PDA

View Full Version: Веќе направено Како да ја прескокнете <code> </ code>?



Morgan
17-06-10, 16:19
Здраво, јас сум нов со VBET, и имам програмирање форум .. и ги сите теми имаат <code> </ code> во него, и сакам да ја прескокнете на преведување дека ..

Сите идеи?

мојот форум: www точка programmershere dot com

kamilkurczak
18-06-10, 08:40
Не можам да се репродуцира проблемот, можеби сум постара верзија на форумот. Ве молиме напишете ми го имаат точната верзија на vBulletin, а јас ќе се обиде да го репродуцира на vB верзија како вашиот форум.


овој проблем е најверојатно предизвикано од отстранување на коментарите од страна на приклучок (vBET користи коментари NTA - не tranlated област - за да се опише на полето без превод).

Обидете се да го исклучите овој додаток (отстранување на коментари).
Ве молиме обидете се да се најде во судир со други mods. За да го направите ова, се оневозможи другите mods и остави само vBET. ако грешката не се случи, исклучете го претвори понатаму mods да се види каде е судирот.

Додадено на:
Ве молиме имајте во предвид дека vBET поддржува скокнеш кодот, PHP и HTML bbcodes превод. Ако тоа не е работа на вашиот форум, тогаш најверојатно имате вклучен чистење на HTML коментари (како што е опишано претходно), што е забрането, бидејќи со HTML коментари vBET марки делови на излез која бр Да претпоставиме дека треба да се преведе (што ние го нарекуваме Не е Превод Површина - NTA).

Morgan
18-06-10, 15:33
Благодарение kamilkurczac, но не е проблем ..

Сакам да ја прескокнете преведување HTML содржина внатре <code> тагови

Пример:


Сега: <? PHP функцијата моделирање {echo $ моделирање;}> <code> </ code>
Сега: VBET Преведете што на сите јазици .. Сакам да го задржи на англиски јазик, без превод

се разбере?

Сакам да VBET Прескокни сите текст кој е во <code> </ code> таговите!

vBET
18-06-10, 19:44
Здраво. Жалам за конфузија. vBulletin поддржува код BBCode-от и ќе се пишува за HTML код таг - тоа е извор на недоразбирање.

Ако користите кодот HTML таг во шаблони, тогаш Ве молиме да Измени оние шаблони и го стави целиот код содржина внатрешноста на не преведени област - па го стави помеѓу and

Ако користите кодот HTML таг во мислења, тогаш Ве молиме да Измени оние мислења и промена на кодот HTML таг во кодот BBCode-от.

Ве молиме кажете му дека го решава вашиот проблем.

Morgan
19-06-10, 15:07
може да се погледне во мојот форум

Програмери тука (http://www.programmershere.com)

има 220,000 места со <code>, како би Измени сите нив? : D: D

постои друго решение?

види пример тука

programmershere.com questions-answers/219881-creating-image-php-display-works-saving-file-does-not.html

vBET
20-06-10, 02:09
Во овој момент vBET не го поддржуваат ова, но што можеме. Јас сум се движат вашиот пост со функција барања.

Па сега vBET нема да ја преведе ourputs на PHP, код и HTML bbcodes. Ние не беше никакво барање за да не превод на код HTML таг пред. Поради перформанси ќе направи да се конфигурираат. Ќе бидете во можност да го вклучите опција која ќе ги штити содржината на кодот HTML таг против превод. Тоа ќе бидат вклучени во следното издание:) Поради комплексноста (правиме само истото за HTML тагови сценариото и стил) ние не ќе биде во можност да даде брз лек порано - жал ќе мора да почека за тоа. Но, ние се планира нов vBET 3.x порака на оваа / следната недела и следната vBET 4.x порака во првата недела на идниот месец, па се надеваме дека можеме да чекаме овој кратко време:)

vBET
20-06-10, 15:58
Признаена - ќе бидат вклучени во следното издание:)

Morgan
22-06-10, 03:57
Благодарам многу!

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages supported by vBET Translator 4.10.1