PDA

View Full Version: Решени некои јазици кршење на формат



MOGmartin
30-06-11, 10:16
Здраво Дечки,

како сте сега доби MS API интегриран сум што му дава уште еден шут, благодарност за тоа;)

Ive reinstalled приклучокот, кон крајот на минатата ноќ и Имам неколку грешки ...
некои јазици работата перфектно:
http://seoforums.org/es/

но некои се чини дека да се пробие на распоред:
http://seoforums.org/de/

нејзините веројатно нешто сосема просто, havent имаа можност да се погледне во него уште, но ако неговата очигледна молам да ме известите!

благодарам

Мартин

vBET
30-06-11, 12:47
Изгледа како да имаш проблем со конекција со преведувачки услуги. Значи:
1. Дали сте со помош на Google или само, исто така, MS преводи? Ако, исто така, MS, тогаш ве молиме проверете резултати кога Google само што е вклучен.
2. Ве молиме користете Google тест и кажам за резултати: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-troubleshooting/413-faq-2.html # post1729
3. Ако се е во ред со Google тест и вие сте најавени како гостин кеш, тогаш Ве молиме да го исклучите гости кеш и проверка на резултатите - можеби имаат кеширани погрешно резултати (не треба да се случи, но вреди да се провери).

Ве молиме даде фидбек.

MOGmartin
03-07-11, 10:02
OK, па после тестирање - неговата 100% на MS API преводи.

кога своите користење на овој API на страница се појавува "скршени". Навистина, всушност, само сакате да ги користите другите API, а не една Google па оваа опција е важно за мене.

Секое совети?

благодарам!

vBET
04-07-11, 07:45
Ве молиме PM пристап детали за Admin CP и FTP. Како што се разбере тоа ќе биде доволно да се постави MS превод да се репродуцира. Ве молиме имајте предвид дека MS превод се смета како бета во vBET па некои прашања може да се случи.

Ние веќе знаеме како да се открие што е во ред и како да се поправи. Најверојатно има некои посебни карактер што не е дозволено од страна на МСП API и ние треба да го анализирам пред да ја испратите. Сепак ние треба Точната содржина за да видите што е во ред, па ве молиме PM пристап детали.

vBET
11-07-11, 02:10
Се уште не се добие пристап детали. Треба да знаеме точната содржина на оваа страница и ќе биде во можност да провери што се Мајкрософт резултати. Инаку не сме во можност да ги тестираат и да ја поправите тоа. Забележете дека ние ќе го провериме тоа во безопасни начин - ние ќе испрати дополнителни излез само за нашите IP адреса. Значи нема друг корисник ќе го види:)

vBET
11-07-11, 03:27
Јас само открив една грешка со Microsoft превод на нашиот тест форумот. Не знам дали е истиот проблем како твое, бидејќи ние не ги доби пристап детали и не може да го провериш. Сепак, ве молиме необработени инструкции подолу.

. Мајкрософт преводи на текстови вклучувајќи ги и "карактер паузи во овој момент за брзо решение ве молиме:
1. Отвори датотека / вклучува / vbenterprisetranslator_class_translator.php
2. Најди:

$translationURL = $this->translationURL.'%22'.$toTranslate.'%22]';
3. Замени со:

$translationURL = $this->translationURL.'%22'.str_replace('%22','%5C%22',$toTranslate).'%22]';
4. Најди:

$toTranslate = $toTranslateTable[$i];
5. Замени со:

$toTranslate = str_replace('%22','%5C%22',$toTranslateTable[$i]);

Ова ќе бидат вклучени во следното издание.

Ве молиме потврдете го тоа беше истото прашање на вашиот форум.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages supported by vB Enterprise Translator 4.10.1