PDA

View Full Version: Решени Некои проблеми се менува насоки (РТЛ да Писма) ... И повеќеdacho
25-10-10, 10:59
Постојат неколку проблеми со стил кога ќе се смени јазик:
Мојот систем функционира врз основа на хебрејски јазик (десно кон лево),
кога ќе се промени на една од Vbet превод јазици (на јазикот со: лево кон десно), дизајнот не е во ред, без оглед на соодветна насоки:
(Screenshot-со објаснување - screenshot-со оригиналниот дизајн на ВБ)
треба да знаете дека ако јас го промените јазикот во англиски VB систем, е сега проблемот со стил или насоки (па не ми каже дека тоа плови problem.Because јас не се менуваат CSS од StyleVar

Forum Home проблем: Шапка - статистика лента - Forum List
Стандардниот јазик Дизајн (на хебрејски)
http://p2pic.com/images/headerhe.jpg

По Vbet англиски превод
Имајте во предвид дека е проблем со менување на насоки во насловот и статистика лента .... И листата на форуми
http://p2pic.com/images/headeren.jpg
forumdisplay проблем: копче - тема страница статистика - Алатки - тема листа
Стандардниот јазик Дизајн (на хебрејски)
http://p2pic.com/images/forumdisplayhe.jpg

По Vbet англиски превод
Имајте во предвид дека е проблем со менување на насоки во копчиња
Тема статистика страница
Алатки на форумот
Тема листа

http://p2pic.com/images/forumdisplayen.jpg
Showthread проблем: уште копче - подножјето - И не постои превод за фрази на копчето во брз одговор и allso во Напредно Repply
Стандардниот јазик Дизајн (на хебрејски)
http://p2pic.com/images/showthreadhe.jpg

По Vbet англиски превод
Имајте во предвид дека е проблем со менување на насоки во копчиња
подножјето
превод за фрази на копчето во брз одговор и allso во Напредно Repply

http://p2pic.com/images/showthreaden.jpg
http://p2pic.com/images/advanceden.jpg

dacho
25-10-10, 11:12
Друга работа
Сакам да го исклучите центрирање знамиња и ги организираме во мојот дизајн, таму каде што проектот на знамињата.
Јас не зборувам за локацијата на знамињата Зборувам за тоа, ако тие беа во центарот или лево или десно, и што ќе биде ширина на ДИВ

kamilkurczak
25-10-10, 11:39
Здраво dacho,
Ми треба пристап до вашиот FTP молам.

за знамето стил (од вашиот сајт извор)

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="images/vbet/flags/vbet.css"/>

kamilkurczak
25-10-10, 12:01
ahhh
Го тестираат на мојот vB4 тест форумот и - да има исти резултати како и вас (на vB deafult стил), па ова е бубачка.
Јас ќе се движи оваа тема да пријавување на бубачки.

Сега ние ќе се работи на нашиот тест FTP и сајт па сега јас воопшто не е потребен пристап до твојот форум

Тоа ќе биде фиксна, благодарение:)

kamilkurczak
26-10-10, 15:17
Здраво dacho,

Ние се уште работат на тоа. Забележав дека vBET функција добро читање на насока на форумот (РТЛ) и го заменува точно. Направив многу дневници на тоа.

Јас забележав дека еден од нашите промени $ stylevar не е во употреба. Можеби vB го користат (со старата вредност - десно) пред нашата замена.
Се обидов да се најде друга кука, но без успех. Јас ќе се обидам да го најдете повторно.

Ние се уште работат. Ви благодариме за да трпение.

dacho
27-10-10, 08:00
Ви благодариме за вашиот пост, јас сум уште чека
Запомни дека проблемите што споменав да не се само насоки

Постојат фрази, кои не се преведени со Vbet
Јас имам дадено снимки на екранот изгледа повеќе

vBET
27-10-10, 18:49
Одам да им помогне на Камил со ова прашање и да го провери тоа сега од тест серверот. Јас ќе се справи со текст насоки, а потоа се види друг проблем кој се пишува за. Јас ќе ве информира за резултатите мравка напредок. За жал тоа се уште не е решен - Имаме малку проблем со ова прашање;)

vBET
27-10-10, 20:22
OK, па - мислам дека знам причината. Тоа е затоа што имала не само користи променливи за правци, но од непознати причини, исто така користи за истото постојано LANGUAGE_DIRECTION.

Во моментов, работам на кодот промени за ова. Ве молиме да трпение:)

vBET
27-10-10, 22:59
Не сум направил многу за истрага и се обидуваат да се реши прашањето за многу начини. Во овој момент јас Испрати Службен пребарување на vBulletin тим (Форум Промена на текст насоката во додаток - Проблем ... и уште ќе работи на ова ... Особено јас ќе ги провери css.php фајл како можен извор на ова прашање. Во овој момент имаме доцните ноќни часови во нашата земја, така што ќе продолжи да работи на ова подоцна.

vBET
29-10-10, 18:16
Здраво.

Имам брз лек за вас. Ве молиме имајте во предвид дека на наша страна беше направено повеќе промени, но не треба да се неопходни за брзо решение. Ве молиме потврдете го тоа им помогне со стил прашање.

Брз лек:
1. Отвори датотека / вклучува / vbenterprisetranslator_functions_url_tracking.php
2. Најди:

if (false !== strpos($address, 'css.php') || false !== strpos($address, '.css') || 0 === strpos($address, 'javascript:') || $address == '#' || vbet_isURLIgnored($address)) {
3. Стави пред тоа:


if (false !== strpos($address, 'css.php')) {
return vbet_createURLForAddressNoReplaceOld($language, $address) ;
}


Исто така - за други прашања ве молиме отворете нови теми. Ве молиме имајте една нишка на едно прашање. Ова ќе ни овозможи лесно управување со прашања. Оваа тема има својство реши како наслов прашање е решен. Решение ќе бидат вклучени во следното издание.

dacho
30-10-10, 15:47
Благодарам, изгледа парична казна во прв план. Јас ќе се ажурира ако има понатамошни проблеми во тој контекст

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations delivered by vB Enterprise Translator 4.10.1