PDA

View Full Version: Решени VB 4.1.4 и 4.2.3 vbet - хаос



norku
15-06-11, 15:37
Само надгради Vbet 4.3.0 и имаат многу проблеми со "одговорите на тема" уредник страница, 'Уреди мислење', 'Оди Напредно "кога се премине на било кој јазик други форум. Страната е збркана и се чини дека на англиски и на друг јазик измешани заедно на копчињата.

Се обидов да испратите прилог, така што проблемот може да се гледа тука, но не без разлика тоа што го правам.

norku
15-06-11, 16:07
Многу чудно. Ова само се чини дека да се случи на мојот админ сметка. Јас тестирани неколку алијас сметки и тие се во ред ....

vBET
15-06-11, 16:19
Јас проверив го користите сметка податоци што премиерот и јас не најде прашање. Ве молиме опишете точно чекор по чекор како да го репродуцира на вашиот форум.

norku
15-06-11, 16:29
Да, проблемот се чини само за да влијаат на admin сметки. Ве молиме проверете ја вашата PM

Благодарам

vBET
15-06-11, 16:48
Селектирани повторно и се најде само едно прашање - кога јас сум на преведени страница и има некои брз одговор, а потоа откако ќе да Напредно гледам преведени содржина. Ние може да го репродуцира на нашиот форум, па ние ќе се грижи за тоа.

Сепак јас не најде проблем со 'Уреди пост "или" да одговарате на конец. Ве молиме даде точната инструкции како да го репродуцира - чекор по чекор, од, со сметка, почнувајќи од кои рачно.

КС.
Ве молиме чисти нашиот тест пораки / forum/f6/sidecap-good-bad-5103 /

norku
15-06-11, 16:53
Благодарение Михал.

Ќе ти дадам прецизни чекори за тоа како да се репродуцира во неколку минути

norku
15-06-11, 17:01
Ако се логирате за користење на кукла admin сметка пратив и потоа го направите следново треба да го видите на што мислам:

1.
го отворите било кој тема
кликнете на 'да одговарате на конец ", а потоа' Оди напредни" - на CSS е во ред.

2.
Промена јазик со било кој друг јазик со кликнување на знамиња под статистика лента
го отворите било кој тема
кликнете на 'да одговарате на конец ", а потоа' Оди напредни" - на CSS е збркана нагоре (особено под кутија ckeditor)

vBET
15-06-11, 18:08
Јас не ја гледам. Но, не се обратите до инструкции. Која тема сте одговарање - тоа може да е важно. Вие не кажам на кој јазик треба да се префрлат. ЕКЗАКТ значи точно - нема место за зборот "секое". Можеби имаш некои проблем со погрешна превод резултати кеширани или нешто слично. Тогаш не ќе видат што гледате вие се во други конци и друг јазик.

norku
15-06-11, 19:06
Јас бев точно:)

тоа се случува само на admin сметки

што се случува на сите теми

тоа се случува без разлика на јазикот на кој се поставени во вашиот usercp

тоа се случува без разлика на кој знаме ќе кликнете на под статистика лента

Гледам истиот проблем, ако јас се логирате за користење на кукла сметка ви дадов. Јас во собата твое на полски така да нема да видите никаков проблем се додека не кликнете на еден од знамиња (не полскиот знаме очигледно) под статистика лента, а потоа ја видите темата, кликнете на одговор, а потоа на Оди напредни.

vBET
16-06-11, 01:52
Јас бев точно:)
...
тоа се случува без разлика на кој знаме ќе кликнете на под статистика лента

Јас во собата твое на полски така да нема да видите никаков проблем се додека не кликнете на еден од знамиња (не полскиот знаме очигледно)

И тоа е она - јас бев проверка полски: P Како што гледаш - ништо не е очигледно ... Особено кога ќе се напише во истиот пост дека тоа се случува за сите преводи и очигледно не и за полски превод;)

Имам 3 во текот на ноќта во моментов, така што ќе го провери повторно подоцна. Се надевам дека е во ред за вас:)

vBET
16-06-11, 08:21
Јас бев таму во моментов, но пристап до податоци за админ лажни сметка е креирана не работи повеќе.

norku
16-06-11, 10:21
И тоа е она - јас бев проверка полски: P Како што гледаш - ништо не е очигледно ... Особено кога ќе се напише во истиот пост дека тоа се случува за сите преводи и очигледно не и за полски превод;)

Имам 3 во текот на ноќта во моментов, така што ќе го провери повторно подоцна. Се надевам дека е во ред за вас:)

:)

Премиерот е на пат со нови лажни admin

vBET
16-06-11, 16:19
Јас само да го chcked повторно. Јас во споредба внимателно не преведени newreply.php со преведени newreply.php и јас не најде прашање CSS ...

