PDA

View Full Version: Решени стотици PHP грешкиMOGmartin
20-09-10, 17:14
Здраво,

по неколку дена на работа беспрекорно, приклучокот е денес генерирање на стотици PHP грешки.

доволно да го убие мојот хостинг, кој е на rackspacecloud (cloudsites), така што тешко може да се опише како "не доволно моќни!".

Еве на грешки:

19-сеп-2010 20:25:25] PHP Фатална грешка: Повик за недефинирана функција vbet_global_shutdown () во / mnt/stor1-wc1-dfw1/381384/www.seoforums.org/web/content/includes/functions.php ( 7036): eval () 'd code on-line 2
[19-сеп-2010 20:25:25] PHP Фатална грешка: Повик за недефинирана функција vbet_global_shutdown () во / mnt/stor1-wc1-dfw1/381384/www.seoforums.org/web/content/includes/functions.php (7036): eval () 'd code on-line 2
[19-сеп-2010 20:25:26] PHP Фатална грешка: Повик за недефинирана функција vbet_global_shutdown () во / mnt/stor1-wc1-dfw1/381384/www.seoforums.org/web/content/includes/functions.php (7036): eval () 'd code on-line 2


сите идеи / решенија?

MOGmartin

vBET
20-09-10, 17:38
Checkint тоа ... Ќе даде податоци во неколку моменти.

vBET
20-09-10, 17:44
Ние мора да имаат различни vB4.x верзија од вас, затоа што не гледам никаква кука код во poined линија. Ве молиме пратете ни код aroung линија 7036 од вашиот / вклучува / functions.php датотека.

MOGmartin
20-09-10, 17:58
линија 7036 е оваа:

($ Кука = vBulletinHook:: fetch_hook ("global_shutdown '))? eval ($ кука): false;

и во контекст:


ако ($ vBulletin-> Options ['bbactive'] И! ($ vBulletin-> userinfo ['дозволи'] ['adminpermissions'] & $ vBulletin-> bf_ugp_adminpermissions ['cancontrolpanel']))
{/ / Форум е исклучено и тоа не е некој со администраторски пристап
$ VBulletin-> userinfo ['badlocation'] = 2;
}

ако (class_exists ("vBulletinHook, лажни))
{
($ Кука = vBulletinHook:: fetch_hook ("global_shutdown '))? eval ($ кука): false;
}

MOGmartin
20-09-10, 18:00
PS. нејзините VB4.06

vBET
20-09-10, 18:31
Добро - тоа е веќе решен (Бик дека пред) и ќе бидат вклучени во следното издание.

За брз лек молам:
1. Оди до Admin CP -> Приклучоци и производи -> Plug-in менаџер
2. Најди ги уредувате приклучок "Напиши гости кеш"
3. Додади во почетокот:

require_once(DIR. '/includes/vbenterprisetranslator_functions_hooks.php');

MOGmartin
20-09-10, 19:48
Добро - тоа е веќе решен (Бик дека пред) и ќе бидат вклучени во следното издание.

За брз лек молам:
1. Оди до Admin CP -> Приклучоци и производи -> Plug-in менаџер
2. Најди ги уредувате приклучок "Напиши гости кеш"
3. Додади во почетокот:

require_once(DIR. '/includes/vbenterprisetranslator_functions_hooks.php');

фантастична благодарение!

Јас го направив на надградби, и ќе го следат за да знаете дали проблемот е решен.

Ви благодариме за фантастичната поддршка,

MOGmartin

MOGmartin
21-09-10, 08:19
Можам да потврдам дека местото истрча и во текот на ноќта, и сега е на оптоварувањето на серверот на:

1.10 1.20 1.16

со 105 членови преку интернет, па така работи совршено брзо.

Ви благодариме повторно,

MOGmartin

vBET
21-09-10, 12:40
Голема благодарност за потврда Над мило што сте задоволни со нашите производи:)

linuxtuts
15-01-11, 00:07
Добро - тоа е веќе решен (Бик дека пред) и ќе бидат вклучени во следното издание.

За брз лек молам:
1. Оди до Admin CP -> Приклучоци и производи -> Plug-in менаџер
2. Најди ги уредувате приклучок "Напиши гости кеш"
3. Додади во почетокот:

require_once(DIR. '/includes/vbenterprisetranslator_functions_hooks.php');


Благодарение soooo многу! Барам одговор пред и се страда со овој проблем со месеци.

Ова го поправив!

Благодарам, Брајан Р. Волис

vBET
15-01-11, 21:32
Благодарение soooo многу! Барам одговор пред и се страда со овој проблем со месеци.

Ова го поправив!

Благодарам, Брајан Р. Волис

Само бараат од нас следниот пат;) Ние сме тука за вас:)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Languages translations made by vBET Translator 4.10.1