PDA

View Full Version: имала интеграција

vBET
14-11-09, 14:34
vBET може да се интегрира со имала за поддршка на оптимизација за превод линкови и исто така да се преведе наслови во линкови за теми.

ВАЖНО: Ако користите vBET 4.x со имала треба да се направи целосна интеграција - тоа значи дека пред поставување htaccess правила што треба да направите сите чекори опишани во инструкции за инсталација во имала интеграција секција.. За vBET 2.x корисниците само направи. Htaccess дел (задолжително додадени фајлови: 2 промени).

Да се интегрираат vBET со имала Измени htaccess датотека.:
Непосредно пред сите правила за да се vbseo.php стави само една од овие два вида на правила:

- Кратко ПРАВИЛА
Побрзо и поефикасно, но може да се користи само ако не се користат врски со 2-знаци дел односно: yourforum.com / XY /

RewriteRule ^/?(..|zh-CN|zh-TW)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(..|zh-CN|zh-TW)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

Ако вашиот форум го користите поддиректориум во URL-то, потоа да се промени 2 прв правила додавање на вашето форумот директориум со водечките "/" само по пренасочени =. Значи односно ако вашиот форум е во форумот директориум тогаш ќе се пренасочени = / форум / index.php и пренасочени = / форум / $ 2

- Долго ПРАВИЛА
Може да се користи од секогаш

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

Ако вашиот форум го користите поддиректориум во URL-то, потоа да се промени 2 прв правила додавање на вашето форумот директориум со водечките "/" само по пренасочени =. Значи односно ако вашиот форум е во форумот директориум тогаш ќе се пренасочени = / форум / index.php и пренасочени = / форум / $ 2

badawidollah
26-03-10, 16:18
Јас воопшто не видите правилата на мојата vbseo.php

badawidollah
26-03-10, 16:20
<? PHP
error_reporting (0);

include_once (. dirname (__FILE__) "/ имала / вклучува / functions_vbseo.php ');
include_once (vBSEO_Storage:: пат ("vbinc ')' / 'VBSEO_VB_CONFIG..);

vbseo_requested_url ();

$ Vbseo_fullurl = VBSEO_TOPREL. $ Vbseo_url_;
$ Vbseo_url_suggest ='';

прекинувач ($ vbseo_url_)
{
случај "vbseo.php":
излез;
пауза;

случај "vbseo_sitemap.php":
случај "vbseocp.php":
случај "cron.php":
случај "cron.html":

вклучуваат $ vbseo_url_;

излез;
пауза;
}

/ / Имала - Целосна верзија започне \\ ************************************--
ако (VBSEO_IN_PINGBACK & & ($ vbseo_url_ == "имала-xmlrpc / '))
{
if (! дефинирани ("THIS_SCRIPT '))
@ Define ('THIS_SCRIPT', 'newreply');
вклучуваат dirname (__FILE__). "/ Глобалната. . VBSEO_VB_EXT;
vbseo_extra_inc ("linkback ');
vbseo_xmlrpc_proc ();
излез;
}

ако (VBSEO_REDIRECT_PRIV_EXTERNAL & & ($ vbseo_url_ == VBSEO_REDIRECT_URI))
{
$ Uredir = $ _GET ['пренасочи'];
/ / $ Uredir = urldecode ($ uredir);
$ Uredir = preg_replace ('#&(?![ A-z0-9 \\ #]+;)# си ',' & ', $ uredir);
$ Uredir = str_replace ('"', "", $ uredir);
/ / $ Uredir = str_replace (','% 20 ", $ uredir);
ако (preg_match ("# ^ https: \\ / \\ / # '!, $ uredir) & & preg_match ('#["<>]#', $ uredir))
{
ехо '<html> <head> <meta http-equiv="refresh" content="0;url=' $uredir'"> </ head> <body> </ body> </ html>..;
излез;
}
}

