PDA

View Full Version: Подесувања толку платени преводи не се отстранетиtavenger5
12-09-12, 15:45
Јас не сум 100% сигурен дека на мојот скапо платени Google преводи не се отстранети од базата на податоци кешот. Јас очигледно не сакате фрази, кои се преведени на некогаш да се отстранат во овој момент, бидејќи тие се многу скапи.

Сепак, се чини дека преводи никогаш не се "заврши" и покрај само има 6 јазици овозможено. Секој ден Гугл преведува 500.000 карактери (квотата што јас во собата), како да не се трошат повеќе од $ 10 (УСД) на ден.

Дали има поставување дека јас сум недостасува некаде дека предизвикува преводи да се преведени на повеќе пати? Сите подобрувања може да се направи на системот, како да се намали бројот на преводите кои се потребни за правилно преведе? На пример, ако една фраза се преведува во еден пост, и дека истата фраза постои во друг пост, е дека истата фраза бидат испратени на Google двапати?

vBET
15-09-12, 09:52
Тоа е до вашата конфигурација не кешот е расчистено или не. Вие едноставно можете да се оневозможи расчистување кеш функционалност со поставување Admin CP -> vBET Кеш -> База на податоци за Кеш време да се живее (TTL) до 0. Или во истото место Кеш расчистување стратегија на Disabled. Исто така Ве молиме бидете сигурни дека вашата база на податоци е вклучено (Користи база на податоци кеш). Ве молиме имајте предвид дека со стандардно база на податоци кешот е и расчистување е исклучено.

Ако вашиот кеш ќе бидат исчистени ќе бидете во можност премногу видите дневниците за тоа во Admin CP -> закажани задачи -> планира Задача Вклучи.

Ве молиме имајте во предвид дека сите содржини што не е преведена треба да се наполни салата на кешот. Можете да трошат помалку за еден ден, тоа не е проблем, само кеш ќе се пополни побавно.

Исто така, јас Ви препорачуваме да го конфигурирате Apertium преводи - кои се бесплатни. Не сите јазични парови се поддржани но за оние кои се Apertium ќе биде избран пред Google да го направи превод. Apertium серверот не е секогаш достапно, но vBET може да се справи со тоа - ние едноставно секогаш се испробаат прво најевтината опција и ако тоа не е на располагање потоа преминете на следниот.

И тоа е причината зошто јас исто така, укажуваат да го конфигурирате на Microsoft превод - постојат исто така бесплатно преводи со 2 милиони карактери месечно граница. Тоа не е многу, но тоа, исто така, ќе го направи вашиот трошоци побавно - други мудри ќе плаќа на Google за оние 2 милиони карактери :) И тука, исто така, Мајкрософт ќе биде избран прво ако е достапно. Значи Apertium, тогаш Microsoft, Google - тоа е стандардниот редослед за преводи ако сите провајдери се конфигурирани. Можете да ја промените оваа цел, ако сакате во конфигурациската датотека, но тоа не е препорачливо.

Ако имате било какви повеќе прашања ве молиме слободно прашајте.

tavenger5
03-10-12, 21:23
Благодарение - Јас само ја преземале најновата верзија и доби новиот Microsoft работи работи. За жал можам да користам 2 милиони карактери во околу (edit) 30 мин. Yikes!

tavenger5
03-10-12, 21:39
Исто така, јас сум бил преведување околу 500k карактери на ден преку Google за скоро една година сега. Тоа чини многу пари за жал.

basketmen
04-10-12, 05:01
Исто така, јас сум бил преведување околу 500k карактери на ден преку Google за скоро една година сега. Тоа чини многу пари за жал.

Леле, сте сериозно?
365 дена x $ 10 (500k карактери perday) = $ 3650

треба да имаат многу голема форумот кој заработи повеќе од 3650 $ / годишно, и многу многу пост да преведена
или средни форумот и кешот vbet не се поставување право, проверете мојот конец премногу , Секогаш се направи бекап и да направите со сопствен ризик, овации

Marcin Kalak
04-10-12, 19:19
Исто така, јас сум бил преведување околу 500k карактери на ден преку Google за скоро една година сега. Тоа чини многу пари за жал.
Трошоците зависат од Google и Microsoft, но може да се намали количината на текстот испратен за превод.
Да се намалат нивните трошоци платени преводи погледнете тука (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-troubleshooting/413-faq-2.html # post10411).
Најновата верзија vBET имаат нова опција која ја намалува цената на превод: Не се преведе број. Ќе најдете оваа опција во AdminCP -> vBET -> Преведувачки Опции.
Исто така, бидете сигурни дека имате добар сет кеш чисти.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages thanks to vBET Translator 4.10.1