PDA

View Full Version: Решени Вики за слободен софтвер во под директориум прашања



Smaug
06-10-10, 04:44
ОК, имам Вики за слободен софтвер во под директориум www.xxxxxxx.com / вики, ми форумите се во www.xxxxxxx.com / форуми.

Јас сум се обидуваат да се интегрираат во превод на МедијаВики која ја дели мојата најава инфо со форумот моментов.

Јас сум гледање следниве ДБ грешка кога за тестирање:


Database error in vBulletin 3.8.3:

Invalid SQL:
SELECT cache.originaltext as originaltext, cache.translated as translated FROM vbenterprisetranslator_cache_short_it help, vbenterprisetranslator_cache_short_it cache WHERE help.originaltext='Powered+by+MediaWiki' AND cache.serie=help.serie;

MySQL Error :
Error Number :
Request Date : Tuesday, October 5th 2010 @ 11:20:16 PM
Error Date : Tuesday, October 5th 2010 @ 11:20:17 PM
Script : http://www.xxxxxxxxxx.com/wiki/?vbet_outside=true&language=it
Referrer :
IP Address : xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Username : xxxxxxxxxx
Classname : vB_Database_MySQLi


Секоја идеја каде да се погледне? Ги прочитав сите предлози што му го дадовте на другите за тоа како да се интегрираат. Проблемот е што јас едноставно немаат идеја за чие решение треба.

Ви благодариме

kamilkurczak
06-10-10, 09:40
Тоа е целосно порака за грешка? Ако не, ве молиме ставете тука заврши една.

Можете исто така да се оптимизира ДБ маси. да го прават тоа само оди да ги admincp-> maintence-> поправка / оптимизира маси-> chect сите> и кликнете продолжи

Smaug
06-10-10, 14:46
Тоа е целосно порака за грешка? Ако не, ве молиме ставете тука заврши една.

Можете исто така да се оптимизира ДБ маси. да го прават тоа само оди да ги admincp-> maintence-> поправка / оптимизира маси-> chect сите> и кликнете продолжи

Тоа не велат дека маса е оштетена ... што се вели неправилен SQL. Најверојатно се должи на нешто во ред со пренаписване за Вики за слободен софтвер под реж или нецелосни интеграција со Вики за слободен софтвер.

Сигурен сум дека сум недостасува нешто и потрага по чекорите ми треба за мојата интеграција.

Сакам без грешки на форумот себе.

Smaug
07-10-10, 00:07
Ало? Ова не може да биде толку тешко за вас момци да се дијагностицира.

vBET
07-10-10, 08:04
Вистината е дека е тешко да се дијагностицира - не постои никаква грешка број ниту порака за грешка. Тоа е зошто Камил побара од вас не е целосна грешка комуницираат или има нешто отстранета од таму.

Без грешка сме слепи тука ... Можете ли да најдете повеќе информации во врска со тоа, во пример во историјата?

vBET
07-10-10, 08:29
Исто така - како што се разбере што се случува само за Вики за слободен софтвер. За нормална страници не. Дали сте користење на маса префикс?

Smaug
07-10-10, 15:55
Исто така - како што се разбере што се случува само за Вики за слободен софтвер. За нормална страници не. Дали сте користење на маса префикс?

Невалиден SQL е грешка.

Тоа е она што се случи во е-маил, немам грешка број.


Database error in vBulletin 3.8.3:

Invalid SQL:
SELECT cache.originaltext as originaltext, cache.translated as translated FROM vbenterprisetranslator_cache_short_it help, vbenterprisetranslator_cache_short_it cache WHERE help.originaltext='Powered+by+MediaWiki' AND cache.serie=help.serie;

MySQL Error :
Error Number :
Request Date : Tuesday, October 5th 2010 @ 11:11:36 PM
Error Date : Tuesday, October 5th 2010 @ 11:11:36 PM
Script : http://www.xxxxxxxxxxxxxxxx.com/wiki/vbenterprisetranslator_front_controller.php?redirected=&vbet_outside=true&vbet_outside=true&language=it
Referrer :
IP Address : xxxxxxxxxxxxxxxxx
Username : xxxxxxxxxxxxxx
Classname : vB_Database_MySQLi
MySQL Version :


Вики маси сите започне со "mw_", сите останати за сајт, без префикс. Јас види погоре, каде што кажува "надвор = true" двапати. Јас ќе се погледне на пренаписване.