и повеќе
Не rewritecond има

vBET
26-03-10, 22:18
Јас воопшто не видите правилата на мојата vbseo.php

Правилата се во. Htaccess фајлот. Упатство не кажам да ги уредувате vbseo.php - вели да ги уредувате haccess датотека и да се стави дополнителна содржина пред правила за vbseo.php.. Ве молам одете на вашиот htaccess фајл и ќе најдете таму правила за vbseo.php:).

badawidollah
27-03-10, 06:48
ми. httaccess во мојот форум корен (во http://www.nusantaraku.org/forum/.httaccess

Јас мора да ги следат подолу ова е премногу?

Сега - ако вашиот форум употреба поддиректориум во URL-то, потоа да се промени 2 прв правила додавање на форумот директориум со водечките "/" само по пренасочени =. Значи, односно ако вашиот форум е во форумот директориум тогаш ќе се пренасочени = / форум / index.php и пренасочени = / форум / $ 2

** Без додаде дека, мојот форум може да го преведе премногу (но не повеќе јазици поддршка)

badawidollah
27-03-10, 08:01
Правилата се во. Htaccess фајлот. Упатство не кажам да ги уредувате vbseo.php - вели да ги уредувате haccess датотека и да се стави дополнителна содржина пред правила за vbseo.php.. Ве молам одете на вашиот htaccess фајл и ќе најдете таму правила за vbseo.php:).

има правила за vbseo.php?
Мислам дека многу нови корисници мисли за vbseo.php во forut корен
подобро ќе рече дека правилата за имала во. htaccess

badawidollah
27-03-10, 11:21
RewriteEngine На

RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php? vbet_lang = $ 1 & пренасочени = / форум / [l, QSA]
RewriteRule vbenterprisetranslator_seo.php? vbet_lang = $ 1 & пренасочени = / форум / $ 2 [l, QSA]

RewriteCond% {} REQUEST_URI! (Admincp / | modcp / | vbseo_sitemap / | cron)
RewriteRule ^ ((архива /)?(.* \\. PHP (/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [l, QSA]

RewriteCond% {} REQUEST_FILENAME!-Ѓ
RewriteCond% {} REQUEST_FILENAME!-D
RewriteCond% {REQUEST_FILENAME} ^! (Admincp | modcp | clientscript | cpstyles | слики) /
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [l, QSA]

RewriteBase / форум /

RewriteCond% {} HTTP_HOST! ^ Www \\. Nusantaraku \\. Org
RewriteRule (.*) http://www.nusantaraku.org/forum/ $ 1 [L, R звучник = 301]

RewriteRule ^ ((urllist | sitemap_) .* \\ (XML |..? Txt) (\\ gz))? $ Vbseo_sitemap / Мапа на сајтот vbseo_getsitemap.php = $ 1 [l]

RewriteCond% {} REQUEST_URI! (Admincp / | modcp / | закажана | vbseo_sitemap)
RewriteRule ^ ((архива /)?(.* \\. PHP (/.*)?))$ vbseo.php [l, QSA]

RewriteCond% {} REQUEST_FILENAME!-Ѓ
RewriteCond% {} REQUEST_FILENAME!-D
RewriteCond% {REQUEST_FILENAME} /! (Admincp | modcp | clientscript | cpstyles | слики) /
RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [l, QSA]

Јас сум со користење имала
и јас сум имала користење Мапа на сајтот генератор 2.6

vBET
27-03-10, 14:34
Јас сум со користење имала
и јас сум имала користење Мапа на сајтот генератор 2.6

Нашите опис јасно вели да го поставите vBET правила непосредно пред правила за vbseo.php да го стави премногу рано. Ве молиме да ја преместите. Дали ви треба повеќе да помогне во ова прашање? :)

Напишав дополнителни опис за оваа да се стави повеќе внимание на непосредно пред дел;)

precylnet
25-04-10, 20:28
Како е интеграција на наставата имала Lighttpd +? Твое.

