PDA

View Full Version: Автоматски преведени страници VS содржина на Google насоки



StarBuG
30-03-11, 20:20
---
Администратор Забелешка: Овој пост вклучува лажни информации за Google изјава за автоматски преведени содржина. Исто така во соопштението не се однесува на vBET. Ве молиме погледнете тука за повеќе детали:
За жал јас бев на одмор кога пораката е создадена и многу на погрешни информации се вклучени во оваа тема - тоа е причината зошто корекција е вклучен овде.
---

Здраво

Сакав само да знаете дека Мет Cutts рече дека авто преведување веб страни паѓа во рамките на нивните "автоматски генерирана содржина" насоки кои се казнети од Google панда ажурирање.

Па само како предупредување можеби ќе сакате да ја преиспита додавајќи сите преведени страници на вашиот карта.

Всушност можеби ќе сакате да се разгледа за да го блокираат Google од листата автоматски преведени на сите јазици на robots.txt преку.

Тука е видео: YouTube - Како да се справи со локализирани содржини? (Http://www.youtube.com/watch?v=GyWx31GeQWY)

Со почит

StarBuG

norku
30-03-11, 21:49
Упс ... се чини прилично јасно дека Google не сакале што Vbet не тогаш. Зошто Google сè уште индекс авто-преведени страници иако? Не дава никаква смисла.

StarBuG
30-03-11, 22:16
Затоа што кога го посетува страници што не знае дека тие се автоматски преведени.
Тие се чуваат во нашата база и да не се служи преку нивните API до Роботот.

Тоа е сосема во ред што vBET не сепак во смисла повеќето луѓе се обидуваат да го користам.

Тоа е превод функција која им помага на луѓе кои зборуваат различни јазици да се разбере вашата содржина.
Сепак тоа не е начин да се размножуваат вашата страница содржина.
Ако користите на тој начин Google ќе го гледаат ова како низок квалитет "автоматски генерирана содржина" и казнување на вашиот сајт за тоа порано или подоцна.

norku
31-03-11, 08:48
Благодарам.

Камил,

Може ли само ја потврди ве молиме дека ако сакам да Vbet работи на мојот форум, но не сакаат Google да видите автоматското преведени Страници со врски што ми треба само да го направите следново:

1. Внесете "Забрана: / форум / XX /" во robots.txt каде што xx означува странски јазик (а) во употреба на мојот форум

2. Обратно чекори во ова мислење за интеграција Мапа на сајтот:

3. Повторно се генерираат и повторно да го достави карта.

kamilkurczak
31-03-11, 12:34
Да. Ако забраните вашите страници за google ботови - ќе имате страници не се индексирани од Google.
Се разбира, ако обратна сите промени од Мапа на сајтот - исто - не Страна индексирани.

се разбира веќе имате страници индексирани од Google вие треба да ја новата карта.
****
Додадено од Michał Podbielski:
Вие не треба да го блокира секој преведени содржина, видете:

norku
31-03-11, 13:15
Ви благодариме Камил. Мислам дека тоа е вистински срам дека Google не сакале содржина е генерирана за овој начин. Јас мислам дека тие треба да направи исклучок за форуми, бидејќи Vbet е фантастична идеја, па дури и во кратко време имав целосно работат видов подобрување во мојата статистика. Сите не се губи, иако се разбира, бидејќи навистина паметна дел од Vbet - дека странските јазик може да учествува на форумот во својот јазик - е, се разбира уште е таму.

tavenger5
31-03-11, 14:00
Велика Британија, е Google на крајот ќе само капка оние преведени страници? Ако тоа се случи, се прашувам дали тоа ќе влијае на рангирање на мајчин јазик страници?

MOGmartin
07-04-11, 11:31
Велика Британија, е Google на крајот ќе само капка оние преведени страници? Ако тоа се случи, се прашувам дали тоа ќе влијае на рангирање на мајчин јазик страници?