Јас навистина не гледам на ова прашање. Можеби не знам каде да се погледне. Ве молиме обратите инструкции. Чекор по чекор. Без зборови како "Секоја. Само даде точната тема на проектот, точно превод да одат, точната вредност да се напише во брз одговор, пред да се премине на напредни еден. И опишете она што го гледате наопаку, тогаш - откако ќе се премине.

norku
16-06-11, 21:46
:) Ако може само да испраќате неколку слики ...

Верувај ми, јас сум се точно. Проблемот е видлива за мене во сите теми - не е важно кој ќе кликнете на.

Исто со јазик знамиња под статистика лента. Не е важно кој ќе ја одберете.


Ајде да одиме:

Вашиот стандарден јазик е поставен на полски во usercp на кукла admin сметка, па кога ќе се најавите во вас ќе биде гледање форум / PL /

Оди до forumhome и кликнете на некоја тема.

Кликнете на "Edit мислење 'на секој пост

Кликни на 'Оди Advanced'

Треба да се види без проблеми во било која фаза.



Сега,

кликнете на знамето под статистика лента (не полскиот знаме очигледно:))

Оди до forumhome и кликнете на некоја тема.

Кликнете на "Edit мислење 'на секој пост (ќе видите хаос почетокот ...)

Кликни на 'Оди Advanced' за да ја видите целосно разнесени хаос.


Измени:

Можете да го изврши истиот трик преку одговарање на конец, а потоа 'Оди Advanced'

vBET
16-06-11, 22:18
Јас очигледно не се види она што значи ... Но дознав дека сте ја вклучиле опцијата која покажува Google барања и времето на чекање - тоа модифицира резултати само за администратори (додавање информации за Преведете врски пред целиот одговор на податоци), па можеби ова е причината. Ве молиме проверете ја вашата резултати со исклучен опција Преведувачки време на одговор.

Ако сепак се случува тогаш Ве молиме да ме пошта некои снимки на екранот со истакна области кои се во ред. Јас само споредба на секој дел од страницата со резултати со полски и италијански превод и гледам никаква разлика во изгледот. Дали необработени свој инструкции на сметка сте го направиле за нас?

Исто така уште една работа која може да се тука најважното - кој прелистувач го користите? Како што реков ние треба ЕКЗАКТ инструкции. Ние треба да знаете секој чекор што не. Од самиот почеток - па ќе се отвори прелистувачот X. ..
Исто така инструкциите кои ги даде во моментов не се во можност да необработени ... морам да гости што мислиш.
1. Не постои каква било поврзаност наречен "forumhome" на полски превод (имајте во предвид дека претпоставува дека јас сум таму). Кој сакаш да кажеш? Ова што е наречен "почеток" во англиската верзија или "Форум". Ако "Форум" - за што - што го напиша сум со почеток во / форум / pl ...
2. По последниот чекор во 1 дел не може да се направи првиот чекор во 2 дел, бидејќи не постојат знамиња прикажани ...

За "ќе видите хаос почеток" - она што сакаш да кажеш? Ако значи дека содржината на уредник е веќе преведени (не оригиналниот текст), тогаш ова прашање е позната и веќе поправена во vBET4.4.0 (види тука за информации за ова прашање: Ако станува збор за нешто друго, тогаш повторно не знам што е тоа за ...

Ве молиме имајте предвид дека во многу случаи Опис ти дал ќе биде доволно прв пат. Сепак, во случај кога имаме проблем да се види она што клиентите значи и не може да репродуцира тогаш ние мора да знаеме точно работи го прави. Ве молиме да ни обезбедат слики - Можеби ние сме во потрага на прашање, но го пропуштите. Ако ние ќе види нешто друго што на слики тогаш ќе морам да ве прашам повторно за инструкции, но многу точно. Без кратенки. Токму каде и да одите, кои водат кликна (со всушност видливи линк име - на секој превод името ќе биде поинаков). Но, можеби тоа е само еден интернет пребарувач прашање, затоа ве молиме да ни даде името на прелистувачот, кој беше проверка. Ние беше користење на Опера за ова.

