PDA

View Full Version: vaultwiki интеграцијаvBET
02-06-11, 21:37
Ова е посебен случај интеграција само за vaultwiki. Ова е потребно само затоа што vaultwiki не е компатибилен со мрежата! Во областа на BBCodes и промени на API додавање на нови параметар за да го BBCode-от парсер функции. Ова е причината зошто нормално интеграција со парсери за vBulletin не работи и дава предупредувања:


Предупредување: Недостасува аргумент 2 за vB_WikiCodeParser:: handle_bbcode_code (), се нарекува во / вклучува / vbenterprisetranslator_functions_bbcode.php on-line 25 и се дефинирани во / со стап / класа / bbcode.php on-line 1488

Предупредување: Недостасува аргумент 2 за vB_WikiCodeParser:: handle_bbcode_html (), се нарекува во / вклучува / vbenterprisetranslator_functions_bbcode.php on-line 28 и се дефинирани во / со стап / класа / bbcode.php on-line 1506

Предупредување: Недостасува аргумент 2 за vB_WikiCodeParser:: handle_bbcode_php (), се нарекува во / вклучува / vbenterprisetranslator_functions_bbcode.php on-line 22 и се дефинирани во / со стап / класа / bbcode.php on-line 1470

За да се реши ова прашање што треба да направите неколку едноставни чекори. Ќе мора да го повторуваат по секоја надградба vBET.

Интеграција чекори:
1. Отвори / вклучува / vbenterprisetranslator_functions_bbcode.php
2. Најди:

function vbet_handle_bbcode_php(&$parser, &$value) {
3. Додади по:

if($parser instanceof vB_WikiCodeParser) {
return '' . $parser->handle_bbcode_php(0, $value) .'';
}
4. Најди:

function vbet_handle_bbcode_code(&$parser, &$value) {
5. Додади по:

if($parser instanceof vB_WikiCodeParser) {
return '' . $parser->handle_bbcode_code(0,$value) .'';
}
6. Најди:

function vbet_handle_bbcode_html(&$parser, &$value) {
7. Додади по:

if($parser instanceof vB_WikiCodeParser) {
return '' . $parser->handle_bbcode_html(0,$value) .'';
}

Следни чекори се опционални - ја користите само ако сте со користење на виртуелни директориумот кој е пренасочен од htaccess да showwiki_proxy.php датотека и само кога ќе се користи vBET оптимизација линкови:.
1. Отвори датотека showwiki_proxy.php
2. Најди:

define('VAULT_FRIENDLY_ENTRY', 1);
3. Додади по:

if ($_REQUEST['language']) {
$_SERVER['REQUEST_URI'] = str_replace('/'.$_REQUEST['language'].'/', '/', $_SERVER['REQUEST_URI']);
}
4. Отвори. Htaccess датотека
5. ПРЕД вики правила додадете ова правило:

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/YOUR_WIKI_DIRECTORY(.*)?$ YOUR_WIKI_DIRECTORY$2?language=$1 [QSA]

6. Промена на владеењето YOUR_WIKI_DIRECTORY на вашата виртуелна вики директориум (во кабина места)

basketmen
09-01-12, 17:40
Јас само што е надграден vbet од 3.3.6, да 3.5.3


После тоа, одеднаш не можам да се создаде нова страница во vaultwiki, го добивате ова грешка порака по кликнување на копчето 'Постави нова Член':


Фатална грешка: Дозволено големината на меморијата 33554432 бајти исцрпени (се обиде да ги распредели 131.072 бајти) во / home / username / public_html / свод / класа / revision.php on-line 33

NB.
- Јас Жаргон создаде vaultwiki нова страница и да добијат погоре порака за грешка, но јас сум се уште може да уредување vaultwiki порака без проблем
- Ако сега ми се оневозможени vbenterprisetranslator производ, може да се создаде нова страница во vaultwiki повторно
- Јас веќе се обидоа да додадете оваа линија во свод / класа / revision.php датотека, по почетокот <PHP, но сепак иста:?
ini_set ('memory_limit, '1024M');
- Јас сум користење на vaultwiki 3.0.13
- Јас веќе се создаде нишка во vaultwiki форум премногу https://www.vaultwiki.org/threads/5265/, ако тие можат да помогнат или да му даде поим од тие страна, па сега јас сум прашуваат дали постои некоја амбуланта корегирање од vbet страна прва за ова. Ова може да помогне на другите земји дека со користење современи vbenterprisetranslator со vaultwiki премногу


regrads
Ричи

r.dziadusz
09-01-12, 23:27
Дали сте се обиделе да ви го зголеми меморијата ограничување на целата вашиот сервер, само бидете оваа опција глобалната?

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations by vBET Translator 4.10.1