Google се чини дека се отстранети VBET страници сега: ве молиме погледнете го дискусија на мојот блог.

Јас лично не мислам дека овие страници се spammy, тие имаат легитимна цел ...
Изгубени во преводот: Google algo Ажурирање 2010/06/04 | оптимизација Блог од SEOforums.org (http://seoforums.org/seo-blog/google-translation-algo-update-06-04-2010/)

vBET
07-04-11, 14:41
Здраво

Сакав само да знаете дека Мет Cutts рече дека авто преведување веб страни паѓа во рамките на нивните "автоматски генерирана содржина" насоки кои се казнети од Google панда ажурирање.

...

Тука е видео: YouTube - Како да се справи со локализирани содржини? (Http://www.youtube.com/watch?v=GyWx31GeQWY)


Тоа не е вистина. Ве молиме погледнете го видео уште еднаш. Тој рече дека тоа може да се применува автоматски генерирана содржина насоки, а потоа тој кажува за погрешен впечаток кога страница не е целосно читлив за луѓе. Значи, навистина Google роботи не се во можност да се разгледа ваквите страници како авто генерирани содржини а тоа може да се направи само човекот и само ако е превод, дури и не недела, но сосема се урна, бидејќи има преведени страници сам по себе е многу добар што е опишан во филмот на контекст како URL-то би требало да изгледа потоа.

Исто така сакам да ги смири сите наши корисници, кои што рече Мет Cutts за автоматско преводи кои може автоматски паѓа на Google генерирани содржини насоки не се однесува на vBET. Тоа е затоа што:
1. Мет јасно вели дека се зборува за едноставна превод на целата содржина, и vBET не преведува целата содржина - тоа спасува кориснички имиња и во други области, ако се означени како не за превод за vBET.
2. vBET не е за автоматски превод, но за поддршка на мулти-јазична заедница, каде што секој може да напише на свој јазик во истата нишка. Значи уште еднаш тоа не е само едноставен превод на целата страница, и тоа не е за автоматски превод, но за мулти-јазична заедница.
3. Преводите се се направени од страна на Google која сама по себе е многу добар квалитет и како Мет јасно изјави дека таквите преводи може да се третира како авто генерирани содржини само ако тие се навистина не читливо.

Па се надеваме дека нашето корисниците се чувствуваат подобро:) За да се избегне лоши чувства и одбивајќи оние кои не се чита целата теми само заглавија јас ќе се промени насловот на оваа тема. Со целосно почитување на авторот - тоа го правиме само за да се избегне недоразбирање, бидејќи тема претпоставува нешто многу лошо што ние веруваме дека не е точно. Се надевам дека е во ред за авторот:)

vBET
07-04-11, 14:47
Благодарам.

Камил,

Може ли само ја потврди ве молиме дека ако сакам да Vbet работи на мојот форум, но не сакаат Google да видите автоматското преведени Страници со врски што ми треба само да го направите следново:

1. Внесете "Забрана: / форум / XX /" во robots.txt каде што xx означува странски јазик (а) во употреба на мојот форум

2. Обратно чекори во ова мислење за интеграција Мапа на сајтот:

3. Повторно се генерираат и повторно да го достави карта.

Вие не треба да го блокираат било кој од преведени содржина! Ве молиме погледнете го филмот уште еднаш - ова целиот филм е за тоа како да го именува URL-то кога ќе се преведе содржината, па така имаат преведено содржина е совршено чисто за Google!

Забелешката за автоматски преведени содржина не се однесуваат на vBET и StarBuG пишуваат лажни информации дека се смета за содржината дуплирање она што не е точно (тоа може да биде, а не "е", и тоа не може да се однесуваат на vBET) - види мојот претходен пост.

vBET
07-04-11, 14:52
Ви благодариме Камил. Мислам дека тоа е вистински срам дека Google не сакале содржина е генерирана за овој начин. Јас мислам дека тие треба да направи исклучок за форуми, бидејќи Vbet е фантастична идеја, па дури и во кратко време имав целосно работат видов подобрување во мојата статистика. Сите не се губи, иако се разбира, бидејќи навистина паметна дел од Vbet - дека странските јазик може да учествува на форумот во својот јазик - е, се разбира уште е таму.