norku
16-06-11, 22:34
Здраво,

Не уште е иста. Ако одите на usercp и постави нов стандардниот јазик (било кој јазик) и потоа да го снимите. Што гледате? Ќе знаеш што сакам да кажам со "збрка", кога ќе го видите. Тоа е многу очигледно. Користете Firefox. Користење, односно - уште полошо

vBET
16-06-11, 22:43
Сега јас сум на страница / форум / PL / usercp.php не направи никакви промени и не може, бидејќи не постојат преводи резултати - половина од текстовите се водат за исчезнати. Ова изгледа како да имаат Google врска прашање. Ова она што е веќе прикажани се едноставно веќе кеширани и останатите не може да се преведе, бидејќи на Google врска прашање.

Ве молиме Внеси googletest.php од vBET пакет (во / директориум do-not-upload/tools) на вашиот домен главниот директориум. Оди до прелистувачот, пишуваат рачно YOUR_DOMAIN / googletest.php и да се каже гледате било какви грешки.

Ова е причината зошто јас писмо се обратите линкови каде да одиме - не бев во можност да се види ова прашање на веќе кеширани резултати ако тоа е навистина Google врска прашање и тоа изгледа како.

Те молам кажи кои се резултатите на Google тест. Исто така, ние ќе го проверете и самите кога ќе го имаат веќе на вашиот сервер.

norku
16-06-11, 22:49
Почнувајќи превод тест
Резултатите од тестот: {"responseData": {"translatedText": "powitanie"} "responseDetails": NULL, "responseStatus": 200}
Тест грешка:
Врска време (ms): 47,6909179688

"Точната" е точно само кога проблемот е очигледна. Јас само натоварени на форумот во IE и тоа има големи прашања кои не се на неколку часа пред. Проблемите што е опишано на вас во текот на денот се случува како што ги опиша. Јас бев точно ...

norku
16-06-11, 22:54
Во моментот на проблемот со формата на страната се збркана се предизвикани од менување на вашиот стандардниот јазик со било кој друг. Ќе видите на што мислам ако го правиш тоа со куклата сметка. Одете на вашиот usercp и промена на стандардниот јазик. Зачувајте ја таа опција. Што значи вашиот usercp страница изгледа? Промена на стандардните langiage назад на полски и спаси. Излез usercp и да одат на форумот огласи. Кликнете на шпанското знаме. Одете на било кој пост и се обидуваат да го уреди. Ќе видите на што мислам.

vBET
16-06-11, 23:33
Сте го изгубиле еден важни информации - не бев во можност да се промени корисник стандардниот јазик, бидејќи превод testx се водат за исчезнати - немаше линкови за тоа.

Сте имале скршени кеш. Јас само исклучен база на податоци кешот и пристап КП страница изгледа убаво сега. Јас се покажа повторно и тоа е убаво. Јас само чисти целата кешот да бидете сигурни дека тоа не е кешот прашање.

Ве молиме проверете дали гледаат на ова прашање се опише. Ако да, тогаш ве молиме одете на Admin CP -> vBET Кеш -> База на податоци за Кеш и привремено се оневозможи кеш. Проверете дали гледаат проблем со кеш оневозможено. Свртете кеш повторно.

Според googletest.php немате никаква врска прашања сега.

По чистење кеш јас оценува упатството под пребарувачот Opera (верзија 11.11):
- Од пристап КП Ја променив корисник стандардниот јазик форма полски на германски јазик. Страна изгледа убаво и е во германски превод.
- И тогаш повторно изменета на полски - сепак убаво и на полски превод.
- Отиде во форумот листата на полски превод со кликнување на врската форум во близина на врската ДОМ.
- Вклучен на шпански (со кликнување на знаме).
- Потоа отишол во Тема / forum/es/f6/sidecap-bueno-o-malo-5103 / # post37724 (наслов: SideCap, Bueno o Мало?)
- И кликна опција за Измени пост (на последното мислење). Гледам едно прашање: текст е преведен во Ајакс уредник (како што ја опишавме е веќе решен во 4.4.0), но изгледот е во ред - нема проблем CSS.
- Потоа отишол во Напредно со кликнување на копчето во Ајакс уредник и исто така не гледам проблем со CSS.

