PDA

View Full Version: Решени vbet пренасочува пребарување стрингови во URL



Snake
16-11-10, 19:19
Здраво, јас сум уште работи МО и јас треба да ги користите пребарување стрингови во URL за тестирање.

vbet пренесувања било тема рачно со барањето Стинг, како можам да го сопре.


http://www.computer-juice.com/forums/f10/short-5-10-sec-freeze-only-games-new-computer-30576/?555

пренесувања на
http://www.computer-juice.com/forums/f10/short-5-10-sec-freeze-only-games-new-computer-30576/

mateuszr
17-11-10, 09:21
Здраво,

Обидете се да менувате Преведувачки линкови тип во Admin CP-> VBET> главен и одговор, тоа функционира.

Snake
17-11-10, 14:35
Да работи, но тоа ќе предизвика било други проблеми?

Ви благодариме.

Snake
17-11-10, 15:06
Мои линкови пауза за знамиња, тие промени да не оптимизација линкови, па ова не е фикс.

mateuszr
17-11-10, 15:08
Јас ќе го тестираат, во мирување

mateuszr
17-11-10, 15:16
А дали се промени на врската тип "во" vBET-> главните "опции, како и?

Snake
17-11-10, 15:17
Зошто не може да ми испратите фајлови тука! Многу е досадно.

http://img16.mediafire.com/febe8163ffae9fdd8d2d65ca12ff6a5918fdec59830387214fd54a466a5848515g.jpg

Snake
17-11-10, 15:18
А дали се промени на врската тип "во" vBET-> главните "опции, како и?

Како и што? Тоа е се што ми рече да не и не, тоа не функционира тоа го прави сите преведени адреси не оптимизација адреси.

mateuszr
17-11-10, 15:30
Хм .. Дај ми некое време, јас ќе го истражи поточно

mateuszr
19-11-10, 10:11
За да се реши вашиот проблем ние треба пристап до податоци на вашиот сервер - најава / помине admincp, FTP (приватна порака разбира:)) и прецизно се опише, што да правам да се направи ова прашање да се случи

Snake
19-11-10, 11:30
Зошто?

Тоа го прави истото овде во vbet.

Па имате тест форумот тука.

kamilkurczak
19-11-10, 14:25
Здраво
ние се уште работат на внатре

Јас не сум сосема сигурен па имам неколку прашања за вас.
1. оваа 555 - Ова е параметар за да го вашиот МО, нели?
така е овој мод го користите?

2. Ако ја овозможите vBET (престој само со SEO) тоа не треба да се cutted но тоа ќе работи (ова МО со овој параметар)?
3. Дали е ова МО употреба. Htaccess датотека?

Благодарам

Snake
19-11-10, 15:01
555 беше пример, секој querystring добива пренасочени.


http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/troubleshooting/1220-vbet-redirecting-query-strings-urls-2.html?hello999randomnumber7676476437634


Јас воопшто не гледам зошто сте ме прашува да debug, можеш да пробаш на вашиот форум ТУКА!

Благодарам.

kamilkurczak
19-11-10, 17:12
Да, можам да го репродуцира тука и на мојот тест форумот, но ми треба да знам зошто ви е потребна оваа низа во URL-то? Ова треба да се пренасочи како parametr до МО?
или можеби тоа не треба да се cutted само.

Snake
19-11-10, 17:13
Im водење на МО дека треба да додадете пребарување стрингови за да адреси. Што друго не е важно. VBET НЕ треба да се пренасочи querystrings. Период.

kamilkurczak
19-11-10, 17:25
Јас забележав дека само во URL-то на теми на овој стринг е cutted.
на пример за софтвер на vBulletin претпријатија Преведувач (vBET) - најмасовниот не (http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/?555).

Јас ќе се обидам да се најде решение.

Snake
19-11-10, 17:28
Тоа е точно;


vbet пренесувања било тема рачно со барањето Стинг, како можам да го сопре.

kamilkurczak
22-11-10, 12:16
Здраво, јас сум се уште работат на тоа.
Или е тоа толку тешко или ... тоа е толку лесно и сигурен сум во потрага, каде што не треба да има;)
Ви благодариме за вашето трпение.

Snake
22-11-10, 12:41
Добро, благодарам.

kamilkurczak
23-11-10, 15:38
Најдов нешто во оваа датотека:

includes/vbenterprisetranslator_functions_hooks.php
во оваа функција:

function vbet_global_start(&$template_hook) {
Најдов оваа линија:

exec_header_redirect($threadurl);
Ова е пренасочен кога врската не е добро да имала
Ако Уредете ја оваа датотека и коментари оваа линија како подолу:

//exec_header_redirect($threadurl);
ова "? 555" не треба да се cutted.

Го тестираат кога оваа функција беше коментира и јас не се забележи било какви прашања, (преводи работеше добро, адреси теми исто така, страници премногу) но не сум сосема сигурен дека сега vBET работи добро. Michał ќе го потврдите наскоро.

Snake
23-11-10, 15:52
Тоа изгледа да се работи, ви се заблагодарам.

kamilkurczak
23-11-10, 15:59
Ви благодариме за потврда. Во овој момент јас ќе се движи оваа тема во Пријавување на бубачки секција. Ако ние го тестот и ќе биде без било какви прашања - ќе бидат вклучени во наредните relase.

kamilkurczak
26-11-10, 09:22
Здраво змија,
Имам подобро решение за вас. Моите претходни решение не е комплетна и сега немате една од vBET функционалност. Ве молам сменете го.
1. направи копија и уредување на датотеката:

includes/vbenterprisetranslator_functions_hooks.php
2. во оваа датотека се најде функција:

function vbet_global_start(&$template_hook) {
3. во оваа функција се најде:

if ($threadrow && $threadurl != $_SERVER['VBSEO_URI']) {
4. и да ја замени со:

if ($threadrow && strpos($_SERVER['VBSEO_URI'], $threadurl)!= 0) {
5. спаси и надградба на датотека.

Ова решение ќе се вклучи во следниот relase.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations by vBET translator 4.10.1