Знам за фактот дека мојата имплементација беше доста се погоди, како на кој инструкции да се користи да се интегрираат на вики. Она што сакам да знам е она мислења на твое се однесува на мене. Дали МедијаВики користат глобалните заврши? Јас навистина не знам, како ќе можам да им кажам дека?

Ви благодариме за времето

Smaug
08-10-10, 21:29
26 час судрат **********

Дали постои плаќање можам да платам за приоритет одговори?

Ви благодариме

vBET
09-10-10, 18:04
Многу жал за одлагање. Ние не се исплати за приоритет одговори. Ние кабина (мене и Камил), каде што на форумот во четвртокот и во петокот - едноставно не дознаам кој ќе се грижи за ова прашање. Додадам некои прашање да се стави повеќе светлина, Камил дека иако отидов со овој случај ... Извини. Ние ќе го направиме подобро следниот пат. Исто така се надеваме дека ќе биде среќен знаејќи дека ќе почнеме да се погледне за уште еден вработен за грижа за корисници (овој викенд или следната недела ќе се појави оглас):)

Ќе знаеш дека интегриран МО користи global_complete бидејќи страници нема да бидат преведени. Врски со код на јазик ќ работа, но страница нема да бидат преведени. Ако такво нешто се случува тогаш Ве молиме да се применува совети за mods кои не поддржува global_complete. Ова може да се случи само за mods која генерира свој страници целосно и да го игнорира vBulletin архитектура.

За MySQL прашање - се уште сме слепи. Мислев дека тоа може да биде префикс прашање, но не сте го користите за vBulletin. Без дополнителни информации во врска со прашањето не сме во можност да им кажете што е тоа. Ве молиме контактирајте со MySQL поддршка и ќе те прашаат зошто вашите пораки немаат грешка број ниту грешка опис. Исто така - дали провери MySQL, логови? Можеби ќе има повеќе за него.

Smaug
10-10-10, 01:54
Ќе знаеш дека интегриран МО користи global_complete бидејќи страници нема да бидат преведени. Врски со код на јазик ќ работа, но страница нема да бидат преведени. Ако такво нешто се случува тогаш Ве молиме да се применува совети за mods кои не поддржува global_complete. Ова може да се случи само за mods која генерира свој страници целосно и да го игнорира vBulletin архитектура.


Добро, тоа не е мод за vBulletin, за МедијаВики е самостојна. Единствениот линк до мојот форум е ова од МО vb.org:
МедијаВики / vBulletin Single Sign-On - vBulletin.org форум (http://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=213102)

Бидејќи јас сум со користење на овој мод на "мостот" на корисник сесии, јас сум уште се прашувам дали глобалната заврши е во употреба и на тој начин уште се збунети за чие спроведување е точно.



За MySQL прашање - се уште сме слепи. Мислев дека тоа може да биде префикс прашање, но не сте го користите за vBulletin. Без дополнителни информации во врска со прашањето не сме во можност да им кажете што е тоа. Ве молиме контактирајте со MySQL поддршка и ќе те прашаат зошто вашите пораки немаат грешка број ниту грешка опис. Исто така - дали провери MySQL, логови? Можеби ќе има повеќе за него.

Нема грешка најавени од MySQL, јас само потврди со отворање на грешка се најавите дека е наведен во my.cnf.

Тоа е валиден изјава.


Invalid SQL:
SELECT cache.originaltext as originaltext, cache.translated as translated FROM vbenterprisetranslator_cache_short_fr help, vbenterprisetranslator_cache_short_fr cache WHERE help.originaltext='Powered+by+MediaWiki' AND cache.serie=help.serie;


Изберете е неуспешна. Дали оние табели и полиња изгледале вистински за вас? Каде е дека изберете се нарекува од?

Ви благодариме за вашата помош

vBET
10-10-10, 21:45
На SQL query се е во ред - како што се напиша се работи за vBulletin.