Ова не е вистина дека Google не сакале таква содржина. Ова е за сите недоразбирање, бидејќи на лажни информации кои StarBuG стави тука. Ве молиме погледнете и слушнете внимателно филм. Овде можете да го опиша повеќе:

vBET
07-04-11, 15:05
Google се чини дека се отстранети VBET страници сега: ве молиме погледнете го дискусија на мојот блог.

Јас лично не мислам дека овие страници се spammy, тие имаат легитимна цел ...
Изгубени во преводот: Google algo Ажурирање 2010/06/04 | оптимизација Блог од SEOforums.org (http://seoforums.org/seo-blog/google-translation-algo-update-06-04-2010/)

Јас го прочитав твојот блог. Како гледам тоа е реакција на последниот ден информации. Ве молиме имајте предвид дека според мое мислење не е поврзана со преводи. Особено што само проверени и гледам дека твојот форум е индексирано во други јазици: Мапа на: оптимизација Форум + оптимизација Блог оптимизација и Tools@seoforums.org (http://seoforums.org/de/)

Па бидејќи гледам дека вашата преведени страници се индексирани Претпоставувам дека тоа беше само некои привремен проблем можеби дури и Гугл аналитикс страна, но дефинитивно не се поврзани со vBET. Можете ли да се опише она што се случува сега?

MOGmartin
07-04-11, 17:08
Мате - Im голем фан на вашиот приклучок и јас сум го направија случај со Google дека тоа не е автоматски Преведете спам.

Со тоа - погледнете во мојот блог пост (http://seoforums.org/seo-blog/google-translation-algo-update-06-04-2010/).

На VBET автоматски преведени страници се стартува од индексот пријателот.

Мој предлог: се користи различни API или барем даде опција да. Не постои начин на кој Google може да се открие дека страните се автоматски преведени ако преводот е доволно добро.

Некои јазици како шпански работата многу добро, некои воопшто не.

MOGmartin
07-04-11, 19:27
Јас го прочитав твојот блог. Како гледам тоа е реакција на последниот ден информации. Ве молиме имајте предвид дека според мое мислење не е поврзана со преводи. Особено што само проверени и гледам дека твојот форум е индексирано во други јазици: Мапа на: оптимизација Форум + оптимизација Блог оптимизација и Tools@seoforums.org (http://seoforums.org/de/)

Па бидејќи гледам дека вашата преведени страници се индексирани Претпоставувам дека тоа беше само некои привремен проблем можеби дури и Гугл аналитикс страна, но дефинитивно не се поврзани со vBET. Можете ли да се опише она што се случува сега?

страниците се уште се индексираат, но тие не се појавуваат за сите пребарувања.

Нејзината 100% не привремена ГА прашање, а не преведени (т.е. нормално) страници не го изгубиле секое пребарување со волумен.

(Скоро) 100% од обемот на пребарувањето оди на VBET страници престана.


Не ме сфаќајте погрешно - јас сум 100% на страна тука, прашање е, Google не е.

Исто така - не велам дека приклучок VBET е виновен или скршени - се уште работи многу добро и е одличен додаток. Google сепак најавија дека тие го третираат овие страници како autogenerated, и како такви не се испраќање на секое пребарување со волумен.

Јас ќе се ажурира вас и мојот блог по неколку дена.


Некои ингеренциите за вас: јас сум професионален оптимизација, се за 6 години, јас зборувам редовно на конференции - Јас не сум некој кој зборува со "половина знаењата" или недоразбирање за тоа како Google работи.

MOGmartin
08-04-11, 11:54
Тука е обновено сообраќај статистика.

