PDA

View Full Version: Мапа на сајтот рачно се лажни или вистински?



Alpha
28-06-11, 14:43
Првиот Сакам да кажам дека vBET за брилијантен производ сметаат дека ова вреди секој цент што чини е Sitemaps се на URL-то точни URL-то е вака:

/forum/ja/vbet-good-stories/719-%E3%82%82%E3%81%86%E4%B8%80%E3%81%A4%E3%81%AE%E3%82%B5%E3%82%AF%E3%82%BB%E3%82%B9%E3%82%B9%E3%83%88%E3%83%BC%E3%83%AA%E3%83%BC.html

или само URL-то е вака:

/forum/vbet-good-stories/719-another-success-story.html

Го прашувам затоа што ова е клучен продажба на точка за мене. Бидејќи адреси вака:

/forum/vbet-good-stories/719-another-success-story.html
во Мапа на сајтот се глупости, бидејќи тие се со користење на 301 пренасочува кон
/forum/ja/vbet-good-stories/719-%E3%82%82%E3%81%86%E4%B8%80%E3%81%A4%E3%81%AE%E3%82%B5%E3%82%AF%E3%82%BB%E3%82%B9%E3%82%B9%E3%83%88%E3%83%BC%E3%83%AA%E3%83%BC.html
да се пренасочат и Sitemaps точниот URL-то не треба да биде погрешно оние. Исто така, сакав да прашам дали се препишува и повторно во Sitemaps форуми URL-то кој го користам само форуми URL не е тема URL-то во Мапа на сајтот многу благодарност за помош PS зошто е истрага со придонес дека е забрането да објавувате линкови до други страници, кога јас не го сторил тоа? Имам испратени само на левата страна на оваа страница

vBET
28-06-11, 14:53
Здраво.

Во овој момент кога ќе се интегрираат vBET со Мапа на сајтот генератор ќе праг не се преведени врски во карта. vBET преведува линкови во вашиот форум, и затоа Google и други пајаци ќе се најде и ќе индексира вашиот преведени страници.

Ве молиме имајте во предвид дека веќе имаме планирано решение за поддршка на производство на карта со веќе преведени линкови (ве молиме погледнете тука за повеќе детали: Ние немаме премиерот за ова сеуште Прво ќе додадеме другите превод мотори поддршка за vBET3.x (сега тоа е само во vBET4.x) и после тоа ќе имплементираат и други функции -. Вклучувајќи и поддршка за превод линкови за Мапа на сајтот генератор. Ве молиме имајте во предвид дека интеграцијата со Мапа на сајтот генератор не е потребно на сите - ова е само помош за Google, кој веројатно ќе го направи вашиот страници индексирани побрзо, сепак тие ќе бидат индексирани, сепак благодарение на Google Роботи,:.

Ако имате било какви прашања ве молиме во иднина само прашајте:)

Alpha
28-06-11, 15:05
wow брз одговор, ви благодарам. Добро тоа е добро што се планира да се интегрираат преведени адреси за карта. Google се стреми за жал само одреден број на линкови кои имаат 301 пренасочи па оваа опција ќе биде многу корисно и важно. Имам на мојот форум без оваа функција околу 26 милиони 301 пренесувања дека Google ќе ме казни, јас ги прочитав низ овде: vbet4-integration-other-plugins/415-sitemap-generator-integration.html Исто така се планира дека ФОРУМИ рачно се внесуваат во Мапа на сајтот? До сега, само темата е рачно да се додава. Имам 1200 Форум теми и 500.000 затоа само Форуми во рачно ми Мапа на сајтот, така ќе биде важно за мене тоа е форум URL во се Мапа на сајтот. Е тоа можно? Последна прашањето. Дали е можно стандардно со целиот форум во еден јазик на друг јазик? Пример. Имам еден германски форум и дека тоа секогаш ќе биде прикажан и за секој на англиски, ова е можно? Затоа што може да направи копии на еден форум на сопствените домени во различни јазици

vBET
28-06-11, 15:16
Во овој момент Мапа на сајтот интеграција постапка не ги вклучуваат додавање на форумот линкови за преведени страници. Се разбира, тоа е можно - само немавме станува збор за тоа пред да не се грижи пред.

