PDA

View Full Version: Решени Оди на нови пораки во Барај не е работа



scottct1
12-12-10, 12:20
Еден од нашите грешки е фиксна во однос на Отиди на нови работни места, но постои голем проблем се уште кој е ме предизвикува некои големи главоболки.

Ова е на vBulletin 4.1 PL2

1. Оди на форумите главната страница.
2. Од главното мени бар одберете "Нов мислења (целиот сајт)" (што е линк до http://www.satelliteguys.us/search.php?do=getnew&contenttype=vBForum_Post&exclude =)
3. Изберете еден пост и изберете сини Double Down иконата со стрелка на лево.

Ако кликнете на еден од адреси првата белешка дека резултатите од пребарувањето се врати не се SEO'ed наместо резултатите прикажани се стари не SEO'ed адреси ...

Примерот подолу ...

http://www.satelliteguys.us/showthread.php?t=63445&goto=newpost

Со кликнување на линкот резултира со празна страница.

Имам забележано дека кога ќе се направи секое пребарување на резултати се врати од search.php не се seo'ed адреси, но наместо тоа, стар стил адреси. Кога ќе се додаде и Отиди = newposts до крајот на било кој од резултатите ќе добиете празна страница назад.

Тоа не почнат да се случуваат додека не инсталира VBET. : (

Се чини дека ова е последната БУБАЧКА сум со VBET ОД Со ова што ви го инсталирате. Мислам дека би било одлично по овој баг беше фиксен. Но, ова е голема грешка за мене па затоа треба да се решат.

Јас контактиран имала и тие ми кажаа да се отстрани VBET од мојот сајт во целост, тоа не е она што го плаќа $ 130 за така јас сум вид на вознемирени во врска со ова.

Мој сајт е втор по големина домашно кино технологија сајт во Америка, така што треба да работат добро. Ве молиме советува.

ВИ БЛАГОДАРАМ!

mateuszr
13-12-10, 11:20
како за тоа решение?

mateuszr
16-12-10, 10:13
Ако добиете празна страница, треба да фатална PHP грешка. Ве молиме проверете ја вашата трупци и ставете тука овие грешки.

mateuszr
16-12-10, 10:48
Исто така, лоши врски (без оптимизација оние) не е vBET вина, затоа што кога сите промени биле повлечени (во оптимизација и. Htaccess датотеки), и VBET биле инвалиди, овие линкови се уште не е SEO-како (со имала от ). Во "оди на нов пост" тој случај работи добро.
Повторно, ве молиме проверете го и ставете тука овие логови споменати погоре

scottct1
17-12-10, 18:15
Погрешен е грешка vbet е, сето тоа е работа парична казна пред да го инсталира.

Во прилог на RSS feeds се даде лоши рачно, како и.

Ве молиме поправам.

kamilkurczak
17-12-10, 23:36
Ако добиете празна страница, треба да фатална PHP грешка. Ве молиме проверете ја вашата историјата датотеката и ставете тука овие грешки.
Ве молиме јас треба да знаеш каде прашањето е. Кога имаш празна страница - проблем со некои функции - во log датотеката треба да се забележи.

scottct1
18-12-10, 16:33
Каде можам да најдам овие датотеки?

Јас среќно ќе ги објавите ако знаев каде се. :)

kamilkurczak
18-12-10, 17:16
Барав на вашиот FTP, но не најде. Треба да се има во на пример "трупци" папка на FTP. Исто така можете да го најдете со SSH.
Ако не можете да го најдете - обратете се кај вашиот домаќин на услуги за оваа датотека (датотека со логови PHP грешки).
Можете да побарате Вашиот хост провајдер за да им овозможи прикажување грешки на страна (на моментот) и ако ќе се обиде да одат на празна страница - може да треба да се види овој грешки (нешто како: фатална грешка: Повик за недефинирана функција)

Ве молиме ставете тука оваа грешка или дај ми го овој фајл и ќе го најдете и да ја поправите.

scottct1
18-12-10, 19:26
Изгледа во php.ini влезете на грешки е исклучен.

Но, јас ги вклучен сега уште не датотека е креирана. Исто така се прикаже грешки е наместен на On уште нема грешки се прикажуваат на екранот. На црните страници ако се погледне на HTML нема податоци во нив на сите.

Влези на грешки во PHP е оневозможен во php.ini, имам само да ги от ... Сепак, бидејќи тоа не грешка датотека е направен од страна на PHP.

Јас се обидувам да дознаам зошто не log датотеката се генерирани.