@ Hilinebuilders тука е обновено графиконот. Исто така се гледа на иста ... на Twitpic (http://twitpic.com/4i8zwr) 3


Материјал цел: Јас, исто така имаат сајтови Powered by WP-робот во WordPress кои го користат Google Translate API. Тие, исто така, беше погодена во исто време и изгубени 100% од своите сообраќај.

norku
08-04-11, 16:20
Ви благодариме за нови информации chaps. Јас пристап мојот преведени страници на 30 март, а потоа одлучи да се јават на промени неколку дена подоцна, па јас сум имал Vbet работи нормално повторно за една недела сега. Јас само проверив мојот слетување страници и посетители и може да се види нема значителен пад во активност за Vbet-генерирани содржини. Нештата се чинат нормални тука, но јас ќе го следи статистика и ако го гледам Vbet страници се намали јас ќе пост тука.

MOGmartin
08-04-11, 16:28
Ви благодариме за нови информации chaps. Јас пристап мојот преведени страници на 30 март, а потоа одлучи да се јават на промени неколку дена подоцна, па јас сум имал Vbet работи нормално повторно за една недела сега. Јас само проверив мојот слетување страници и посетители и може да се види нема значителен пад во активност за Vbet-генерирани содржини. Нештата се чинат нормални тука, но јас ќе го следи статистика и ако го гледам Vbet страници се намали јас ќе пост тука.

Нејзините не активност (т.е. посетители) кои треба да се погледне, нејзините целни страници, односно сообраќај, што Google испрати на овие страници.

на активност е совршен, приклучокот VBET е совршен, прашањето не е Google испраќање на сообраќајот на страници создава (што е голем дел од вредноста на приклучок за мене)

norku
08-04-11, 17:19
Како што реков, јас проверив на слетување страници и гледам нема голема разлика. Мое е мал форум и јас сум само користење на vbet за неколку недели, но моите резултати не покажуваат пад во моментот.

Измени: Не можам да испратите слики тука, но јас сум во потрага на графикот тука (филтрира како твое е) и тоа покажува постојан искачување. Можеби ќе видите пад на следната ажурирање, но секако за сега не гледам probs.

vBET
09-04-11, 19:54
Мате - Im голем фан на вашиот приклучок и јас сум го направија случај со Google дека тоа не е автоматски Преведете спам.

Со тоа - погледнете во мојот блог пост (http://seoforums.org/seo-blog/google-translation-algo-update-06-04-2010/).

На VBET автоматски преведени страници се стартува од индексот пријателот.

Мој предлог: се користи различни API или барем даде опција да. Не постои начин на кој Google може да се открие дека страните се автоматски преведени ако преводот е доволно добро.

Некои јазици како шпански работата многу добро, некои воопшто не.

Исто како што напишав јас чита твојот блог веќе:) И јас го напиша дека сум ја видите вашата преведени страници од vBET индексирани во googe. Види себе - само напиши на Google пребарување:
site:http://seoforums.org/de/
Значи тие не се стартува од индекс, или можеби јас не разбирам што сакаш да кажеш ...

vBET
09-04-11, 20:21
страниците се уште се индексираат, но тие не се појавуваат за сите пребарувања.


Ова не е вистина. Јас само Испрати ова пребарување на Google:

wenn ich tat Blog-Posting zu diesem Zeitpunkt eine Sache in meinem Kopf kommen. Was ist Haupt-Unterschied zwischen Autoblog und spamblog
Резултатот е само една и тоа е вашиот сајт на страница преведени од страна на vBET.


Нејзината 100% не привремена ГА прашање, а не преведени (т.е. нормално) страници не го изгубиле секое пребарување со волумен.

(Скоро) 100% од обемот на пребарувањето оди на VBET страници престана.


Не ме сфаќајте погрешно - јас сум 100% на страна тука, прашање е, Google не е.

