  Мислења
  276

  Default

  HRM, јас сум добивање 504 временското грешки од мојот сервер кога се обидуваат да се вчита на преведени Страна сега. Сите идеи?

 7. #7
  Член
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  72

  Default

  на "види текстот во оригиналниот јазик" (пример пост # 2 во оваа тема) не е работа.

  Само да знаете

 8. #8
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,031
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од Michael View Post
  Или можеби не е целосно

  Што ми е потребно да се промени во htaccess?
  Ова:
  Code:
  RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/index.php [L,QSA]
  На ова еден:
  Code:
  RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]

 9. #9
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,031
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од dacho View Post
  Работата на Vb4?
  Сè уште не - ние сме почнувајќи работното на vBET 4.0 (за vB4) оваа недела

 10. #10
  Michał Podbielski (vBET персонал) vBET's Avatar
  Зачленет
  Октомври 2009
  Мислења
  3,031
  Блог записи
  1

  Default

  Quote Напишано од tavenger5 View Post
  HRM, јас сум добивање 504 временското грешки од мојот сервер кога се обидуваат да се вчита на преведени Страна сега. Сите идеи?
  Ве молам PM вашиот форум рачно. Дали користите имала? Дали сте го направиле промени во. Htaccess? ... Ве молиме контактирајте со премиерот

Страница 1 на 3 123 ПоследнаLast

Тагови за оваа тема

Правила на пишување

 • Можете може да не да отвораш нови теми
 • Можете може да не да испраќате мислења
 • Можете може да не да вршите прикачувања
 • Можете може да не ги уредувате своите мислења
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33