vBET
25-04-10, 20:37
Како е интеграција на наставата имала Lighttpd +? Твое.
Ве молиме испратете вашата актуелна правило, Lighttpd, ќе ви испратиме ажурирани:)

precylnet
25-04-10, 20:48
Во почетокот беше основен пренаписване на lighttpd имала изгледа нешто како ова:

$HTTP["host"] == "DOMENA" {
server.document-root = "SCIEZKA DO /HTML/"
url.rewrite-once = (
"^/(sitemap.*\.(xml|txt)(\.gz)?)$" => "/vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1",
"^(/(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images|customavatars)/.*)$" => "$1",
"^(/favicon\.ico|/robots\.txt|.*clear\.gif)$" => "$1",
"^/(.+)\?(.*)$" => "/vbseo.php?$2",
"^/(.+)$" => "/vbseo.php"
)
}

Гледав овој форум и во моментов СИТЕ пренаписване изгледа вака:

$HTTP["host"] == "SCIEZKA DO STRONY" {
server.document-root = "SCIEZKA DO /HTML/"
url.rewrite-once = (
"^/(sitemap.*\.(xml|txt)(\.gz)?)$" => "/vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1",
"^/(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$" => "/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=",
"^/(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$" => "/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=$2",
"^/(.+)\?(.*)$" => "/vbenterprisetranslator_seo.php?$2",
"^/(.+)$" => "/vbenterprisetranslator_seo.php"
)
}

Тоа не функционира, се разбира - покажува празна страница на влезот на индекс работи само forum.php во остатокот од полскиот krzaczy :) Ви благодариме однапред за поддршка, почит.

vBET
25-04-10, 22:09
Што е адресата на вашиот форум? - Мора да знам дали форум користи директориум во полето за адреса, и како така, она што

precylnet
25-04-10, 22:11
Здраво,

Објавено преку PM

Со почит

vBET
25-04-10, 22:32
Гледам дека недостасува "/" на крајот на правилата. Користете го ова:

$HTTP["host"] == "PATH TO FORUM" {
server.document-root = "PATH TO /HTML/"
url.rewrite-once = (
"^/(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$" => "/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/",
"^/(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$" => "/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2",
"^/(.+)\?(.*)$" => "/vbenterprisetranslator_seo.php?$2",
"^/(.+)$" => "/vbenterprisetranslator_seo.php"
)
}

precylnet
25-04-10, 22:38
За жал, со / без - не работи на ист начин како што се однесува. Можеби овој код мора да му претходат имала правило?

vBET
26-04-10, 03:25
За жал, со / без - не работи на ист начин како што се однесува. Можеби овој код мора да му претходат имала правило?
Не - обично имала не може да биде против тоа. Тие веќе не треба - vBET под reroutes да имала. Ве молам, малку трпение - ние се испита на овој пристап и она што се случува во датотеката vbenterprisetransaltor_seo.php (тоа може да издаде некои zminenych). Уреди: вашиот форум е моментално оневозможени, па јас не може целосно да се каже што се случува. Страница со порака преведува правилно, и 2-ри адреса испратена до мене во премиер е неточна (наместо forum.php треба да биде / форум /) - амандманот, исто така, работи правилно со преводите. Дали сте сигурни дека постои уште еден проблем, или, сепак, овие правила се точни?

precylnet
26-04-10, 20:31
Здраво, јас се уште имаат проблем, информации за ЛП. Твое.

vBET
26-04-10, 23:17
Здраво, јас се уште имаат проблем, информации за ЛП. Твое.

Одиме таму.

roymogg
27-04-10, 21:19
Имам бесплатна верзија на мојот тест vb3.8 форумот работи добро и би сакале да го купите овој за VB4.02 главниот форум, каде што имала е инсталиран.