Вие додадени важни информации - МедијаВики не е во мрежата! МО. Значи vBET не може да го поддржат. Ако МедијаВики не е vB МО тогаш дефинитивно не е користење на било кој кука VB - си напиша дека е самостоен апликација. vBET јас vBulletin претпријатија Преведувач - ние Преведете vBulletin.

Значи причината на оваа грешка е во тоа што имала не е иницијализиран - не се користи на сите ...

Јас сум по повод ова прашање како се реши, бидејќи знаеме дека причината сега и ние знаеме дека тоа не е vBET обемот на сите - vBET не е подготвена да се преведе страници не се поврзани со мрежата!.

Smaug
10-10-10, 21:54
На SQL query се е во ред - како што се напиша се работи за vBulletin.

Вие додадени важни информации - МедијаВики не е во мрежата! МО. Значи vBET не може да го поддржат. Ако МедијаВики не е vB МО тогаш дефинитивно не е користење на било кој кука VB - си напиша дека е самостоен апликација. vBET јас vBulletin претпријатија Преведувач - ние Преведете vBulletin.

Значи причината на оваа грешка е во тоа што имала не е иницијализиран - не се користи на сите ...

Јас сум по повод ова прашање како се реши, бидејќи знаеме дека причината сега и ние знаеме дека тоа не е vBET обемот на сите - vBET не е подготвена да се преведе страници не се поврзани со мрежата!.

Потоа како другите Преведете МедијаВики овде? Нема смисла да ме зошто тие може и не можам. Тие се работи мост исто како мене.

Барањето може да се неточни, бидејќи јас не може да се спроведува правилно.


vBET
10-10-10, 22:01
Ве молиме имајте предвид дека не знам МедијаВики производ. Мојот последен одговор база на вашиот опис - дека е самостоен апликација. Го сменам статусот, за да се објасни и провери повторно:)

vBET
10-10-10, 22:18
Како гледам има MediaViki не е посебна апликација - тоа е интегриран со vBulletin и страница е генерирана во мрежата!. Можете да го проверите сами - постои адреса.

Како што гледате на вашиот форум МедијаВики не е интегриран - страна не е генерирана од vBulletin. Ова е разликата.

Значи прво се интегрираат MeidaWiki со vBulletin. И кога страници ќе бидат генерирани од vBulletin (исто насловот, footer, итн) тогаш може да се интегрира со vBET.

Smaug
10-10-10, 22:27
Како гледам има MediaViki не е посебна апликација - тоа е интегриран со vBulletin и страница е генерирана во мрежата!. Можете да го проверите сами - постои адреса.

Како што гледате на вашиот форум МедијаВики не е интегриран - страна не е генерирана од vBulletin. Ова е разликата.

Значи прво се интегрираат MeidaWiki со vBulletin. И кога страници ќе бидат генерирани од vBulletin (исто насловот, footer, итн) тогаш може да се интегрира со vBET.

На производот наведено е слично на она што јас се кандидирам. Јас сум поврзани со форумот како овие два производа се делат најава информации помеѓу нив.

Дали сакаш да кажеш дека јас треба да вклучуваат заглавјето и подножјето да се направи вашиот МО се однесува за мене како на друго лице?

vBET
11-10-10, 09:44
Не Тоа не е случај на вклучување на подножјето или заглавие. Тоа е случај на интеграција вики страници, да биде направен од vBulletin моторот.

Исто како што сум го напишала - нашите клиенти кој го користи vBET Оди Преведете вики страници се користи за да навистина Преведете vBulletin страница која покажува вики страници (веројатно - ова е како јас ја гледам). Тоа е зошто vBET работи таму. Како што гледате на вашиот форум вики страницата не е генерирана од vBulletin моторот.

Ве молиме контактирајте со корисник кој веќе го направив тоа и да го прашате него за интеграција детали помеѓу vBulletin и МедијаВики. Тоа се референцира на истиот МО, но тоа не значи дека некои дополнителни задачи не беше направено. Како што пишува резултати разликува помеѓу твое форуми, така се сомневам дека нешто повеќе е направено тука (тоа може да биде дури и овој мод конфигурација прашање, или само пристап прашање - ред рачно).

