PDA

View Full Version: vBET isue со Google API



wangan
24-02-10, 21:01
Здраво, јас сум админ на еден сајт кој работи бесплатна верзија на vBET2.3.8 неодамна сајт беше блокиран од страна на Google. Сум ги контактиран за ова прашање и тие ми рекоа дека јас треба да додадете userip параметар за снабдување на IP адреса на крајниот корисник во чие име на серверот прави барањето API ако сакам да ми ги деблокира.

Јас би сакал вашата помош по ова прашање како што навистина треба да се поправи ова, ако не може да направи вистински промени барем водич ме во вистинска насока, па можев да се направи промени себеси како што имаат малку ограничен PHP програмирање способност.

vBET
24-02-10, 22:24
Јас веќе имам решение за него за некое време. Јас не се објави во бесплатна верзија, бидејќи како што знам userip е само советува не е задолжително. Јас немам време да направи порака сега, па ве молиме да го следат овој инструкции:

1. отвори датотеката / вклучува / vbenterprisetranslator_functions.php
2. Најди функција vbet_getTranslationURL ($ од, да $)
3. замени целата функција (не само оваа линија) од:


function vbet_getTranslationURL($from,$to) {
global $vbulletin;

if ($vbulletin->options['vbenterprisetranslator_googleapikey']) {
return 'http://ajax.googleapis.com/ajax/services/language/translate?v=1.0&format=html&langpair='.$from.'|'.$to.'&key='.$vbulletin->options['vbenterprisetranslator_googleapikey'].'&userip='.$_SERVER['REMOTE_ADDR'];
} else {
return 'http://ajax.googleapis.com/ajax/services/language/translate?v=1.0&format=html&langpair='.$from.'|'.$to.'&userip='.$_SERVER['REMOTE_ADDR'];
}
}


После тоа Контакт Google. Гледам дека ќе мора да порака 2.3.x наскоро (сите други верзии веќе го вклучи што се сеќавам). Нема време денес - но веројатно ќе биде објавен утре, ако не сакаат да направи се промени:)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Languages translations supported by vBET 4.10.1