Едно од прашањата јас забележав е што треба почетната страница од пребарувачот aliaises во собата да се празни а јас во моментов имаат Форум / index.php и форумот / index.php? како CMS е во доменот корен и на форум е во директориумот www-example-com/forum.

Тоа е многу лесно да ја зафркнам имала и додатоци падне над целиот форум, па ...

Зошто се aliaises празно? - Го користите имала тука и на порталот во корен - Кои се вашите опции?

Cheers

Рој

Дали прецизни инструкции интеграција тука, па ние да ги видиш пред преземање?

vBET
27-04-10, 21:52
Имам бесплатна верзија на мојот тест vb3.8 форумот работи добро и би сакале да го купите овој за VB4.02 главниот форум, каде што имала е инсталиран.

Едно од прашањата јас забележав е што треба почетната страница од пребарувачот aliaises во собата да се празни а јас во моментов имаат Форум / index.php и форумот / index.php? како CMS е во доменот корен и на форум е во директориумот www-example-com/forum.

Тоа е многу лесно да ја зафркнам имала и додатоци падне над целиот форум, па ...

Зошто се aliaises празно? - Го користите имала тука и на порталот во корен - Кои се вашите опции?

Cheers

Рој

Дали прецизни инструкции интеграција тука, па ние да ги видиш пред преземање?

Ве молиме имајте во предвид дека почетната страница од пребарувачот адреси не се треба да биде празен повеќе - тоа е од пред неколку верзии:)

Ако сеуште видите такви информации во секое место на из форум - Ве молиме да ни даде линк и ние ќе го поправи:)

roymogg
01-05-10, 18:31
На почетната страница alliais да биде празно е во инструкции за VBSO интеграција прикажани на vbulletin.org.

Ова беше version243 мислам дека - е оваа настава веќе не е валидна?

Cheers

RoyMogg

текст на vb.org

Имам оптимизација превод линкови, јас го користам и имала главната страница не е преведување - Што не е во ред?
Прво, осигурајте се дека вашиот htaccess правила се во ред -. Особено по форуми со поддиректориум во URL-то.
Второ, не го користат Дефинирање Почетна Алијаси функционалност од имала (бидете сигурни дека тоа е празно).

vBET
01-05-10, 21:52
На почетната страница alliais да биде празно е во инструкции за VBSO интеграција прикажани на vbulletin.org.

Ова беше version243 мислам дека - е оваа настава веќе не е валидна?

Cheers

RoyMogg

текст на vb.org

Имам оптимизација превод линкови, јас го користам и имала главната страница не е преведување - Што не е во ред?
Прво, осигурајте се дека вашиот htaccess правила се во ред -. Особено по форуми со поддиректориум во URL-то.
Второ, не го користат Дефинирање Почетна Алијаси функционалност од имала (бидете сигурни дека тоа е празно).

Да - ова не важи повеќе. Ние направивме промени кој ви дозволува да имаат дома адреси сега. Одам таму токму сега да се отстранат старите податоци. Благодарам за посочувањето на нас:)

magmf
09-05-10, 13:50
и за имала врски за CMS статии и блог постови?

има ли нешто што треба промена да се направи ова можно?

vBET
09-05-10, 20:01
и за имала врски за CMS статии и блог постови?

има ли нешто што треба промена да се направи ова можно?

Оние кои се преведени од страна на vBET - погледнете интеграција инструкции во readme.html во vBET пакет:)

trevis
13-05-10, 23:05
Здраво, Знам дека се зборува за да додадете правила htacces пред vbseo.php правила, туку и за многу луѓе тоа може да биде збунувачки, бидејќи постојат две линии со "vbseo.php". Тука е оригиналот. Имала htaccess датотека, можете да наведете точната линија ќе треба да додадете правила htaccess vBET?