Мило ми е што ви се допаѓа vBET:) Ова не е за тоа кој е на која страна. Ние само треба да го провери сите информации што може да биде пресуден за нашите корисници. Особено ако тоа е толку важно информации се допаѓа ова. Значи ние само треба да се поправи секој исказ кој може да даде лажна импресија на vBET корисници за неговата употребливост.

Тоа е причината зошто ние се провери дали тоа е вистина дека вашиот преведени страници се отстранети од индекс. И сега ние се провери дали тоа не е можно да се постигне оние од пребарувањето. И во кабина случаи резултатите се добри - тоа значи дека вашите страници се индексираат и се достапни од пребарувањето.

Забележете дека ако вашиот сообраќај за преведени страници е понизок дека пред тоа би можело да биде добро да се споредуваат вашите позиции во Google индекс, што е многу важно за сообраќај од пребарувања. Можеби затоа што на Google промени некои од вашите страници испраќам во индекс. Тоа може да биде привремено или за подолго време. Тешко да се каже.


Исто така - не велам дека приклучок VBET е виновен или скршени - се уште работи многу добро и е одличен додаток. Google сепак најавија дека тие го третираат овие страници како autogenerated, и како такви не се испраќање на секое пребарување со волумен.

Јас ќе се ажурира вас и мојот блог по неколку дена.

Ви благодариме за Забелешка. Се разбира, ние исто така треба да се провери таквите информации анализа не е vBET грешка или не. Ова е да се обезбеди одличен производ за нашите корисници и како едно од нашите корисници се надеваме дека се радува што ние го третираат сериозно и проверка се исто така и од страна на vBET потенцијалните грешки.

Ние ќе ги почекаме за ажурирање.



Некои ингеренциите за вас: јас сум професионален оптимизација, се за 6 години, јас зборувам редовно на конференции - Јас не сум некој кој зборува со "половина знаењата" или недоразбирање за тоа како Google работи.

Ние никогаш не укажуваат на тоа дека не знаете што се пишува за. И навистина жал ако се како впечаток. Ве молиме имајте предвид дека ова не е приватен разговор, но јавноста одбор па ние мора да ги содржи сите битни информации, дури и ако мислиме дека знаеш за тоа, бидејќи тоа е исто така и за целата нашето општество. Значи, ако видите некои очигледни информации за вас, тоа е само затоа што се грижат за сите наши корисници да се разбере повеќе на оваа тема:) Се надевам дека е во ред за вас - ако не можете да се префрлат на приватен разговор со нашиот персонал:)

vBET
09-04-11, 20:37
Тука е обновено сообраќај статистика.

@ Hilinebuilders тука е обновено графиконот. Исто така се гледа на иста ... на Twitpic (http://twitpic.com/4i8zwr) 3


Материјал цел: Јас, исто така имаат сајтови Powered by WP-робот во WordPress кои го користат Google Translate API. Тие, исто така, беше погодена во исто време и изгубени 100% од своите сообраќај.

Вид на глупаво прашање - каде што може да се стави ова филтри во анализатор? Јас само го направи брза проверка и не го најдете - веќе знаете каде па јас би сакал да безбедно некое време за потрага:)

Ние сме за тоа и проверка на тоа. Се чини да бидат индивидуални - Некои форуми видите некои не, како тенденција. Во тоа време ние не сме во можност да утврди која е причината. Само во случај за enyone кој има таков проблем - Ве молиме бидете сигурни дека ќе не блокира сите преведени страници на robots.txt

MOGmartin
11-04-11, 11:57
Вид на глупаво прашање - каде што може да се стави ова филтри во анализатор?

Не probs Михал,

нејзините: Содржина -> Најдобар слетување страници
Филтер: страници, кои содржат овој стринг:



Ажурирано слика со најновите статистика, и може да се види во левата колона, каде што во извештајот е:

Twitpic - споделување на фотографии и видеа на Твитер (http://twitpic.com/4jl0oo)


Ве молиме бидете сигурни дека ќе не блокира сите преведени страници на robots.txt

Материјал цел - не го блокираат сообраќајот во кој било начин;)

Само да RE државата:
Не верувам дека приклучок vbet е скршен. Таа се уште го прави токму она што нејзините рекламира како - луѓето се уште можат да го користат преведени страници 100%.