I do see in my apache logs calls to the url being made... (Its the one with the ---> (Стрелка) подолу)

65.41.216.18 - - [18/Dec/2010: 12:43:57 -0500] "Земи / images/xmas/statusicon/thread_dot_new-30-right.png HTTP/1.1" 200 5004 "Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; Р.В.: 1.9.2.13) Gecko/20101203 Firefox/3.6.13"
Ова ****> 72.200.162.173 - - [18/Dec/2010: 12:43:57 -0500] "Земи / showthread.php t = 236.243 & Оди = newpost HTTP/1.1?" 200 20 "http:// www.satelliteguys.us/search.php?searchid=75095 "" Mozilla/5.0 (Windows; U; Intel Mac OS X 10.6; en-US; Р.В.: 1.9.2.3) Gecko/20100401 Firefox/3.6.3 "
99.184.206.52 - - [18/Dec/2010: 00:43:57 -0500] "Земи / images / misc / quote-left.png HTTP/1.1" 200 3073 "http://www.satelliteguys.us/directv -forum/88801-tu-serve.html "" Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0, Windows NT 5.1; Trident/4.0;. NET CLR 2.0.50727;. NET CLR 3.0.4506.2152;. NET CLR 3.5.30729) "


Ажурирање - Добро, конечно доби влез во мојот php.errors датотека. :)

За жал нема грешка пораки releated да vbet или ова прашање, секако.

Досега само пораки за грешки во се што не верувам дека се releated ...

[18-Dec-2010 13:16:31] PHP Предупредување: getimagesize (albums/uploads/DSC01070.JPG) [<a href='function.getimagesize'> function.getimagesize </ a>] не успеа да отвори поток: Нема таква датотека или директориум во / usr / home / usr / home / Сателит / public_html / слики / include / iptc.inc.php on-line 21
[18-Dec-2010 13:24:23] PHP Предупредување: getimagesize (albums/uploads/DSC_0087.JPG) [<a href='function.getimagesize'> function.getimagesize </ a>] не успеа да отвори поток: Нема таква датотека или директориум во / usr / home / usr / home / Сателит / public_html / слики / include / iptc.inc.php on-line 21

scottct1
18-12-10, 19:37
Само да се покаже дека PHP грешка известување е вклучен ве молиме проверете ...

SatelliteGuys СркаЈ Галерија - gabshere Галерија - Powered by PhotoPost (http://www.satelliteguys.us/photopost/showgallery.php?cat=500&ppuser=53539)

Кој е нашиот стар Photopost (што ние не го користат повеќе)

На PHP грешки се прикажуваат како што треба да на врвот.

Напомена тоа не го прави ова, ако ние одиме на една од не seo'ed адреси кој newposts на крајот како што http://www.satelliteguys.us/showthread.php?t=222479&goto=newpost

Јас имав идеја која не работи. Ние користиме Xcache на нашиот сервер и ми се хендикепирани во vbulleting config.php фајлот и хендикепираните тоа во имала подесувања и ги рестартира Апачи.

Јас, исто така расчисти vbet кеш повторно, како и.

Сепак добивање на празно екрани кога оди на рачно како http://www.satelliteguys.us/showthread.php?t=222479&goto=newpost

scottct1
18-12-10, 20:54
Вие најверојатно се спие сега ...

Ако не ви сум работат на работи тука, па ве молиме да не работат на тоа во моментот. Јас ќе ти каже кога сум се направи.

Ви благодариме!

scottct1
18-12-10, 21:38
Проблем поправена!

Се чувствувам глупаво (kinda)

Дека проблемот не е се VBET ... но во имала.

Некако search.php и external.php е додадена на исклучува имала листа. Не сум сигурен како тие стигнавме таму како што не беа таму пред vbet беше инсталиран и јас сум само еден со пристап до неа нормално.

Чудно но фиксен. Ви благодариме за помош!

Среќен сум што уште еднаш. : D: D (Сега, ако може само да дознаам едноставна SQL командата да се постави на сите корисници на англиски по default:. D)

Ви благодариме!

kamilkurczak
18-12-10, 21:38
ова не е датотека што мислам. оваа треба да се најавите датотека со грешка како фатална грешка: Повик за недефинирана функција ..
Ве молиме обратете се кај вашиот домаќин на услуги за оваа датотека.

Добро, чекам кога ќе завршиш. Ќе се обидам да го вклопам утре.

kamilkurczak
18-12-10, 21:40
Напишав дека ова може да биде од имала:) hehe многу добро
Ви благодариме и среќно

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations made by vBET 4.10.1