PDA

View Full Version: Решени Ве молиме проверете мојот форум е во ред?



Cuti Malaysia
01-06-11, 08:03
Здраво .... шеф

1) ве молиме проверете мојот форум, дали е во ред мојот форум (cutimalaysia.my) да ги интегрира правилно со vbtranslator откако ќе се надополни со нова верзија?

2) Мој провајдер хостинг жалат за мене, мојата база на податоци стануваат поголеми откако ќе го користите вашиот приклучок. Како да се реши овој проблем?

vBET
02-06-11, 15:29
Здраво

1. Кога не сум вашиот форум право сега го гледам само празни комуницира. Тоа е како форумот е затворен, но без порака ... Ве молиме потврдете дека форумот е жив и се сврте на.
2. Се разбира, тоа е - сега имате многу повеќе содржини во моментов. Секој превод е кеширана. Можете да го исклучите база на податоци кеш но не се препорачува. Благодарение на кешот на преводи се многу, многу побрзо.

Cuti Malaysia
03-06-11, 16:31
Здраво шеф
Ве молиме проверете уште еднаш мојот форум

1) е vbtranslator е целосно функционално во мојот форум со какво било сомневање проблем?

2) е мојот форум по надградба на новата верзија функционира правилно со други приклучок?

3) I место URL вака за форумот главниот домен ==> cutimalaysia.my / форумот, без http:// дали е во ред? \\

4) Што инфо јас мора да се одржи овде? Форум директориум ==>??

5) следење на рачно надвор форумот директориум. Јас во собата Да. Дали е тоа точно?


P / S: Ви благодариме за вашата иднина објаснување.

vBET
03-06-11, 22:00
Вашиот форумот не работи во овој момент:

Предупредување: require_once (/ home / Максим / public_html / vb_dir.php) [function.require-еднаш]: не успеа да се отвори поток: Нема таква датотека или директориум во / home / Максим / public_html / content.php on-line 2

Фатална грешка: require_once () [function.require]: Не успеав отворање бара "/ home / Максим / public_html / vb_dir.php (include_path ='.:/ usr / lib / PHP / usr / local / lib / PHP ') во / home / Максим / public_html / content.php on-line 2
Ова НЕ е vBET прашање - го пропуштите бара датотеката vb_dir.php молам поправи го.

За вашите прашања:
1. Не може да се каже кога вашиот форум не е работа. Можам да го провериш обично откако ќе извршат дека вашиот форум е повторна соработка
2. Ние не го поддржуваат други додатоци само vBET. Не можам да ви кажам врши други вашиот додатоци работат wel: 1. ние не поддршка на други приклучоци. 2. Не знам што имате инсталирано. 3. Не знам секој приклучок е можно. Ако можете да најдете некое прашање во врска со vBET пишете и ние ќе ви помогнеме:)
3. Не може да се каже, бидејќи твојот форум не е работа. Дали сте користење на под-домени во твојот форум?
4. Не знам, бидејќи твојот форум не е работа. Ако сте користење на форумот поддиректориум во форумот URL потоа ќе се стави таму форумот директориум. Тоа е јасно опишани во параметар опис.
5. Не знам, бидејќи твојот форум не е работа. Дали сакате да се преведе секоја страници надвор од форумот директориум? Ако да, гнида треба да биде вклучен, ако не - да го исклучите.

КС. Знам дека не е објаснување што се очекуваше - ако не ќе видиме работат форумот Не можам да ви кажам детали. Дозволете ми да знам кога ќе биде функционален.

Cuti Malaysia
04-06-11, 16:04
Ха, ха ... sorry2. Можам да направам проблеми вчера

Здраво шеф
Ве молиме проверете уште еднаш мојот форум

1) го гледам само одреден јазик што ги изберете да ги користите за да превод се работи, но да стане мудар кога ќе кликнете на други табот, како дома јазичето за пример.
За целокупната ми vbtranslator не работи правилно. Како да се реши овој голем проблем?

2) Да. Јас го користам cutimalaysia.my / форумот да ставам софтвер на vBulletin форумот. И vabdvanced cmps е мојата почетна страница, cutimalaysia.