1 RewriteEngine On
2 RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]
3 RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
4 RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbseo.php [L,QSA]
5 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
6 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
7 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
8 RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L,QSA]

trevis
14-05-10, 14:21
Ве молиме некој може да поставите комплетен пример на еден. "Htaccess", која работи со vBET и vBSEO? Верувам дека износот на мислења (и страници) на оваа тема ги оправдува пример. [] S, Рафаел.

vBET
15-05-10, 00:58
Здраво, Знам дека се зборува за да додадете правила htacces пред vbseo.php правила, туку и за многу луѓе тоа може да биде збунувачки, бидејќи постојат две линии со "vbseo.php". Тука е оригиналот. Имала htaccess датотека, можете да наведете точната линија ќе треба да додадете правила htaccess vBET?

1 RewriteEngine On
2 RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]
3 RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
4 RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbseo.php [L,QSA]
5 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
6 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
7 RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
8 RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L,QSA]

Тоа е јасно опишани да додадете vBET правилата пред сите правила да vbseo.php толку "само пред сите правила за vbseo.php" значи - пред првата која е vbseo.php - не порано, не подоцна.

Ние не сфаќаат дека тоа може да биде збунувачки. Како што сугерира дека треба да се опише? - Ние со задоволство ќе ги преземат сите предлог како да го подобри својот опис:)

vBET
15-05-10, 01:00
Ве молиме некој може да поставите комплетен пример на еден. "Htaccess", која работи со vBET и vBSEO? Верувам дека износот на мислења (и страници) на оваа тема ги оправдува пример. [] S, Рафаел.

Ве молиме дадете вашата вистински htaccess содржина и форумот рачно - ние ќе ви испратиме назад правила со соодветни промени:.)

trevis
15-05-10, 01:06
Веб-страницата е www [Dot] Мандела [Dot] org и ова е мојата актуелна "htaccess".:

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^mandela\.org
RewriteRule ^(.*)$ http://www.mandela.org/$1 [R=permanent,L]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^.*$
RewriteRule ^404\.shtml$ "http\:\/\/www\.mandela\.org" [R=301,L]

#RULES for SEO translation links without any SEO engine (on raw vBulletin links)
#If you are using vB 'Mod Rewrite Friendly URLs' then put those rules JUST BEFORE vB rules
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|sq|ca|et|tl|gl|hi|id|lv|lt|mt|sl|uk|vi|cy|yi)/archive/index.php/(.*)?$ archive/index.php?/$2&language=$1 [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1 [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1 [QSA]

#vBulletin Standard Rules
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -s [OR]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -l [OR]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -d

RewriteRule ^.*$ - [NC,L]

# Forum
RewriteRule ^threads/.* showthread.php [QSA]
RewriteRule ^forums/.* forumdisplay.php [QSA]
RewriteRule ^members/.* member.php [QSA]
RewriteRule ^blogs/.* blog.php [QSA]
ReWriteRule ^entries/.* entry.php [QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -s [OR]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -l [OR]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -d

RewriteRule ^.*$ - [NC,L]

# MVC
RewriteRule ^(?:(.*?)(?:/|$))(.*|$)$ $1.php?r=$2 [QSA]

Јас сум со посебни потреби со имала. Пробав да го стави својот правилата пред сите vbseo.php но имав добри резултати.

trevis
15-05-10, 01:09
Тоа е јасно опишани да додадете vBET правилата пред сите правила да vbseo.php толку "само пред сите правила за vbseo.php" значи - пред првата која е vbseo.php - не порано, не подоцна.

Ние не сфаќаат дека тоа може да биде збунувачки. Како што сугерира дека треба да се опише? - Ние со задоволство ќе ги преземат сите предлог како да го подобри својот опис:)
На пример, читањето на Вашите инструкции ќе се стави на деталите на htaccess помеѓу алинеи 3 и 4, е дека е точна? Ако некогаш сте се обиделе и не работат: (

Jesh
21-05-10, 15:21
Овде е мојот. Htaccess во root, со форуми во корен (на пример јас немам форуми во папка или ништо, само препишува и повторно како така) Бидете сигурни дека долго правило не е скршен (EG Го исклучи Зборот заврши во Notepad).

