PDA

View Full Version: HTML расчистување



moman
28-03-10, 02:12
Јас претходно користење на приклучок на шеф. Времето 65.000 да се исчисти коментарите во мојот HTML, меѓутоа, тоа не е толку ефикасно како vBSEOs, па решив да го ревидира тоа.

Ја променив условен што ја одредува извршувањето на имала HTML расчистување од:


if(VBSEO_CODE_CLEANUP && !isset($_GET['vbseo_nocleanup']) && !$_POST['ajax'] && !$VBSEO_REWRITE_TEXTURLS)

До:


if(VBSEO_CODE_CLEANUP && !isset($_GET['vbseo_nocleanup']) && !$_POST['ajax'] && !$VBSEO_REWRITE_TEXTURLS && !$_GET['language'])

Дали е ова безбедно за употреба, или ќе се скрши делови од vBET?

vBET
29-03-10, 15:25
Тоа е безбеден, бидејќи да се исчисти само за да не преведени страници.

brubros
08-06-10, 21:54
Значи не дека исто така значи дека поставување имала е "Чистење на HTML код" на Да е безбедно да се постави како тоа нема да влијае преведени страници?

имала admin поставување ...
Чистење HTML кодот?
Изберете 'Да' за да се отстранат непотребните празни карактери и HTML коментари од изворниот код на вашиот форум страници. Ова ја зголемува C2C (Содржина на кодот) сооднос и го намалува страница големини, што резултира со нето перформанси зголемување и намалување на пропусниот опсег се бара.
ЗАБЕЛЕШКА: Ако Коментари (или HTML тагови) во рамките на вашите страници не се затворени соодветно со нивните соодветни крајот тагови, тогаш оваа опција може да предизвика вашите страници да се прикаже правилно. Бидете сигурни дека вашиот шаблони содржи грешки HTML тагови и кодот.

vBET
09-06-10, 11:52
Тоа зависи кога тоа се случува. Ако се работи по vBET приклучок за global_complete кука, тогаш не постои проблем. Ако тоа е работа пред - тогаш ќе се изгубат информациите за она што не треба да се преведе и да се погрешни резултати.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages thanks to vBET Translator 4.10.1