3) За vBET меморијата (бета верзија). Што во е најдобар и препорачува? Memcache? XCache? EAccelarator? АПЦ?

P / S: Ви благодариме за вашата иднина објаснување.

vBET
04-06-11, 20:32
OK. На форумот работи, но сега преводи не. Како гледам преводи линкови се погрешни / форум / е поставена има два пати ... Па имате погрешни поставки.

Мислам дека најлесниот начин ќе биде да се PM ме пристап детали за Твоето админ ЦП и FTP. Потоа можам да провери на местото.

1) Ве молиме PM пристап детали ќе го провериме твојот конфигурација.
2), сепак, постои нешто погрешно во вашата конфигурација бидејќи превод Линкови под знамиња се скршени - двоен / форум /
3) Не мислиш дека било конкретно решение - не правиме реклама за оние кеш технологии. Ве молиме најдете најдоброто решение за вас. Имајте на ум дека некои од овие решенија не се само кешира но исто така и пре-компајлери, што го прави вашиот PHP многу побрзо - за детали проверете овие технологии во нивните страници или форуми посветен за php

vBET
06-06-11, 01:42
Ви благодариме за пристап детали.

Прашањето со прекинати врски е поради вашата погрешна конфигурација. За параметар форумот директориум, ќе се постави (без празни места)

Http: / / cutimalaysia .my / форум
Онаму каде што е јасно опишани:

Ако вашиот форум не е поврзано со домен, но тоа е во некои директориум кој е вклучен во рачно, тогаш мора да го постави тука. Намести со "/" на почетокот и без "/" на крајот, односно "/ форумот
Можете дури и да има јасен пример ... Затоа ве молиме да се постави таму соодветната вредност - за вашиот форум е / форум

Исто така - зошто да поставите било која вредност за форумот главниот домен? Дали сте користење на под-домени во твојот форум? Ако одговорот е да - Те молам дај ми барем еден пример на под-домени се користи на вашиот форум. Ако не, тогаш Ве молиме чиста вредност за овој параметар. Тоа е јасно опишани:

Поставете ја само ако се користи под-домени во вашиот форум.

Исто така - не сте во собата соодветни vBET правила во htaccess во директориумот на вашиот форум.. Ова е потребно доколку сакате да го користите оптимизација линкови. Овде ќе се најде точната инструкции за ова:

Исто така - кога форум превод ќе биде веќе работат (прво провери пред да замине за следните чекори) што треба да направите уште 2 работи:
1. Интегрирајте имала да се преведени линкови (види readme.html во vBET пакет за инструкции)
2. Дозволете да се преведе страници надвор од форумот директориум (вашата главна страница е надвор и поради тоа што не е форум треба посебен интеграција) - тука ќе најдете инструкции како да го направите: http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/vbet4-troubleshooting / 413-ЧПП-2.html # post1546

Набрзо - ти не направи потребните чекори. Ве молиме имајте во предвид дека ние ќе ви даде одговори тука за слободен - да можете да го направите сами сосема бесплатно. Сепак, ако сметаш дека тоа не е вашата област, тогаш можат да ни плати $ 30 за интеграција: http://www.vbenterprisetranslator.com/integration-service.php

Ако сакате да го направите тоа сами - сите инструкции се обезбедени, молам само необработени точно дадени инструкции. Исто така ги споделите со нас, кога ќе заврши и се опише резултати.

vBET
09-06-11, 01:29
Што е напредок? Дали ви е потребна други совети?

vBET
15-06-11, 16:31
Испрати премиерот и е-мејл - уште чека одговор. Ваши решенија веќе се опишани - Ве молиме необработени оние и да даде одговор за резултатите.

vBET
28-06-11, 16:46
Се уште има вашата конфигурација се урна и се уште не се никаков одговор од вас. Јас само ќе испрати порака од вашиот форум. Ние навистина сакаме да ви помогне:)

vBET
11-07-11, 02:03
One More Time ви Испрати порака од вашиот форум. Вие не направил никакви промени на сите - твоите преводи се уште скршени. Ние навистина сакаме да ви помогне:) - ве молиме контактирајте со нас.

vBET
06-08-11, 19:20
Работа сега.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translated to other languages supported by vBET Translator 4.10.1