PDA

View Full Version: Решени Чудно барања на Google API на главната страница



mosh
01-02-11, 14:55
Здраво Пред извесно време имав проблем со кој преведувачот (верзија 3.3.6). Се испостави дека Google го блокираше мојата IP адреса на еден од серверите (понекогаш преведувач преведува, понекогаш враќа 403). Додека во потрага по причините додадов линк за да се прикаже превод и да се врати на барање на содржината на страницата. Тогаш јас исклучен vBET веќе. Но јас ја напушти пренасочување. Htaccess. Пред неколку дена јас забележав дека на главната страница секој пат кога ќе се генерира барање на Google:










И надвор vBET и исклучување (админ панелот). По блокирањето на функцијата vbet_googleTranslation () прашања на Google API, престана, а по неколку дена во вебмастерот алатка панел, јас забележав дека страница оптоварување време се намали драстично и индексирање брзина двојно се зголеми. Ми се чини дека некаде постои сериозна грешка. Tymgorzej дека цитиран прашања се кратки и може да се врши во една падна ненадејно да се појави. Можеби тоа беше исто така причина за мене забрана за Google API (континуирано, исто така пребарување)

kamilkurczak
03-02-11, 09:22
хм јас ќе го провери.

Youngster
03-02-11, 22:10
Почитувани mosh,

Дали користи имала порано? Дали го интегрира со vBET?
Ако сте имале, па ги избрише старите фајлови имала (пред интеграција).

Пребарај за врски -> langtitle.

Благодарам
Младо момче

kamilkurczak
04-02-11, 11:48
Како младо момче напиша - Ако се интегрираат vBET со имала пред да имаше да ги уредувате две имала датотеки. По ова Измени во имала датотека е vBET функција за да изберете URL-то со [langtitle внатре и испрати пребарување на Google да го преведат. Дури и по исклучок vBET барањето за Google е сеуште испрати.

Сега ќе мора да Уредете ја оваа датотека на оригиналниот имала верзија. Запиши овие датотеки.

Исто така пред одинсталирањето ако беше блокиран од Google (или врска прашање) се уште прашуваат, бидејќи немаше одговор и не може да го зачувате во кеш.

Може да се обидете да им се овозможи vBET ако имате добра конекција со Google сега и тоа тест.

Youngster
12-02-11, 20:21
Темата е заклучена ако сакате да го отворите повторно ми пишуваат PM

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Languages translations supported by vBET 4.10.1