Не ми е јасно твоето прашање во врска со форумот јазик. vBET претпоставува дека твојот форум да има еден јазик и преведува на други јазици целосно. Кога вашиот форум е на германски, тогаш по кликнувањето Англиски знаме целиот форум е преведен на англиски - само како можете да видите на нашиот форум. Вие не треба да се направи било копија на форумот. Исто така како копија ќе биде за вас многу скапо - за секој примерок ќе биде потребна посебна дозвола за vBulletin, имала и vBET. Исто така својата содржина во секоја копија ќе се промени независно. Не гледам смисла во сите за тоа. Значи - не справување. vBET се справува со се:)

Секое повеќе прашања:)

Alpha
28-06-11, 15:26
во ред, бидејќи на прашањето, па мислев =) доби германскиот форум (рачно
deutsch.de) И се очекува истата англиски јазик Корисникот може да ја прочитате оваа. Тогаш јас инсталирате vBET и јас во URL-то
deutsch.de Германската верзија и
deutsch.de/en англиската верзија. тоа е во ред ако сакам на германски и англиски јазик корисници заедно да го споделат на форумот. Ако јас, но германски и англиски корисник сака да има свој форум, тогаш тоа ќе биде подобро јас се направи копија на форумот тогаш имам 2 германскиот форуми. еден на домен
deutsch.de за германски и еден корисник на доменот
englisch.com за англиски корисници. Така, на англиски корисникот може да го прочитате стариот германски мислења, на форумот ќе englisch.com треба да се разбира да биде англиски јазик од стандардните. Па имам 2 независни независни форуми има секој свој јазик и своја домен. Се имав идеја јасно? Предноста е. Google не индексира 10.000.000 страници на домен. Но Google индексирани страници од 10.000.000 50 домени ;)

vBET
28-06-11, 15:51
Во тој случај не треба vBET на сите ... Вие само cerate 50 еден јазик форуми. Значи она што за преводи? Ве молиме имајте на ум дека ова ќе биде многу скапо за вас - 50 лиценци за софтвер на vBulletin, а можеби и другите платени додатоци. Исто така 50 табли ќе трошат многу повеќе ресурси (процесорот, меморија).

Исто така, во твојот случај имаш 50 независни одбори - ќе се создаде 50 различни заедници. Со vBET имате предност на веќе постоечките заедница да се интегрираат со луѓе користење на други јазици ... vBET е добра идеја:)

Alpha
28-06-11, 16:36
за жал тоа не е така лесно. Имам еден германски форум кој има 1,5 милиони мислења. Овие работи се разбира на располагање на сите јазици на располагање. Така да се каже основа како база. Знам дека можам да 50 нови форуми само причините што го прави никаква смисла. Што треба да 50 Празна нови форуми причини ако јас немам 1.500.000 постови како содржина? Но само во еден јазик само ;) Оваа содржина е фактор кој сметки може да се размножуваат во различни јазици со превод. Само 100x работи подобро на уникатен домени на кои Управниот тогаш Составувач независно понатамошен развој може. Трошоците фактор е прв ситни прашање. Германската форум има помалку серверот трошоци 100-200 **** заслуга. Кога англиски копија достоинство се постигне само 10% од тоа, сепак, ќе биде профитабилна. Нема форуми на нов сервер трошоците на постојните сервери се недоволно искористени имаат доволно резерви. Тоа ќе бидат направени само лиценца цена. Исто така, јас не сакам 50 форуми одеднаш направи специјални секогаш една по друга ;), но мислам дека сум го нашол решение. во htaccess

#RewriteRule ^([^/]*)$ http://www.englisch.com/en/$1 [R=301,L]


Всушност треба да работат. Но на тема назад во ред јас ќе се обидам да се најде некој кој може да се интегрираат во форуми URL-то е во карта. Тогаш јас ќе купам vBET. Ви благодариме за помош ;) и ви благодарам за оваа одлична програма

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations by vB Enterprise Translator 4.10.1