PDA

View Full Version: Решени Фатална грешка по 4.2.2 надградба во CMS статии превод



vforum
19-09-11, 11:30
По надградба на 4.2.2 се чини дека треба да се преведе освен CMS статии

само насловната страница на CMS е преведен, други генерира пренасочи грешка

стандардно англиски:

Сигурен извор за bodybuilding информации - Постојаниот мрена кадрици (http://www.muscleadvice.com/content/standing-barbell-curls-272/standing-barbell-curls-189.html)


преведени германски со грешка:



Страната не е правилно пренасочување
Firefox откри дека серверот е пренасочува барањето за оваа адреса на начин што никогаш нема да заврши.

Овој проблем понекогаш можат да бидат предизвикани од страна на оневозможување или одбивање да се прифати
колачињата.



секоја идеја?

vBET
19-09-11, 12:16
Гледам што се случува. Те молам дај ми ги твоето полно htaccess датотека -. Ние ќе ги провери ги правилата се во ред. Ако одговорот е да, тогаш ние ќе треба да се провери тоа на место, но прво ти овозможува проверка. Htaccess

vforum
19-09-11, 19:19


# Use PHP5 Single php.ini as default
ErrorDocument 403 /403.html
ErrorDocument 404 /404.html

RewriteEngine on
RewriteBase /

#RewriteCond %{SERVER_NAME} ^muscleadvice.com$
#RewriteRule ^(.*)$ http://www.MuscleAdvice.com/$1 [R=301,L,QSA]



# vbSEO Sitemap
# RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]
# END

# vBET
# RULES for SEO translation links with vBSEO (have to be included before all rules to vbseo.php)

RewriteRule ^((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ /vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L,R=301]

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]



RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]
# vBET End


vBET
20-09-11, 23:27
Не гледам проблем во. Htaccess. Ве молиме PM ме пристап детали за Твоето админ ЦП и FTP - Јас ќе го провери и поправи го на место.

vBET
22-09-11, 18:15
Готово. Сте имале погрешно поставување на: Линк Тип
Забележете дека кога ќе се ажурира не треба да инсталирате. И инсталирај не е дури и препорачува, бидејќи ќе изгубат кешот и целата вашите претходни конфигурација.

Ве молиме проверете ја се е во ред сега и се потврди.

vBET
23-09-11, 15:32
Потврди премиерот - прашањето се реши:)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages supported by vBET Translator 4.10.1