PDA

View Full Version: Решени Пристап CP опција во профилот на doesn't ажурирање lang подесувања



tsak76
24-11-10, 19:06
Корисникот Cp опција да се избере lang не функционира дури и не тука. Јас избрани грчки за пример и doesn't промени, само со знамето ја кликнување промени, јас забележав дека во мојот форум првиот, па се обидов тука и на истиот

mateuszr
25-11-10, 10:16
Здраво,

погледнете на описот на оваа опција:

Во кој јазик ќе бидат писмено своите мислења. Форум автоматски ќе го преведе вашиот мислења на другите корисници јазици. Исто така, ќе се претвори мислења на други јазици за да ги стандардниот јазик.
Тоа значи, дека не треба да се таг своите мислења со [lang] - Кајгана форум ќе открие вашиот јазик автоматски, но има админ опција, што може да го ограничи ова признание во
AdminCP -> VBET -> Google -> Google јазик Detectionyou'll Најди ги има детален desciption, како тоа функционира.

Во AdminCP има дури една опција:

AdminCP -> VBET -> Разно -> пренасочува кон јазикот на корисникот
кои автоматски ќе ви се пренасочува кон вашиот јазик стандардно прелистувачот. Тоа не функционира на нашиот форум, затоа што оваа опција е оневозможена тука.

Темата ја пресели во суспендирање на дел

tsak76
25-11-10, 22:43
Јас сега тест

tsak76
25-11-10, 22:45
моите опции тука се на грчки јазик, но гледам Англиски мислења

mateuszr
26-11-10, 09:40
Да, го правите и ќе ги видиш правилно - зошто? Сум одговори во мојот прв одговор:) Или можеби зборуваме за нешто друго ...
Ќе видите грчката само во случај, кога е поставен AdminCP опција за автоматско пренасочување или кога ќе го изберат рачно од знамиња во врвот.

tsak76
26-11-10, 19:02
plz ми каже што точно треба да се постави можеби пост на екранот. Сакам Корисникот кој ја избира lang од usercp да ги пренасочи во таа lang. Јас воопшто не им овозможи на знамиња за рег корисници thanx

mateuszr
09-12-10, 08:33
AdminCP -> VBET -> Разно -> пренасочува кон јазикот на корисникот
Благодарение на оваа опција можете да го пренасочи на корисниците да стандардниот јазик нивниот интернет пребарувач и оваа опција е независно од "UserCP" амбиент, кој се користи за преведување цели (јас веќе го опиша во мојот прв одговор)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Languages translations delivered by vBET 4.10.1