PDA

View Full Version: Решени Како да се интегрираат ми vBAdvanced CMPS страница надвор од форумот корен?



Simon Lloyd
05-10-10, 16:36
Здраво на сите,
Имам само имаше мала помош добивање на производ на работа и тоа не убаво сега, но јас сум со користење vBAdvanced CMPS (не vBadvanced динамика) и страната е во домен ниво, односно www.thecodecage.com / index.php мојот форум е на ова ниво www.thecodecage.com / forumz Како можам да добијам превод на работа на оваа страница премногу?

Со почит,
Симон

Simon Lloyd
05-10-10, 16:57
Само да знаете дека сум изменето вклучува / vba_cmps_include_top.php да изгледа вака
<? PHP
глобалната $ vbenterprisetranslatorflags;
глобалната $ vbenterprisetranslatorflagsdropdown;
eval ('$ статистика лента = "". fetch_template (' статистика лента ").'";');

/ / ++============================================== ===========================++
/ / | | VBadvanced CMPS v3.1.0 (vB 3.6 - vB 3.8) - 88.781
/ / | | © 2003-2009 vBadvanced.com - Сите права се задржани
/ / | | Оваа датотека не може да се дистрибуира во целост или значителен дел.
/ / | | VBadvanced (http://vbadvanced.com)
/ / | | Преземени 16:57, не 11 јануари 2009But знамињата не покажуваат така што не може да се преведе?

Со почит,
Симон

kamilkurczak
06-10-10, 08:55
Дали сте се обиделе ова:
http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/troubleshooting/6-faq-2.html # post54

Simon Lloyd
06-10-10, 09:53
Ова е врвот на мојот домен ниво. Htaccess

RewriteEngine on
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forumz/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/forumz/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule $ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]Песна адреси надвор е вклучен, но сепак тоа не го покажува?

kamilkurczak
06-10-10, 10:04
. htaccess прво да се надвор страница треба да биде:

RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]

rewritecond %{query_STRING} !vbet_outside=true
RewriteRule ^(.*)$ $1?vbet_outside=true [L,QSA]

Ве молиме ставете овој правила во вашиот. htaccess

Simon Lloyd
06-10-10, 10:26
Камил, благодарение на одговор, на врвот на мојот. Htaccess сега изгледа вака
RewriteEngine on
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]

rewritecond %{query_STRING} !vbet_outside=true
RewriteRule ^(.*)$ $1?vbet_outside=true [L,QSA]

но јас се уште не може да се направи знамиња се појави за да не може да се провери превод.

Edit: Infact други земји сега не може да се види на почетната страница од пребарувачот

Simon Lloyd
06-10-10, 10:39
Камил, јас се прошири вашиот FTP пристап со домен ниво:)

kamilkurczak
06-10-10, 10:54
само погледнете сега:
Ако ја користите оваа URL: Кејџ законик - Помош pakietu Microsoft Office - Microsoft Office dyskusja (http://www.thecodecage.com/pl/)
е преведен, но не може да се види на знамиња, па ние мора да го додадете ова знамиња со рака

Simon Lloyd
06-10-10, 11:01
Благодарам, како го правиме тоа?

Со почит,
Симон

kamilkurczak
06-10-10, 11:35
така,
1. Оди до вашиот admincp-> vBET-> знамиња
2. Намести знамињата место за Прилагодено
3. Додади во дефиниција во добро место (на вашиот форум е под логото на сликата)
овој код:
$vbenterprisetranslatorflags
(Најде добро место од страна на интернет машина во admincp-> Стилови и Шаблони-> Барај во шаблони)

:)

Simon Lloyd
06-10-10, 11:39
Благодарам, јас се забележи дека веќе сте направиле тоа и јас го цениме тоа :) Постои само уште еден малолетник прашање, ако се погледне тука Кодексот Кејџ - Microsoft Office Помош - Microsoft Office дискусија (http://www.thecodecage . com / en /) ќе видите дека онлајн корисници имиња се преведени, има ли начин да се спречи корисник од се преведени таму?

kamilkurczak
06-10-10, 11:49
Добро, ќе се обиде да најде решение

Simon Lloyd
06-10-10, 11:50
Камил, благодарение многу за вашето внимание со ова:)

kamilkurczak
06-10-10, 11:52
оваа »Онлајн корисници кутија е мод или нормална vB опција?

Simon Lloyd
06-10-10, 11:56
Тоа е нормално vBAdvanced модул, ако погледнете во admincp во vBAdvanced CMPS> adv_portal_onlineusers Тоа дефиниција која ги снабдува со модулот (мислам), јас исто така ви pm'd на фајлот што ги ftp'd, за да се направи промена е прикажано во датотека вака:
/ / Симонс промени

Simon Lloyd
07-10-10, 13:11
Благодарам, јас се забележи дека веќе сте направиле тоа и јас го цениме тоа :) Постои само уште еден малолетник прашање, ако се погледне тука Кодексот Кејџ - Microsoft Office Помош - Microsoft Office дискусија (http://www.thecodecage . com / en /) ќе видите дека онлајн корисници имиња се преведени, има ли начин да се спречи корисник од се преведени таму?


Добро, ќе се обиде да најде решение


оваа »Онлајн корисници кутија е мод или нормална vB опција? јас фиксна ова прашање со оваа тема http://www.vbenterprisetranslator.com/forum/bug-reporting/8-usernames-still-translated-2.html

kamilkurczak
07-10-10, 13:46
Ви благодариме за потврда:)

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations made by vBET Translator 4.10.1