Единственото прашање е дека Google престанаа испраќање на сообраќај кон овие преведени страници. Како што проклето тешко да стапало на преведени страница доколку тоа е добар превод, јас сугерираше дека ќе се приклучи на Јаху Преведете API.

Јас би залог добри пари дека тоа ќе го направи тоа многу потешко за google да ги филтрираат на индексот.

Само да RE државата, како и:
Не велам овие страници се де-индексирани .... Тие едноставно не се враќаат во резултатите од пребарувањето, кога тие се користат да биде.

tavenger5
11-04-11, 15:46
Ви благодариме за обезбедување на увид MOGmartin. Јас гледам една капка во vBET преведени страници, како и, но тоа не е толку драматична како и твое. Разликата е околу 25% од претходната недела. (26 Март - 1 Април VS 2 АПРИЛ-8 април)

vBET
12-04-11, 12:54
Јас ќе ви испратиме подетални информации преку часот во следната serveral дена ...

Ве молиме погледнете овој член:
technospot.net / блогови / стратегија-отстрани машина преведени-страница Googles-индекс /

Во овој момент не гледам вашата лиценца - Ве молиме PM лиценца детали побрзо. Ако не се лиценцирани корисник, тогаш не платиле vBET верзија. Ве молиме испратете лиценца информации.

За врската - не е повторно препорака да се оневозможи слаба автоматски преводи кои не може да се разбере од страна на човекот.

Препорачуваме да не дозволуваат автоматски преводи да се индексираат. Автоматски превод не секогаш смисла и би можеле да се гледа како спам. Уште поважно, на точка за изработка на повеќејазична веб-сајт е да се постигне поголема публика со обезбедување вредна содржина на неколку јазици. Ако вашиот корисници не можат да разберат автоматски превод или ако таа се чувствува вештачки да ги, треба да се запрашате дали навистина сакате да го претставиме овој вид на содржина со нив.
Google преводи се многу добри и читливо, па нема проблем со нив. Па што да се направи јасна - се препорачува за да се оневозможи САМО преводи кои не може да се разбере од страна на човекот. Ние сме обезбедување на поддршка за луѓе пишување во различни јазици и преводи навистина добро. Значи ова не е за Google преводи од vBET.

Мислам дека во паника и без детални читање на Google изјави имаме тука многу недоразбирања. Значи да биде јасно:
1. Преводите се во ред за Google
2. Google не ми се допаѓа слаба автоматски преводи кои не се читливо
3. Ја дури и слаби автоматски преводи не е забрането, но само не се препорачува
4. Висока вредност автоматски преводи се во ред за Google
5. vBET обезбедува Google преводи кои имаат многу добар квалитет и се читливо

vBET
12-04-11, 13:15
Не probs Михал,

нејзините: Содржина -> Најдобар слетување страници
Филтер: страници, кои содржат овој стринг:



...

Само да RE државата, како и:
Не велам овие страници се де-индексирани .... Тие едноставно не се враќаат во резултатите од пребарувањето, кога тие се користат да биде.

Благодарам Јас ќе си игра со него и да го провери некои од нашите форуми.

За повторно државата - како што ви покаже тука Google враќа страница во резултатите од пребарувањето. Мислам дека може да има помалку бараат записи поради промени во индекс позиција, но дефинитивно вашите страници се уште се во индекс и се врати во резултатите од пребарувањето.

Ние ќе ги направиме некои сопствени истраги - исто така ја ценат својата иднина влез ако дознаете нешто повеќе за ситуацијата на вашиот форум во Google индекс.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Languages translations supported by vBET 4.10.1