Smaug
11-10-10, 18:41
Не Тоа не е случај на вклучување на подножјето или заглавие. Тоа е случај на интеграција вики страници, да биде направен од vBulletin моторот.

Во недостаток во таа изјава е дека МедијаВики страници никогаш не се генерирани од vBulletin. vBmediawiki е мост за еден знак на меѓу на форумот и вики. Јас разбирам дека тоа е различни современи од мене помош, бидејќи јас не може да работи vbmediawiki како што јас сум на 3.8.x и дека Министерството за одбрана е за vb4.


Исто како што сум го напишала - нашите клиенти кој го користи vBET Оди Преведете вики страници се користи за да навистина Преведете vBulletin страница која покажува вики страници (веројатно - ова е како јас ја гледам). Тоа е зошто vBET работи таму. Како што гледате на вашиот форум вики страницата не е генерирана од vBulletin моторот.

Како што споменав, ниту му е технички. Иако постои построги интеграција на кожата со МО.


Ве молиме контактирајте со корисник кој веќе го направив тоа и да го прашате него за интеграција детали помеѓу vBulletin и МедијаВики. Тоа се референцира на истиот МО, но тоа не значи дека некои дополнителни задачи не беше направено. Како што пишува резултати разликува помеѓу твое форуми, така се сомневам дека нешто повеќе е направено тука (тоа може да биде дури и овој мод конфигурација прашање, или само пристап прашање - ред рачно).

Ја ценам вашето време. Неговата интеграција е со поинаква верзија на vBulletin.

Ве молиме одговорете на оваа. Како можам да ти кажам, ако ми современи / мост е со користење global_complete? Претпоставувам дека ќе се обиде да го направите да работи на моето ако може да се добие тоа прашање одговори.

Не можам да го користам photopost инструкции од овој сајт?

Ви благодариме

vBET
13-10-10, 10:31
Да - тоа може да биде дека на неговиот форум се работи, бидејќи на различни верзии. Како што напиша пред не знам детали за неговата интеграција помеѓу vBulletin Над МедијаВики. Тоа изгледа како да е направен од страна имала, сепак тоа може да биде изгледот интеграција како што напиша. Можеби најновата верзија на MediaWiki МО се дополнителни работи, можеби форум авторот луд дополнителни напори. Дали сте го праша? Дали провери опис за најновите МедијаВики интеграција МО? Гледам има знамиња во подножјето - изгледа подножјето е генерирана од vB templating механизам, а не само hardcoded.

Како да се провери не кука global_complete се користи. Тоа е многу едноставно. Ако сте го направиле првиот интеграција дел соодветно - тоа значи дека форумот ќе го признае врски со код на јазик (т.е. / PL /...) - тогаш, ако global_complete е поддржан страница ќе се претвори во ред. Ако тоа не е поддржан, тогаш страница нема да бидат преведени, и може да се види дека на страната која треба да бидат преведени Линкови под знамињата ќе има "vbet_flag" вклучени во URL-то.

Smaug
21-10-10, 16:34
Да - тоа може да биде дека на неговиот форум се работи, бидејќи на различни верзии. Како што напиша пред не знам детали за неговата интеграција помеѓу vBulletin Над МедијаВики. Тоа изгледа како да е направен од страна имала, сепак тоа може да биде изгледот интеграција како што напиша. Можеби најновата верзија на MediaWiki МО се дополнителни работи, можеби форум авторот луд дополнителни напори. Дали сте го праша? Дали провери опис за најновите МедијаВики интеграција МО? Гледам има знамиња во подножјето - изгледа подножјето е генерирана од vB templating механизам, а не само hardcoded.

Како да се провери не кука global_complete се користи. Тоа е многу едноставно. Ако сте го направиле првиот интеграција дел соодветно - тоа значи дека форумот ќе го признае врски со код на јазик (т.е. / PL /...) - тогаш, ако global_complete е поддржан страница ќе се претвори во ред. Ако тоа не е поддржан, тогаш страница нема да бидат преведени, и може да се види дека на страната која треба да бидат преведени Линкови под знамињата ќе има "vbet_flag" вклучени во URL-то.

Ве молиме убие ова, јас се откажа.

Благодарам

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Languages translations delivered by vBET 4.10.1