PDA

View Full Version: Решени Како да го исклучите vbet и да ја задржите преводи?Simon Lloyd
14-04-12, 20:12
Hi некој може да ми кажете како да го исклучите vbet но имајте сите преводи наместо мислења враќање? Јас имам еден посветен сервер 2.6GHz 12MB кеш *** Рам и уште оптоварување е високо, а понекогаш и премногу, што го направив сите оптимизирање Тоа се испратени околу, но е направена мала разлика, единствениот начин за да ја намалите сега ќе биде да ги блокирам пребарувачите што секако би значело смрт на нашата заедница.

Значи, она што јас би сакал да направите е да се вратиме само со помош имала, но ги задржи сите преводи имам досега. Некој може да советува ве молам?

r.dziadusz
15-04-12, 12:21
Здраво
vBET не поддржува не преведување нови мислења. Може да се обидете да се прошири налетот кеш TTL, тоа ќе влијае со помалку процес употреба, но содржината за гостите ќе биде не на датум.
Јас не време на одговор тест од websitepulse.com и за Orignal страница е: 1,018, а за преведен (како гостин) 1,151, па затоа можеби и ние possiblie може да се разгледа друга причина зошто форумот работи толку побавно.

Simon Lloyd
14-05-12, 00:30
Hi жал не сум бил назад кон ова порано но повеќето пати кога се обидувам вашиот сајт својата надолу.

Мојот сајт не работи бавно, ова што го кажувам е оптоварување е високо, секогаш кога имам vbet во употреба, ако јас се врати на имала како стандард товарот паѓа, јас сум се пресели во тешка што сега има * *** Рам и 3.2GHz процесор (Quad Core).

Она што го бараше беше, дали има онака да се запре vBet преведување повеќе но имајте на преводи кои се веќе во кеш и база на податоци, па луѓето се уште може да ја посетите www.mysite.com / FR / mythread_content.html и да види како француски превод, јас веќе имаат за тоа.

Преведување е да стане премногу скапо, и Google и Microsoft се сега плаќа преводи, таму не е премногу од Apertium и оптеретеноста на серверот. Токму затоа, сега за сега јас би сакал да го исклучите од преведување понатаму, но сепак им овозможи на корисниците да го видиш веќе преведен содржина, јас разбирам дека има "не ќе има нови преведени содржината и преводи ќе биде старо, но како содржина на секоја преведени пост не се менува (корисници кои не можат да ги уредувате своите мислења) нема проблем.

Со почит,
Симон

r.dziadusz
14-05-12, 21:20
Она што го бараше беше, дали има онака да се запре vBet преведување повеќе но имајте на преводи кои се веќе во кеш и база на податоци, па луѓето се уште може да ја посетите www.mysite.com / FR / mythread_content.html и да види како француски превод, јас веќе имаат за тоа.


Нема такви опции во vBET. Но, ако сакате само да се запре преведување нови мислења - без да се менува ви Форум-ефикасност - само ги отстрани сите клучеви / најавувања и сл од вашиот adminCP -> vBET -> Преведувачки услуги - доколку не постои провајдер нема да има нови преводи туку vBET ќе користат старите преводи за еднаш преведени мислења :)

mykkal
23-05-13, 11:49
Се обиде Load Balancing ... Користете два сервери. А CDN може да помогне премногу.

Плус омаловажавам, и употреба кеширање програми за да им кешот на прелистувачот за една недела.
Opcode кеширање преку Memcache е најдобрата опција, бидејќи можете да замаглуваат повеќе сервери заедно, но АПЦ е уште една добра опција

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations supported by vBET 4.10.1