PDA

View Full Version: Веќе направено Може ли да го напушти оригиналниот наслов за сите јазици?Pajo
06-05-10, 01:27
Имам проблем кога пишувам песна и од преведувач Преведете името на песната на сите јазици ... Тоа изгледа многу глупо поради тоа што сите луѓе за пребарување на оригиналниот наслов на песната
Значи, има ли можност за левата оригиналниот наслов на сите јазици (содржината може да се преведе)? Може ли да напишете било карактер на почетокот и на крајот на насловот кој ќе "Кажете НЕ" за преведување на титула?

vBET
06-05-10, 15:55
Во овој момент тоа не е поддржано. Можете да ги користите notranslate BBCode-от, но само во пораката.

Одам оваа тема со функција барање. Ние ќе размислуваме за ова прашање. Во принцип vB архитектура не е подготвена за bbcodes во наслови. Ние требаше да се направат многу напор за поддршка на langtitle BBCode-от во наслови и имавме многу проблеми со тоа. Ние ќе размислуваме за поддршка notranslate во насловот или други решение за тоа.

vBET
10-08-10, 00:25
Можеби ќе бидеме во можност да го направите тоа користејќи веќе постоечките langtitle BBCode-от - само со некои посебни јазик код - како ниеден, или нешто ... Ние ќе мислат. такво решение треба да биде лесно да се обезбеди, бидејќи веќе имаме функционалност да го анализирам langtitle BBCode-от - тоа ќе бара само додадете една, ако изјава во функција која ги оценува овој BBCode-от и да се врати резултат opaqued во не преведени област. Ние ќе го провериш - се уште може да се некои други прашања, како некои места каде знаци <> се менува со HTML безбедно, а некои односи помеѓу наслов јазик и пост јазик (можеби во автоматска матна, или во RSS превод).

Ние мора да го провериш, но дефинитивно е добра насока. Статус менува прифатена:)

kamilkurczak
15-12-10, 10:11
Здраво,

Како да се остави оригиналниот наслов на тема за сите јазици?
можете да го користите "т.е." код (не преведени) во [langtitle] тагот.
оваа ознака ќе биде разложени.

Пример:
[ langtitle=nt]Title without translation[ /langtitle]
и во моето мислење титулата.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations supported by vB Enterprise Translator 4.10.1