RewriteEngine On
Options +FollowSymLinks

# Redirect coinforums.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?uscoininfo\.com
RewriteRule (.*) http://www.coinforums.com/ [R=301,L]
# End Redirect from CoinForums.com

# Redirect to WWW
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^coinforums.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.coinforums.com/$1 [L,R=301]
# End Redirect to WWW

# vbSEO Sitemap
RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]
# END

# vBET
# RULES for SEO translation links with vBSEO (have to be included before all rules to vbseo.php)

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/gallery/(.*)?$ /gallery/$2?language=$1 [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

# vBET End

# vBSEO Beg
#RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
#RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbseo.php [L,QSA]
#RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
#RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
#RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
#RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L,QSA]
# vBSEO End

VGF
21-05-10, 16:22
Овде е мојот. Htaccess во root, со форуми во корен (на пример јас немам форуми во папка или ништо, само препишува и повторно како така) Бидете сигурни дека долго правило не е скршен (EG Го исклучи Зборот заврши во Notepad).

Тоа изгледа како нешто што може да се обиде, но она што е оваа линија за?

RewriteRule / Gallery / $ 2? Јазик = $ 1 [l, QSA]

Јас немам / Gallery папка во root.

vBET
22-05-10, 23:23
На пример, читањето на Вашите инструкции ќе се стави на деталите на htaccess помеѓу алинеи 3 и 4, е дека е точна? Ако некогаш сте се обиделе и не работат: (

Како што се сеќавам ова прашање веќе решени од страна на премиерот - поправете ме ако грешам:)

vBET
22-05-10, 23:25
Тоа изгледа како нешто што може да се обиде, но она што е оваа линија за?

Јас немам / Gallery папка во root.

Дали има уште било кое прашање? Како што се сеќавам бевме тоа решавање на премиерот, но сакате да бидете сигурни дека тоа е во ред:)

Taurus
01-07-11, 13:41
Јас сум имаат сериозен проблем тука. Ве молиме помогнете.

Мислам дека тоа може да има нешто врска со моето. Htaccess интеграција. Тука е моја, тоа е точно, или не правам нешто погрешно?:

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^windows8theme\.org$
RewriteRule ^(.*)$ http://windows8theme.org/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forum/index.php [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forum/$2 [L,QSA]

RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php [L,QSA]

# MONTH
<FilesMatch "\.(flv|gif|jpg|jpeg|png|ico|swf)$">
Header set Cache-Control "max-age=2592000"
</FilesMatch>

# WEEK
<FilesMatch "\.(js|css|pdf|txt)$">
Header set Cache-Control "max-age=604800"
</FilesMatch>

# DAY
<FilesMatch "\.(html|htm)$">
Header set Cache-Control "max-age=43200"
</FilesMatch>

vBET
01-07-11, 20:43
Тоа е во ред. Ве молиме да vBET правилата пред vbseo.php правило, сепак ПО Мапа на сајтот генератор правило. Значи со други зборови помеѓу правила за Мапа на сајтот генератор (на почетокот) и vbseo.php (на крајот).

Јас сум имаат сериозен проблем тука. Ве молиме помогнете.

Мислам дека тоа може да има нешто врска со моето. Htaccess интеграција. Тука е моја, тоа е точно, или не правам нешто погрешно?:

RewriteEngine On

#RewriteBase /

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^windows8theme\.org$
RewriteRule ^(.*)$ http://windows8theme.org/$1 [L,R=301]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forum/index.php [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forum/$2 [L,QSA]

# MONTH
<FilesMatch "\.(flv|gif|jpg|jpeg|png|ico|swf)$">
Header set Cache-Control "max-age=2592000"
</FilesMatch>

# WEEK
<FilesMatch "\.(js|css|pdf|txt)$">
Header set Cache-Control "max-age=604800"
</FilesMatch>

# DAY
<FilesMatch "\.(html|htm)$">
Header set Cache-Control "max-age=43200"
</FilesMatch>

mykkal
26-08-12, 20:40
Еј момци,

Имам проблеми со преведувач. Имам инсталирано и јас вметнува преработи правила во мојот htaccess, но јас се добие 404 грешки кога се обидувам да ја посетите преведени URL-то. На поддиректориум мојот форум е во е "работни места". Вие момци може да помогне? Овде е мојот htaccess.

