PDA

View Full Version: Решени Екстра додадени Членски групи Членски групи



Simon Lloyd
12-05-11, 15:00
Здраво, Дали ние навистина треба да имаат 60 (носталгичната) нови Членски групи?, Тоа нема да биде апсолутна болка минува низ секој еден промена на дозволи за мојата mods и хакови.

Може ли да се ослободи од нив?

kamilkurczak
12-05-11, 15:22
Здраво,

Можете ли да објасните подобро? Членски групи? мислиш - vBET јазик Членски групи?.
Што значи тоа месо, дека корисниците може да го промени vBET опции?

Благодарам

Simon Lloyd
12-05-11, 15:27
Здраво Камил, благодарение на одговор, кога надградба на 3.4.0 за vb3.8.6 сфатив дека секој јазик сега има свој членска група во Admincp> Членски групи Членски групи> Членска група Менаџер и повеќето од нив имаат средно корисници, проблем е да имам некое измени и хакови додадени кои бараат администраторите да го поставите дозволи на Членска група, па сега морам да одам на секој еден да го исклучите сите дозволи.

Тоа само се чини дека overkill да се стави секој од корисниците во средно членска група, што е поентата на тоа?

kamilkurczak
12-05-11, 20:20
Здраво,

vBET прави групи автоматско и корисниците се додаваат Членски после поставување на главен јазик (јазикот на корисникот во usercp).


"have some modifications and hacks added which require admins to set the permissions per usergroup"
Јас не го разбирам, може да се објасни подобро?

Simon Lloyd
12-05-11, 20:34
Имам mods или хакове од vb.org и некои сопствени оние, на пример имам една што се вика VB пост шаблони и во некоја членска група подесувања за секој членска група ќе се постави дали можат да го користат современи и она што одредени делови на Министерството за одбрана им се на располагање , сите нови кориснички групи кој vbet додадени имаат дозволил да им се овозможи употреба на овој мод, но тие не треба да биде дозволено, имам речиси завршена минува низ сите нив исклучување на сите овие дозволи тоа е вистинска болка. Зошто тие треба да се стави во групи на прво место?

kamilkurczak
12-05-11, 21:56
тука имаш оваа опција опишани:


Второ - vBET групи не се поврзани со било кој дозволи па можеби ова е вашата МО грешка, но не можам да кажам за сигурно.

Те молам дај ми име на еден од mods и рачно на оваа МО (треба да се бесплатно) и ќе го провериш на мојот тест форум (се разбира - пишува како да се репродуцира тоа, чекор по чекор)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Integration with translations by vBET Translator 4.10.1