ВЕ МОЛИМЕ - одговори на овој пост:
Испратете ни го слики. Кажете кој прелистувач Дали долари ...

Нема смисла за нас да го направи повторно и повторно ... Кога навистина не знаеме што ќе се прави и се уште не необработени нашите инструкции и не ни даде точната инструкции. Значи ние не го спротивна насока - ние ќе ви даде точната чекори што ние ги направивме. Ние тоа го направи во Opera. И ние не најде прашање CSS. Ние дури и во споредба страница за да не преведени страница за да бидете сигурни дека тоа изгледа како што треба и кабина страници изгледа исто (различни текстови, се разбира). Така, сега можете да направите овие чекори се најавени во на сметка ќе ни даде, на пребарувачот Opera и пратете ни екранот со опис што е во ред таму. Затоа што ние не го види: (И ние навистина би сакале да го видите, точно и блиски:)

norku
16-06-11, 23:51
Значи никогаш не сте гледале секој стил прашања освен од една мала грешка (.... текст е преведен во Ајакс уредник (како што ја опишавме е веќе решен во 4.4.0, но изгледот е во ред -. Не прашање CSS)? Сметам дека тешко да се верува. ги видов во Хром, Opera, Safari, IE и ФФ. Гледав во тоа за неколку часа пред започнувањето на конец.

Вие не рече дали сте биле во можност да се репродуцира симптоми се опишани. Дали ги следам моите чекори во пост 19?

norku
16-06-11, 23:59
Мора да одат, но сега сите погледи да се работи повторно. Јас ќе ја следи ситуацијата со кеш во текот на денот утре (денес).

Многу Ви благодариме за времето да се стави во ова, таа вечер М. одлична поддршка како и обично и многу ценети! :)

vBET
17-06-11, 00:23
Значи никогаш не сте гледале секој стил прашања освен од една мала грешка (.... текст е преведен во Ајакс уредник (како што ја опишавме е веќе решен во 4.4.0, но изгледот е во ред -. Не прашање CSS)? Сметам дека тешко да се верува. ги видов во Хром, Opera, Safari, IE и ФФ. Гледав во тоа за неколку часа пред започнувањето на конец.

Вие не рече дали сте биле во можност да се репродуцира симптоми се опишани. Дали ги следам моите чекори во пост 19?.
Тоа не е тешко да се верува на сите - тоа беше доволно што отидов да се нишка којашто веќе беше кеширана (и јас верувам дека прашањето со беше со скршени кеш). Така на овој начин го видов сето она што го претпоставиме да биде.

Искрено - она што јас ќе имаат цел да се направи себе 10 пати повеќе работа ... ;) Поддршката е слободен - Мојата работа е тука за да се реши ова прашање што е можно побрзо. Мене никој не ме плаќа за тоа ти 10 пати повеќе;) Тоа е едноставно - не виде ниедно прашање. Ве молиме како факт.

vBET
17-06-11, 00:31
Мора да одат, но сега сите погледи да се работи повторно. Јас ќе ја следи ситуацијата со кеш во текот на денот утре (денес).

Многу Ви благодариме за времето да се стави во ова, таа вечер М. одлична поддршка како и обично и многу ценети! :)

Велики - Претпоставувам дека за чистење кеш реши ова прашање. Не знам зошто кешот е прекината. Ако тоа се случи повторно, тогаш ние ќе го провериме зошто тоа може да се случи - сега ти овозможува само да се претпостави дека е скршен пред да групно да 4.3.0.

Вие не треба да се следи кеш цело време. vBET 4.3.0 не треба кеш резултати кои отиде со грешка од Google. Дури и ако тоа се случи, тогаш најверојатно корисници ќе нота до тебе и ние ќе се справи со ова. Се разбира дека е мудро да го провериш еднаш или двапати во кратко време:)

Во овој момент прашањето смета решени. Ако тоа се случи повторно Ве молиме, само напиши тука и ние ќе отвори.

Исто така ве молиме, ажурирајте да vBET 4.4.0 Ако сакате да се избегне 3 прашања со vBulletin 4.1.4 нови ckeditor (сите опишани во vBET 4.4.0 белешки за изданието vBET 4.3.0 е објавен пред vBulletin 4.1.4 и тоа не е целосно компатибилен со нов уредник vBET 4.4.0 е (како што знаеме во овој момент;).)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Thanks to vBET 4.10.1 enjoy automatic translations