RewriteEngine On
RewriteRule ^[^/]+-f([0-9]+)(p([0-9]+))?.html$ vbseo.php?vbseourl=forumdisplay.php&f=$1&page=$3 [L]
RewriteRule ^[^/]+-t([0-9]+)(p([0-9]+))?.html$ vbseo.php?vbseourl=showthread.php&t=$1&page=$3 [L]
RewriteRule ^[^/]+-f([0-9]+)(p([0-9]+))?.html$ vbseo.php?vbseourl=forumdisplay.php&f=$1&page=$3 [L]
RewriteRule ^[^/]+-t([0-9]+)(p([0-9]+))?.html$ vbseo.php?vbseourl=showthread.php&t=$1&page=$3 [L]

#RewriteBase /

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/jobs/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/jobs/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{QUERY_STRING} !vbseourl=
RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|chat|cron)
RewriteRule ^(.*\.php(/.*)?)$ vbseo.php?vbseourl=$1 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !\.(jpg|gif)$
RewriteRule ^(archive/.*)$ vbseo.php?vbseourl=$1 [L,QSA]

RewriteRule ^(.+)$ vbseo.php?vbseourl=$1 [L,QSA]

php_flag magic_quotes_sybase 0
php_flag suhosin.cookie.encrypt Off
php_value suhosin.request.max_vars 2048
php_value suhosin.post.max_vars 2048
<Files 403.shtml>
order allow,deny
allow from all
</Files>

deny from 41.
deny from 190.58.246.214
deny from 196.29.219.35
deny from 81.18.42.117

mykkal
26-08-12, 22:12
Еј момци,

имаат проблеми со добивање на vBET да работат на мојот сајт mymodeltalk.com. Јас додадов сè до htcaccess датотека како што гледате подолу, но кога ќе кликнете на превод ли да добијам 404 грешка. Ние имаме форум во поддиректориум работни места. Сите идеи за тоа што треба да правам?

RewriteEngine On

#RewriteBase /

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/jobs/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/jobs/$2 [L,QSA]

<Files 403.shtml>
order allow,deny
allow from all
</Files>

deny from 41.
deny from 190.58.246.214
deny from 196.29.219.35
deny from 81.18.42.117

Marcin Kalak
27-08-12, 14:27
Внесете до htaccess:

RewriteEngine On

#RewriteBase /
RewriteEngine On

<Files 403.shtml>
order allow,deny
allow from all
</Files>

deny from 41.
deny from 190.58.246.214
deny from 196.29.219.35
deny from 81.18.42.117

Мислења треба да биде добро преведе и врски треба да работат, но врските не можат да се преведат. Тогаш можеби ќе сакате да се разгледа ажурирање и правење имала целосна интеграција на vBET.

mykkal
28-08-12, 20:43
Здраво, јас не го разбираат она што го велат? Што сакаш да кажеш со полно имала интеграциони со vBET?
Зошто не е работи сега? Не е нешто конфигуриран правилно? Го следев инструкциите за инсталација.

Мислења треба да биде добро преведе и врски треба да работат, но врските не можат да се преведат. Тогаш можеби ќе сакате да се разгледа ажурирање и правење имала целосна интеграција на vBET.

Marcin Kalak
29-08-12, 11:08
Ако ова. Htaccess не функционира јас Ви препорачуваме да се надополни со најновата верзија на имала и извршување на целосна конфигурација, повторно, кој е во vBET / не-не-upload / readme.html

marcostutu
27-09-14, 08:49
Комо faço став usar com o имала com o nginx?

Marcin Kalak
04-10-14, 19:15
vBET работи со nginx и имала, примери на правилата може да се најде во датотеката:

не-не-испратите \\ алатки \\ пренасочува правилата \\ nginx.txt

Fabiano
23-05-15, 23:41
Јас сум во можност да се изврши постапката на кратки URL-то, мојата .htaccess изгледа вака:

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.mysite\.com
RewriteRule (.*) http://www.mysite.com/$1 [L,R=301]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap|api\.php)

Ако го ставам со долги правила можам да го направите да работи, лоши Сакам која работи на најдобар можен начин е со две букви www.mysite / XY / forum.php Можете да ја промените да на правилен начин ве молам?

Marcin Kalak
25-05-15, 09:08
Ако не сте користење на линкови со 2-знаци дел односно: yourforum.com/XY/ потоа обидете се тоа:

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteRule ^/?(..|zh-CN|zh-TW)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(..|zh-CN|zh-TW)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

Fabiano
26-05-15, 01:56
Ви благодарам многу Marcin, сега работи со оваа .htaccess Совет: Вклучи .htaccess подготвени во "другиот" во рамките на zip. Ова ќе овозможи многу. Ви благодариме.

Marcin Kalak
26-05-15, 11:57
Мило ми е што може да ви помогне. Ние се стави совети и примери во датотеката не-не-upload\алатки\пренасочува-правила\.htaccess и не-не-upload\алатки\пренасочува-правила\краток пренасочува-правила\.htaccess.

Fabiano
24-06-15, 00:56
Marcin, јас забележав сега дека некои јазици не се пренасочени. Линкот е направен на пренасочување, но кога ќе кликнете на линкот оди до дома. Што може да биде? Мои .htaccess е како последен пост:

RewriteEngine On

RewriteBase /

Пример: http://www.xxxxxxx.com/iw/coroas-e-mulheres/2323/%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%94-%D7%A9%D7%95%D7%91%D7%91%D7%94-%D7%90%D7%91%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%90-%D7%9C%D7%A2%D7%96%D7%90%D7%96%D7%9C.html

Marcin Kalak
24-06-15, 08:20
Ве молиме пратете ми ЧАСОТ пристап детали за Администраторска CP, vBSEO CP и FTP. Јас ќе провери што се случува таму :)

Marcin Kalak
25-06-15, 08:40
Мора да се постави опција AdminCP->vBSEO->Control Panel->Општи прилагод.->Карактер Замена->Замени Не-англиски Знаци во Адреси? да се Задржи на Не-англиски Знаци во интернет Адреси.

yogasek
08-04-16, 17:51
Имам проблем со форумот наслов преведе и ликови во интернет адреси.

1. Гледам дека овој форум имаат истиот проблем може да се реши?

Oferta sprzedaży domeny xxxx.pl (хххх) (http://www.xxxx.pl/en/poczatkujacy/)
мора да биде:
Oferta sprzedaży domeny xxxx.pl (хххх) (http://www.xxxx.pl/en/begginer/)

2.
Кога ќе се пријавите, не-англиски знаци функционира добро и полски зборови се замена пример: ą->a.
За жал гостите имаат избришани полски зборови, така vbet имаат лоши линкови.
Како да го реши ова?

По најавите:
Oferta sprzedaży domeny xxxx.pl (хххх) (http://www.xxxx.pl/filtry-czastek-stalych/)

Гости:
http://www.carcode.pl/filtry-cz-stek-sta-ych/

Marcin Kalak
09-04-16, 07:24
1. Превод форум името не е можно.
2. Обидете се да ја исчистите содржината на папката vbet_guestcache/en/.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Multilingual community supported by vBET Translator 4.9.99